سال صعود، سال طلا

سال صعود، سال طلا

دنیای اقتصاد : در آخرین روزهای سال میلادی، طلا در آستانه ثبت بهترین عملکرد خود در دهه جاری قرار گرفته است. قیمت طلا در حالی در روز دوشنبه به ۱۴۸۳ دلار رسید و حجم معاملات آن در آستانه کریسمس کاهش قابل توجهی داشت، که کارشناسان عوامل مختلفی را برای ثبت رکورد افزایشی فلز زرد در سال جاری برشمرده‌اند. افزایش نااطمینانی‌ها در اقتصاد جهانی که هسته مرکزی آن را جنگ طولانی‌مدت تعرفه‌ای بین آمریکا و چین تشکیل می‌دهد، در کنار کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی و ترس ناشی از رکود جهانی اقتصاد در آینده نزدیک از جمله عواملی هستند، که به افزایش ارزش فلز زرد کمک کردند.

سه شنبه 3 دی 1398 ساعت 11:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سال صعود، سال طلا

افزایش قبل از تعطیلات

قیمت طلا در روز دوشنبه با ۳۷/ ۰ درصد افزایش به ۱۴۸۳ دلار رسید و در معاملات اولیه خود به بالاترین حد از ۱۲ سپتامبر رسید. در ساعاتی از روز ۱۲ سپتامبر قیمت طلا به ۱۴۸۶ دلار رسیده بود و در معاملات اولیه روز دوشنبه قیمت طلا به نزدیکی این سقف ۱۰ روزه رسید. جان شارما، اقتصاددان در بانک مرکزی استرالیا در مورد وضعیت طلا در آغاز سال نو میلادی عقیده دارد: «با اینکه بهبودهای ظاهری در مساله جنگ تجاری بین آمریکا و چین ایجاد شده است، اما همچنان هیچ معامله جامعی بین طرفین شکل نگرفته است. مورد دیگر نیز که بر قیمت طلا تاثیر گذار است چشم‌انداز سیاست‌های فدرال رزرو است. تقریبا همه می‌دانند که مسوولان فدرال رزرو قصد افزایش نرخ بهره در آینده‌ای نزدیک را ندارد و این موضوع طلا را برای آینده میان مدت ارزشمند نگه می‌دارد.»

طلا که به‌عنوان یک سرمایه ‌گذاری امن در زمان اوج‌گیری تنش‌ها و نااطمینانی‌های سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود، در آستانه ثبت بهترین عملکرد خود از سال ۲۰۱۰ قرار گرفته است. در حقیقت موتور محرکی که باعث شده است که طلا در سال جاری این رکورد را ثبت کند، کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی کلیدی در دنیا به اضافه ۱۷ ماه تنش تجاری و تعرفه‌ای بین دو قطب بزرگ اقتصاد دنیا و تاثیرات آن بر اقتصاد جهان بوده است. ترس ناشی از رکود جهانی نیز به این افزایش ارزش کمک کرده است.

تحلیلگران معتقدند، دلار تضعیف شده، حجم پایین مبادلات به دلیل تعطیلات کریسمس و همچنین نااطمینانی‌ها درباره فاز اول معامله تجاری بین چین و آمریکا فعلا و در کوتاه مدت به‌عنوان حامی ارزش فلز زرد عمل خواهند کرد. از جمله شواهدی که نشان می‌دهد، تمایل برای خرید طلا بیشتر شده است عبارت است از ذخیره ‌بزرگ‌ترین صندوق قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا، یعنی SPDR Gold Trust، که در روز جمعه منتشر شد. این داده‌ها نشان می‌دهد ذخیره این صندوق با ۳/ ۰درصد افزایش به ۹۳/ ۸۸۵ تن رسیده است.

بی اطمینانی بازار به سیگنال‌های جنگ تعرفه‌ای

به نظر می‌آید تنش بلند مدت بین آمریکا و چین و به طول انجامیدن بیش از حد این تنش سبب شده است که عکس‌العمل‌های بازار به سیگنال‌هایی که از مقامات دو کشور دریافت می‌کند، بسیار محتاطانه باشد. در حقیقت بازارها خود را با شرایط بلاتکلیفی وفق داده‌اند تا سیگنال بسیار موثقی از مذاکرات تجاری دریافت کنند. به‌عنوان مثال با اینکه در روز شنبه هفته جاری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن و پکن، به زودی آنچه که به‌عنوان فاز اول معامله تجاری شناخته می‌شود را امضا می‌کنند، اما بازارها منتظر ماندند تا جزئیات بیشتری درباره مذاکرات و پیشرفت آن دریافت کنند.

ترامپ و نمایندگان تجاری چین و آمریکا اکنون پیام‌های مشابهی به بازار مخابره می‌کنند، زیرا مردم و بازارها دیگر پیام‌های قبلی را نادیده می‌گیرند. در حقیقت دیگر پیام‌های تکراری گذشته در مورد جنگ تجاری، آن چیزی نیست که بازار و فعالان آن به دنبالش هستند. در حقیقت آن چیزی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اکنون تمام تمرکز بر آن قرار گرفته است، این موضوع است که در چه زمانی و کجا قرارداد به سرانجام می‌رسد، و این قرارداد شامل چه بندها و تبصره‌هایی است.

 خطر وقوع رکود از سر اقتصاد آمریکا گذشت؟

نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم بیش از سه ماهه دوم بوده است.

به گزارش «ایبِنا» گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد که رشد نهایی سه ماهه سوم اقتصادی آمریکا ۱/ ۲ درصد اندازه‌گیری شده که این رقم ۱/ ۰ درصد بیشتر از نرخ رشد اقتصادی سه ماهه دوم سال بوده است. بر اساس این گزارش، میزان مخارج کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذاری‌های تجاری در مقایسه با قبل افزایش پیدا کرده است. اما رشد درآمدها ۳/ ۰ درصد کمتر از رقم اندازه‌گیری شده در برآورد اولیه بوده است. انتظار می‌رود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه پایانی امسال نیز در محدوده ۲ درصدی باقی بماند، با این حال با توجه به قرار گرفتن نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطح نیم قرن اخیر و قرار گرفتن نرخ بهره در سطح مناسب انتظار نمی‌رود که خطر وقوع رکود در اقتصاد آمریکا وجود داشته باشد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده روی مسائل اقتصادی حساب می‌کند، عملکرد اقتصادی این کشور در دوران ریاست جمهوری خود را برترین عملکرد اقتصادی در طول تاریخ خوانده است. اقتصاد آمریکا یازدهمین سال متوالی رشد مثبت را نشان داده است که در طول تاریخ بی‌سابقه است.

وضعیت اونس طلا در هفته پیش رو با توجه به اندیکاتورهای تکنیکال، میانگین‌های متحرک کوتاه و بلندمدت همچنین از طریق دیدگاه بنیادین پیچیدگی خاصی دارد که بیشتر به عوامل بنیادین مربوط است. با توجه به اندیکاتورهای تکنیکال، اونس با احتمال زیادی در هفته پیش رو نزولی خواهد بود؛ اما با استناد به میانگین‌های متحرک بالای ۵۰ روزه و پایین‌تر از ۲۰ روزه، هفته آینده اونس روند صعودی خواهد داشت. در نهایت براساس تحلیل‌های بنیادین، اگر اخباری منجر به نااطمینانی در بازارها شود، آنگاه وضعیت طلا مبهم خواهد بود و احتمالا معاملات هفته نوسانی آغاز خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
47 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بورس در بالاترین سطح تاریخی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۷۱۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار و ۷۹۷ واحد رسید تا به بالاترین سطح تاریخی خود دست پیدا کند.

 • 16

مبلغ وام قرض الحسنه طرح پردیس بانک سینا افزایش یافت

به منظور ایجاد شرایط بهره مندی تعداد بیشتری از هموطنان و مشتریان عزیز از تسهیلات ارزان قیمت، مبلغ طرح تسهیلات ارزان قیمت پردیس بانک سینا افزایش و زمان اجرای این طرح نیز تا پایان سال ۹۹ تمدید شد.

 • 15

۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت یک هلدینگ فراگیر ملی شود

رییس سازمان بورس از تصمیم جدید شورای عالی مبنی بر انتقال ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت به یک هلدینگ فراگیر ملی خبر داد و گفت: تمام مشمولین، سهامدار این هلدینگ خواهند شد.

 • 13

موافقت کمیته فقهی با کلیات تامین مالی از طریق انتشار اوراق وکالت

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهارداشت: این کمیته با کلیات تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق وکالت عام موافقت کرد.

 • 13

مشکل تورم از جانب عرضه کل اقتصاد است

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: مشکل تورم از جانب عرضه کل اقتصاد و دو شاخص مهم «نوآوری» و «بهره‌وری» است.

 • 15

شاخص بورس وارد کانال ۱۸۰۰۰۰۰ واحدی شد

شاخص بورس با رشدی بیش از ۶۲ هزار واحدی در معاملات روز جاری در حالی که بیش از یک ساعت به پایان معاملات باقی مانده وارد کانال یک میلیون و ۸۰۴ هزار واحدی شد.

 • 13

سامانه احراز هویت الکترونیکی رونمایی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور، از حضور ۳۳ شرکت دانش بنیان روی تابلوی بورس خبر داد و گفت: بزودی بزرگترین شرکت‌ها در تابلوی بورس را دانش بنیان‌ها تشکیل خواهند داد.

 • 14

طرح ویژه بیمه آرمان برای شناورها

سرپرست مدیریت بیمه‌های باربری، کشتی و هواپیمای بیمه آرمان با اشاره به شرایط پوشش‌های بیمه‌ای این شرکت به مالکان شناورها، درخصوص مشاوره‌های تخصصی به این مالکان اعلام آمادگی کرد.

 • 12

اصلاح بازار سرمایه کوتاه‌مدت خواهد بود

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نقدینگی قابل توجه موجود در بازار اجازه اصلاح و ریزش عمیق بازار سهام را نمی‌دهد، تصریح کرد: شاخص بورس بزودی خود را برای فتح قله دو میلیون واحد آماده خواهد شد.

 • 14

عضویت مدیر بانک صنعت ومعدن سمنان در هیات خبرگان بانکی و اقتصادی

با حکم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مریم شاهی مدیر بانک صنعت و معدن در استان سمنان به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شد.

 • 14

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 23

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 26

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 24

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 22

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 20

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 19

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 19

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 19

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 20

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 17