شمارش معکوس برای اقتصاد چین

شمارش معکوس برای اقتصاد چین

دنیای اقتصاد : مایکل آسلین، استاد دانشگاه استنفورد در مجله فارن پالیسی از آغاز شمارش معکوس بمب ساعتی در اقتصاد چین خبر داد. او در این یادداشت می‌نویسد: رشد اقتصادی چین پایین‌ترین نرخ خود را در طول سه دهه گذشته تجربه می‌کند. بدتر از آن گزارش اخیری است که درخصوص کل بدهی‌های چین منتشرشده که بالای ۳۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. همزمان ساختار صادرات چین به آمریکا از هم فروپاشیده است. کمپانی‌های بزرگ مانند گوگل و دل نیز تولیدات خود را در چین کاهش داده‌اند.

سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 20:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

شمارش معکوس برای اقتصاد چین

نیروی هوایی چهار کشور قدرت پیشروی آسیا در آسمان‌های دریای ژاپن یا دریای شرقی نزدیک بود که وارد یک جنگ شوند. هنگامی که روسیه و چین اولین گشت هوایی مشترک خود را انجام می‌دادند، جنگنده‌های کره‌جنوبی بیش از ۳۰۰ گلوله اخطار به سمت فرمانده هواپیماهای جنگنده روسی شلیک کردند. این درحالی است که جنگنده‌های ژاپنی آماده‌باش بودند تا در صورت ورود جنگنده‌های روسیه آنها نیز وارد عمل شوند. مایکل آسلین، تحلیلگر، استاد دانشگاه استنفورد و کارشناس مسائل آسیا در وبگاه خبری مجله فارن‌پالیسی نوشت: این مواجهه غیرمنتظره به ما گوشزد کرد که چه خطراتی در منطقه هند-پاسیفیک می‌تواند صلح را از بین ببرد و قرن آسیایی که پیش‌تر نویسندگانی همچون کیشوره محبوبانی، دیپلمات سابق سنگاپور و مارتین ژاک، نویسنده و ژورنالیست بریتانیایی وعده داده بودند، زودتر از آن چیزی که پیش‌بینی می‌شود، پایان پذیرد.

 درحالی‌که به‌طرز دراماتیکی رشد اقتصاد چین آهسته و دموکراسی هنگ‌کنگ با خطر روبه‌رو شده است، ژاپن و کره‌جنوبی نیز وارد یک جنگ سرد جدید شده‌اند، آن آینده با شکوهی که برای شرق آسیا پیش‌بینی شده بود، درحال از بین رفتن است. آشفتگی ژئوپلیتیک در آسیا مدت‌ طولانی است که درحال شکل‌گیری است. در واقع، ضعف منطقه برای دهه‌ها توسط اینکه چین قطعا قدرت جهانی خواهد شد، نادیده گرفته شد. این درحالی است که گفته می‌شد تاثیر و نفوذ آمریکا در منطقه از بین خواهد رفت و آینده جهان نه از واشنگتن بلکه از دهلی‌نو و پکن رقم خواهد خورد. اما در زیر نام این شهرهای پر زرق و برق منطقه شرق آسیا، چیزی جز صدای شکستن شنیده نمی‌شود. این نویسنده بر این باور است که آمدن ترامپ اوضاع را برای کشورهای شرق آسیا بدتر نیز کرده است. او می‌نویسد: در این میان یک زلزله چند ریشتری هم دنیا را تکان داده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جنگ تجاری با چین را کلید زد و برای بیش از ۹۰ درصد از کالاهای صادراتی چین به ایالات‌متحده، تعرفه های سنگین وضع کرد و روند کند شدن اقتصاد چین را شتاب بخشید. رشد این کشور در آخرین سه ماه گذشته پایین‌ترین نرخ رشد در طول سه دهه و از زمان اوج‌گیری اقتصاد چین از اواخر دهه ۱۹۹۰ بود. حتی اگر ادعای رشد ۲/ ۶ درصدی پذیرفته شود، این نشان می‌دهد اقدامات ترامپ نه تنها تاثیرگذار بوده، بلکه اقتصاد چین رو به ضعف است و این نشان‌دهنده آن است که اصلاحات اقتصادی در این کشور پهناور کمونیستی متوقف شده و ناکارآمدی آن رو به افزایش است. همزمان ساختار صادرات چین به آمریکا از هم فروپاشیده است. همچنین صادرات پکن به سایر کشورها کاهش یافته است. این درحالی است که کمپانی‌های بزرگ مانند گوگل و «دل» تولیدات خود را در چین کاهش داده یا حذف کرده‌اند و این موجب کند شدن توزیع زنجیره‌ای عرضه در سطح جهانی می‌شود. شاید بدتر از آینده اقتصادی چین گزارش اخیری است که درخصوص کل بدهی‌های چین در حوزه شرکت‌ها، مسکن و حکومت منتشر شده که بالای ۳۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. بخش اعظم این بدهی‌ها گرفتار تبادلات غیرشفاف و پیچیده‌ای است که هم‌اینک تبدیل به یک بمب ساعتی شده است. البته این فقط چین نیست که با مشقت‌های اقتصادی روبه‌رو می‌شود. کشورهای توسعه‌یافته‌ای همچون کره‌جنوبی و ژاپن،همچنان با ضعف اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و رشد سریع هندوستان نیز در سال‌های اخیر نصف شده و شک و شبهاتی درخصوص رشد طبقه متوسط در این کشور به‌وجود آمده است. این ترس و بدبینی در بین کشورهای جنوب شرق آسیا نیز دیده می‌شود.

اقتصاد تنها بخشی از مشکلات این کشورها است. چین به‌دنبال چنگ انداختن به دموکراسی مستقر در هنگ‌کنگ و تایوان است و این نشان می‌دهد منطقه چگونه از ثبات سیاسی رنج می‌برد. در هنگ‌کنگ، ۷ هفته اعتراض‌های ضدچینی از سوی طرفداران دموکراسی به‌طرز خطرناکی آنها را به مرحله برخورد با چین رسانده و چین در مرحله حساس تصمیم‌گیری است که آیا باید در این مورد دخالت کند یا نه؟ اگر چین تصمیم بگیرد که به منظور بازگرداندن نظم به این دولت‌شهر سربازان خود را در آنجا پیاده کند، احتمال اینکه با فاجعه‌ای وخیم‌تر و خونین‌تر از تیان‌آن‌من روبه‌رو شود بسیار است. حتی دموکراسی‌های مستقر در شرق آسیا وارد مرحله خطرناک شده‌اند. ژاپن و کره‌جنوبی به‌دلیل اقامه دعوی سئول مبنی بر مقصر اعلام کردن ژاپن در جنگ جهانی دوم، به‌طرز خطرناکی روابط دو جانبه شان دچار شکاف عمیق شده است. توکیو نیز در واکنش به این اقدام کره‌جنوبی عرضه مواد شیمیایی را که در صنایع الکترونیکی به‌کار می‌رود، قطع کرده است. در اواخر سال ۲۰۱۸، ژاپن مدعی شد که از سوی نیروی دریایی کره‌جنوبی به یکی از گشت‌های هوایی این کشور شلیک شده و این حادثه دو کشور را در آستانه یک برخورد نظامی قرار داد. همچنین ویتنام نیز با چین بر سر اکتشاف نفت در دریای چین جنوبی، به‌طرز ترسناکی به مشکل برخورده‌اند. درگیری‌ها در این منطقه صلح جهانی در منطقه را با خطر روبه‌رو می‌کند. به‌رغم سه نشست در حد رهبران دو کشور کره‌شمالی و آمریکا، پیونگ‌یانگ همچنان یک کشور هسته‌ای است و تسلیحات خود را به سراسر دنیا صادر می‌کند. آسلین در پایان یادداشت خود تاکید کرد: نبرد جهانی بر سر آزادی‌های مدنی موجب شده است تا حکومت‌ها به سمت کنترل بیشتر حرکت کنند و فناوری‌های چین در این زمینه برای نظارت بیشتر مورد استقبال کشورهای دیگر قرار گرفته است و حتی این محصولات به کشورهای غربی نیز صادر می‌شود. بسیاری بر این باورند که هوآوی در میان سایر کمپانی‌های چینی یک خطر بالقوه امنیتی برای سایر کشورها به حساب می‌‌آید. اف‌بی‌آی نیز هشدار داده است که چین بزرگ‌ترین تهدید جاسوسی برای ایالات‌متحده و سایر کمپانی‌های این کشور به‌حساب می‌آید. سیاست‌گذاران آمریکایی امیدوار بودند که نوسازی اقتصادی چین و رشد مسالمت‌آمیز این کشور منجر به رونق و رشد اقتصاد جهانی می‌شود و پکن را به کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و کشورهای اروپایی پیوند می‌دهد، اما همگی آنها اشتباه می‌کردند. سالیان سال است که آمریکایی‌ها می‌کوشند دو کشور دموکرات در این منطقه یعنی ژاپن و کره‌جنوبی را به یکدیگر نزدیک کنند اما هنوز قدم از قدم برداشته نشده است. حالا زمان آن است که در باب آینده آسیا از نو فکر شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 288

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 101

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 105

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 95

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 127

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 124

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 123

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 100

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 104

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 116

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 111

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 97

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 124

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 141

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 102

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 132

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 117

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 124

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 92

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 122