دولت باید به گونه ای رفتار کند که ناچار به استقراض نباشد

دولت باید به گونه ای رفتار کند که ناچار به استقراض نباشد

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: دولت باید در پیش‌بینی منابع و مصارف بودجه و انضباط مالی به گونه‌ای رفتار کند که ناچار به استقراض نباشد.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایبِنا

، عضو کمیسیون صنایع مجلس با این پیش‌بینی که فروش اوراق دولتی با استقبال زیادی مواجه نمی‌شود، گفت:‌ بی اعتمادی مردم به دولت و بورس در کنار سود موجود در بازارهای کالایی از جمله دلایلی است که موجب می‌شود استقبال مردم از فروش اوراق دولتی بالا نباشد و البته باید گفت که این شیوه هم اثرات تورمی و آثار زیانبار خود را در اقتصاد به همراه خواهد داشت.

الله‌وردی دهقانی تصریح کرد:‌ استقراض دولت با هر روشی که انجام شود، اثرات تورمی به همراه دارد. بنابراین دولت چه از بانک مرکزی به صورت مستقیم استقراض کند و چه استفاده از اوراق را برگزیند اثرات تورمی به همراه دارد که البته استقراض مستقیم آثار زیانبار بیشتری دارد. آنچه مسلم است دولت باید در پیش‌بینی منابع و مصارف بودجه و انضباط مالی به گونه‌ای رفتار کند که ناچار به استقراض نباشد.

وی افزود:‌ یک نکته مهم در فروش اوراق این است که تعهدات حاصل از فروش این اوراق به بودجه سال بعد یا به دولت بعد منتقل می‌شود و بازهم هزینه کرد از منابع عمومی کشور برای دخل و خرج‌های بودجه‌ای است و دولت‌ها با توجه به اثرات بسیار بد این شیوه‌ها بر اقتصاد باید دست از روش بردارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:‌ اثرات کسری بودجه چه با استفاده از استقراض مستقیم یا بانک‌های تجاری یا اوراق قرضه، روش‌هایی تورم‌زا است که با افزایش پایه پولی نقدینگی را افزایش می‌دهد.

وی اظهار کرد:‌ دولت باید خصوصی سازی را به صورت واقعی انجام دهد تا به تدریج از حجم تصدی‌های دولتی کاسته شود و بودجه‌ دستگاه‌ها نیز هر سال با افزایش همراه نشود. از سوی دیگر باید با تقویت بورس، شرایط جذب نقدینگی را فراهم کرد به این دلیل که نقدینگی جذب ‌شده در بورس، امکان بیشتری برای هدایت به سمت تولید دارد.

دهقانی عنوان کرد:‌ یکی از مهمترین سازوکارها برای جلوگیری از رشد نقدینگی و پایه پولی و تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی تقویت بورس است و به این منظور بازارهای مختلف از جمله ارز و سایر بازارهای کالایی باید شرایط باثباتی داشته باشند.

وی اظهارکرد:‌ کارخانجات تولیدی زیادی در کشور وجود دارند که نیازمند تامین منابع مالی هستند و در سایر کشورها نیز بازار سرمایه یکی از محل‌های مناسب برای تامین مالی است. بخش خصوصی باید در بسیاری از عرصه‌هایی که اکنون سهم اندکی دارند ورود کند به طور مثال بخش نفت و گاز از جمله بخش‌هایی است که با ورود بخش خصوصی به آن امکان خلق ارزش افزوده بیشتر را خواهد داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ به جای آنکه نفت خام فروخته شود باید با حضور بخش خصوصی تبدیل به درآمدهای ارزی شود. اما سیاست‌های اقتصادی کشور منجر به این امر نشده است.

وی تاکید کرد:‌ یکی از نکات مهم برای رونق تولید در کشور ارایه تسهیلات ارزان‌قیمت به بخش تولید است و طبیعی است که پرداخت سود بالا به سپرده‌های بانکی عاملی است تا منابع به جای ورود به بخش تولید در بانک‌ها تبدیل به سپرده شود.

دهقانی اظهار کرد: نقدینگی به دلیل سود بالا در بازارهای واسطه‌ای از بازاری به بازار دیگر می‌رود و حجم آن را افزایش می‌دهد، به این دلیل که تولید در کشور شرایط دشواری دارد و سپرده بانکی یا از بازاری به بازار دیگر رفتن برای بخشی از دارندگان نقدینگی جذابیت بیشتری دارد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

 • 7

تامین بودجه، مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.

 • 7

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 26

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 56

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 50

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 49

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 49

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 35

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 20

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 58

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 59

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 59

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 62

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 51

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 59

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 50

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 91

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 99

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 76

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 70