ظرفیت‌های بخش تعاونی در کسب و کار مغفول مانده است

ظرفیت‌های بخش تعاونی در کسب و کار مغفول مانده است

حمید حاج اسماعیلی گفت: تعاون در آموزه‌های دینی ما از اهمیت والایی برخوردار است و فرهنگ ایرانی اسلامی ما بر امر تعاون تأکید بخصوصی دارد، چرا که گسترش تعاون در جامعه منجر به توزیع سهم عادلانه تری از منابع کشور به نفع عموم مردم جامعه می‌‍‌شود.

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 22:54

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت و گو با قدس آنلاین در خصوص اهمیت احیای تعاونی‌ها در اقتصاد کشور گفت: عدم حمایت از تعاونی‌ها جایگاه این بخش تأثیرگذار در اقتصاد کشور را که در اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته، تنزل بخشیده است. یکی از مهمترین ایرادات سیاست گذاریهای دولتمردان و مسؤولان کشور عدم توجه به احیای تعاونی‌هاست. تعاونی‌ها بخش مهمی از اقتصاد به شمار می‌روند که با ظرفیت‌های قابل قبولی که می‌تواند بهبود دهنده جریان کسب و کار کشور باشد.

وی دراین باره افزود: با آنکه در سالهای گذشته تعاونی‌ها ۵ درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده بودند، متأسفانه عدم اعتقاد مدیران ما به تعاونی‌ها در دو سه دهه اخیر منجر به کمرنگ شدن بخش تعاون و آسیب های حداکثری به مشارکت مردم در حوزه های اقتصادی و اجتماعی شده است. تعاون ظرفیت مطلوبی در جهت جذب سرمایه های خرد مردم به شمار می‌رود. در عین حال می‌تواند کمک قابل توجهی به حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان کشور کند. تعاون در آموزه های دینی ما از اهمیت والایی برخوردار است و فرهنگ ایرانی اسلامی ما بر امر تعاون تأکید بخصوصی دارد چرا که گسترش تعاون در جامعه منجر به توزیع سهم عادلانه تری از منابع کشور به نفع عموم مردم جامعه می شود.

فعال بازار کار خاطر نشان کرد: عدم اهتمام و اعتقاد برخی مدیران منجر به توقف فعالیتهای تعاونی شده است؛در حالی که انتظار میرود بانک مرکزی ابزار مناسبی در جهت توسعه بخش تعاون کشور باشد، چرا که بخشی از تعاونی های اعتباری هستند و از طریق وام های قرض الحسنه وارزان قیمت در حوزه مسائل مالی و اعتباری می‌توانند حلال مشکلات مردم باشند اما  بهانه گیری‌های  بانک مرکزی در برخورد با تعاونی‌های غیر مجاز که با تعاونی های کارگری بسیار متفاوت است منجر به عدم ارائه مجوز توسعه و فعالیت تعاونی های اعتباری در داخل کشور شده است؛ این در حالی است که تعاونی‌های اعتباری به مراتب بهتر از بانکها می توانند خدمات دهی داشته باشند.

 حمید حاج اسماعیلی گفت: در شرایطی که فعالیت بانکها به هیچ وجه به نفع اقتصاد و مردم نیست؛ فعالیتهایی که سودهای کلانی از تسهیلات دریافت می کنند؛ محدودیتهای بانکی در پرداخت وام های خرد به مردم بسیار زیاد است و شرایط بروکراسی پیچیده ای در دریافت وام وجود دارد؛ مردم متمایل به تاسیس تعاونی های اعتبار در حوزه های کارگری و  کارمندی شده اند، تعاونی هایی که کارآمدی آنها پیش از این ثابت شده است.

وی خاطر نشان کرد: محدودیت بازار کسب و کار عامل مهمی در عدم سرمایه گذاری مردم شده است؛ از این جهت که فضایی برای سرمایه گذاری وجود ندارد سرمایه‌ها به سمت بانکی و بهره مندی از سود بانکی سوق می یابد در حالی که بانکها حمایت لازم از مردم را به عمل نمی‌آورند. متأسفانه دراین شرایط دولت حمایتی از تعاونی ها به عمل نمی‌آورد و راهی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال مردم باز نمی‌کند. قطعاً تعاون پلی است بین بخش دولتی و خصوصی  بخش تعاون می‌تواند راهگشای بسیاری از امور اقتصادی باشد.

حاج اسماعیلی در پایان تأکید شد: حضور مردم و سرمایه گذاری در بخش تعاون نیازمند تمهیداتی است، بدیهی است تمایل مردم به سرمایه گذاری دربخش تعاون منجر به تسهیل فضای کسب و کار و جذب سرمایه های خرد مردم در بازار کار کشورمی‌شود بنابراین حمایت از تعاون می‌تواند در بخش‌های خدمات کشاورزی و حتی صنعت مفید باشد. اگر اقتصاد و کشور نیازمند افراد نخبه وکارآفرین در بخش اقتصادی وبازار کار کشور است بهترین راه تحقق این امرهدایت سرمایه‌ها به سمت بخش تعاون است؛ راهی که می‌تواند منجر به هم افزایی نیروی انسانی در بخش کسب و کار و کاهش بیکاری افسار گسیخته‌ای شود که مشکلات معیشتی و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی بسیاری را به دنبال داشته است.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 7

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 9

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 9

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 7

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 2

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 6

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 8

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 9

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 9

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 8

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 6

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 11

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 10

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 24

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 33

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 32

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 35

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 28

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 17

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 19