درآمد چینی‌ها دوبله شد !

درآمد چینی‌ها دوبله شد !

جف کاکس سی ان بی‌سی در آغاز سال جدید میلادی هستیم و در سال‌جاری دولت چین باید به وعده خود یعنی دو برابر کردن درآمد و تولید ناخالص داخلی این کشور در یک دهه اخیر یعنی بین سال ۲۰۱۱ تا امسال عمل کند. این یک وعده بزرگ بوده که انتظار می‌رود تحقق یابد البته با توجه به چالش‌های موجود، حفظ رونق اقتصاد چندان آسان نیست. حرکت چین به سمت رونق از اواخر دهه ۱۹۷۰ در قالب باز کردن بازارها آغاز شد. طی دهه‌های اخیر برنامه‌ریزی متمرکز، بهره‌گیری از نیروی کار ارزان، ارزش پایین پول ملی و سیستم مستحکم تولید کارخانه‌ای برای صادرات کالا به سراسر جهان ادامه پیدا کرده و سبب شده اقتصاد چین از حالت یک اقتصاد روستایی فقیر به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود و حرکت آن به سمت توسعه و رونق پایدار ادامه پیدا کند.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 19:32

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

درآمد چینی‌ها دوبله شد !

تولید ناخالص داخلی چین اکنون بیش از ۱۳ هزار میلیارد دلار است که نسبت به تولید ناخالص داخلی آمریکا پایین‌تر، اما در حال نزدیک شدن به آن است. بسیاری از کارشناسان معتقدند سال جدید میلادی اقتصاد چین ۶ درصد رشد می‌کند و وعده دولت یعنی دوبرابر کردن درآمد و تولید ناخالص داخلی طی یک دهه تحقق خواهد یافت. سال ۲۰۱۰ چین با پشت‌سر گذاشتن ژاپن به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شد.  چالش‌های پیش‌روی اقتصاد این کشور متعدد است و تداوم رونق کنونی مستلزم حفظ رقابت‌پذیری و تامین انتظارات داخلی و خارجی است. شرایط حاکم بر اقتصاد چین تغییرات بزرگی کرده است. سال ۲۰۰۷ اقتصاد این کشور ۲/ ۱۴ درصد رشد کرد در حالی که طی چهار سال اخیر نرخ رشد سالانه زیر ۷ درصد بوده است. درحال‌حاضر اقتصاد چین با سه مشکل بزرگ مواجه است: جنگ تعرفه‌ای با آمریکا، افزایش هزینه نیروی کار و کاهش فعالیت‌ها در بخش تولید کارخانه‌ای.

جنگ تعرفه‌ای از اواسط سال گذشته آغاز شده و ترامپ تلاش کرده از طریق اعمال فشار بر اقتصاد چین این کشور را به تغییر رویه تجاری وادار کند. سه دور مذاکره بین هیات‌های تجاری دو طرف برگزار شد که دو دور نخست به بن‌بست رسید اما در دور سوم، دو طرف بر چند موضوع تمرکز کردند و به نتیجه رسیدند. اخبار اخیر از روند مذاکرات مثبت بوده و حالا انتظار می‌رود شرایط به تدریج بهتر شود اما با آنکه توافق محدود تجاری در آستانه امضا شدن است اما اختلافات دوطرف بسیار فراگیر است و تا رفع این اختلافات و لغو تعرفه‌ها راهی طولانی در پیش است.

این یک واقعیت نگران‌کننده است زیرا اثرات منفی تنش‌ها همچنان بر اقتصاد این کشور احساس خواهد شد. مردم چین معتقدند تعرفه‌ها لطمات بزرگی به اقتصاد وارد کرده است. نرخ تورم به‌ویژه در مواد غذایی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است در نتیجه رفتار مصرف‌کنندگان در حال تغییر است و کاهش مصرف خطراتی برای اقتصاد در پی دارد. دولت چین تا قبل از آغاز جنگ تعرفه‌ای تلاش می‌کرد بر مصرف داخلی بیفزاید تا رشد اقتصاد وابستگی کمتری به صادرات و سرمایه‌گذاری داشته باشد. حالا نرخ تورم رشد کرده و مردم مجبور هستند از مصرف خود بکاهند.

اثر منفی بعدی جنگ تعرفه‌ای، کند شدن رشد صادرات است. صادرات چین به آمریکا سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافت، در حالی که سال ۲۰۱۸ حدود ۵/ ۸ درصد افزایش یافته بود. تخمین زده می‌شود که کاهش صادرات بیش از یک درصد از رشد تولید ناخالص داخلی چین بکاهد. به دلیل شرایط کنونی نمی‌توان گفت بدترین حالت پایان یافته و پیش‌بینی می‌شود سال‌جاری نیز شرایط برای چین سخت باشد. چالش‌های دیگری نیز در برابر چین وجود دارد: کاهش توانایی اجرای سیاست‌های حمایتی و رشد میزان بدهی‌ها جزو این چالش‌ها هستند.

دولت و بانک مرکزی چین باید از ثبات اقتصاد این کشور حمایت کنند، اما رشد بدهی‌ها از جمله بدهی‌های خارجی، کاهش بازده سرمایه، کمتر شدن مازاد حساب جاری و کاهش ذخایر ارزی خارجی عواملی هستند که هنگام تدوین برنامه‌های حمایتی باید مورد توجه قرار گیرند. به‌رغم آنچه بیان شد افق اقتصاد چین مثبت است و این کشور در مسیر تبدیل شدن به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به حرکت خود ادامه خواهد داد. برنامه‌های کلان زیرساختی شامل ساخت ابرشهرهای بزرگ‌تر از نیویورک بخشی از برنامه عظیم چین برای تحقق آن هدف است.

دولت چین در مسیر افزایش بهره‌وری و جبران روند پیر شدن جمعیت حرکت کرده و نقاط ضعف را به سرعت می‌یابد و رفع می‌کند. یک‌جنبه از تبدیل شدن به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، پیشرو بودن در حوزه فناوری است. چین سرمایه‌گذاری عظیمی در فناوری نسل پنجم اینترنت و دیگر فناوری‌های پیشرفته از جمله هوش مصنوعی کرده است و هدف از این سرمایه‌گذاری‌ها کسب برتری در فناوری‌هایی است که به سرعت در حال گسترش هستند.

بانک مورگان استنلی به مشتریان خود پیشنهاد کرده در سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری پیشرفته، ساخت و ساز ابرشهرها، آموزش مجازی و نوآوری سرمایه‌گذاری کنند. بانک گلدمن‌ساکس نیز پیشنهاد داده سرمایه‌گذاران به خرید سهام شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت نسل ۵ و سهام شرکت‌های تولید‌کننده لوازم مصرفی اقدام کنند. برخی تحلیلگران با اشاره به ریسک‌هایی که متوجه اقتصاد چین است می‌گویند فضا همچنان پر ابهام است در نتیجه باید احتیاط شود.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 92

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 86

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 157

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 192

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 174

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 102

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 97

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 99

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 78

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 48

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 66

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 57

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 26

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 149

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 24

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 24

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 23

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 24

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 32