دولت، بی‌اختیار است یا بی برنامه؟!

دولت، بی‌اختیار است یا بی برنامه؟!

به نظر میرســد موضوع اختیارات رئیس جمهور و برنامه داشتن دولت در عبور از بحران‌های اقتصادی باید به صورت تفکیکی از هم بحث و بررســی شود، چرا که رئیس جمهور و دولت اختیارات قابل توجهی دارند که با توجه به آن می‌توانند یا می‌توانستند عامل محرک و شادابی اقتصاد کشور باشند.

یکشنبه 12 خرداد 1398 ساعت 3:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

بیژن عبدی – اقتصاددان/ 

به نظر میرســد موضوع اختیارات رئیس جمهور و برنامه داشتن دولت در عبور از بحران‌های اقتصادی باید به صورت تفکیکی از هم بحث و بررســی شود، چرا که رئیس جمهور و دولت اختیارات قابل توجهی دارند که با توجه به آن می‌توانند یا می‌توانستند عامل محرک و شادابی اقتصاد کشور باشند.

 بی‌شــک اختیارات کنونی دولت و بودجه فعلی نیز پاســخگوی بسیاری از نیازهای اقتصادی کشور است، از این جهت میتوان گفت چالش‌های امروز اقتصاد ناشــی از عدم اختیار دولت نیست، بلکه گواهی‌دهنده بی‌برنامگی و توجه نداشــتن به موضوعات اساسی اقتصاد در شرایط بحرانی یا غیربحرانی است.

 متأســفانه دولت با فرار به جلو حاضر به پذیرش اشتباه‌های خود و تأثیرات آن برعرصه اقتصاد نیســت؛ از این رو با مطرح کردن کافی نبودن اختیارات به دنبال سلب مسئولیت از خود است.

 این در حالی است که مطرح کردن ارز 4200 تومانی از مجموعه اختیاراتی اســت که با دســتور مســتقیم رئیس جمهور، بانک مرکــزی، معاون اول رئیس‌جمهور و برنامه‌ریزی ســازمان مدیریت بوده است؛ ارزی که مشخص شــد در اختیار واردکنندگان کالاهای غیرضروری مثل خوراک سگ و گربه یا بیل و سنگ پا قرار گرفته است!

آیا در این صورت همچنان میتوان گفت دولت اختیاری ندارد؟ دولــت در حالی اقــدام بــه واردات غذای ســگ و گربه کرده اســت که ضروریترین کالاهای اساســی مردم مانند گندم یــا دانه‌های روغنی روی زمین مانده یا با ارز آزاد به دســت مصرف‌کننده میرسد.

بی‌تردید مشکلات اقتصادی امروز ناشــی از بسته بودن دست دولت نیست، بلکه متأثر از عدم به کارگیری صحیح ســازوکارهای نظارتی و اجرایی توســط دولت اســت.

 بدیهی است اســتفاده صحیح از اختیارات دولت، اقتصاد کشور را در مسیر مطلوب‌تری قرار مــی‌داد؛ به تعبیری میتوان گفت آنچه امروز بر اقتصاد ما تحمیل شــده ناشــی از بی‌برنامگی و عدم اعتقاد به کار اقتصادی داخلی و تولید بوده اســت؛ نبود شــفافیت در آمارها و بی‌توجهی یا عدم ورود قوی دستگاه‌های نظارتی چون مجلس و قوه قضائیه نیز منجر به چالشی‌تر شدن اقتصاد کشور شده است.

 به نظر می‌رســد اگر 5 درصد باقیمانده قدرت اقتصادی کشــور به دســت دولت ســپرده شــود نه تنها کار خاصی انجام نمی شــود بلکه اختلالات و چالشهای دیگری در کمترین زمان مطرح و به گوش عموم خواهد رســید.

 آنچه آقای روحانی در عدم ورود قوه قضائیه و مجلس به مســائل اقتصادی مطرح می‌کند، با توجیه اینکه در دورانی شبیه جنگ تحمیلی قرار داریم، نه تنها به نفع اقتصاد کشور نیست بلکه راه فراری برای پاسخگویی و شفافیت اســت که بیش از هر چیزی بهانه‌جویی دولــت را در تحمیل بی‌برنامگی و عدم کارآمدی به تصویر میکشد.

 قطعــاً تا زمانی کــه دولت برنامه و اعتقادی بــه کار اقتصادی به نفع منافع ملی ندارد، حتی با در دســت گرفتن همه کشور باز هم گرهی از مشکلات اقتصادی باز نخواهد شد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 151

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 158

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 138

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 149

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 45

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 26

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 18

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42