سلطان سودسازی در راه بورس جهانی

سلطان سودسازی در راه بورس جهانی

دنیای‌اقتصاد : با اعلام چند تاریخ از سوی تلویزیون رسمی عربستان، به‌نظر می‌رسد عرضه اولیه سهام آرامکو در بازار سهام پس از تاخیرهای فراوان سرانجام رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت. اهمیت این عرضه اولیه به بزرگی آن است تا آنجا که نام «بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ» را به آن اختصاص داده‌اند. آرامکو در سال گذشته میلادی با ثبت درآمد خالص سالانه ۱۱۱ میلیارد دلاری، سودآورترین شرکت دنیا لقب گرفت. به گزارش رویترز، آرامکو سعودی قصد دارد یکشنبه هفته آینده (سوم نوامبر)، آغاز عرضه اولیه خود را اعلام عمومی کند. رویترز این خبر را به نقل از سه منبع آگاه که به طور مستقیم با این موضوع در ارتباط هستند اعلام کرده است. با اعلام خبری مشابه از سوی شبکه تلویزیونی العربیه، می‌توان گفت زمان عرضه اولیه بخشی از سهام آرامکو در بورس داخلی عربستان به شکل رسمی مورد تایید قرار گرفته و نهایی شده است. هرچند این شبکه تلویزیونی دولتی نیز با استناد به منابع آگاه این خبر را اعلام کرده اما به واسطه نزدیکی به دولت سعودی نمی‌توان در صحت آن تردید کرد. پیش از این اخباری مبنی بر عرضه بخشی از سهام آرامکو در تاریخ ۲۰ نوامبر (۲۷ مهر) منتشر شده بود اما این تاریخ به تاخیر افتاد تا IPO آرامکو نهایتا تا پایان سال‌جاری میلادی تعیین‌تکلیف شود؛ اتفاقی که حالا قطعی به‌نظر می‌رسد.

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 13:31

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سلطان سودسازی در راه بورس جهانی

 شبکه تلویزیون دولتی العربیه همچنین اعلام کرده است سعودی آرامکو پذیره‌نویسی سرمایه‌گذاران در عرضه اولیه خود را از تاریخ ۴ دسامبر آغاز خواهد کرد. طبق این گزارش، این غول نفتی قصد دارد قیمت این معامله را در تاریخ ۱۷ نوامبر اعلام کند و حدود یک ماه بعد، در تاریخ ۱۱ دسامبر نیز معامله در بازار سهام عربستان (تداول) آغاز خواهد شد.با جدی شدن عرضه اولیه سهام آرامکو، امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در آن‌سوی مرزهای عربستان مشغول گفت‌وگو با سرمایه‌گذاران خارجی است. براساس گزارش رویترز، شرکت ملی نفت عربستان به دنبال این است که یک تا ۲ درصد سهام خود را در بازار پادشاهی تداول عرضه کند. این میزان عرضه اولیه می‌تواند بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. مجموع عرضه اولیه سهام آرامکو شامل ۵ درصد از سهام این شرکت می‌شود. آرامکو روز گذشته در پاسخ به سوالات رویترز اعلام کرده است «آرامکو در رابطه با شایعات یا گمانه‌ها اظهارنظر نمی‌کند. این شرکت همچنان مشغول رایزنی و همکاری با سهامداران در رابطه با IPO است. شرکت برای عرضه اولیه آماده است و اجرای آن به شرایط بازار و زمانی بستگی دارد که از سوی سهامداران مورد تایید قرار گیرد.»

 یاسر الرومیان، به‌عنوان شخصیتی کلیدی که هم ریاست صندوق ثروت پادشاهی عربستان را بر عهده دارد و هم بر صندلی ریاست هیات‌مدیره آرامکو تکیه دارد، در یک سخنرانی در ریاض اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان (PIF) به‌زودی صاحب سهام بیشتری از موسسات خواهد بود. این اظهارنظر الرومیان می‌تواند سیگنالی برای عرضه اولیه آرامکو در آینده‌ای نزدیک باشد. PIF که کنترل آن در دست ولیعهد جوان سعودی است، پیش از این ۷۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی سابک به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی خاورمیانه و چهارمین شرکت پتروشیمی دنیا را خریداری کرده و به زیرمجموعه آرامکو افزوده بود تا به این واسطه به ارزش شرکت ملی نفت عربستان در جریان عرضه اولیه سهام آن، بیفزاید. ایده عرضه اولیه پنج درصد از سهام آرامکو به‌عنوان سودده‌ترین شرکت دنیا، سال ۲۰۱۶ از سوی محمد بن‌سلمان مطرح شد. هدف بن‌سلمان از اجرای این طرح، درآمدزایی برای اجرای «چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰» است که طی آن قرار است سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرنفتی افزایش یابد تا وابستگی عربستان به درآمد‌های نفتی کم شود. ولیعهد سعودی انتظار دارد عرضه اولیه آرامکو درآمدی ۱۰۰ میلیارد دلاری برای اجرای برنامه‌های گسترده اقتصادی و فرهنگی او در افق ۲۰۳۰ در اختیارش قرار دهد. به عقیده بن‌سلمان، آرامکو بیش از ۲ هزار میلیارد دلار ارزش دارد. این میزان دو برابر ارزش شرکت مایکروسافت است و همواره از سوی سرمایه‌گذاران و کارشناسان این حوزه مورد تردید واقع شده است. تردید در ارزش آرامکو پاشنه آشیل اجرای موفق عرضه اولیه سهام این شرکت است تا آنجا که حتی هشدار کارشناسان نسبت به ورود سرمایه‌گذاران به خرید سهام این شرکت را در پی داشته است. «دنیای‌اقتصاد» پیش از این در گزارشی با عنوان «۱۰ تهدید در کمین خریداران آرامکو» به ریسک‌های سهامداری در آرامکو اشاره کرده بود.

  عیار الماس سعودی

سودساز بودن آرامکو، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که اخبار مربوط به عرضه اولیه آن را همواره در صدر خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌دهد. اگرچه ارزشگذاری ۲ هزار میلیارد دلاری الماس سعودی از سوی بن‌سلمان مورد انتقاد کارشناسان بوده و موسسات مختلف با اعداد ۱/ ۱ تا ۵/ ۱هزارمیلیارد دلار ارزش آن را تخمین می‌زنند، با این حال نمی‌توان سودساز بودن این شرکت را رد کرد. حملات پهپادی ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان و اختلال در عرضه نیمی از تولید روزانه نفت عربستان، یکی از تازه‌ترین دلایل تردید کارشناسان در ارزش آرامکو است. پیش از این مواردی همچون عدم توانایی دولت سعودی برای شفاف‌سازی اطلاعات آرامکو، تداوم تاثیرپذیری آرامکو از تصمیمات خاندان سلطنتی، مناسب نبودن قیمت فعلی نفت برای عرضه اولیه، اصرار بن‌سلمان برای تکمیل پنج درصد عرضه اولیه در بورس بین‌المللی نیویورک (به‌عنوان محلی که به دلیل وجود قوانین مبارزه با تروریسم امکان جلب دارایی‌های آرامکو را افزایش می‌دهد) و بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری در عربستان به علت سوابقی همچون دستگیری ثروتمندان و طلب پول از آنها توسط دولت؛ از عواملی بودند که به عقیده کارشناسان می‌تواند موفقیت این عرضه اولیه و تعیین ارزش واقعی آن را تحت‌تاثیر قرار دهد.

 آرامکو در سال ۲۰۱۸ درآمد خالص ۱۱۱ میلیارد دلاری را به ثبت رساند و در ۹ ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی نیز ۶۸ میلیارد دلار درآمد را به ثبت رسانده است. درآمد آرامکو در ۹ ماه گذشته، به تنهایی از خالص درآمد شرکت اپل در سال ۲۰۱۸ که به‌عنوان سودآورترین شرکت بازار سهام شناخته می‌شود، شرکت اگزون موبیل به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت نفتی حاضر در بازار سهام و همچنین شرکت گوگل بیشتر است. در واقع بزرگی این اعداد است که آرامکو را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. به گزارش بلومبرگ، عرضه اولیه یک درصدی سهام این شرکت می‌تواند حدود ۲۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. این میزان برابر با ۴ درصد از ارزش بازار سهام عربستان است و می‌تواند با درآمد یک دهه سایر عرضه‌ اولیه‌های بورس تداول برابری کند. آرامکو پیش از این متعهد شده بود در سال آینده حداقل ۷۵ میلیارد دلار سود تقسیم کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 315

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 92

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 301

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 339

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 300

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 124

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 121

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 120

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 127

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 136

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 117

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 106

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 107

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 104

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 120

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 130

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 114

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 111

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 110

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 110