شهرک جدید صنعتی ساوه؛ بهشت سرمایه گذاری

شهرک جدید صنعتی ساوه؛ بهشت سرمایه گذاری

ساوه - ایرنا - وجود بزرگترین شهر صنعتی کشور (کاوه) و فعالیت بیش از 500 واحد صنعتی و تولیدی در ساوه، این شهرستان استان مرکزی را به یکی از کانون های اصلی تولید کشور و اقتصادی بودن سرمایه گذاری صنعتی تبدیل کرده است.

چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 13:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به همین علت ساخت و راه اندازی شهرک جدید صنعتی در شرق ساوه و حاشیه روستای احمد آباد در کانون برنامه ریزی متولیان حوزه صنایع کوچک و شهرک های صنعتی قرار گرفت تا بسترهای رونق و رشد اقتصادی این منطقه نزدیک به پایتخت و کمک به تولید ملی بیش از پیش شکوفا شود.
قرار بر این است که در شهرک سرمایه گذاری ساوه ، یک هزار و 160 هکتار زمین برای جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و رونق اشتغال و تولید برنامه های اختصاص یابد که در صورت تحقق این ناحیه صنعتی و تکمیل هر سه مرحله اجرایی و عملیاتی آن، وجهه صنعتی ساوه در کشور و حتی خاورمیانه پررنگ تر جلوه خواهد کرد.
فاصله 90 کیلومتری تا فرودگاه امام خمینی (ره)، دسترسی به راه آهن و نزدیکی به گمرک شهر صنعتی کاوه از دیگر مزیت های بالای این شهرک صنعتی است که می تواند برای سرمایه گذاران جذاب باشد.
روند ساخت این شهرک صنعتی از چند سال پیش آغاز و تاکنون حدود 90 کارخانه تولیدی فعالیت خود را آغاز کرده اند و از سویی مشوق هایی مانند زمین ارزان قیمت و معافیت چند ساله مالیاتی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است که می تواند فرصتی مناسب برای صنعتگران و کارآفرینان باشد.
مسئولان امیدوارند با توسعه این شهرک جدید صنعتی بتوانند بخش زیادی از سرمایه های صنعتی پایتخت که پشت سد مصوبه ممنوعیت ایجاد واحدهای صنعتی تا شعاع 120 کیلومتری تهران متوقف شده اند، را جذب کنند.

*** استقبال روز افزون سرمایه گذاران از بسترهای شهرک سرمایه گذاری خارجی
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی گفت: طبق برنامه از پیش تعیین شده 80 درصد از عملیات اجرایی مرحله نخست به اتمام رسیده و 90 واحد تولیدی در این شهر صنعتی جدید مستقر شده اند.
«مصطفی آمره» ادامه داد: تاکنون پنج واحد تولیدی در این شهرک به بهره برداری رسیده و به دلیل استقبال مناسب، سرمایه گذاری در شهر صنعتی ساوه، امسال از رشد بالایی برخوردار بوده است‌.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی بیان کرد: اکنون با همکاری دستگاه های خدمات رسان نیازهای اولیه از قبیل برق، آب، گاز و تلفن در بخش عملیاتی تعریف و تامین شده است.
وی افزود: در حال حاضر 30 مگاوات از برق این شهرک تامین شده که نیاز واقعی در فاز نخست 80 مگاوات است.
آمره گفت: با توجه به تکمیل شبکه توزیع برق شهر صنعتی ساوه، برق سراسری اتصال شده به شبکه توزیع جوابگوی تعداد متقاضیان معرفی شده به شبکه توزیع برق نیست.
وی از مسئولان درخواست کرد: با توجه به مساحت مجموع شهرک به میزان 1160 هکتار و نیاز به امکانات زیربنایی برای مساحت شهرک و در راستای حمایت از استقرار صنایع در نواحی صنعتی و رقابت پذیری تولیدات صنعتی و معدنی تدابیر ویژه ای برای افزایش و تکمیل ظرفیت برق این خطه اتخاذ نمایند.
به گفته آمره، شرکت شهرک های صنعتی های استان مرکزی با ساخت چهار شهرک و 2 ناحیه صنعتی مصوب در شهرستان های زرندیه و ساوه در داخل شعاع 120 کیلومتری و نیز هم مرز با شعاع 120 کیلومتری شهر تهران، آماده جذب و هدایت تمام طرح ها و واحد‌های انتقالی از محدوده شهر تهران به استان مرکزی است.

*** تلاش برای توسعه و تامین زیرساخت های شهرک صنعتی ساوه
معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه گفت: استقبال مناسبی از این شهرک صنعتی شده و تاکنون نیز برخی واحدهای صنعتی متقاضی در آن مستقر شده اند و تلاش ها برای شتاب بخشیدن به روند استقرار بیشتر سرمایه گذاران در دستور کار است.
«علی میرزایی » افزود: راه دسترسی مناسب از نیازهای اصلی این شهرک صنعتی است و معابر اصلی آماده سازی شده و آماده کردن راه دسترسی به اتوبان نیز با اخذ مجوز از وزارت راه و ترابری در دست انجام است.
وی در مورد تامین برق این شهرک صنعتی اظهار داشت: برای تامین برق واحد هایی که در حال حاضر مستقر هستند مشکلی وجود ندارد اما برای توسعه زیر ساخت های برق این شهرک صنعتی رایزنی های لازم در کارگروه های اقتصادی استانی و شهرستانی در دست پیگیری است و باید ملزوماتی رعایت شود تا به نقطه تامین برسد.
میرزایی توضیح داد: برای تامین برق نیاز به سرمایه گذاری است و در همین رابطه باید قرارداد ی بین شرکت شهرک های صنعتی های استان مرکزی و شرکت برق برای نصب پست های موبایلی و تامین برق منعقد شود.
وی افزود: هم اکنون برای استقرار واحدهای تولیدی با کمبود آب و برق مواجه نیستیم اما برای آینده در حال پیگیری هستیم تا استقرار واحدها با سهولت انجام شود.
معاون استاندار مرکزی اظهار داشت: با توجه به مصوبات هیات دولت، شهرک صنعتی ساوه در زمره شهرک هایی است که سرمایه گذاری خارجی در آن مشکلی ندارد.
به گفته وی، واحدهای تولیدی که در این شهرک، سرمایه گذاری می کنند تا پنج سال از پرداخت مالیات معاف هستند.
به گفته میرزایی، شهرک صنعتی ساوه یک شرکت دولتی وابسته به وزارت صنایع محسوب می شود و قیمت زمین ها برای صنایع با تعرفه دولتی و بسیار پایین تر از شهرک های خصوصی محاسبه می شود و امکان تقسیط قیمت زمین هم وجود دارد.
فرماندار ساوه ادامه داد: در شرایط کنونی زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاران صنعتی با ایجاد زون بندی و تامین قطعات کوچک (از یک هزار و 200 متر مربع به بالا) فراهم است.

*** شهرک سرمایه گذاری خارجی ساوه بستری برای جذب صنایع پایتخت
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز بر این باور است که رونق شهرک صنعتی ساوه برای سرمایه گذارانی که به دلیل ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع 120کیلومتری پایتخت نمی توانند فعالیت کنند، فرصت مناسبی است.
«سعید فرخی» چندی پیش در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان ساوه که در این شهرک صنعتی برگزار شد، گفت: این ناحیه صنعتی نخستین شهرک خارج از محدوده 120 کیلومتری پایتخت است و محدودیت هایی که در تهران اعمال می شود را ندارد؛ از این رو بسیاری از صنایع مستقر در پایتخت هم تمایل به حضور در این شهرک دارند.
وی افزود: تجربه شهرک های صنعتی کاوه و حتی زرندیه نشان داده که این منطقه می تواند در زمینه استقرار و ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی رونق چشمگیری داشته باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی اظهار داشت: زیرساخت های این شهر صنعتی به خصوص در زمینه های برق و راه دسترسی مناسب نیست و صاحبان واحدهای تولیدی مستقر نیز از این وضعیت گلایه دارند و در همین راستا با کمک دستگاه های خدمات رسان برای رفع این مشکلات برنامه ریزی می شود.
معاون استاندار مرکزی گفت: فرمانداری ساوه نیز بر اجرای این طرح ها تا زمان اعلام شده نظارت خواهد داشت.
فرخی اظهار کرد: برخی از واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک نیز مشکلاتی از قبیل چالش های مالیاتی، نداشتن سرمایه در گردش را مطرح کردند که تلاش می شود این مشکلات برطرف شود.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ساوه نیز ‌گفت: تاکنون 125 فقره جواز تاسیس در این شهرک صنعتی صادر شده است.
«جعفر گندمکار» افزود: در اعتبارات سال 97 بودجه ای تحت عنوان تسهیلات رونق تولید در سه بخش به صنایع تخصیص داده شده است که از این ظرفیت برای رونق شهرک صنعتی ساوه بهره برداری می شود.
به گفته وی، تسهیلات در گام نخست به صنایعی که دارای جواز تاسیس هستند و دارای پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد می باشند و برای اتمام کار با کمبود نقدینگی و مشکلات اعتباری مواجه هستند، پرداخت می شود.
رئیس اداره صنعت،‌ معدن و تجارت شهرستان ساوه ادامه داد: واحدهای تولیدی که موفق به اخذ پروانه بهره ‌برداری شده‌اند، از تسهیلات رونق تولید تحت عنوان سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه و یا بازسازی و نوسازی خطوط تولید و ماشین آلات می توانند بهره مند شوند.
به گفته گندمکار،‌ رشد بالای صدور جواز تاسیس در یک سال اخیر به شرط تبدیل شدن به پروانه بهره برداری بیانگر آینده پربار و درخشان این شهرک صنعتی است.
ساوه با داشتن چهار شهر و ناحیه صنعتی و فعالیت افزون بر 500کارخانه به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور شناخته می شود.
گزارش از سمیرا عارفی مجد
9921/6539/3075

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 3

خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ۷ بانک بزرگ سرمایه‌گذاری در حدود ۱.۲ تریلیون یورو از دارایی‌های خود را از برگزیت به منطقه دیگری از اروپا انتقال خواهند داد.

 • 2

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 2

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 8

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 9

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 9

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 10

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 10

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 7

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 10

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 9

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 9

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 10

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 9

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 12

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 11

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 10