عبور از ارزش ذاتی

عبور از ارزش ذاتی

محمدعلی کمالی /تحلیلگر بازار سرمایه بازار سهام در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نوسانات زیادی را تجربه کرد که در این راستا می‌توان مهم‌ترین دلیل تشکیل چنین روند تاثیرپذیری را سودآوری شرکت‌ها از نوسانات ارزی و متغیر بودن فروش محصولات توسط آنها دانست. به این ترتیب بیشترین تاثیرپذیری از این امر مربوط به شرکت‌هایی است که نیاز به واردات مواد اولیه یا صادرات محصولات دارند. فارغ از علل بیان شده، بروز جنگ تجاری میان آمریکا و چین و تاثیرپذیری قیمت کالاهای پایه از بازارهای جهانی می‌تواند از دیگر عوامل اثرگذار باشد که در اولویت بعدی قرار دارد.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 2:22

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عبور از ارزش ذاتی

در چهار ماه ابتدای سال ۱۳۹۸ نرخ دلار نیما از ۸۹ هزار ریال به حدود ۱۲۰ هزار ریال افزایش یافت که نشان از رشد ۳۴درصدی طی مدت مزبور دارد. رشد نرخ دلار در مدت بیان شده منجر به افزایش سودآوری بسیاری از شرکت‌ها شد. به‌زعم بسیاری از تحلیلگران، افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توام با عدم رشد متناسب بهای تمام شده در بسیاری از شرکت‌ها، منجر به رشد سودآوری آنان شده و این عامل مسبب ارائه گزارش‌های ۳ ماهه مناسب خواهد بود.  از دیگر عوامل موثر بر رشد قیمت سهام در چهار ماه ابتدای سال جاری می‌توان به برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه شرکت‌ها اشاره کرد. با توجه به رشد مناسب سودآوری بسیاری از شرکت‌ها در سال ۱۳۹۷ و انتظار تقسیم سود مناسب توسط سرمایه ‌گذاران، قیمت سهام شرکت‌های مزبور تحت تاثیر این عامل نیز قرار گرفت و رشد نسبتا مناسبی را تجربه کردند. به این ترتیب تحت تاثیر عوامل مزبور، شاخص کل بورس در این مدت حدود ۴۲درصد بازدهی کسب کرد و بازدهی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ نیز به حدود ۲۴درصد رسید.

همان گونه که مشاهده می‌شود بازده شاخص ۳۰ شرکت بزرگ حدود ۱۸درصد کمتر از شاخص کل بورس است. دلیل این اختلاف را می‌توان بروز ابهامات متعدد درخصوص فروش محصولات شرکت‌های صادراتی به ویژه شرکت‌های شیمیایی، ابهام در قیمت‌های جهانی پیرو بروز جنگ تجاری میان آمریکا و چین و نگرانی درخصوص تغییر قوانین دریافت حقوق و عوارض دولتی، نرخ فروش نهاده‌ها و حذف برخی از معافیت‌های مالیاتی با توجه به کسری بودجه دولت دانست. بروز عوامل بیان شده، زمینه ساز تغییر سیاست سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوچک شد. این در حالی است که در سال ۱۳۹۷ عمده توجه سرمایه‌گذاران به شرکت‌های تولیدی بزرگ معطوف بود.

یکی از معیارهای مقایسه بازده سهام شرکت‌های بزرگ با شرکت‌های کوچک را می‌توان مقایسه شاخص هم وزن با شاخص ۳۰ شرکت بزرگ دانست. مقایسه مزبور نشان‌دهنده رشد بیشتر سهام شرکت‌های کوچک در مقایسه با سهام شرکت‌های بزرگ است. شاخص هم وزن در ۴ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ حدود ۸۳درصد رشد یافته که افزایش به نسبت بیشتری در مقایسه با دیگر شاخص‌های مهم بازار را تجربه کرده است. همان طور که ذکر شد مهم‌ترین دلیل این عامل را می‌توان تغییر سیاست سرمایه‌گذاران، از شرکت‌های بزرگ و جذب منابع توسط شرکت‌های کوچک دانست. بررسی روند طولانی مدت نوسانات قیمت سهام شرکت‌ها موید خاصیت بازگشت به ارزش ذاتی طولانی مدت شرکت‌ها است. با توجه به این خاصیت ورود حجم زیاد نقدینگی به سهام شرکت‌های کوچک منجر به رشد زیاد قیمت سهام این شرکت‌ها شده و این امر منجر به پیشی گرفتن قیمت این سهام از گزارش‌های فصل بهار آنها شده است. همگام با افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها و فاصله گرفتن قیمت این دسته از سهام از ارزش ذاتی آنها انتظار می‌رود همزمان با ارائه گزارش فصل بهار قیمت سهام مزبور کاهش یابد و به ارزش ذاتی خود نزدیک شوند.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 29

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 31

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 34

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 41

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 15

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 19

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 55

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 57

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 101

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 24

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 17

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 18

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 45

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 48

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 54

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 17

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 49

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 18

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 42

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 40