درآمدها، مصارف،تخصیصات و ترجیحات بودجه ۹۹ منطقی و عقلانی نیست

درآمدها، مصارف،تخصیصات و ترجیحات بودجه ۹۹ منطقی و عقلانی نیست

ساسان شاه ویسی گفت: نمایندگان مجلس باید به این مهم توجه کنند که براساس چنین لایحه بودجه ای سال آینده مانند امسال با کسری بودجه مزمن مواجه خواهیم بود و به چالش کشیدن حاکمیت به لحاظ اقتصادی وتامین معیشتی مردم دور از ذهن نخواهد بود.

چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 20:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

ساسان  شاه ویسی اقتصاد دان در گفت و گو با قدس آنلاین در خصوص نگاه دولت به تغییر در لایحه بودجه گفت: آنچه به عنوان لایحه بودجه ۹۹ از سوی دولت به مجلس ارائه شده از جهات مختلف باید مورد نقد و بررسی قرار داده شود؛ اما مساله غوغاسالاری دولت دراین مواقع است؛ اگر قیچی به دست بگیریم و مواضع و سیاستهای اقتصادی دولت را تغییر دهیم دولت به دخالت در امور خود براساس قانون اساسی اشاره می کند؛ اگر در سیاست گذاریهای دولت تغییری رخ ندهد کنش اجتماعی جامعه در مسائلی چون اعتراضات بنزینی رخ می دهد که تبعات اقتصادی و سیاسی مصیبت باری را به جامعه تحمیل می کند.

وی بیان داشت: آنچه این وسط نادیده گرفته می شود افزایش ناکارآمدیهای سیاست گذاریها و بودجه نویسی دولت در اقتصاد است که متاسفانه منجر به از دست رفتگی اعتماد عمومی مردم به حاکمیت؛ به دولت؛ افزایش نرخ فقر عدم تحقق سیاستهای عمومی نظام و نهایتا به چالش کشیدن حکمرانی خواهد شد. جای تعجب دارد که دولت چگونه به بی اعتباری نقش وجایگاه ثبات ساز خود نزد مردم بی اعتناست و دولت بی توجه به وضعیت رکودی؛ تورمی و خواسته های مردم همچنان بودجه ای را نوشته که بسیاری از طبقات متوسط به پایین جامعه را تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار می دهد.

استاد اقتصاد تصریح نمود: بحث دیگری که در بودجه ۹۹ باید مورد توجه نمایندگان مجلس قرار بگیرد تمرکز براین موضوع است که آیا بودجه توانسته تامین کننده حداقل های اقتصادی و قواعد بودجه ریزی باشد؟ چرا که توجه و اهتمام به این حداقل هاست که به اعمال حاکمیت قانون کمک می کند؛ آیا اگر بودجه با همین شرایط تصویب شود دولت فردا به آن گردن می نهد که من بودجه ای را تعریف کردم که در آن درآمد نفتی تقریبی ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون  دلاری  پیش بینی شده بود؛ که قطعا این رقم محقق نمی شود! مشخص است که با این کسری بودکه درآمدهای دولت محقق نمی شود؛وقتی درآمدهای واقعی محقق نمی شود چگونه میتوان بابت درآمدهای فرضی با اطمینان صحبت کرد؟ 

ساسان شاه ویسی در انتقاد به بودجه ریزی دولت گفت: نمایندگان مجلس باید به این مهم توجه کنند که براساس چنین لایحه بودجه ای سال آینده مانند امسال با کسری بودجه مزمن مواجه خواهیم بود و به چالش کشیدن حاکمیت به لحاظ اقتصادی وتامین معیشتی مردم دور از ذهن نخواهد بود. آنچه در نظام بودجه ریزی دولت مهم است و رکن مدیریت دولت به شمار می رود توجه به قواعد بودجه ریزی، قواعد تفکیک قوا، تخصیص منابع، قواعد شروع و احیای طرح های عمرانی است که متاسفانه بودجه سال ۹۹ امید به عملیاتی سازی طرح های عمرانی را ناامید می کند. قطعا آنچه به عنوان بودجه ریزی سالهاست درایران انجام می شود نوعی به هم ریختگی اقتصادی است که علاوه بر برهم زدن وضعیت اقتصادی منجر به کاهش  پاسخگویی وزارتخانه ها می شود. مثلا همواره بخش نفتی کشور از بودجه ۵/۱۴درصد می گیرد؛ در تمام فراز و فرودهای بحرانی این میزان نه کم می شود نه زیاد؛ هیچ کس نیز تا کنون به این سوال پاسخ نداده که چرایی اختصاص این بودجه چیست ؛ از کجا آمده و چرا ما به قیمت استقراض از صندوق توسعه ملی اصرار بر حفظ این نرخ داریم؟

وی در پایان تصریح نمود: منابع ومصارف کشور در کنار جدول مصارف و منابع عمومی در کنار جدولی به نام مصارف هدفمند تعریف نشده است؛ تخصیصات و ترجیحات قانونی هم مورد بی اعتنایی قرار گرفته است.استقراض از صندوق توسعه ملی و انتشار اوراقی که مانع از فعالیتهای مولد تولیدی و سود آوری برای بخش یاز مردمی می شود که بدون کار وتلاش تولیدی کسب سود می کنند هر ساله بدهی برای دولتهای آینده ایجاد می کند که اقتصاد کشور را به شدت به چالش می کشد؛ در حالی که ما نیازمند اقتصاد درون زایی هستیم که با افزایش نرخ تولید ملی موفقیت آن ممکن خواهد شد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 130

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 103

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 77

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 295

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 80

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 63

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 64

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 222

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 194

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 98

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 82

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 217

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 71

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 62

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 101

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 67

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 73

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 83

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 70