زمینه‌چینی برای مذاکرات تجاری

زمینه‌چینی برای مذاکرات تجاری

دنیای اقتصاد : زمینه‌چینی برای آغاز دور تازه مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا کلید خورد. مطابق آخرین خبرها، قرار است در پایان هفته جاری، روسای‌جمهور دو کشور همزمان با برگزاری نشست «گروه ۲۰» با یکدیگر ملاقات کنند. مقامات چینی پیش از آغاز گفت‌وگوها، اصولی را برای حل و فصل اختلافات تجاری میان دو کشور مورد تاکید قرار دادند. در این ارتباط معاون نخست‌وزیر چین «احترام مشترک»، «برابری» و «منافع مشترک» را مهم‌ترین اصولی عنوان کرده است که برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ضروری است.

سه شنبه 4 تیر 1398 ساعت 1:56

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

زمینه‌چینی برای مذاکرات تجاری

روز دوشنبه، وانگ شووِن، معاون وزیربازرگانی چین اعلام کرد هر دو طرف آمریکا و چین باید در مذاکرات تجاری مصالحه کنند. به گزارش «رویترز» این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد، که آخر این هفته درحاشیه نشست «گروه ۲۰» که در ژاپن برگزار می‌شود دونالد ترامپ و شی‌جین‌پینگ، روسای‌جمهوری دو کشور دیدار خواهند کرد. هفته گذشته مقامات در واشنگتن و پکن اعلام کردند پیش از نشست روسای‌جمهوری دو کشور، قرار شده است مذاکرات تجاری دو طرف از سر گرفته شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، امیدها پیرامون دستیابی غول‌های اقتصادی دنیا به توافق تجاری، بازارهای مالی جهان را زنده کرده است. براساس ارزیابی‌ نهادهای بین‌المللی و اقتصاددانان، جنگ تجاری حدود یک ساله آمریکا و چین بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی سایه انداخته، بازارهای مالی را ملتهب و زنجیره عرضه جهانی را مختل کرده است. ماه گذشته پس از اینکه مقامات آمریکایی، پکن را به زیر پا گذاشتن تعهدات توافق‌شده متهم کردند، مذاکرات تجاری دو کشور با شکست مواجه شد. معاون نخست‌وزیر چین، مقامی که عضو تیم تجاری چین در مذاکرات با آمریکا است، در کنفرانس خبری حاشیه نشست «گروه ۲۰»‌ بدون اینکه جزئیاتی ارائه کند، می‌گوید گفت‌وگوهای میان تیم تجاری دو کشور از سر گرفته شده است. او اظهار می‌کند: «اصول چین روشن است؛ احترام مشترک، برابری، منافع مشترک و اینکه طرفین مسیر خود را جلو بیایند. احترام مشترک یعنی اینکه هر طرف باید به حاکمیت طرف مقابل احترام بگذارد. برابری و منافع مشترک نیز به این معنی است که گفت‌وگوها باید در مبنایی برابر صورت گیرد و توافقی که حاصل می‌شود باید به نفع هر دو طرف باشد. پیمودن مسیر مختص به خود توسط طرفین نیز یعنی اینکه دو کشور باید در گفت‌وگوها مصالحه کنند و به یکدیگر امتیاز دهند و نه تنها یکی از دو طرف.» البته وانگ در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که رئیس‌جمهور شی‌جین‌پینگ چه امتیازی برای ترامپ در نظر گرفته است تا توافق تجاری میان دو کشور حاصل شود، جزئیاتی ارائه نکرده است. ژانگ جون، دستیار وزیرخارجه چین نیز در همان کنفرانس بدون اینکه جزئیاتی ارائه کند، مدعی شده تیم تجاری دو کشور درحال آماده‌سازی مقدمات لازم نشست روسای‌جمهور دو کشور است. در این رابطه دونالد ترامپ اعلام کرده است در صورتی که در نشست پیش‌رو دو طرف موفق نشوند به توافق تجاری برسند، بقیه حجم واردات از چین که معادل ۳۰۰ میلیارد دلار است را هدف تعرفه ۲۵ درصدی قرار خواهد داد.

وانگ می‌گوید تشدید سیاست‌های حمایت‌گرایانه موجب سرکوب جریان تجارت جهانی شده و تهدیدات جدی را متوجه اقتصاد جهانی ساخته است. چِن یولو، معاون رئیس‌ بانک مرکزی چین نیز هشدار داده است ریسک‌های اقتصادی و مالی جهان به‌طور قابل‌توجه درحال افزایش هستند. این مقام پولی چین در کنفرانس خبری مذکور اعلام کرده: «نشانه‌های معکوس شدن سیاست‌های پولی در عمده اقتصادهای توسعه‌یافته مشهودتر شده است. همزمان فضای سیاستی بسیاری از کشورها بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ کوچک‌تر و فضا برای مقابله با روند نزولی رشد اقتصادی محدودتر شده است.» در این رابطه هفته گذشته فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، درخصوص کاهش نرخ‌های بهره از اوایل جولای به منظور رسیدگی به ریسک‌های منفی رو به رشد اقتصاد پالس‌های مثبت نشان داد. به عقیده کارشناسان این اقدام فدرال رزرو می‌تواند فشارها را بر بانک مرکزی چین به منظور تسهیل سیاستی برای حمایت از اقتصاد درحال کند شدن افزایش دهد. مشکل دیگر در این رابطه تحریم‌هایی است که دولت آمریکا بر غول‌ تکنولوژیک چین، هوآوی، وضع کرده است. معاون وزیرخارجه چین در این رابطه می‌گوید رئیس‌جمهور شی‌جین‌پینگ در گفت‌وگویی که هفته گذشته با دونالد ترامپ داشت اعلام کرد که امیدوار است دولت آمریکا برخوردی عادلانه با شرکت‌های چینی داشته باشد. او می‌گوید:‌ «ما امیدواریم آمریکا اقدامات یک‌جانبه و نامناسب خود علیه شرکت‌های چینی را لغو کند، چراکه این اقدامات با روح قوانین تجارت آزاد «سازمان تجارت جهانی» سازگار نیست.» به گزارش «رویترز» دولت آمریکا موضوعاتی همچون ناتوانی درحمایت از مالکیت معنوی آمریکا، انتقال اجباری تکنولوژی شرکت‌های این کشور و استفاده از یارانه‌های دولتی برای حمایت از صادرات شرکت‌های چینی را دستاویزی برای آغاز جنگ تجاری علیه پکن قرار داده است. در این رابطه چینی‌ها مکررا قول داده‌اند بازارهای خود را به روی طیف گسترده‌ای از سرمایه ‌گذاران باز کنند و خدمات و رفتار بهتری را برای خارجی‌های فعال در این کشور داشته باشند. البته پکن اتهامات وارده آمریکا درخصوص ناتوانی درحمایت از مالکیت معنوی آمریکایی و انتقال اجباری شرکت‌های این کشور را رد می‌کند. از زمان آغاز جنگ‌تجاری که تاریخ آن به اوایل ۲۰۱۸ بر می‌گردد دولت آمریکا تاکنون ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی را هدف تعرفه ۲۵ درصد قرار داده است. البته حملات تجاری ترامپ علیه چین تاکنون بی‌پاسخ نمانده و پکن در اقداماتی مشابه آنها را تلافی کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۳ دلار نزدیک شد

قیمت سبد نفتی اوپک با ۲۸ سنت افزایش به مرز ۶۳ دلار رسید.

 • 5

نیازمند افرادی برای ایثار و آبروداری هستیم

مشهد - عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در قشر وکلا نیازمند افراد ایثارگری هستیم که آبرو جمع کنند تا اشکلات دیده نشود.

 • 6

اهدای نشان برند مسئولیت‌پذیری اجتماع به بانک توسعه تعاون

بانک توسعه تعاون در دومین آیین تجلیل از چهره‌های نامی صنعت و اقتصاد کشور، نشان برند مسئولیت‌پذیری اجتماعی را دریافت کرد.

 • 8

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های تعاونی گیلان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح‌های تعاونی گیلان بازدید کرد.

 • 8

ضرب‌الاجل به نیازمندان برای استفاده از یارانه بیمه

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: نیازمندان فاقد بیمه ۶ ماه فرصت دارند برای استفاده از یارانه ای که دولت برای بیمه شدن آنها در نظر گرفته است ، در سامانه ثبت نام کنند.

 • 8

بانک تجارت با بخش انرژی کشور همکاری پایداری دارد

اجلاس مدیران عامل شرکت ها، هلدینگ ها و مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی با حضور محمدی معاون وزیرنفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیرعامل بانک تجارت برگزار شد.

 • 4

ضرورت حمایت از معدن و صنایع معدنی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: حمایت از معدن و صنایع معدنی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید اجرایی شود.

 • 9

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسان نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نوسان امروز نرخ ارز گفت: از نظر بانک مرکزی تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی بازار نیفتاده است و این بانک با اقتدار به عنوان بازارساز در بازار ارز حضور فعال دارد.

 • 6

جزئیاتی از آخرین اتصال ابوبکر البغدادی به اینترنت

منابع خبری چهارشنبه جزئیاتی از اتصال سرکرده داعش به اینترنت در آخرین پناهگاه خود در شمال سوریه منتشر کرده‌اند.

 • 7

توضیحات بانک کشاورزی درباره خبر پاداش نجومی به هیات مدیره

پیرو انتشار خبرهایی مبنی بر پرداخت پاداش نجومی به هیات مدیره بانک کشاورزی اداره کل روابط عمومی این بانک توضیحاتی ارائه کرد.

 • 6

توضیحات بانک کشاورزی درباره خبر پاداش نجومی به هیات مدیره

پیرو انتشار خبرهایی مبنی بر پرداخت پاداش نجومی به هیات مدیره بانک کشاورزی اداره کل روابط عمومی این بانک توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

دفاتر پیشخوان متعهد به عدم افشای اطلاعات افراد هستند

مدیرکل حراست سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه دفاتر پیشخوان متعهد به عدم افشای اطلاعات افراد هستندگفت: اگر مشخص شود افشای اطلاعات انجام شده، علیه آن دفتر اقدام قضایی می‌شود.

 • 6

دلهره مشتریان و سکوت مراجع بانکی!

اخبار متناقض درباره هک شدن حساب‌های بانکی یا برداشت‌هایی که از حساب‌ مشتریان انجام و کلاهبرداری شده موجب شده مشتریان بانکی در نگرانی و اضطراب باشند. در این بین بانک مرکزی هنوز موضع مشخصی نشان نداده تا بتواند فضای موجود را تا حدی آرام کند.

 • 5

موافقت مجلس با مستثنی شدن بانک رفاه از سقف مجاز تملک سهام

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن تشکر از نمایندگان بابت موافقت با بررسی اولویت‌دار طرح مستثنی شدن بانک رفاه از سقف مجاز تملک سهام گفت: مصوبه مجلس کمک قابل توجهی به گردش نقدینگی ما می کند.

 • 6

افزایش ۴۳۹ واحدی شاخص تالار شیشه‌ای

شاخص بورس روز جاری با رشد ۴۳۹ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۷ هزار و ۹۴ واحد رسید.

 • 4

تداوم روند کاهشی شاخص بورس در هفته‌های پیش رو

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند شاخص بورس در هفته‌های پیش رو، روند کاهشی را دنبال خواهد کرد، گفت: پیش‌بینی می‌شود که رونق بورس از دیماه ۹۸ آغاز شده و در سال ۹۹ هم ادامه یابد.

 • 5

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/کاهش قیمت یورو و پوند

نرخ ۲۷ ارز مانند یورو و پوند امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸، نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت۱۰ واحد پولی افزایش یافت.

 • 7

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/کاهش قیمت یورو و پوند

نرخ ۲۷ ارز مانند یورو و پوند امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸، نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت۱۰ واحد پولی افزایش یافت.

 • 7

خبر خوش بانکی برای تولیدکنندگان

کلیات طرح گواهی اعتبار مولد (گام) که با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تأمین از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شده است، عصر دیروز در شورای پول و اعتبار مورد تایید قرار گرفت.

 • 8

بانک‌ها نباید برای رمز دوم از مردم هزینه‌ای بگیرند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها نباید برای اعطای رمز دوم یک بار مصرف از مردم هزینه ای دریافت کنند.

 • 3