طبیعت خشمگین نعمت را تبدیل به نقمت می‌کند

طبیعت خشمگین نعمت را تبدیل به نقمت می‌کند

«باران» این نعمت الهی اگر به‌درستی مدیریت و کنترل نشود، نعمت را به نقمت تبدیل می‌کند.

پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 19:21

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

،«باران» این نعمت الهی اگر به درستی مدیریت و کنترل نشود، خشمگینانه و سرکش هرچه را در مسیرش باشد، با خود می‌برد و آن نعمت تبدیل به نقمت سنگینی می‌شود.

از عصر جمعه گذشته که بارش باران در استان‌های شمالی شدت گرفت، خسارات میلیاردی و جانی بر پیکره استان‌های شمالی برجا گذاشت که از آن به عنوان "سیل استثنایی قرن" ذکر کرده‌اند و اثرات آنان تا مدت مدیدی در جامعه به جا می‌ماند.

با توجه به هشدارها و پیش‌بینی‌های هواشناسی و همچنین آماده باش دستگاه‌های مختلف اما شاهد جانباختن تعدادی از هموطنان‌مان، تخریب منازل مسکونی، از بین رفتن باغات و زمین‌های زراعی در محدوده رودخانه‌ها، تخریب پل‌های ارتباطی و مسدود شدن راه‌های روستایی بودیم.

وقوع حوادث مذکور فقط محدود به همین سیل و بارش باران اخیر نبوده و نخواهد بود اما سوال اینجاست که چرا چنین اتفاقاتی که مسبوق به سابقه است، همچنان تکرار می‌شود؟ چرا هنوز نتوانستیم از وقوع یا به حداقل رساندن خسارات پیشگیری کنیم؟ آیا رونق سدسازی‌ها و عدم لایروبی رودخانه‌ها باعث خشمگینی طبیعت شده است؟ آیا رسالت مدیریت بحران فقط محدود به زمان وقوع بحران می‌شود؟ جبران اینگونه خسارت‌ها پیشرفت دیگر پروژه‌ها را به تعویق نمی‌اندازد؟

همزمان با آغاز بارش باران در استان گیلان، شهرستان های تالش، رضوانشهر، صومعه سرا، فومن، شفت، رودسر و لنگرود بیشترین بارش‌ها را داشتند که بالا آمدن آب رودخانه‌ها و شدت جریان آب خساراتی را به زیرساخت‌ها وارد کرد.

در پی رانش زمین راه روستایی 600 خانوار در تالش مسدود و همچنین 30 روستای ماسال دچار آبگرفتگی و منجر به قطع راه ارتباطی 27 روستای این شهرستان شد. رانش زمین در 5 نقطه از ویسرود شهرستان شفت سبب مسدود شدن و اخلال در رفت و آمد 250 خانوار روستایی و 650 خانوار عشایری شد. طی دو روز متوالی برخی مدارس شهرستان‌ صومعه سرا و لنگرود تعطیل شدند.

با توجه به اینکه به هزار و 932 نفر از حادثه دیدگان وقوع سیل و آبگرفتگی منازل امدادرسانی شد اما متاسفانه بر اثر سقوط یک دستگاه خودرو به داخل رودخانه حویق در محور تالش - آستارا یک کودک 6 ساله و 2 زن 65 و 27 ساله غرق شدند و دو مرد 40 و 45 ساله که سرنشین این خودروی سواری بودند با کمک ماموران آتش نشانی حویق از غرق شدن در سیلاب نجات یافتند.

در شهرستان املش شاهد تخریب 2 پل بزرگ بودیم که راه ارتباطی بین چند شهر را برقرار می‌کرد. در شهرستان فومن نیز 2 پل مهم از جمله مسیر قلعه رودخان تخریب شد و مسیر سواره مسدود شد.

جاری شدن سیل در 9 شهرستان گیلان آب شرب 9 هزار و 500 خانوار روستایی را قطع کرد که طبق برآوردها به تاسیسات آبرسانی 47 روستا بیش از 7 میلیارد تومان خسارت وارد کرد و همچنین 5 چشمه تخریب شد. علاوه بر این گاز یک هزار و 400 خانوار قطع شد. همچنین در پی رانش زمین و وقوع سیلاب برق برخی روستاهای کلاچای، فومن، صومعه سرا و اسالم به دلیل تخریب شبکه‌های توزیع برق فشار متوسط قطع شد که در نهایت با تلاش 120 اکیپ عملیاتی مجدد وارد مدار شد.

طبق گزارش‌های دریافتی جاری شدن سیل به ابنیه و زیرساخت‌های عمرانی در شهرستان شفت بیش از یک میلیارد و 450 میلیون تومان، در شهرستان رودسر و املش بیش از 60 میلیارد تومان، به راه‌ها و ابنیه فنی استان بیش از 70 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

به استناد پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه هیات دولت که روز گذشته، 18 مهرماه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد، مبلغ ۳۰ میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای به منظور بازسازی اماکن مسکونی، ساختمان‌ها و تأسیسات زیربنایی خسارت دیده از سیل اختصاص یافت که سهم استان‌های مازندران و گیلان هرکدام ۱۰ میلیارد ریال و استان‌های گلستان و خراسان شمالی هرکدام پنج میلیارد ریال خواهد بود.

همچنین مبلغ ۶۰ میلیارد ریال به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای به منظور بازسازی زیرساخت‌ها و اماکن مسکونی آسیب دیده در استان‌های یاد شده اختصاص یافت که از این میزان، مبلغ ۲۰ میلیارد ریال به هریک از استان‌های مازندران و گیلان و مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به هریک از استان‌های گلستان و خراسان شمالی اختصاص می‌یابد. همچنین مبالغ، یک هزار میلیارد ریال نیز برای بازسازی زیرساخت‌های آسیب دیده در استان‌های مذکور از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.

علاوه بر امدادرسانی‌ها و خدمات و تخصیص اعتبارات صورت گرفته، یکی از نکات قابل توجه، اطلاع رسانی و انعکاس اخبار و تصاویر مربوط به سیل است که توسط رسانه‌های صوتی و تصویری، مجازی، مکتوب و حتی شبکه‌های اجتماعی به صورت پیوسته انجام می‌گرفت که اصحاب رسانه همواره در هر شرایطی اطلاع رسانی و انعکاس وقایع را رسالت خود می‌دانند که حتی مشقت و خطر حضور در سیلاب هم تاثیری در عزم آنان برای ثبت سختی‌های مردم‌شان و همچنین تلاش و خدمات رسانی‌ها ندارد.

علی ای الحال نگارنده به نوبه خود از صبوری مردمی که مال و عزیزان‌شان را در سیل اخیر از دست دادند و همچنین از زحمات و تلاش مسئولین در خدمت رسانی‌ها و تخصیص اعتبارات لازم، تشکر و قدردانی می‌کند؛ اما با توجه به اینکه همواره گفته می‌شود "پیشگیری بهتر از درمان است" امید داریم به روزی که بارش «باران» نقمت نشود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

بررسی جنگ واقعی در هفته‌نامه «تجارت فردا»

هفته‌نامه تجارت فردا در تازه‌ترین شماره خود نیز ب ...

 • 3

کاهش چشمگیر در اطاله دادرسی

فرزاد حجتیان کارشناس اقتصادی ...

 • 11

دردسر از نوع ژاپنی: تورم نداریم!

نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به آوریل در شرایطی با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید که هنوز با نرخ ۲ درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله معناداری دارد.

 • 11

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد

کانون صرافان ایران از روز گذشته ارسال مدارک به بانک مرکزی برای ورود به بازار متشکل را آغاز کرده است. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی این بازار فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و پس از تکمیل این مرحله، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 • 19

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزی شرط پذیرش، بررسی، تحویل اسناد حمل واصله و صدور اعلامیه تأمین ارز برای واردکنندگان در صورت عدم حواله وجه ارزی را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

 • 21

سامانه نیما حذف نمی‌شود / فعالیت پایلوت بازار متشکل ارزی

​​​​​​​ رئیس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی‌شود.

 • 19

نرخ تورم ژاپن به یک درصد هم نرسید!

نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به آوریل در شرایطی با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید که هنوز با نرخ ۲ درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله معناداری دارد.

 • 18

رونمایی از ارز جهانی فیس بوک تا سال آینده

فیس بوک در حال نهایی سازی عرضه ارز دیجیتالی‌اش است.

 • 24

عقب‌نشینی دلار از قله ۲ساله

تشدید اختلاف بین آمریکا و چین بر سر مسائل تجاری باعث شد که ارزش دلار در مبادلات امروز افت کند.

 • 20

هدف‌گذاری صادرات یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلاری برای استان مرکزی

‌رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی گفت: در سال ۹۸ صادرات یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار برای استان هدف‌گذاری شد.

 • 18

رشد امسال بورس به بیش از ۲۰ درصد رسید

شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون با ۳۶ هزار و ۵۰۹ واحد افزایش معادل ۲۰.۴ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

 • 16

فیلم ژانر وحشت «ما» سومین فیلم پرفروش جهان در سال ۲۰۱۹

فیلم سینمایی «ما» اثری در ژانر وحشت توانست بعد از یک ماه اکران با فروش قابل قبول صد و هشتاد و نه میلیون دلار رتبه سوم جدول فروش جهانی را از آن خود نماید.

 • 17

بانک مرکزی در زمان‌بندی بازگشت ارز برخی صنایع تجدیدنظر کند

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: در بخشنامه پیشین، صادرکنندگان زیر یک میلیون یورو از عرضه ارز به سامانه نیما معاف شده بودند که در بخشنامه جدید تکلیف آنها مشخص نشده است.

 • 19

محدودیت‌های تازه معاملات اوراق تسهیلات مسکن

مدیر عملیات بازار فرابورس با انتشار اطلاعیه‌ای محدودیت‌های تازه اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن و نمادهای اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی را اعلام کرد.

 • 17

همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

رییس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود.

 • 19