سهمیه کارت بنزین جایگاه نصف شد

سهمیه کارت بنزین جایگاه نصف شد

دنیای اقتصاد : علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز از کاهش سهمیه کارت‌های سوخت مستقر در جایگاه‌ها از ۳۰ لیتر به ۱۵ لیتر طی روزهای آینده خبر داد. به این ترتیب هر فرد با استفاده از کارت جایگاه تنها می‌تواند ۱۵ لیتر برای هر بار سوخت‌گیری کند. دولت این سیاست را در راستای ترویج استفاده از کارت‌های سوخت شخصی در میان مردم اتخاذ کرده ‌است. ربیعی «عدم ارسال کار‌ت‌ها از پایگاه‌های پستی» و «احتمال هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها» را از جمله دلایل الزامی نکردن ناگهانی کارت‌های سوخت شخصی عنوان کرد.

جمعه 22 شهریور 1398 ساعت 10:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سهمیه کارت بنزین جایگاه نصف شد

علی ربیعی سخنگوی دولت دیروز از نصف شدن میزان سهمیه کارت سوخت جایگاه‌های کشور در آینده نزدیک خبر داد. به این ترتیب ازاین پس سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها از ۳۰لیتر به ۱۵ لیتر کاهش پیدا خواهد کرد و هر فرد در هر نوبت تنها می‌تواند ۱۵ لیتر بنزین بزند. دولت این سیاست را در راستای ترویج استفاده از کارت سوخت شخصی درمیان مردم اتخاذ کرده است. پیش ازاین دولت دو سناریو را برای فراگیر کردن استفاده از کارت سوخت شخصی به جای استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها درنظر گرفته بود. در سناریوی اول دولت سهمیه هر نوبت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه را کاهش داد. این سناریو از ابتدای ماه جاری ازسوی دولت اجرا شد و البته دولت قصد داشت سهمیه استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها را به ۲۰ لیتر کاهش دهدکه در نهایت سهمیه استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها از ۶۰لیتر به ۳۰ لیتر کاهش یافت. اما حالا با تصمیم جدیدی که روز گذشته ازسوی سخنگوی دولت مبنی بر کاهش سهمیه کارت سوخت جایگاه‌ها از ۳۰ لیتر به ۱۵ لیتراعلام شد، به نظر می‌رسد که سناریوی اول چندان موفق عمل نکرده است و ازاین رو دولت تصمیم گرفته تا حلقه استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها را تنگ‌تر کرده تا اقبال برای استفاده از کارت‌های شخصی سوخت بیشتر شود. در سناریوی دوم هدف دولت جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها بود که هنوز وارد این مرحله نشده است.به این ترتیب به نظر می‌رسد که دولت به این نتیجه رسیده که باتوجه به ناموفق بودن تمهیدات قبلی اش برای فراگیرشدن استفاده مردم از کارت‌های شخصی سوخت ظرف مدت ۲۰ روز (ازاول شهریور زمان کاهش سهمیه هرنوبت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه)  اقدام به نصف کردن سهمیه کارت سوخت جایگاه‌ها کند.براساس گزارش‌ها ازحدود ۸۰میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین در جایگاه‌ها ، ۹۰درصد با کارت سوخت جایگاه‌ها و تنها ۱۰درصد از کارت‌های شخصی سوخت استفاده می‌شود. به گفته کارشناسان و سیاست‌گذاران بخش انرژی تا زمانی که استفاده از کارت‌های سوخت شخصی فراگیر نشود و به روزرسانی اطلاعات دارندگان کارت سوخت صورت نگیرد، دولت قادر نخواهد بود اقدام به سهمیه‌بندی و تعیین قیمت برای حامل‌های انرژی کند. درهمین راستا پیشنهادهایی هم ازسوی کارشناسان به دولت ارائه شده است. بنابر یکی از این پیشنهادها دولت می‌تواند برای سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها کارمزد ۱۰۰تومان تعیین کند به این ترتیب قیمت هر لیتر سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌ها ۱۱۰۰تومان و قیمت هرلیتر سوخت‌گیری با کارت شخصی ۱۰۰۰ تومان تعیین شود. در کنار این پیشنهاد شنیده‌ها حاکی از آن است که سیاست دولت این است تا در مراحل بعدی میزان استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها را حتی به پایین‌تر از ۱۰ لیتر درهر نوبت کاهش دهد تا ضریب استفاده ازکارت‌های شخصی ازسوی مردم بالا برود. دولت براین باور است درصورت اجرایی شدن این طرح ضریب استفاده از کارت‌های شخصی بالا رفته و به مرور در پاییز نسبت استفاده از کارت‌های سوخت شخصی و جایگاه‌ها برعکس خواهد شد. در همین حال شنیده‌های «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که احتمال افزایش قیمت بنزین درسال جاری ضعیف خواهد بود.

روز گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت ازکاهش سهمیه بنزین کارت سوخت جایگاه‌های سوخت خبرداد و گفت: گام بعدی کاهش سوخت‌گیری و استفاده از بنزین بدون کارت است. وی همچنین اعلام کرد: سهمیه بنزین با کارت جایگاه (بدون کارت شخصی) درحال حاضر ۳۰ لیتر است که درمرحله بعد به ۱۵ لیتر کاهش پیدا می‌کند.به گزارش «ایرنا» سخنگوی دولت روز گذشته درحاشیه جلسه هیات دولت در توضیح اینکه چرا یکباره این کار انجام نگرفت، گفت: به دلیل اینکه بسیاری از کارت‌ها در پایگاه‌های پستی باقی مانده و ارسال نشده بود و اینکه یکباره کارتی کردن موجب هجوم به پمپ بنزین‌ها می‌شد و خدای ناکرده ممکن بود هر اتفاقی رخ بدهد این کار انجام نشد.به گزارش «ایسنا» ربیعی افزود: به اعتقاد من آقای زنگنه در این زمینه سیاست درستی اتخاذ کرده است که مرحله به مرحله این کار انجام شود. الان ۳۰ لیتر بدون کارت شخصی زده می‌شود و در ادامه این رقم، ۱۵ لیتر می‌شود. به مرور هم کارت‌های سوخت به صاحبان خودروها داده می‌شود و خود به‌خود تا زمان دیگری کارت‌ها عملیاتی می‌شود.

پافشاری دولت برای تصویب FATF

به گزارش «ایسنا» ربیعی دربخش دیگری از سخنانش درباره اینکه گفته می‌شود دولت و مجلس با مجمع تشخیص مصلحت به نتیجه رسیده‌اند که FATF بررسی نشود، گفت: FATF اصلا ورای مسائل تحریم مدنظر دولت قرار دارد و دولت بر مواضع خود درباره FATF پافشاری می‌کند. اگر تحریم هم وجود نداشته باشد، بدون FATF مبادله بانکی انجام نمی‌شود؛ یعنی نپذیرفتن FATF خودتحریمی است. FATF آن‌قدر چکش‌کاری شده است تا آثار منفی آن از بین برود. برای کار با بانک‌های دنیا به FATF نیاز داریم.همچنین به گزارش «ایرنا» ربیعی افزود: امروز(دیروز) پیش از جلسه با معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری صحبت کردم دیدگاه دولت همچنان همان دیدگاه قبلی است. اینکه تحریم باشد یا نباشد برای کار با بانک‌های دنیا نیاز به FATF داریم.

واکنش به سفر مدیرکل آژانس به ایران

به گزارش «ایرنا» سخنگوی دولت همچنین درباره سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران و اینکه آیا پیامی برای ایران داشته است، گفت: آنچه که ما اعلام کردیم، ‌آشکار اعلام کردیم، کاری که می‌خواهیم انجام دهیم هیچ پنهانکاری در آن نیست بنابراین در ایران حضور پیدا کردند و دیدند همه اتفاقات در چارچوبی بوده است که صحبت کردیم و قابل نظارت هم هست.سخنگوی دولت ادامه داد: بنابراین حضور ایشان اتفاق جدیدی نیست و در راستای کار قبلی آمانو بوده است. آنچه که ما اعلام کردیم آنقدر شفاف است که می‌توانند گزارش کنند و این گزارش می‌تواند زمینه‌سازی باشد که اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند و عمل کنند، ما هم تحت نظارت باز به تعهدات خود و کاهش اقدامات خودمان مقابل استراتژی تعهد در مقابل تعهد بازخواهیم گشت.وی افزود: برخی گزارش‌هایی هم که نتانیاهو داده، این گزارش‌ها ما فکر می‌کنیم که کاربرد داخلی برای انتخابات رژیم اسرائیل دارد. چون انتخابات در آنجا نزدیک است و معمولا از این نوع تحرکات و بیانات کذب هم بیان می‌شود. ربیعی اضافه کرد: اینکه بی‌شرمانه هم ادعا می‌کنند که هرجای دنیا جاسوسی می‌کنند این ادعا در نوع خودش بی‌نظیر است؛ حداقل مواردی که در مورد استان فارس ادعا کرده بودند و سایر موارد صحت نداشته است.

واکنش به بازداشت دخترنعمت‌زاده

به گزارش «ایرنا» ربیعی درادامه درباره بازداشت فرزند یکی از وزیران سابق هم گفت: ارتباط ایشان با دارو در همین حوزه است که بدهکار حوزه است، بیشتر از این اطلاعاتی ندارم و امیدوارم مقامات قضایی توضیح بیشتری بدهند و اگر اطلاعات بیشتری به‌دست آوردند، ارائه می‌کنند.

آخرین وضعیت انتخابات الکترونیک

وی با اشاره به انتخابات الکترونیک اظهار کرد: وزارت کشور معتقد است اشکالات مختصری که در این زمینه وجود داشته، رفع شده و آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را دارد. انتخابات شورای شهر تهران به این شکل حتی برخی مشکلات را نشان داد، منتها تصمیم‌گیر نهایی در این زمینه شورای نگهبان است و قطعا فکر می‌کنیم انتخابات الکترونیک هم به شفافیت و هم به شمارش سریع و هم به هزینه‌های کمتر کمک می‌کند و سلامت انتخابات را نیز تضمین می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 301

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 104

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 108

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 97

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 130

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 127

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 126

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 105

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 108

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 118

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 114

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 99

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 127

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 144

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 105

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 135

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 121

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 128

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 96

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 126