شماره ۴۳ مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

شماره ۴۳ مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

شماره چهل و سوم مجله ایران‌مهر با نگاهی به مشکلات مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی و نمایه گزارش‌های استانی منتشر شد.

دوشنبه 11 آذر 1398 ساعت 21:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مجله «ایران‌مهر» که به‌صورت دیجیتال منتشر می‌شود فرصتی برای مرور رویدادهای استان‌های مختلف از دریچه نگاه خبرنگاران استانی مهر است، رویدادهایی که در قالب گزارش، گفتگو و عکس پیش روی نگاه مخاطبان خبرگزاری مهر قرار می‌گیرد.

این شماره مجله «ایران‌مهر» حدود ۵۰ گزارش در موضوعات مختلف از استان‌های کشور را در برمی‌گیرد تا تصویری از دغدغه‌های مهم استانی را پیش روی مخاطب قرار دهد. دغدغه‌هایی که برخی از آن‌ها در روستایی دورافتاده رقم می‌خورد و برخی از آن‌ها در مرکز استان؛ برخی از آن‌ها فرصت‌ها را به رخ می‌کشد و برخی تهدیدها را به چالش.

آخر هفته‌ای که قرار بود مردم خستگی کار را از تن‌شان دربیاورند و به آرامش برسند؛ با ترس و لرز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در آذربایجان شرقی گذشت. تنها ۱۵ ثانیه طول کشید تا ۵۳۰ نفر مصدوم شوند و ۵ نفر نیز جان خود را از دست بدهند؛ بامداد روز جمعه بود که زلزله‌ موجب تخریب واحدهای مسکونی شد و اکنون هم‌وطنان برای ادامه زندگی به اسکان‌های اضطراری پناه برده‌اند.

برودت هوا در مناطق زلزله‌زده و نبود کانکس، دردی دیگر را بر دوش هم‌وطنان زلزله‌زده اضافه کرده است؛ ازیک‌طرف کانکس موجود نیست و از طرفی باید در چادر زندگی کرد و در شب‌های سرد میانه و سراب باید به وسایل گرمایشی نفتی و گازی پناه برد. این نیز خطرناک است چراکه استفاده از برخی از وسایل گرمایشی برای آنان، نتیجه‌ای به‌جز احتمال مرگ خاموش ندارد.

در این شماره از مجله «ایران‌مهر» نگاهی به مشکلات مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی خواهیم داشت تا بستری برای رفع مشکلات زلزله‌زدگان باشد.

چند سالی است با خشک شدن بستر تالاب بین‌المللی هامون و رودخانه هیرمند، زندگی مردم سیستان هم مختل شده است و بحران‌های زیست‌محیطی در این منطقه ارمغانی جز تثبیت فقر و بیکاری برای مردم مظلوم و سخت‌کوش سیستان نداشته است.از سوی دیگر ازآنجایی‌که پایه و اساس اقتصاد روستایی منطقه سیستان بر مبنای رودخانه هیرمند شکل‌گرفته و صنعت در این منطقه به‌واسطه سوء مدیریت رشد نکرده است، به سبب خشک‌سالی ۲ دهه اخیر و وزش بادهای ۱۲۰ روزه زندگی و معیشت مردم این منطقه با سختی مواجه شده است و این روند بر سلامت، اقتصاد و محیط‌زیست تأثیر منفی گذاشته است. مشروح این گزارش را در بخش جامعه مجله ایران‌مهر بخوانید.

«خسارت سیل بهار جبران نشد»، «جریان گرفتن زندگی در تالاب گندمان»، « وقتی طفل گریزپا جمعه به مکتب می‌رود»، «مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند»، «دست آتش‌نشانان به پشت‌بام‌ها نمی‌رسد»، «مصائب چالوس پرتردد و خطرپذیر» و «هزینه‌های سرسام‌آور کفن‌ودفن در تبریز»  از گزارش‌های بخش جامعه این شماره مجله «ایران‌مهر» است.

صرف فعل توانستن در عرصه فرهنگ و کتاب‌خوانی باعث شده در این سرای کتاب مشتریان به مخاطبانی پر و پا قرص تبدیل شوند. برای خواندن این روایت به بخش فرهنگ و هنر مجله ایران‌مهر مراجعه کنید.

«غربت محتشم کاشانی در زادگاهش»، «تقریب مذاهب در پایتخت عرفان ایران اسلامی»، «دیوارنویسی معضل بصری و روانی»، «کودکانه‌ای بین‌المللی که از ربع قرن گذشت» و «نگارستان ایران؛ پیشگام در وحدت و پیشتاز در برادری» از دیگر گزارش‌های این شماره مجله ایران‌مهر است.

این روزها عکس‌ها و فیلم‌هایی از یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی جهان در کویر لوت منتشرشده که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. کافی است ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد به سمت کلوت‌ها حرکت کنید در میانه راه در کویری که به‌جز رودخانه شور هیچ آبی در آن یافت نمی‌شد در آغوش کویر دریاچه‌ای مواج ایجادشده است که در میانه آن کلوت‌ها سر از خاک بیرون آورده‌اند. مشروح این گزارش را در این شماره از مجله «ایران‌مهر» می‌خوانیم.

«۳۵۰۰ سال مدنیت را در همدان ورق بزنیم»، «درهای بسته باغچه جوق به روی گردشگران»، «سرزمین آفتاب گنجینه روستاهای کهن و باستانی»، «قامت خمیده بازار نراق زیر بار بی‌توجهی و کمبود اعتبار»، «بافت تاریخی گرگان اسیر پدیده «وندالیسم» و «تخریب آثار و بناهای تاریخی اصفهان؛ کابوسی که پایان ندارد» از گزارش‌هایی است که برای خواندن آن‌ها باید به بخش میراث مجله «ایران‌مهر» مراجعه کنید.

 زعفران محصول استراتژیک خراسان بزرگ است که برابر آمارها بیش از ۸۰۰ هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در این خطه از آن ارتزاق می‌کنند. اما این روزها زعفران کاران منطقه تربت‌حیدریه و زاوه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران کشور و دنیا حال‌وروز خوشی ندارند. برای خواندن این گزارش به بخش اقتصاد مجله «ایران‌مهر» مراجعه کنید.

«توسعه کشت پسته در دروازه اروپا»، «چرخ فرآوری و صادرات یاقوت کویر نمی‌چرخد»، «بازار طلای سبز از همیشه داغ‌تر است، «ترک ایرانی» جایگزین «پوشاک خارجی»، «طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی‌ها»، «ضایعات ۲۰۰تا۷۰۰ هزار تنی مرکبات»، تحقق شعار «ما می‌توانیم» در صنعت آب و برق، «نبود زیرساخت‌ها برای روغن‌کشی زیتون» و «حکایت بی‌درآمد پُرخرج؛ بیکارترین استان در تورم هم رکورد زد!» از دیگر گزارش‌های این شماره مجله ایران‌مهر است.

برای دریافت شماره چهل و سوم مجله «ایران‌مهر» اینجا کلیک کنید.

کد خبر 4781758

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 169

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 146

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 109

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 452

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 115

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 101

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 104

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 336

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 303

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 154

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 125

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 326

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 107

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 80

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 160

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 105

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 111

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 119

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 103