عبور از ارزش ذاتی

عبور از ارزش ذاتی

محمدعلی کمالی /تحلیلگر بازار سرمایه بازار سهام در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نوسانات زیادی را تجربه کرد که در این راستا می‌توان مهم‌ترین دلیل تشکیل چنین روند تاثیرپذیری را سودآوری شرکت‌ها از نوسانات ارزی و متغیر بودن فروش محصولات توسط آنها دانست. به این ترتیب بیشترین تاثیرپذیری از این امر مربوط به شرکت‌هایی است که نیاز به واردات مواد اولیه یا صادرات محصولات دارند. فارغ از علل بیان شده، بروز جنگ تجاری میان آمریکا و چین و تاثیرپذیری قیمت کالاهای پایه از بازارهای جهانی می‌تواند از دیگر عوامل اثرگذار باشد که در اولویت بعدی قرار دارد.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 2:22

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عبور از ارزش ذاتی

در چهار ماه ابتدای سال ۱۳۹۸ نرخ دلار نیما از ۸۹ هزار ریال به حدود ۱۲۰ هزار ریال افزایش یافت که نشان از رشد ۳۴درصدی طی مدت مزبور دارد. رشد نرخ دلار در مدت بیان شده منجر به افزایش سودآوری بسیاری از شرکت‌ها شد. به‌زعم بسیاری از تحلیلگران، افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توام با عدم رشد متناسب بهای تمام شده در بسیاری از شرکت‌ها، منجر به رشد سودآوری آنان شده و این عامل مسبب ارائه گزارش‌های ۳ ماهه مناسب خواهد بود.  از دیگر عوامل موثر بر رشد قیمت سهام در چهار ماه ابتدای سال جاری می‌توان به برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه شرکت‌ها اشاره کرد. با توجه به رشد مناسب سودآوری بسیاری از شرکت‌ها در سال ۱۳۹۷ و انتظار تقسیم سود مناسب توسط سرمایه ‌گذاران، قیمت سهام شرکت‌های مزبور تحت تاثیر این عامل نیز قرار گرفت و رشد نسبتا مناسبی را تجربه کردند. به این ترتیب تحت تاثیر عوامل مزبور، شاخص کل بورس در این مدت حدود ۴۲درصد بازدهی کسب کرد و بازدهی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ نیز به حدود ۲۴درصد رسید.

همان گونه که مشاهده می‌شود بازده شاخص ۳۰ شرکت بزرگ حدود ۱۸درصد کمتر از شاخص کل بورس است. دلیل این اختلاف را می‌توان بروز ابهامات متعدد درخصوص فروش محصولات شرکت‌های صادراتی به ویژه شرکت‌های شیمیایی، ابهام در قیمت‌های جهانی پیرو بروز جنگ تجاری میان آمریکا و چین و نگرانی درخصوص تغییر قوانین دریافت حقوق و عوارض دولتی، نرخ فروش نهاده‌ها و حذف برخی از معافیت‌های مالیاتی با توجه به کسری بودجه دولت دانست. بروز عوامل بیان شده، زمینه ساز تغییر سیاست سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوچک شد. این در حالی است که در سال ۱۳۹۷ عمده توجه سرمایه‌گذاران به شرکت‌های تولیدی بزرگ معطوف بود.

یکی از معیارهای مقایسه بازده سهام شرکت‌های بزرگ با شرکت‌های کوچک را می‌توان مقایسه شاخص هم وزن با شاخص ۳۰ شرکت بزرگ دانست. مقایسه مزبور نشان‌دهنده رشد بیشتر سهام شرکت‌های کوچک در مقایسه با سهام شرکت‌های بزرگ است. شاخص هم وزن در ۴ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ حدود ۸۳درصد رشد یافته که افزایش به نسبت بیشتری در مقایسه با دیگر شاخص‌های مهم بازار را تجربه کرده است. همان طور که ذکر شد مهم‌ترین دلیل این عامل را می‌توان تغییر سیاست سرمایه‌گذاران، از شرکت‌های بزرگ و جذب منابع توسط شرکت‌های کوچک دانست. بررسی روند طولانی مدت نوسانات قیمت سهام شرکت‌ها موید خاصیت بازگشت به ارزش ذاتی طولانی مدت شرکت‌ها است. با توجه به این خاصیت ورود حجم زیاد نقدینگی به سهام شرکت‌های کوچک منجر به رشد زیاد قیمت سهام این شرکت‌ها شده و این امر منجر به پیشی گرفتن قیمت این سهام از گزارش‌های فصل بهار آنها شده است. همگام با افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها و فاصله گرفتن قیمت این دسته از سهام از ارزش ذاتی آنها انتظار می‌رود همزمان با ارائه گزارش فصل بهار قیمت سهام مزبور کاهش یابد و به ارزش ذاتی خود نزدیک شوند.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارایه تسهیلات با سود کم اشتغال و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان درمجلس گفت: اگر در فعالیت های اقتصادی تسهیلات با نرخ سود پایین در اختیار مردم قرار گیرد، آثار آن در افزایش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی نمایان می شود.

 • 2

بانک ها با پرداخت وام های خُرد و کم سود به اقشار ضعیف کمک کنند

اراک- استاندار مرکزی گفت: امروز اقشار کم درآمد جامعه نیازمند وام های خُرد با نرخ سود پایین هستند و بانک ها بایستی با پرداخت وام های خرد به این اقشار کمک کنند.

 • 2

نرخ یوآن در برابر دلار به پایین‌ترین سطح تاریخ سقوط کرد

نرخ برابری یوآن در برابر دلار در معاملات امروز بدلیل تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، در بازارهای داخلی چین به پایین‌ترین سطح ۱۱ ساله و در بازار خارجی به پایین‌ترین سطح تاریخ برسد.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

 • 2

ورود یورو به کانال ۱۲ هزار تومانی/نرخ دلار به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت دلار در جریان معاملات امروز دوشنبه ۴ شهریورماه سال ۹۸ برای خرید ۱۱۲۵۰ تومان و برای فروش ۱۱۳۰۰ تومان است؛ ضمن اینکه یورو هم به کانال ۱۲ هزار تومانی وارد شد.

 • 2

تسهیلات مسکن بانک ملی ایران، امید تازه مستاجران

با ابتکار بانک ملی ایران، اکنون کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات مسکن هستند، می توانند علاوه بر بانک ارائه دهنده تسهیلات، نوع تسهیلات دریافتی را نیز به سلیقه خودشان انتخاب کنند.

 • 3

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 3

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 3

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 3

پیام تبریک مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی فرا رسیدن هفته دولت و روز کارمند را تبریک گفتند.

 • 3

راه اندازی سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری(رٌز) در بیمارستان رازی بیرجند / بیمارهای قلبی رکورد دار مرگ ها

اربابی با بیان اینکه سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری برای اولین بار در استان در بیمارستان رازی راه اندازی شده است تصریح کرد: این سامانه برای اولین بار در اصفهان راه اندازی شده است.

 • 2

بانک صادرات ٣٠ میلیارد ریال در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد

مدیر امور خدمات و پشتیبانی بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران در یک سال اخیر موفق به صرفه‌جویی ٣٠ میلیارد ریالی هزینه‌های انرژی شده است.

 • 2

١۴٨ هزار دانش‌آموز کارت «سپهر دانش» بانک صادرات را دریافت کرده اند

١۴٨ هزار دانش‌آموزان کشور تاکنون کارت «سپهر دانش» بانک صادرات ایران دریافت کرده‌اند.

 • 2

کاهش نرخ رسمی یورو و پوند/ قیمت ۹ ارز ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز همانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۵ ارز دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۸ ارز دیگر ثابت ماند.

 • 3

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 3

جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ در «کرومیوم ادج»

مایکروسافت برنامه جدیدی اعلام کرده و طبق آن جایزه ای هزارتا ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ های مرورگر جدید«کرومیوم ادج» تعیین کرده است.

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 4

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 3

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 3

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 4