شفافیت کوچک؛ فرار بزرگ

شفافیت کوچک؛ فرار بزرگ

فرارهای مالیاتی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و نیز معافیت‌های مالیاتی بی‌ضابطه در قانون مالیاتی کشور و بودجه‌های سالانه از اصلی‌ترین دلایل پایین‌بودن درآمدهای مالیاتی و به تبع آن، پایین بودن سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در ایران نسبت به متوسط جهانی است.

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 9:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

فرارهای مالیاتی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و نیز معافیت‌های مالیاتی بی‌ضابطه در قانون مالیاتی کشور و بودجه‌های سالانه از اصلی‌ترین دلایل پایین‌بودن درآمدهای مالیاتی و به تبع آن، پایین بودن سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در ایران نسبت به متوسط جهانی است.

درآمدهای مالیاتی یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی در کشورهای توسعه‌یافته را تشکیل می‌دهد. در واقع مالیات نقش قابل‌توجهی را در اعمال سیاست‌های اقتصادی در این کشورها ایفا می‌کنـد. در این کشورها دولت‌ها برای تأمین هزینه‌های عمومی خود بیش از سایر منابع بر مالیات‌ستانی تکیه دارند. در این مسیر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) پیشرو هستند.

در بین این کشورها، فرانسه با بیش از 46درصد سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در سال 2018، در رتبه اول قرار گرفت. دانمارک نیز با 9/44درصد سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در رتبه بعدی قرار گرفته است. درآمدهای مالیاتی این کشور از دهه 90 میلادی  جز در بازه‌هایی کوتاه همواره افزایشی بوده است. در اتحادیه اروپا نیز نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی  به طور میانگین در سال 2018 رقم 3/40 درصد بوده است. این نسبت در کل جهان نیز 14درصد بوده است.

در مقابـل، کشـورهای در حـال توسعه دارای یک سیستم مالیاتی ناکارآمد هستند که قادر به تأمین اهداف مالی و مالیاتی دولت نیستند. این کشورها نیازمند یک سیستم مالیاتی نوین و باثبات هستند تا بتوانند نقش خود را در اقتصاد بـه بهترین وجه ایفا کنند.

در این بین ایران نیز یکی از کشورهایی است که تاکنون با وجود برنامه‌های مختلف برای رسیدن به درآمدهای مالیاتی مطلوب به جهت جایگزین کردن با درآمدهای نفتی، هنوز نتوانسته است به این هدف دست یابد و درآمدهای مالیاتی حاصل بسیار کمتر از میزان موردنیاز برای جایگزینی است. مطابق اظهارات رسمی مسئولان مالیاتی،  سهم مالیات از تولید ناخالص ملی کشور به طور میانگین بین 7 الی 8 درصد است که نصف متوسط جهانی این نسبت و بیش از یک پنجم متوسط  اتحادیه اروپا و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است.

از جمله دلایل مهم این کمبود درآمد مالیاتی، فرارهای مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی وضع شده در قانون مالیاتی و بودجه‌های سالانه است. به نظر می‌رسد ریشه اصلی فرارهای مالیاتی عدم‌شفافیت اقتصادی و وجود اقتصاد زیرزمینی در کشور است. مسئولان مالیاتی کشور معتقدند حدود 20درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است. از این رو فرارهای مالیاتی را نیز در حدود 30 تا 40هزار میلیارد تومان تخمین می‌زنند، اما با توجه به پایین بودن میانگین تلاش مالیاتی در ایران نسبت به میانگین جهانی به نظر می‌رسد اقتصاد زیرزمینی و غیرشفاف در ایران بسیار بیشتر از این ارقام باشد و به تبع آن فرار مالیاتی نیز بسیار بزرگ‌تر است.

مسئله مهم دیگر اعطای معافیت‌های مالیاتی طولانی‌مدت و بی‌ضابطه مانند مناطق آزاد و معافیت‌های مالیاتی اهالی فرهنگ است که البته شامل بازیگران با درآمدهای میلیاردی نیز می‌شود. مناطق آزاد در دنیا تبدیل به محلی برای گسترش تجارت آزاد و جذب سرمایه‌های بین‌المللی شدند. در بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای اروپایی این مناطق یا معافیت مالیاتی ندارند و یا معافیت مالیاتی آن‌ها محدود و مشروط است. در ترکیه به عنوان یکی از مدل‌های موفق مناطق آزاد، تنها واحدهای اقتصادی تولیدی مناطق آزاد معاف از مالیات هستند. در چین نیز که از موفق‌ترین مدل‌های مناطق آزاد در سطح جهان است، بیش از 90درصد درآمدهای مالیاتی حاصل از فعالیت‌های خدماتی در این مناطق است. در واقع در مناطق آزاد در چین واحدهای خدماتی معافیت مالیاتی چندانی ندارند. این در حالی است که در مناطق آزاد ایران که تبدیل به یک اتوبان برای واردات شده، چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و همه فعالان اقتصادی تنها به شرط ثبت اظهارنامه مالیاتی، معاف از مالیات هستند.

همچنین براساس مصاحبه رئیس سازمان امور مالیاتی، به تازگی ۳۰۰هزار حساب از مجموع حساب‌های میلیاردی کشور بررسی شده  که ۱۸هزار حساب متعلق به وکلا است. حساب میلیاردی حسابی است که درآمد حداقل یک میلیارد و گردش مالی سالانه حداقل ۵میلیارد تومان داشته باشد. اگر به صورت میانگین حداقل درآمد ماهانه این ۱۸هزار حساب را محاسبه کنیم، درآمد این ۱۸هزار وکیل میلیاردر، ماهانه ۸۳ میلیون تومان خواهد شد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تثبیت شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۲۲۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۸۵۸ واحد رسید.

 • 5

بازار سرمایه فرصت طلایی تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه درحال حاضر فرصتی برای اقتصاد کشور است که باید از آن استفاده کرد، دولت می‌تواند از فرصت به وجود آمده برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

 • 11

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کاری شعب دو استان

بانک سرمایه طی اطلاعیه ای تغییر ساعت کار شعب استان های لرستان و خراسان جنوبی را اعلام کرد.

 • 14

عضویت مدیران بانک صنعت و معدن مازندران و قم در هیات خبرگان بانکی

با حکم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی علیرضا خرمیان مدیر بانک صنعت و معدن در استان مازندران و رقیه صادق نیا در استان قم به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شدند.

 • 14

بانک گردشگری به مجمع می‌رود

بانک گردشگری زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام خود با دستور جلسه افزایش سرمایه را اعلام کرد.

 • 14

برگزاری مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ با حضور حداکثر ۱۵ نفر

مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ایران با حضور حداکثر۱۵ نفر روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه برگزار و مراسم آن به صورت زنده از طریق وب سایت این بانک به نشانی؛ www.postbank.ir پخش می‌شود.

 • 14

رشد ۳۲۶ درصدی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی طی ۱۱۳ روز نخست سال منتهی به ۲۰ تیر ۱۳۹۹ رشد ۳۲۶ درصدی داشته در حالی که رشد شاخص کل بورس در همین بازه زمانی ۲۴۰ درصد بوده است.

 • 17

کمیته انضباطی در سندیکای بیمه‌گران تشکیل می‌شود

دستورالعمل جدیدی برای اساسنامه سندیکای بیمه‌گران ایران به تصویب رسیده که براساس آن کمیته‌ای انضباطی متشکل از هفت عضو برای رسیدگی تخلفات اعلام شده علیه هریک از اعضای این سندیکا تشکیل خواهد شد.

 • 18

آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله سهام بانک صادرات

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک صادرات را اعلام کرد.

 • 16

پرداخت خسارت ۲۲ میلیارد ریالی توسط بیمه ایران معین در آبادان

چک خسارت ۲۲ میلیارد ریالی یکی از مجتمع‌های تجاری شهرستان آبادان با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان و داریوش محمدی مدیرعامل شرکت بیمه ایران معین پرداخت شد.

 • 14

گردش چرخ دو هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران

بانک ملی ایران طی بهار امسال به حدود دو هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط تسهیلات اعطا کرد.

 • 15

کارمزد سازمان بورس ۵۰ درصد کاهش یافت

بر اساس تصویب شورای عالی بورس که به ریاست وزیر اقتصاد برگزار شد، ۵۰ درصد از کارمزد سازمان بورس کاهش یافت.

 • 16

تاثیر افزایش سهام شناور شرکت‌ها بر معاملات بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به نقدینگی قابل توجهی که در بازار سرمایه حضور دارد، اقداماتی همچون افزایش عرضه‌های اولیه و سهام شناور شرکت‌ها می‌تواند به متعادل کردن بازار سرمایه کمک کند.

 • 4

خدمت رسانی به بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی جزو برنامه

بانک رفاه کارگران، خدمت رسانی به بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی را جزو برنامه های اصلی خود قرار داده است.

 • 21

اعطای تسهیلات از سوی بانک رفاه در قالب "طرح عدل"

بانک رفاه کارگران به پاس قدردانی از قضات و کارکنان شاغل در دستگاه قضایی کشور، در قالب "طرح عدل" تسهیلات پرداخت می کند.

 • 22

پذیره‌نویسی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی اوراق رهنی بانک مسکن

مدیرعامل تامین سرمایه بانک مسکن، از پذیره‌نویسی دومین مرحله اوراق رهنی به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود ۱۶ درصدی خبر داد.

 • 20

اشتباه رایج این روزهای دارندگان کارت های بانکی

آیا تا به حال به جای ارسال شماره عابر کارتتان برای انجام امور روزمره بانکی، عکس کارت بانکی را برای شخص دیگری ارسال کرده اید؟

 • 22

صادرکنندگان باید درباره ارز دریافتی شفاف‌سازی کنند

دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان اینکه باید زبان مشترکی در زمینه بازگشت ارز صادراتی داشته باشیم، افزود: هر کسی ارز دریافت کرده باید طبق تعهد خود شفاف سازی کند که چه کالایی را به چه میزان وارد کرده است.

 • 19

بورس در بالاترین سطح تاریخی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۷۱۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار و ۷۹۷ واحد رسید تا به بالاترین سطح تاریخی خود دست پیدا کند.

 • 23

مبلغ وام قرض الحسنه طرح پردیس بانک سینا افزایش یافت

به منظور ایجاد شرایط بهره مندی تعداد بیشتری از هموطنان و مشتریان عزیز از تسهیلات ارزان قیمت، مبلغ طرح تسهیلات ارزان قیمت پردیس بانک سینا افزایش و زمان اجرای این طرح نیز تا پایان سال ۹۹ تمدید شد.

 • 29