خلق یک ارزش پایدار

خلق یک ارزش پایدار

علی سعیدانژاد پژوهشگر کارآفرینی اجتماعی در عصر حاضر واژه «کارآفرینی» در بسیاری از اوقات مفهوم «ارزش‌آفرینی» را تداعی می‌کند. به همین ترتیب کارآفرین در بسیاری اوقات مفهومی متفاوت از ایجاد یک شغل را در بر می‌گیرد، چنانچه در فرهنگ لغت دکتر عباس آریان‌پور‌کاشانی برابر واژه Entrepreneur معنای «متهور، اقدام به کارهای مهم، جسور، بی باک، دل به دریا زدن و پیش قدم در تاسیس شرکت،...» قید شده است. اما فارغ از بحث لغوی که پرداختن به آن در این مجال نمی‌گنجد، سوالی که در این نوشتار به‌دنبال پاسخ دادن به آن هستیم، این است که آیا در دنیای اقتصاد می‌توان ارزش آفرینی برای یک جامعه را مقدم بر کسب منفعت شخصی کرد؟

جمعه 16 آذر 1397 ساعت 4:47

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

خلق یک ارزش پایدار

با یک مثال ساده شروع کنیم. فرض کنید شما مدیر یک کارخانه تولید مواد بهداشتی هستید و می‌خواهید تعدادی نیروی کار استخدام کنید. آیا منطق اقتصاد سرمایه داری که اصالت سود و حداکثر نمودن آن را هدف قرار داده به شما اجازه استخدام نیروی کار از میان معلولان جامعه را می‌دهد؟ داستان وقتی جالب‌تر می‌شود که شما حاضر شوید برای نیروهای کار خود هزینه‌های اضافی نظیر هزینه‌های ضروری درمان یا حمل‌ونقل و... اختصاص داده و با کاهش حاشیه سود خود، تعریف جدیدی از خلق ارزش به جامعه پیرامون مخابره کنید. پس اگر علاقه‌مند هستید داستان شکل‌گیری گروه بهداشتی فیروز را مطالعه کنید.  این جمله معروف از آدام اسمیت، فیلسوف قرن ۱۸ میلادی و «پدر علم اقتصاد مدرن» که «جست‌وجوی نفع شخصی طبیعتا با ملاحظه و احتساب نفع جامعه ملازمت دارد» شاید برای قرن‌ها در مکاتب سوسیالیستی و کمونیستی موردتوجه قرار گرفت اماشاید شکست این نوع تفکر را بتوان در تقدم و تاخر بین ایجاد ارزش فردی و اجتماعی دانست. به عبارت ساده تر، آیا می‌توان خلق یک ارزش اجتماعی را بر یک منفعت شخصی ترجیح داد به امید آنکه در آینده اتفاقات دیگری رقم بخورد؟.... پاسخ را می‌توان در مثال‌های بی‌شماری یافت که امروزه از نمونه‌های موفق کارآفرینی اجتماعی به‌شمار می‌روند و شاید بسیاری ازآنها در حافظه رسانه‌های متعهد به سایر مکاتب فکری پاک شده باشد.  شاید اسم دکتر وی را شنیده باشید. یک پزشک هندی که برای حل کاهش هزینه بالای عمل چشم در میان نیازمندان و روستاییان کشور خود که موجب از دست دادن بینایی بسیاری از هموطنانش می‌شد، چشم خود را بر منافع شخصی بست و در عوض چشم امید میلیون‌ها هندی شد. پس جالب است داستان شکل‌گیری بیمارستان آراویند را نیز مطالعه کنید. سوال اصلی که پاسخ دادن به آن بسیار چالش برانگیز است، حد جدایی کارآفرینی اجتماعی و فعالیت‌های خیریه‌ای و بدون سود منفعت مادی است که شاید پاسخ آن را در پایداری اقتصادی کسب‌وکار باید جست‌وجو کرد. به عبارت ساده‌تر، بسیاری معتقدند یک کسب‌وکار اجتماعی برای خلق ارزش پایدار باید به پایداری اقتصادی برسد. امری که راهکار آن از مسیر هدف‌گذاری برای دستیابی به سود «منصفانه» و نه «کسب سود به هر قیمت» محقق می‌شود.

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کاهش قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار

قیمت نفت امروز با کاهش تقاضای جهانی و افزایش ذخایر نفت آمریکا به کمتر از ۷۰ دلار رسید.

 • 16

بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد

تهران- ایرنا- عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد تا زمانی که تصمیمات اقتصادی گرفته می شود، مشکلات و گره‌های کار را به دولت نشان دهد.

 • 15

سهم برخی گونه‌های با ارزش شیلاتی به زیر یک درصد رسید

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی گفت:متاسفانه سهم برخی گونه‌های با ارزش شیلاتی به زیر یک درصد رسیده و اگر اقدام موثر صورت نگیرد در آینده‌ای نزدیک عواقب جبران ناپذیری گریبان گیر طبیعت خواهد شد.

 • 17

توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران گفت: اکنون بهترین فرصت برای توسعه کارآفرینی در جنگ اقتصادی است و به نظر می رسد برای نیل به این هدف در شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی جامعه، تغییر نظام پولی و بانکی در اولویت باشد.

 • 16

هند محموله مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار کشف و ضبط کرد

دهلی نو- ایرنا - گارد ساحلی هند اعلام کرد که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار را از یک قایق پاکستانی در نزدیکی آب های ساحلی گجرات کشف و ضبط کرده است .

 • 15

بزرگترین مشکل اقتصاد چند نرخی بودن ارز است

تهران- ایرنا- بنیان‌گذار هلدینگ سولیکو معتقد است: چند نرخی بودن ارز در سال‌های گذشته موجب رانت و فسادهای متعدد شده و مشکلات بزرگی فراروی تولیدکنندگان قرار داده است.

 • 17

گلف‌بازی ترامپ برای مالیات دهندگان آمریکا 100 میلیون دلار هزینه داشته است

سفرهای رییس جمهور آمریکا برای بازی گلف بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای مالیات‌دهندگان هزینه داشته است.

 • 16

عواقب سنگین جنگ تکنولوژی آمریکا علیه هواوی برای شرکت‌های آمریکایی

آمریکا عواقب حمله به غول تکنولوژی چین، هوآوی، را دست کم گرفته است، چراکه این اقدام پیام واضحی به کشورهای جهان ارسال می‌کند که از تجارت با چنین شریک تجاری ناپایداری (آمریکا) خودداری کنند.

 • 4

شهرداری فردیس ۸۰ میلیارد تومان نقدینگی دارد

فردیس - شهردار فردیس از جذب ۱۱۲ درصدی درآمد نقدی در سال گذشته خبر داد و گفت: شهرداری فردیس ۸۰ میلیارد نقدینگی دارد.

 • 15

اولین محموله نفتی ونزوئلا به آمریکا رسید

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش آمار سوخت هفتگی خود اعلام کرد که در هفته منتهی به ۱۷ می، برای اولین بار در چندین هفته اخیر واردات نفت از ونزوئلا به ۴۹ هزار بشکه در روز رسیده است.

 • 14

تقدیر از بانک صادرات ایران به دلیل حمایت از نمایشگاه قرآن کریم

دکتر غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شب گذشته از بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بازدید کرد و با حضور در غرفه بانک صادرات ایران از نزدیک با رویکردهای فرهنگی و قرآنی این بانک در نمایشگاه قرآن کریم آشنا شد.

 • 19

ارائه خدمات بانکی به روشندلان در ۸ شعبه بانک دی

با تجهیز پنج شعبه دیگر بانک دی به سامانه خدمات بانکی روشندلان، امکان ارائه خدمات به نابینایان در هشت شعبه این بانک امکان پذیر شد.

 • 18

مرکز تماس، ظرفیتی مناسب برای ارتباط با مشتریان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: مرکز تماس مشتریان، ظرفیت مناسبی برای برقراری ارتباط، تبادل اطلاعات و ارائه مشاوره و خدمات به مشتریان است.

 • 17

صندوق بیمه کشاورزی در استان زنجان زیان‌ده است

زنجان-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: متأسفانه آمارها حاکی از آن است که بیمه کشاورزی در استان زنجان بیمه‌ای زیان‌ده است.

 • 20

بازدید مدیران بانک تجارتی ایران و اروپا از بانک دی

مدیران ارشد بانک تجارتی ایران و اروپا (E.I.H.) در راستای توسعه سطح روابط کارگزاری و گسترش عملیات بانکداری بین الملل با مدیران ارشد بانک دی دیدار کردند.

 • 19

ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

با در نظر گرفتن نسبت ثروت به تولید ناخالص داخلی می‌توان دریافت که برخی افراد از ثروتمندان حال حاضر جهان نیز ثروتمند تر بوده‌اند.

 • 18
 • 28