سه‌گانه تردید در بورس تهران

سه‌گانه تردید در بورس تهران

مینا افروزی دنیای اقتصاد : معاملات بورس تهران در یکشنبه هفته جاری در فضایی محافظه‌کارانه دنبال شد و شاخص کل در این روز عقبگردی ناچیز را به نمایش گذاشت. تنزل قابل ملاحظه ارزش معاملات خرد را می‌توان یکی از مهم‌ترین‌ نشانه‌های این فضای احتیاطی برشمرد. در عین حال، سرنوشت نامعلوم مذاکرات تجاری چین و آمریکا در آستانه اتمام ضرب‌الاجل دولت ترامپ، موجی از نگرانی را در بازار جهانی به وجود آورد و قیمت‌ها را تحت فشار گذاشت که تبعات آن در تردید معامله‌گران بورسی طی دادوستدهای دیروز انعکاس پیدا کرد. همچنین تداوم نگرانی‌های سیاسی تاثیرگذار بر اقتصاد کلان کشور و در نهایت نیمه تعطیل بودن هفته جاری، عواملی بودند که تردید بیشتر سهامداران را نسبت به روند کوتاه‌مدت قیمت سهام برانگیختند.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 3:42

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سه‌گانه تردید در بورس تهران

 نگاه بازار جهانی به مذاکرات تجاری

قیمت جهانی مواد خام در هفته گذشته شاهد موج صعودی نسبتا قدرتمندی بود. رشد قابل‌توجه بهای نفت، فلزات و همچنین صعود نسبی قیمت برخی محصولات پتروشیمی در بازارهای آسیای شرق سهام وابسته در بورس تهران را به تحرک واداشت و طی آخرین روزهای کاری هفته قبل شاهد استقبال سهامداران خرد از سهام وابسته بودیم که در این میان، سهام گروه فلزات رنگین اعم از مس، روی و سرب جالب توجه بود. در این برهه زمانی، اظهار نظر ترامپ نسبت به مذاکرات با چین خوشبینانه بود و معتقد بود که به زودی به توافق تجاری دست خواهند یافت. امری که راه فلزات جهانی را در مسیر افزایش قیمت هموارتر کرد. طی سه جلسه معاملات پایانی هفته گذشته که بازار جهانی و بازار سهام به‌صورت همزمان در حال کار بودند، افزایش قیمت فلزات پایه، نقدینگی بیشتری را به سوی سهام گروه فلزات سرازیر کرد. به‌طوری‌که طی این مدت، بیشترین خرید صورت گرفته از جانب سهامداران حقیقی در گروه فلزات رقم خورد. با این حال، مذاکرات تجاری واشنگتن در هفته گذشته نتیجه خاصی را در پی نداشت و به همین دلیل ادامه گفت‌وگوها به پایان هفته پیش رو

 موکول شد. دو طرف در تلاش هستند پیش از مهلت سه ماهه تعیین شده که یکم مارس به سر می‌رسد، به توافق دوجانبه‌ای دست پیدا کنند. در غیر این صورت تعرفه‌های آمریکا بر واردات ۲۰۰ میلیارد دلاری از چین از ۱۰ درصد، به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. امری که بار دیگر بازارهای جهانی را دستخوش تغییراتی منفی خواهد کرد. از این‌رو، با بی‌نتیجه‌ ماندن مذاکرات در پی نزدیک شدن به موعد در نظر گرفته شده، به همراهی ارتقای شاخص دلار به بیشترین سطح سالانه خود، بازارهای جهانی با روندی منفی به کار خود پایان دادند.

 بورس هفتگی در سه قاب

معاملات روز یکشنبه مطابق پیش‌بینی اغلب فعالان بازار پی گرفته شد. در هفته‌های ماقبل بازار بر خلاف انتظار بسیاری از کارشناسان و معامله‌گران عمل می‌کرد اما در این هفته شاهد انطباق حرکت بازار با پیش‌بینی‌ها دست‌کم طی معاملات روز یکشنبه هستیم. در نظرسنجی هفتگی سایت تحلیلی «دنیای بورس» و چشم‌انداز حرکت آن طی روزهای آتی نظرات متفاوتی وجود داشت که اکثریت آنها انتظار کم‌نوسان شاخص را داشتند. به‌طور مشخص ۷۵ درصد از کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجی برای شاخص کل طی هفته پیش رو روند کم‌نوسانی را پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این گروه از فعالان بازار در هفته‌های نیمه تعطیل به‌طور عمومی مشارکت در بازار کاهش می‌یابد که افت ارزش معاملات و نوسان کم‌دامنه قیمت سهام را موجب می‌شود. کارشناسان بازار ضمن توجه به اثرات رونمایی از کانال مالی اروپا و ایران، اجرای مشروط آن را عامل بازدارنده‌ای در جهت رشد تقاضای سهام عنوان کردند. از این رو تا زمانی که سیطره ابهام بر عوامل کلان اثرگذار بر اقتصاد سایه انداخته باشد، سهام بنگاه‌های کوچک‌تر در معرض توجه سهامداران باقی خواهد ماند. جالب توجه است که ۵۳ درصد از سهامداران نیز متفق با اکثر کارشناسان رای به نوسان اندک شاخص سهام دادند و فضای نیمه تعطیل هفته جاری را عامل کاهش ارزش معاملات و تغییرات ناچیز قیمت‌ها خواندند.

از سوی دیگر، از میان کارشناسان و معامله‌گرانی که در این نظرسنجی شرکت داشتند، ۲۵ درصد از کارشناسان مسیر حرکت شاخص کل سهام را صعودی پیشبینی کردند. این دسته از تحلیلگران خوشبین نسبت به وضعیت بورس، بهبود قیمت‌ها در بازارهای جهانی را از جمله دلایل اصلی حمایت از سهام شرکت‌های کالایی اعلام کردند. از نگاه این گروه از فعالان بازار، رشد تدریجی نرخ دلار در سامانه نیما به بازگشت توجهات به سوی سهام صادرات‌محور خواهد انجامید. کارشناسان اثر این دو عامل بنیادی را در کنار رونمایی از بسته تجاری اروپا، به‌عنوان نشانه‌‌ای از کمتر شدن نگرانی سیاسی – حداقل در کوتاه‌مدت، را مثبت ارزیابی کرده‌اند. همچنین ۲۶ درصد از معامله‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی مزبور با این دسته از کارشناسان اتفاق نظر داشتند و معتقد بودند که موج ناشی از افزایش قیمت دلار و کالاهای جهانی، در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت که قیمت سهام را دستخوش تغییرات مثبتی خواهد کرد. در نهایت، پنج درصد از کارشناسان و ۲۱ درصد از معامله‌گران چشم‌اندازی نزولی را برای شاخص کل سهام متصور شدند. تحلیلگران عوامل سیاسی و افزایش نگرانی‌ها را عامل اصلی فشار بر قیمت سهام معرفی کردند. از سویی، معامله‌گران با توجه به این بستر نامطمئن بازار، تمایل بیشتری به کسب سود در کوتاه‌مدت پیدا می‌کنند. از این رو، افزایش تقاضا در هر سهمی هرآن ممکن است با کوچک‌ترین عامل تهدیدکننده متوقف و روندی نزولی را در پیش بگیرد.

 نگاهی به روند بازار

بازار سهام، معاملات ماه جاری را در حالی آغاز کرد که روندی صعودی برای شاخص کل آن پیش‌بینی شده بود. با این حال، پس از گذشت سه هفته، به‌‌رغم انتظارات مثبتی که از داد و ستد سهام وجود داشت، شاخص اصلی بازار به حرکت منفی و کم‌نوسان خود ادامه داد. امری که خود عامل کاهش انگیزه و مشارکت و در نتیجه افت ارزش معاملات شد. معاملات یکشنبه هفته جاری نیز با قرار گرفتن این روز بین تعطیلات رسمی، در فضایی منفعل و کم‌نوسان سپری شد.سهام گروه پتروشیمی در این روز، با آنکه مقصد اصلی نقدینگی بود، رشد اندک شاخص را تجربه کرد. امری که در نتیجه سبقت عرضه از تقاضا، به محض رشد قیمت در شمار زیادی از سهام پتروشیمی رقم خورد. صنعت فلزات اساسی نیز که طی آخرین روز معاملاتی هفته پیش تحت تاثیر افزایش قیمت‌های جهانی از استقبال فعالان بازار برخوردار شدند، دچار افت تقریبا دسته‌جمعی قیمت شدند. نگرانی‌ها در رابطه با اوج‌گیری دوباره جنگ تجاری که افت مجدد قیمت‌های جهانی فلزات را در پی داشت به توقف حرکت قیمت وابستگان بورسی انجامید. در این میان، ابهام در مورد تصمیمات ترامپ و تداوم نگرانی‌ها از رکود اقتصاد جهانی به افت قیمت سهام گروه فلزات دامن زد.

الگوی مشابهی در معاملات گروه فرآورده‌های نفتی و همچنین بانک‌ها نیز تکرار شد که مهر تاییدی بر افق دید کوتاه‌مدت بسیاری از اهالی بازار و تردید آنها نسبت به گروه خاصی از سهام بود. از این‌رو، در میان نمادهایی که تاثیر شگرف فزاینده‌ای بر شاخص کل سهام داشتند، تنها سهم پتروشیمی پارس دیده می‌شد که حدود ۳۲ واحد به شاخص افزوده بود. در حالی‌که سهام گروه مپنا، رتبه نخست فهرست نمادهای موثر بر شاخص را با حمایت ۵۶ واحدی به خود اختصاص داد. در مقابل، اثرات منفی ناشی از مازاد عرضه در سهام توسعه معادن و فلزات، فولاد مبارکه اصفهان و نیز پالایش نفت اصفهان در مجموع بالغ بر ۱۱۴ واحد شاخص کل را تحت فشار قرار داد.با این حال، سهام شرکت‌های کوچک‌تر بازار با فراغ خاطر بیشتری معامله شدند. متوسط قیمت در سهام سیمانی روندی تماما افزایشی را در طول روز طی کرد که حتی در این میان تعدادی از نمادهای سیمانی در سقف قیمت روزانه خرید و فروش شدند. بیشترین رشد شاخص روزانه نیز به ترتیب به صنعت زغال‌سنگ،‌ محصولات کاغذی و همچنین محصولات چوبی اختصاص یافت که از جمله صنایع تک‌سهمی بورس یاد می‌شوند.

 همگام با بازیگران بازار

معاملات دومین روز هفته جاری بازار سهام با تغییر مالکیت بخش عمده سهام به نفع معامله‌گران حقوقی خاتمه یافت. طی این فرآیند، نزدیک به ۸۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۱ میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها جابه‌جا‌ شد. سهم کربن ایران که برای چهارمین روز کاری متوالی نزدیک به سقف قیمت معاملات روزانه داد و ستد شد، بیشترین توجه سهامداران عمده را به خود جلب کرد که در راستای آن بیشترین خرید این دسته از سهامداران نیز در نماد «شکربن» اتفاق افتاد که بیش از ۱۷ میلیارد تومان محاسبه شد. نمادهای معاملاتی «وبلمت» و «لوتوس» نیز همچنان که در معاملات روز چهارشنبه جزو اولویت‌های معامله‌گران حقوقی بودند، روز یکشنبه نیز در معرض توجه آنها قرار گرفتند. دو نماد مزبور در مجموع خالص خرید حدود هفت میلیارد تومانی سهامداران حقوقی را در اختیار گرفتند. در میان صنایع نیز، بیشترین حمایت صورت‌گرفته از جانب حقوقی‌ها در صنعت بانک‌ها رقم خورد. در ادامه بیشترین خرید بازیگران عمده در صنایع فلزات اساسی، محصولات پالایشی و همچنین پتروشیمی صورت گرفت. در آن سوی بازار، ترجیح نخست سهامداران حقیقی برای دومین روز کاری پی در پی متوجه نماد «های‌وب» شد. سهام «رتکو» و همچنین «وخاور» انتخاب‌های بعدی این دسته از معامله‌گران را تشکیل دادند. در نهایت تغییر مالکیت صورت‌گرفته در سه نماد بورسی یاد‌شده کمتر از چهار میلیارد تومان برآورد شد. مرور صنایع نیز حاکی از آن بود که متوسط خرید سهامداران حقیقی تنها در پنج صنعت مثبت بود. با توجه به تک‌سهمی بودن «های‌وب»، بیشترین خرید سهامداران خرد در صنعت اطلاعات و ارتباطات رقم خورد. صنایع مواد دارویی و همچنین خودرو ساخت قطعات نیز جزو پنج صنعتی بودند که تحت حمایت فعالان حقیقی بازار معاملات خود را به سرانجام رساندند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

باکنلون بانک چین: به همکاری با ایران ادامه می دهیم

تهران-ایرنا- باکنلون بانک چین اعلام کرد که به همکاری خود با بانکهای ایرانی غیرتحریمِی برای معاملات و پرداختهای مربوط به کالاهای غیرتحریمی ادامه خواهند داد.

 • 8

بار مالی ۲۰۰۰ میلیاردی رشد تعرفه‌های پزشکی برای بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه اعلام کردیم، افزایش تعرفه‌های سال ۱۳۹۸ موکول به تامین اعتبار است، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها، حدود  ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برایمان به همراه دارد.

 • 5

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 15

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 15

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 19

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 16

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 22

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 17

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 16

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 17

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 21

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 20

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 23

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 25

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 17

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 21

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 19