رقابت برای کنترل آینده دیجیتال جهان

رقابت برای کنترل آینده دیجیتال جهان

دنیای اقتصاد : با اینکه سال‌هاست آمریکا و چین برای تبدیل شدن به اقتصاد اول جهان با یکدیگر رقابت جدی دارند، اما وقتی بحث سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی به میان می‌آید آمریکا همچنان عقب است. این موضوع می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور پاشنه آشیل آمریکا باشد چون تکنولوژی همان بخشی است که می‌تواند سرعت رشد چین در عرصه اقتصاد را بیشتر کرده و این کشور را به اقتصاد برتر جهان در آینده تبدیل کند. با این اوصاف است که بسیاری معتقدند آمریکا باید به‌طور جدی استراتژی‌های جذب سرمایه خودش را بازبینی کرده و از الگوی چین در این زمینه بهره ببرد. برای این کار عموم مردم باید ارزش سرمایه‌گذاری در صنعت تکنولوژی را بدانند و سیاستمداران باید این سرمایه‌گذاری را به یک اولویت مهم تبدیل کنند، در غیر این صورت آمریکا از رشد سریع اقتصاد چین عقب می‌ماند.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 2:53

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

رقابت برای کنترل آینده دیجیتال جهان

در حالی که اقدامات دولت ترامپ در فاز اول ممنوعیت معاملات تجاری با چین اجرا شده، تمرکز روی سیاست‌ها و اقدامات غیرعادلانه که ایالات‌متحده به چین تحمیل کرده است، راحت‌تر شده. در حالی که مجبور کردن چین به توقف انجام اقداماتی مانند سرقت حق کپی‌رایت و مالکیت معنوی، برای ترامپ و متحدان آمریکا حیاتی و مهم است، بسیاری معتقدند که انجام این اقدامات برای پیروزی ایالات‌متحده در عرصه رقابت جهانی در زمینه صنایع مختلف، کافی خواهد بود. واقعیت این است که چین در بسیاری از صنایع موقعیت خودش را به‌عنوان پیشرو به‌دست آورده است. این کشور موقعیت فعلی خودش را نه‌تنها با زیرپا گذاشتن قوانین تجاری، بلکه با سرمایه‌گذاری هوشمندانه در تکنولوژی‌های اساسی مانند ۵G، هویت‌های دیجیتالی و پرداخت‌های الکترونیکی تثبیت کرده است. با این اوصاف، حالا زمان آن است که ایالات‌متحده از رهبری چین پیروی کرده و استراتژی‌های قدرتمند ملی‌اش را توسعه بدهد تا از پیشرفت این تکنولوژی‌ها حمایت و پشتیبانی کند. انجام این کار باعث رشد بهره‌وری آمریکا شده و همچنین به این کشور کمک می‌کند در عرصه رقابت با چین پیروز شود.

چین برنده رقابت درون‌مرزهای آمریکا

یکی از عوامل کلیدی موج آینده نوآوری IT، این است که این بخش پتانسیل تغییر تمام صنایع دیگر را دارد؛ نه فقط صنعت تکنولوژی. با این حال اما اجرای سیاست‌های مناسب برای سرعت بخشیدن به این تحولات برای دولت‌ها بسیار اهمیت دارد. این همان چیزی است که چین انجام می‌دهد و همزمان به‌دنبال آن است که به اقتصاد برتر جهان از نظر IT تبدیل شود. چین به‌دنبال برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای ایجاد یک شبکه ارتباطی هوشمند جهانی است که اولین فاز آن تا دو سال آینده تکمیل خواهد شد. ایالات‌متحده آمریکا چنین برنامه‌هایی ندارد و چشم امیدش به ایالت‌هایش است تا به‌طور اتفاقی پیشرفت کنند و موفق بشوند.

چین حدود نیمی از هزار شهر هوشمند جهان را در اختیار دارد. برای مثال، هانگ‌ژو یا «شهر مغز» سیگنال‌های ترافیکی را نظم داده و آمبولانس‌ها را وقتی در مسیر رسیدن به بیمارستان هستند، دنبال می‌کند تا بتواند به موقع چراغ قرمزها را به سبز تبدیل کند. تنها چند شهر آمریکا، پروژه هوشمندسازی دارند و دولت فدرال فقط ۱۶۰ میلیون دلار برای این کار سرمایه‌گذاری کرده است. وقتی بحث پلت‌فرم‌های کلیدی IT به میان می‌آید، چین در حال پیشرفت سریع است. این کشور قرار است در زمینه اجرا و به‌کارگیری تکنولوژی بی‌سیم ۵G پیشرو باشد و دولت‌های محلی آن تحت‌فشار پکن هر کاری می‌کنند تا انجام را سرعت ببخشند تا جایی که حتی کمک‌هزینه‌هایی را هم برای اپراتورها در نظر گرفته‌اند. در مقابل اما بسیاری از شهرهای آمریکا تکنولوژی ۵G را به‌عنوان یک گاو شیری می‌بینند که می‌توانند با وضع هزینه‌های زیاد، از اپراتورهایی که به دنبال اجرای زیرساخت‌های لازم برای بهره‌گیری از این تکنولوژی هستند، درآمدزایی کنند. چین همچنین در زمینه پرداخت‌های موبایلی و هویت‌های دیجیتالی به خصوص در زمینه افزودن تراشه‌ها به اسناد هویتی منتشر شده توسط دولت، پیشتاز است. آمریکا در هر دو این زمینه‌ها عقب‌تر از چین است.

آمریکا باید جدی باشد

وقتی بحث رقابت با چین برای کنترل آینده دیجیتال جهان به میان می‌آید، ایالات‌متحده با سه چالش بزرگ مواجه است. اول اینکه بسیاری از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران آمریکایی همچنان به این واقعیت دلبسته‌اند که بازارهای آزاد برای توسعه موثر نوآوری کافی هستند و معتقدند که هر استراتژی ملی در زمینه IT با دخالت بیجای دولت مواجه خواهد شد. بسیاری از مقامات دولت چین، مهندسانی هستند که به چنین مباحث فیلسوفانه‌ای اهمیت نمی‌دهند و کار خودشان را می‌کنند. این به معنای آن نیست که ایالات‌متحده باید دخالت‌های متعدد و شدید دولت را بپذیرد، اما راه هوشمندانه‌ای برای دولت وجود دارد تا بدون هیچ اعمال نفوذی در این بازار سرمایه‌گذاری کند.

دومین چالش به دیدگاه‌های درباره تکنولوژی ارتباط دارد. چین تکنولوژی‌های جدید را به‌عنوان کلیدی در جهت ایجاد استاندارد بهتری برای زندگی می‌بیند. در مقابل اما آمریکا در صنعت تکنولوژی وابسته به نخبگان است که در آن هر کاربرد مجازی جدید در حوزه IT به‌عنوان عاملی برای از بین بردن مشاغل، تشدیدکننده تبعیض یا از بین بردن حریم خصوصی، دیده می‌شود. با این اوصاف تعجبی ندارد که تحقیقات نشان می‌دهند ۷۸ درصد از شهروندان چین با تاکید بیشتر برای توسعه تکنولوژی موافق هستند، در حالی که این رقم برای شهروندان آمریکایی به ۴۹ درصد می‌رسد. اگر آمریکا نخواهد که همچنان از چین عقب بماند، باید بیشتر آمریکایی‌ها به تکنولوژی‌های پیشرفته علاقه‌مند شده و لزوم استفاده از آنها در زندگی مدرن را بیشتر احساس کنند. در نهایت سومین چالش، سرمایه است.

پیشرفت در بسیاری از این زمینه‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری عمومی است. در چین اما سرمایه، مانع نیست؛ کمیته مرکزی دولت چین هر بودجه‌ای را که برای توسعه تکنولوژی لازم است، تخصیص می‌دهد. آمریکا اما همچنان درگیر جذب سرمایه در این حوزه‌هاست. کنگره آمریکا باید برای غلبه بر قدرت چین، سالانه دست‌کم ۱۰ میلیارد دلار را برای توسعه کاربردهای مختلف IT تصویب کرده و اختصاص بدهد. با این همه، هیچ‌کدام از اینها به معنای آن نیست که آمریکا باید وجوه بد سیاست‌های چین مانند سانسور اینترنت را الگوبرداری کند. در واقع باید گفت که اگر آمریکا امیدوار است که مانع از رهبری چین در زمینه IT و تکنولوژی بشود، به سیاست‌های پویای بیشتری برای حمایت از کاربردها و راهکارهای جدید این صنعت نیازمند است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

افت ۳۲۱۱ واحدی نماگر تالار شیشه ای

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افت بیش از ۳۲۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ واحد رسید.

 • 7

انتصاب اصغر جلیلی نیا به‌سمت معاون مالی و سرمایه گذاری پست‌بانک

نایب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل پست بانک ایران در راستای اجرای الزامات ناظر بر حاکمیت شرکتی در بانک‌های دولتی، سیداصغر جلیلی نیا را به سمت معاون مالی و سرمایه گذاری این بانک منصوب نمود.

 • 6

تصویب صورت‌های مالی سال ۹۸ پست‌ بانک‌توسط سهامداران درمجمع‌ عمومی

مجمع عمومی‌عادی سالیانه پست‌بانک، بعنوان اولین بانک دولتی با رعایت پروتکلهای بهداشتی چهارشنبه بیست‌وپنجم تیرماه سالجاری درتهران برگزار وصورتهای مالی سال۹۸مورد تصویب اعضای مجمع و سهامداران قرار گرفت.

 • 13

افزایش سقف انتقال وجه کارت به کارت در بانک سرمایه

بانک سرمایه در پی شیوع موج دوم کرونا، سقف انتقال وجه کارت به کارت را به ۶ میلیون تومان افزایش داد.

 • 19

بانک قرض الحسنه رسالت به مجمع می رود

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام بانک قرض­الحسنه رسالت در آخرین روز از تیرماه برگزار می شود.

 • 18

زمان برگزاری مجمع بانک شهر اعلام شد

بانک شهر زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 16

استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت

وزیر اقتصاد معتقد است بازار سرمایه ظرفیت مناسبی برای تامین مالی بخش صنعت است.

 • 12

راه اندازی بورس مسکن نسخه مناسبی برای تامین مالی بازار نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: راه اندازی بورس مسکن نتیجه‌ای جزء افزایش قیمت مسکن و گرانی بازار ندارد، بنابر این دولت باید نسبت به راه اندازی این موضوع تجدید نظر کند.

 • 16

توسعه توانمندسازی اشتغال خُرد با بکارگیری ظرفیت قرض‌الحسنه

بانک قرض الحسنه رسالت و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) باهدف توسعه توانمندسازی اشتغال مددجویان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

 • 19

تثبیت شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۲۲۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۸۵۸ واحد رسید.

 • 23

بازار سرمایه فرصت طلایی تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه درحال حاضر فرصتی برای اقتصاد کشور است که باید از آن استفاده کرد، دولت می‌تواند از فرصت به وجود آمده برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

 • 24

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کاری شعب دو استان

بانک سرمایه طی اطلاعیه ای تغییر ساعت کار شعب استان های لرستان و خراسان جنوبی را اعلام کرد.

 • 24

عضویت مدیران بانک صنعت و معدن مازندران و قم در هیات خبرگان بانکی

با حکم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی علیرضا خرمیان مدیر بانک صنعت و معدن در استان مازندران و رقیه صادق نیا در استان قم به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شدند.

 • 24

بانک گردشگری به مجمع می‌رود

بانک گردشگری زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام خود با دستور جلسه افزایش سرمایه را اعلام کرد.

 • 23

برگزاری مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ با حضور حداکثر ۱۵ نفر

مجمع‌عمومی پست‌بانک‌ایران با حضور حداکثر۱۵ نفر روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه برگزار و مراسم آن به صورت زنده از طریق وب سایت این بانک به نشانی؛ www.postbank.ir پخش می‌شود.

 • 22

رشد ۳۲۶ درصدی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی طی ۱۱۳ روز نخست سال منتهی به ۲۰ تیر ۱۳۹۹ رشد ۳۲۶ درصدی داشته در حالی که رشد شاخص کل بورس در همین بازه زمانی ۲۴۰ درصد بوده است.

 • 21

کمیته انضباطی در سندیکای بیمه‌گران تشکیل می‌شود

دستورالعمل جدیدی برای اساسنامه سندیکای بیمه‌گران ایران به تصویب رسیده که براساس آن کمیته‌ای انضباطی متشکل از هفت عضو برای رسیدگی تخلفات اعلام شده علیه هریک از اعضای این سندیکا تشکیل خواهد شد.

 • 23

آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله سهام بانک صادرات

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک صادرات را اعلام کرد.

 • 20

پرداخت خسارت ۲۲ میلیارد ریالی توسط بیمه ایران معین در آبادان

چک خسارت ۲۲ میلیارد ریالی یکی از مجتمع‌های تجاری شهرستان آبادان با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان و داریوش محمدی مدیرعامل شرکت بیمه ایران معین پرداخت شد.

 • 18

گردش چرخ دو هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران

بانک ملی ایران طی بهار امسال به حدود دو هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط تسهیلات اعطا کرد.

 • 19