حذف صفرها محاسبات را ساده خواهد کرد

حذف صفرها محاسبات را ساده خواهد کرد

یک کارشناس بانکی گفت: حذف صفرها تا حدودی حساب و کتاب‌ها را تسهیل می‌کند، یعنی بیش از اثر روانی آن ساده شدن محاسبات دارای اهمیت است.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایبنا 

کامران ندری، کارشناس اموربانکی درباره بار روانی کمرنگ شدن ۴ صفر که به منزله حذف آن در مرور زمان محسوب می‌شو، گفت: کمرنگ شدن و در نهایت حذف صفرها انجام محاسبات را تسهیل می‌بخشد. زمانی که صفرها حذف شود، عددها کوچکتر خواهد شد و کار با آنها آسان و راحت‌تر می‌شود. مردم در حال حاضر با تومان کار می‌کنند، اما زمانی که درصدد برآیند تا اقدام به جابه جایی پول خود کنند باید عدد را برحسب ریال بنویسند که گاهی اضافه یا کم کردن یک صفر مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

وی در ادامه اضافه کرد: حذف صفرها برهمین اساس تا حدودی حساب و کتاب‌ها را تسهیل می‌کند. یعنی بیش از اثر روانی آن که به اندازه‌ای کم است که قابل اعتنا نیست و ناچیز شمرده می‌شود، محاسبات ساده خواهد شد. منتها نباید انتظار داشته باشیم، این حذف صفرها منجر به کاهش تورم یا رشد تولید و مسائلی از این دست شود.

این کارشناس امور بانکی در این خصوص یادآور شد: زمانی که قیمت‌ها رشد پیدا می‌کند، مردم متوجه میزان افزایش آن می‌شوند، بنابراین خیلی این مسئله تاثیرگذار در نگاه مردم نخواهد بود.

ندری درباره کاهش هزینه چاپ اسکناس در نتیجه کاهش صفرها ابراز کرد: هر ساله تعدادی اسکناس فرسوده توسط بانک مرکزی باید از دور خارج شود و اسکناس‌های جدید به چاپ برسد، اکنون این اسکناس‌ها همراه با کاهش صفرها به چاپ رسیده، بنابراین هزینه آنچنانی در بر نخواهد داشت زیرا این کارها به یکباره صورت نمی‌گیرد و تدریجا انجام می‌شود. با این‌حال حسن قضیه فوق که موقتی هم به حساب می‎آید، به جریان افتادن سکه است، ولی آن هم با توجه به شرایط کرونایی اسکناس و مسکوکات خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، این مسئله هم خیلی اثر آنچنانی نخواهد گذاشت.

وی در این رابطه اظهار داشت: کرونا تغییرات جدی در رفتار مردم به وجود آورده که حتی پس از مهار این اپیدمی هم به نظر نمی‌رسد در خصوص استفاده از اسکناس و مسکوکات به شرایط قبلی برگردیم. از تغییر رفتارهایی که این ویروس ایجاد کرد، استفاده کمتر از اسکناس و مسکوکات است و به نظر می‌رسد پس از کرونا هم این شرایط تغییر کند زیرا مردم عادت کردند که بدون اینها کارهای مالی و معاملاتی خود را انجام دهند، بنابراین بعید است که به وضعیت پیش از کرونا برگردیم و این امر ادامه پیدا خواهد کرد زیرا کرونا سبب شده مردم با تجارت و مبادلات الکترونیک بیشترآشنا شوند.

ندری در پایان اظهار داشت: تنها مسئله‌ای که در این رابطه برجسته به نظر می‌رسد، همانطور که اشاره کردم تسهیل محاسبات مالی است. البته باید این نکته راهم مورد توجه قرار داد که امکان دارد  در کوتاه مدت دردسرهایی هم ایجاد شود زیرا ذهن مردم با واحد پول قبلی عادت کرده و همان ملکه ذهن شده، بنابراین برای عادت به این عددهای جدید نیاز به زمان است.   

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 100

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 95

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 164

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 202

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 184

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 106

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 100

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 102

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 81

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 51

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 69

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 60

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 28

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 152

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 26

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 27

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 20

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 26

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 35