راهکار تحقق رشد اقتصادی بلندمدت/ تنظیم متغیرهای اقتصاد کلان

راهکار تحقق رشد اقتصادی بلندمدت/ تنظیم متغیرهای اقتصاد کلان

یک کارشناس اقتصادی معتقد است شاخص‌های کسب و کار ایران باید متناسب با استانداردهای منطقه و جهانی باشد تا جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و رشد اقتصادی بلند مدت محقق شود.

چهارشنبه 21 آبان 1399 ساعت 15:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

یک کارشناس اقتصادی درباره راه های رسیدن به رشد اقتصادی می گوید: در این مسیر با دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت مواجه هستیم که در بخش کوتاه مدت، با توجه به انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا باید دید آیا آمریکا به برجام بازمی گردد یا خیر؟ در صورت بازگشت به برجام شاهد دو اتفاق مهم خواهیم بود؛ نخست برداشته شدن تحریم های صادرات نفت و صنایع پایین دستی و دوم لغو تحریم های صادرات غیرنفتی که به طور قطع در تحقق رشد اقتصادی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

علی صادقین در گفت و گو با ایبِنا با اشاره به اینکه بخشی از عوامل تحقق رشد اقتصادی لزوما در اختیار ما نیست، تصریح کرد: علاوه بر مسائل خارجی، برخی مولفه ها نیز در داخل باید پیگیری شود. متاسفانه سال ۹۸ به بعد با رشد استهلاک نسبت به تشکیل سرمایه ناخالص مواجه شدیم و در واقع شاخص تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به شدت کاهش یافت که این امر رشد بلند مدت اقتصادی را به شدت دچار مشکل می کند، ولو اگر به شرایط برجام یعنی سال ۹۵ برگردیم.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری جدید در کشور و همچنین بهبود فضای کسب و کار از دیگر مولفه های مهمی است که باید اجرا شود. مادامی که شاخص های کسب و کار ایران متناسب با استاندادرهای منطقه و جهانی برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی نیست، نباید انتظار رشد اقتصادی بلند مدت را هم داشت.

به گفته این کارشناس اقتصادی، ورود سرمایه مستقیم خارجی که پیش زمینه آن بهبود فضای کسب و کار است، باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد چرا که مهمترین مورد برای تحقق رشد بلند مدت اقتصادی است، در غیر اینصورت با برگشت برجام نیز نمی توانیم رشد بالاتر از ۴ درصد را شاهد باشیم.

صادقین افزود: تنظیم متغیرهای اقتصاد کلان به ویژه نرخ بهره که منجر به هدایت منابع مالی به بخش های مولد شود و همچنین بهبود حوزه تامین مالی به ویژه از طریق بازار سرمایه از دیگر پیش نیازهای رسیدن به رشد اقتصادی است.

وی با بیان اینکه ما برای تحول در بخش تولید نیازمند تامین مالی هستیم، اظهار کرد: متاسفانه شبکه بانکی ما قابلیت این نوع تامین مالی را با توجه به افت منابعی که داشته، ندارد که بنابراین بازار سرمایه می تواند بخشی از این بار را بر دوش بکشد. در این میان هرچند آزاسازی منابع بلوکه شده نیز شاید بتواند کمکی کند اما تاثیر کوتاه مدت خواهد داشت؛ مگر ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشور که منوط به بهبود فضای کسب و کار است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: متاسفانه به دلیل تحریم های شدید درجه ریسک ما بسیار بالاست و در فضای کسب و کار هم اصلاحات عمیقی صورت نگرفته که منجر به ورود سرمایه شود. این در حالی است که ما مجبور هستیم طوری در فضای کسب و کار ارتقا یابیم که منجر به ورود معنادار سرمایه های خارجی بشود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حمایت۱۱۰۰میلیاردی بانک کشاورزی از کارخانه تولید انواع آب میوه

بانک کشاورزی با اعطای تسهیلاتی به مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد ریال برای فعالیت واحد تولیدی شرکت عالیفرد نقش موثری در حمایت از تولید و صیانت از امنیت غذایی مردم داشته است.

 • 5

بانک کشاورزی طی ۱۰ ماه ۵۴۵ هزارمیلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد

مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام رشد ۳۵.۵ درصدی حجم منابع تجهیز شده توسط این بانک، از پرداخت ۵۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات تا پایان دی ماه خبر داد.

 • 6

حمایت۱۱۰میلیاردی بانک کشاورزی از پروژه مرغ تخمگذار در استان مرکزی

بانک کشاورزی با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات از پروژه مرغ تخمگذار در شهرستان ساوه حمایت کرد.

 • 5

تسهیلات بانک توسعه تعاون برای احداث ۷۵ هزار واحد مسکونی

رییس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۴ هزار پرونده اعتباری طی سال جاری در استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 5

بررسی ابعاد فقهی و حقوقی قراردادهای هوشمند در نظام مالی ایران

قرارداد هوشمند از جمله تحولات فناورانه در عصر جاری است که در حال دگرگون‌سازی فرایندهای صنعت و کسب‌وکار است.

 • 2

بانک «الأمل» یمن درصدد گسترش تامین مالی خرد

بانک تامین مالی خرد «الأمل»؛ (AMB)، اولین بانک تامین مالی خرد درخاورمیانه و شمال آفریقا، در سال ۲۰۰۹ برای ارائه خدمات مالی پایدار به خانوارهای کم‌درآمد، به صاحبان مشاغل خرد و کوچک در یمن تاسسیس شد.

 • 7

تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی طرح «دست به نقد» بانک گردشگری

بر اساس طرح "دست به نقد" بانک گردشگری، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی بانک بهره مند شوند.

 • 13

آغاز مرحله دوم و اعلام اسامی برندگان مرحله نخست طرح «پایش ۱۴۰۰»

پس از اجرای موفقیت آمیز نخستین مرحله طرح «پایش ۱۴۰۰» با هدف نظرسنجی گسترده از مشتریان بانک ملی ایران، دومین مرحله این طرح از فردا آغاز می شود.

 • 9

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 15

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 29

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 33

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 31

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 26

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 25

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 22

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 38

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 35

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 31

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 28

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 27