راهکار اساسی برای جبران کسری بودجه چیست؟

راهکار اساسی برای جبران کسری بودجه چیست؟

یک صاحبنظر اقتصادی گفت: پایه مالیاتی جدیدی مثل مالیات بر مجموع درآمد اشخاص می‌تواند، پوشش مالیاتی را افزایش دهد و به جبران کسری بودجه کمک کند.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 19:41

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، شرایط اقتصادی کشورمان در سال های اخیر به گونه ای بوده است که هر ساله با کسری بودجه مواجه بوده ایم. در این میان تامین کسری بودجه با روش هایی که منجر به پولی شدن و چاپ پول نشود، از چالش های اساسی در اقتصاد است. حسین درودیان، مدرس اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در این باره اظهار داشت: اولاً باید در نظر داشت که نقدینگی تنها یکی از عوامل مؤثر بر تورم فعلی است و نمی‌شود تورم را یکسره به آن ارجاع داد.

وی افزود: تورم بالای فعلی ما ناشی از شوک تحریم، فشار روی قیمت ارز، قطع زنجیره‌های عرضه، انتظارات به شدت منفی و افت تولید واقعی است. تورم متوسط بلندمدت ما با رشد نقدینگی مرتبط است اما این به معنای ارتباط تورم‌های کوتاه مدت بویژه تورم‌های جهشی دو سال اخیر با رشد نقدینگی نیست.

درودیان ادامه داد: ثانیاً اساساً پولی شدن کسری بودجه در ابعادی بزرگ اصلا واقعیت نیافته است. همین امسال در شش ماهه که نرخ تورم بالایی هم داشته‌ایم، رشد پایه پولی محدود بوده است. پس اصلا پولی شدن در ابعاد بزرگ واقع نشده. خطرش بطور جدی وجود دارد، ولی آمار و ارقام تأیید نمی‌کند که این اتفاق افتاده است تا افزایش در نرخ تورم را به آن نسبت دهیم.

وی معتقد است: راه اساسی برای جبران کسری بودجه، افزایش پوشش و پایه های مالیاتی است. الان در برخی پایه‌های مالیاتی معافیت زیادی داریم، ضمن اینکه فرار مالیاتی هم بالاست. پایه مالیاتی جدیدی مثل مالیات بر مجموع درآمد اشخاص می‌تواند در عین اینکه پایه جدیدی ارائه می‌کند، پوشش مالیاتی را هم افزایش دهد.

این کارشناس اقتصادی افزود: این کار البته فورا امکان‌پذیر نیست، لذا راه‌هایی نظیر استقراض و فروش دارایی صرفا از باب زمان خریدن برای تکمیل مقدمات آن راه اساسی، توصیه می‌شود. اما اگر همین راه‌هایی که جنبه زمان خریدن دارد را بخواهیم به عنوان یک راهبرد بلندمدت نگاه کنیم و دائم روی آن تکیه کنیم، مسلماً یک معضل و مصیبت جدید بدتر از وابستگی به نفت را تراشیده‌ایم.

این اقتصاددان تاکید کرد: در نتیجه انتشار اوراق در محدوده ای که نسبت اوراق به تولید ملی را در چشم انداز موجودش حفظ کند، یک ظرفیت پایدار است. فرا رفتن از این اندازه، چنانکه عرض کردم، صرفا به عنوان یک اقدام موقتی و در ازای یک مسیر روشن از بهبود درآمد مالیاتی قابل توصیه است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 5

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 5

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 18

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 26

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 26

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 30

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 25

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 14

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 17

انتشار اوراق بهادار مالزی مبتنی بر فناوری بلاکچین

بورس اوراق بهادار مالزی قصد انتشار اوراق براساس روش اثبات مفهوم (POC) مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک (بلاکچین) را دارد.

 • 13

فناوری‌های نوین حوزه مالی، ضرورت نظام بانکی است

مدیرعامل بانک رفاه گفت: امروزه فناوری اطلاعات و فناوری های نوین حوزه مالی و پرداخت، یکی از ضرورت های صنعت بانکی است که باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد.

 • 20

برندگان خوش شانس طرح «امید رفاه» بانک رفاه کارگران معرفی شدند

مراسم اولین دوره قرعه کشی طرح" امید رفاه" بانک رفاه کارگران با حضور مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد این بانک برگزار و اسامی نفرات برتر اعلام شد.

 • 14

آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه عام در بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 16

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 35

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 19

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 26

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 18

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 17

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 16

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 26