ظرفیت‌های بخش تعاونی در کسب و کار مغفول مانده است

ظرفیت‌های بخش تعاونی در کسب و کار مغفول مانده است

حمید حاج اسماعیلی گفت: تعاون در آموزه‌های دینی ما از اهمیت والایی برخوردار است و فرهنگ ایرانی اسلامی ما بر امر تعاون تأکید بخصوصی دارد، چرا که گسترش تعاون در جامعه منجر به توزیع سهم عادلانه تری از منابع کشور به نفع عموم مردم جامعه می‌‍‌شود.

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 22:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت و گو با قدس آنلاین در خصوص اهمیت احیای تعاونی‌ها در اقتصاد کشور گفت: عدم حمایت از تعاونی‌ها جایگاه این بخش تأثیرگذار در اقتصاد کشور را که در اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته، تنزل بخشیده است. یکی از مهمترین ایرادات سیاست گذاریهای دولتمردان و مسؤولان کشور عدم توجه به احیای تعاونی‌هاست. تعاونی‌ها بخش مهمی از اقتصاد به شمار می‌روند که با ظرفیت‌های قابل قبولی که می‌تواند بهبود دهنده جریان کسب و کار کشور باشد.

وی دراین باره افزود: با آنکه در سالهای گذشته تعاونی‌ها ۵ درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده بودند، متأسفانه عدم اعتقاد مدیران ما به تعاونی‌ها در دو سه دهه اخیر منجر به کمرنگ شدن بخش تعاون و آسیب های حداکثری به مشارکت مردم در حوزه های اقتصادی و اجتماعی شده است. تعاون ظرفیت مطلوبی در جهت جذب سرمایه های خرد مردم به شمار می‌رود. در عین حال می‌تواند کمک قابل توجهی به حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان کشور کند. تعاون در آموزه های دینی ما از اهمیت والایی برخوردار است و فرهنگ ایرانی اسلامی ما بر امر تعاون تأکید بخصوصی دارد چرا که گسترش تعاون در جامعه منجر به توزیع سهم عادلانه تری از منابع کشور به نفع عموم مردم جامعه می شود.

فعال بازار کار خاطر نشان کرد: عدم اهتمام و اعتقاد برخی مدیران منجر به توقف فعالیتهای تعاونی شده است؛در حالی که انتظار میرود بانک مرکزی ابزار مناسبی در جهت توسعه بخش تعاون کشور باشد، چرا که بخشی از تعاونی های اعتباری هستند و از طریق وام های قرض الحسنه وارزان قیمت در حوزه مسائل مالی و اعتباری می‌توانند حلال مشکلات مردم باشند اما  بهانه گیری‌های  بانک مرکزی در برخورد با تعاونی‌های غیر مجاز که با تعاونی های کارگری بسیار متفاوت است منجر به عدم ارائه مجوز توسعه و فعالیت تعاونی های اعتباری در داخل کشور شده است؛ این در حالی است که تعاونی‌های اعتباری به مراتب بهتر از بانکها می توانند خدمات دهی داشته باشند.

 حمید حاج اسماعیلی گفت: در شرایطی که فعالیت بانکها به هیچ وجه به نفع اقتصاد و مردم نیست؛ فعالیتهایی که سودهای کلانی از تسهیلات دریافت می کنند؛ محدودیتهای بانکی در پرداخت وام های خرد به مردم بسیار زیاد است و شرایط بروکراسی پیچیده ای در دریافت وام وجود دارد؛ مردم متمایل به تاسیس تعاونی های اعتبار در حوزه های کارگری و  کارمندی شده اند، تعاونی هایی که کارآمدی آنها پیش از این ثابت شده است.

وی خاطر نشان کرد: محدودیت بازار کسب و کار عامل مهمی در عدم سرمایه گذاری مردم شده است؛ از این جهت که فضایی برای سرمایه گذاری وجود ندارد سرمایه‌ها به سمت بانکی و بهره مندی از سود بانکی سوق می یابد در حالی که بانکها حمایت لازم از مردم را به عمل نمی‌آورند. متأسفانه دراین شرایط دولت حمایتی از تعاونی ها به عمل نمی‌آورد و راهی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال مردم باز نمی‌کند. قطعاً تعاون پلی است بین بخش دولتی و خصوصی  بخش تعاون می‌تواند راهگشای بسیاری از امور اقتصادی باشد.

حاج اسماعیلی در پایان تأکید شد: حضور مردم و سرمایه گذاری در بخش تعاون نیازمند تمهیداتی است، بدیهی است تمایل مردم به سرمایه گذاری دربخش تعاون منجر به تسهیل فضای کسب و کار و جذب سرمایه های خرد مردم در بازار کار کشورمی‌شود بنابراین حمایت از تعاون می‌تواند در بخش‌های خدمات کشاورزی و حتی صنعت مفید باشد. اگر اقتصاد و کشور نیازمند افراد نخبه وکارآفرین در بخش اقتصادی وبازار کار کشور است بهترین راه تحقق این امرهدایت سرمایه‌ها به سمت بخش تعاون است؛ راهی که می‌تواند منجر به هم افزایی نیروی انسانی در بخش کسب و کار و کاهش بیکاری افسار گسیخته‌ای شود که مشکلات معیشتی و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی بسیاری را به دنبال داشته است.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 85

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 71

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 62

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 166

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 82

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 82

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 56

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 70

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 69

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 86

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 63

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 59

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 56

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 50

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 65

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 60