شرکتهای دانش بنیان می توانند تمام نیاز دارویی کشور را تأمین کنند

شرکتهای دانش بنیان می توانند تمام نیاز دارویی کشور را تأمین کنند

معاون علمی و فناوری گفت: برندهای دانش‌بنیان ایرانی می‌توانند تمامی نیاز کشور به داروهای بومی سازی شده را تأمین کنند.

سه شنبه 9 بهمن 1397 ساعت 14:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در نشست صمیمی با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که رشد فزاینده استارت اپ‌ها و ارائه یک خدمت تازه، تحول جدی در نگاه جامعه به دانشگاه، پژوهش و فناوری را کلید زده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم با همکاری و همدلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روند تحول و جریان‌سازی فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان با شتاب بیش‌تری ادامه پیدا کند.

ستاری برداشتن موانع و مساعد کردن محیط کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت آپی را رسالت اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هم‌دلی و همیاری دیگر دستگاه‌ها از جمله مجلس شورای اسلامی برشمرد و گفت: ترویج گفتمان و فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان گام مهمی در حمایت از بلوغ و توانمند شدن شرکت‌های دانش‎بنیان است که باید با تحول جدی در قوانین، ساختارها و بروکراسی اداری و بازار ممکن شود.

وی با بیان این‌که حاکمیت اقتصاد متکی به درآمدهای نفتی،مشکلات و موانع جدی را برای کسب و کارهای داخلی ایجاد کرده است، افزود: در این ساختار ناسازگار با خلاقیت و نوآوری، تلاش کردیم تا یک زیست بوم را برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت اپی اختصاص دهیم؛ محیطی که جوانان خلاق و کارآفرین بتوانند آزادانه و بدون دغدغه، کسب و کارشان را توسعه دهند و ارزش‌آفرینی کنند.

ستاری، رونق بیش از ۴هزار شرکت دانش‌بنیان، ارزش‌آفرینی هزاران استارتاپ و درآمد ۶۰هزارمیلیاردتومانی این کسب و کارها را بخش کوچکی از حاصل تلاش جدی به منظور گسترش زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد.

به گفته ستاری، این کسب‌وکارها که بر مدار خلاقیت و نوآوری جوانان تحصیل‌کرده و خلاق حرکت می‌کند، ساختارهای پیشین اقتصاد را متحول ساخته و اکنون نیز اثر خود را در سپهر اقتصاد کشور نمایان کرده است؛ ایران با ۲ پله صعود نسبت به سال گذشته در جمع ۴۷ اقتصاد نوآور دنیا قرار گرفته است در حالی‌که اقتصاد سنتی و مرسوم، چندین گام عقب‌تر حرکت می‌کند و این موضوع از پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان ایران حکایت دارد.

توانمندی تأمین ۹۷درصد نیاز دارویی کشور

معاون علمی و فناوری با بیان این‌که ۹۷درصد داروی مورد نیاز کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی و تولید شده است، اظهار کرد: بومی‌سازی و تولید ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور از خروج ۵۵۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند این در حالی است که ۸/۱ میلیون دلار متعلق به ۳ درصد دیگر است تا ۲ سال آینده به طور کامل توسط فناوران کشور بومی‌سازی می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود این‌که برندهای دانش‌بنیان ایرانی می‌توانند تمامی نیاز کشور به داروهای بومی سازی شده را تأمین کنند، قوانین فعلی، برندهای تولید کننده داروی داخلی را برای داشتن حداکثر ۸۵ درصد بازار داخلی داروی کشور محدود می‌کند و ۱۵درصدی که متعلق به برندهای خارجی است، ۴۰۰میلیون دلار خروج ارز از کشور را به دنبال دارد؛ این  در حالی است که تنها یک نمونه از داروی نوترکیب دانش‌بنیان ایران‌ساخت موفق شده است ۱۰۰درصد بازار کشور پهناوری چون روسیه را در اختیار بگیرد. بنابراین نیازمند تحولی جدی در قوانین و رویکردها هستیم از جمله این‌که نگرش و فرهنگ واردات باید اصلاح شود.

ستاری با بیان این‌که معاونت علمی و فناوری تلاش می‌کند اگر هزینه‌ای در پژوهش توسط دولت انجام می‌شود چندین برابر ارزش افزوده به همراه داشته باشد، افزود: رسالت دولت تصدی‌گری در پژوهش‌های کاربردی، کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی نیست. بلکه صرفاً باید یک محیط مساعد را برای این حوزه‌ها فراهم کند؛ محیطی که سرمایه ‌گذار بخش خصوصی، سود واقعی را در سرمایه‌گذاری روی پژوهش ببیند. برای این تحول نیازمند یک محیط جدید هستیم.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری کشور ما مهم‌ترین زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای شکل‌گیری این محیط یعنی نیروی انسانی جوان و خلاق را در اختیار دارد. بر اساس شاخص‌های جهانی نوآوری ایران در صدر کشورهای برخوردار از سرمایه انسانی است و این سرمایه ارزشمند به یک محیط سازگار با کارآفرینی و نوآوری نیاز دارد.

کد خبر 4527105
میترا سعیدی کیا

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

مراسم تودیع و معارفه مدیران مدیریت‌های امور ریسک و امور حسابرسی داخلی بانک کارآفرین برگزار شد.

 • 10

رونمایی از پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب در بانک ملی

پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب بر اساس شاخص های مبارزه با پولشویی در بانک ملی ایران رونمایی شد.

 • 10

بانک کشاورزی،کشاورزان را صاحب ماشین آلات کشاورزی کرد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده ای از کشاورزان با دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی صاحب ماشین آلات کشاورزی شده اند.

 • 10

راه‌اندازی بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار خود را آغاز کند که ۵۰ درصد این سرمایه به صورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 • 8

اسنپی ها تسهیلات خرد می گیرند

بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت اسنپ به منظور تأمین مالی پایدار برای حمایت دائمی از رانندگان این شرکت تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • 8

روز متعادل تالار شیشه‌ای

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش ۵۹۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ واحد رسید.

 • 9

پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.

 • 8

طرح "پیوند رفاه" از سوی بانک رفاه ارائه شد

بانک رفاه در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و ترویج سنت حسنه ازدواج طرح "پیوند رفاه" را ارائه کرد.

 • 11

تغییر زمان معاملات «سیتا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای زمان معاملات شرکت تازه عرضه اولیه شده «سیتا» را اعلام کرد.

 • 13

سازمان بورس برای رفع اختلال خدمات کارگزاری‌ها وارد عمل شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: ایرادات فنی سامانه‌ کارگزاری‌ها، سرمایه‌گذاری مردم در بورس را دلسرد و اطمینان آنها را از بین می‌برد و بر همین اساس سازمان بورس باید وارد عمل شود.

 • 10

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات بازسازی توسط بانک مسکن

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از تمدید دوره پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه سال ۹۸ تا «پایان تیرماه امسال» خبر داد.

 • 13

خط مشی جدید شرکت های تابعه گروه مالی بانک مسکن

سرپرست بانک مسکن دو مدیر عامل جدید دو شرکت زیرمجموعه گروه مالی بانک مسکن را معرفی کرد.

 • 15

فرصت دوباره برای بدهکاران بانک مسکن/ بخشودگی جرایم تمدید شد

بانک مسکن زمان اجرای طرح «میثاق» که با هدف بخشودگی جرایم بانکی مشتریان اجرا می‌شود را تمدید کرد.

 • 13

بخشنامه جدید بیمه مرکزی در خصوص افزایش ارزش وسیله نقلیه

بیمه مرکزی در بخشنامه جدیدی که برای شرکت‌های بیمه فرستاده شرایط پوشش تکمیلی افزایش ارزش وسیله نقلیه به دلیل نوسان قیمت در بیمه‌نامه بدنه خودرو از روز ۱۵ تیرماه را اعلام کرد.

 • 11

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 24

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 20

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 23

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 25

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 5

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 26