خدمات شبانه روزی گمرک برای ترخیص سریع کالاهای اساسی

خدمات شبانه روزی گمرک برای ترخیص سریع کالاهای اساسی

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد: شناورهای در حال تخلیه حدودا ۱۹ فروند شناور هستند که ۸ فروند در بندر امام خمینی و ۳ فروند در بندر انزلی و۶فروند در امیرآباد هست که همگی حامل کالاهای اساسی و ضروری هستند.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 3:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با رادیو در تشریح سوالی مبنی بر اینکه در مورد مطلب منتشره «ترخیص ۲۱میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۱۲میلیارد دلار از گمرکات کشور وافزایش ۲۳درصدی واردات» گفت: در خصوص این موضوعی که خبر آن منتشر شد در مورد کالاهای ضروری و اساسی مورد نیاز است که در سال جاری به وزن ۲۱میلیون تن وارزش ۱۲میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی وضروری و مورد احتیاج را داشتیم که از گمرکات ترخیص شدند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: این میزان واردات ازنظر وزنی ۲۱درصد و از نظر ارزشی ۲۳درصد نسبت به سال گذشته واردات افزایش یافته است. وی گفت: الان حدود یک میلیون ودویست هزار تن هم کالاهای اساسی در جریان تشریفات گمرکی داریم که ارزش آنها بیش از پانصد بیست وپنج میلیون دلار برآورد میشود.

معاون امور گمرکی یادآورشد :علاوه براین موضوع میتوانم اشاره کنم که در حال حاضر در بنادر و گمرکات کشور بیش از چهار میلیون تن کالاهای اساسی درحین انجام تشریفات گمرکی است که البته بیشتر اینها در انتظار تخلیه واظهار کالا به گمرک هستند واز این میزان حدودا ۳میلیون تن در بندر امام خمینی است که بصورت شبانه روزی از این بندر درحال انجام تشریفات گمرکی و پس از آن ترخیص می گردد.

ارونقی در خصوص شناورهایی که برای تخلیه کالای اساسی در بنادر منتظر تخلیه هستند ویا منتظر در لنگر گاه هستند گفت: شناورهای در حال تخلیه حدودا ۱۹ فروند شناور هستند که ۸فروند در بندر امام خمینی و ۳فروند در بندر انزلی و۶فروند در امیرآباد هست که همگی حامل کالاهای اساسی و ضروری هستند و همینطور ۲۰فروند شناور هم منتظر در لنگرگاه هستند تا در فرصت مناسب نسبت به تخلیه کالاهای خود اقدام کنند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو مبنی براینکه چه مراحل عملیاتی صورت گرفته که ترخیص کالا در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد گفت : باتوجه به شرایط تحریمی که احساس می شدحتما باید برای تامین این کالا ها اقدام ضروری صورت بگیرد.

لذا توسط تمامی دستگاهای ذی ربط وذیصلاح جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری تشکیل شده ازطرف وزارت صمت، ستادتنظیم بازار و سایر مراجعی که به یک نحوی ذی ربط وذیصلاح بودند بخشنامه ها و دستور العمل های متعددی صادر شده که تامین کالای اساسی به حد نیاز باشد وگمرک هم اقدامات مختلفی را انجام داده از جمله اینکه به تمامی گمرکات ابلاغ شده که بصورت شبانه روزی نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص این کالاها اقدام کنند که دراین بین بحث حمل یکسره ونمونه برداری توسط یک دستگاه وبعدازاینکه مجوز آن دستگاه صادر شد تعمیم دادن این به سایر دستگاها و سایرمجوزها، بحث ترخیص این کالاها بدون اخذ حقوق ورودی هست که یک مقداری از کالا بصورت نسیه نگهداری شود تا اجازه داده شود این کالا در حداقل زمان ممکن ترخیص شود.

بحث کالاهایی هست که این کالاها در انتظار تامین ارز هستند که توسط گمرک بالاتر از ۹۰ درصد این کالاها ترخیص می شود واجازه انجام تشریفات و ترخیص کالا صورت می پذیرد واقدامات متعدد دیگری که باعث شده که روند پر سرعتی را نسبت به قبل طی کنند.

ارونقی در پایان به دونکته  اشاره کردوخاطرنشان کرد:  بعضی بحث رسوب کالا را مطرح میکنند در صورتیکه همه این کالاها موجودی بنادر هست و ما درحوزه کالاهای اساسی رسوب چندانی نداریم و در بحث کالاهای سرمایه ای هم ما خوشبختانه ۲میلیون ۶۵۰ هزارتن کالا در گمرکات کشور داریم که نسیت به ترخیص آنها هم اقدام می شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیر

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور، از تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰ خبر داد.

 • 1

حمایت بانک سپه از تولیدکنندگان و اقشار آسیب‌پذیر

بانک سپه همزمان با اجرای پروژه ملی ادغام، طی سه سال اخیر نقش محوری در حمایت از واحدهای تولیدی، اقشار آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر، رونق تولید و ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور ایفا کرد.

 • 7

حمایت بانک توسعه تعاون از اشتغال‌زایی در استان خوزستان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: برای بررسی مشکلات اشتغال در استان خوزستان آماده همکاری با دستگاه‌های استانی هستیم.

 • 7

بدون ضامن هم می‌توانید وام بگیرید

با خدمات جدید بانک مهر ایران، برای دریافت تسهیلات نیازی به ضامن ندارید.

 • 9

افت ۲ هزار واحدی بورس آخرین روز کاری هفته

بورس تهران با افت ۲ هزار واحدی شاخص کل، معاملات هفتگی خود را به پایان رساند.

 • 6

تسهیل ایفای تعهدات ارزی

رئیس کمیته اقدام ارزی، از تسهیل ایفای تعهدات ارزی در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد.

 • 4

سقف تراکنش‌های بانک مسکن افزایش یافت

بانک مسکن اعلام کرد که سقف مجموع انتقال وجوه( با مبدا حساب) بانک مسکن با بهره‌گیری از رمز یک بار مصرف تا ۱۰۰ میلیون تومان(یک میلیارد ریال) افزایش یافته است.

 • 4

واریز ۷۶ هزار میلیارد ریال سهم آورده متقاضیان مسکن ملی

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تاکنون بیش از ۷۶ هزار میلیارد ریال از سهم آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شده است، گفت: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد ریال از این منابع مردم به پروژه‌ها اختصاص یافته است.

 • 3

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با اولویت زنان سرپرست خانوار

عضو هیات مدیره بانک مسکن از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار خبر داد.

 • 5

رشد ۱۱۳ درصدی اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

رشد ۱۱۳ درصدی انتشار اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

حمایت بانک کشاورزی از پرورش گل

نگاه ویژه و حمایت از پرورش گل ، به مثابه یکی از روش های افزایش درآمد های غیر نفتی و رونق اقتصادی کشور، همواره در دستور کار بانک کشاورزی قرار دارد.

 • 3

بازگشت۸۰۰ طرح راکد به چرخه تولید باحمایت بانک کشاورزی

با استفاده از حمایت‌های مالی و تمهیدات بانک کشاورزی، حدود ۸۰۰ طرح راکد و بلاتکلیف به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۹ به چرخه تسهیلات و تولید بازگشته است.

 • 3

اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارگران نمونه استان‌های کشور

بانک رفاه کارگران در سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها " و با هدف تکریم و تجلیل از اقشار مختلف جامعه کارگری کشور، به کارگران نمونه استان‌های کشور تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌کند.

 • 8

رفت و برگشت شاخص بورس

شاخص کل بورس پس از افت ۴۴ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی قرار گرفت.

 • 6

افزایش قیمت سکه و دلار در بازار

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ شاهد افزایش قیمت سکه و دلار در بازار بودیم.

 • 8

حذف تدریجی پول کاغذی در مبادلات/ دوران اسکناس به پایان می‌رسد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به کمرنگ شدن نقش پول کاغذی در برخی کشورهای جهان، معتقد است: رمزارزها چرخه نابودی پول کاغذی را تسریع می‌کنند.

 • 7

تعبیر «حباب» برای بورس اشتباه است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمانی که در مورد بورس و قیمت دارایی‌ها صحبت می‌شود در مورد متغیر اسمی صحبت می‌شود، در نتیجه مقایسه یک متغیر اسمی با متغیر واقعی بسیار مقایسه نادرستی است.

 • 6

پیش‌بینی رشد اقتصادی بیش از دو درصد در سال ۱۴۰۰

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مساله دولت بعدی مسائل اقتصادی است، اظهار کرد: براساس پیش‌بینی بانک جهانی نیز، امسال رشد اقتصادی ایران بالاتر از دو درصد خواهد بود.

 • 3

نرخ رسمی۲۱ ارز افزایش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۱ ارز کاهش و ۱۶ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ ۹ ارز هم بدون تغییر باقی ماند.

 • 7