جوان دارای ایده و خلاق باید حمایت شود

جوان دارای ایده و خلاق باید حمایت شود

خرم آباد - ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد نخبگان کشور با اشاره به اینکه جوان خلاق و دارای ایده باید حمایت شود، گفت: برای کارآفرینی باید روی جوانان سرمایه گذاری کرد.

چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 0:39

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری عصر سه شنبه در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی در سالن جلسات استانداری بیان کرد: در این حوزه توسعه با نگاه نرم افزاری دیده می شود و متاسفانه در اقتصاد نفتی همه چیز منوط به پول و اعتبار است.
وی اظهار داشت: این بزرگترین نگاه غلط فرهنگی در اقتصاد نفتی است که توسعه، پژوهش، آموزش و صنعت بستگی به اعتبار و پول داشته باشد.
ستاری با بیان اینکه اکوسیستم و محیط باعث توسعه می‌شود، افزود: هیچ وقت در تاریخ ایران حوزه آموزش و پژوهش به اندازه امروز هزینه نشده است، ولی چرا دیگر ابوعلی سینا، فارابی ، خوارزمی و رازی نداریم، اضافه کرد: امروز مردم حتی از اولویت های زندگی برای تحصیل فرزندان خود هزینه می کنند اما چیزی که این افراد و شخصیت ها را می‌سازد محیط است.
به گفته وی تحصیل جوانان در دانشگاه ها با سرفصل های غیر مرتبط با نیاز استان ها ، جوانان را به بازارکارهای خارج از استان سوق می دهد.
ستاری با تاکید بر اینکه راه اندازی خط تولیدی با اعتبار دولتی توسعه به دنبال ندارد، تاکید کرد: بروکراسی اداری زاییده دولت‌هایی است که منابع زیرزمینی دارند، قوانین متناقض زاییده اقتصادی است که پایه آن منابع نفت است؛ آنچه باید دنبال کنیم توسعه درون زا است که همه در آن مشارکت کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد نخبگان کشور گفت: در این نوع توسعه، منابع مالی در اولویت‌های سوم و چهارم است.
وی افزود:دولتی ها نباید مانع حرکت جوانان و اقدامات دانش بنیان باشند در حالیکه کارآفرینان تلاشگران عرصه اقتصادی هستند.
ستاری با اشاره به اینکه بروکراسی زاییده دولت های با منابع زیرزمین است ادامه داد: بخش خصوصی باید در حوزه پژوهش سرمایه گذاری کند .
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری بخش خصوصی نسبت به دولتی باید 10 برابر باشد تا توسعه ایجاد شود.
ستاری گفت: دانشگاه باید بیشترین جذب اعتبار دولتی را به 20 درصد برسانند و مابقی هزینه ها را از طریق صنعت، استارآپ ها تامین کنند تا اقتصاد دانش بنیان رخ دهد.
وی افزود: دانشگاه باید محور همه حرکات جامعه باشد و فرهنگ و صنعت و کارآفرینی را تحت تاثیر قرار دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تنها راه این است که در استارتاپ ها و روی جوان‌ها سرمایه گذاری کنیم، اظهار داشت: جوانان صاحب ایده و فکر در سال های آینده دارای شرکت های دانش بنیان قوی هستند.
وی اظهار داشت: پایه اقتصاد به جای منابع زیرزمینی باید افراد باشند و در این راستا باید سرمایه گذاران حضور یابند.
ستاری با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری سعی می‌کنند این اکوسیستم‌ها را شکل دهند، افزود: اولین کارخانه نوآوری اردیبهشت ماه سال آینده در تهران ایجاد می شود و درسال آینده چهار کارخانه نوآوری در کشور ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جوان خلاق و دارای ایده باید حمایت شود، آن هم نه توسط دولت بلکه از سوی بخش خصوصی باید حمایت شود، اظهار داشت: جوان‌ها را در استان‌ها جذب کنید تا بمانند و کار کنند.
معاون علمی رئیس جمهور گفت: هر کجا یک استارت آپ ایجاد شود بخش سنتی را دچار چالش می کند و به همین دلیل بخش خصوصی باید جوانان صاحب ایده را حمایت کند.
وی تاکید کرد: بخش سنتی برای جلوگیری از شکست در استارت آپ ها سرمایه گذاری کند و بخش خصوصی برای جوانان سرمایه گذاری کند.
معاون علمی رئیس جمهوری با اشاره به اهتمام قابل توجه مقام معظم رهبری به جوانان و حضور آنان در عرصه های علمی گفت: مقام معظم رهبری رهبری چنین اختیارات بی نظیری می‌دهد بعد چهار نفر در سیستم دولتی با چه اجازه ای برای جوانان مانع تراشی می کنند.
وی اظهار داشت: اگر تعطیلی یک کسب و کار خیانت فرض شود هیچ کسی جرات نکند به جوان کارآفرین متعرض شود آن وقت اکوسیستم توسعه محقق می‌شود.
ستاری با بیان اینکه لرستان دارای ظرفیت دانشگاهی قابل توجهی است،اظهار داشت: بیش از هزار عضو هیئت علمی باید در اقتصاد این استان تاثیرگذار باشدو در این راستا صندوق پژوهش استان خیلی سریع باید راه اندازی شود.
وی افزود: اکنون در سطح کشور در راستای دانش بنیان حدود 140 خدمات ارائه می شود.
7274/6060

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

فروش ۱۰۵ میلیون دلاری «علاءالدین» در ۴ روز اول/ جینی جادو کرد

فیلم «علاءالدین» در چهار روز اول اکرانش تنها در آمریکا ۱۰۵ میلیون دلار فروخت.

 • 4

"بیمه" پول کدام درمان‌های اعصاب و روان را می‌پردازد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن تشریح چگونگی پوشش هزینه‌های دارو و درمان اختلالات روانپزشکی، بر لزوم تدوین بسته خدمتی جدید برای این بیماران گفت: بیماران روان و خانواده‌هایشان به خدمات حمایتی مخصوص خود نیاز دارند که از حیطه پوشش‌های بسته بیمه پایه خارج است.

 • 12

کدام شرکت بیشترین ارز دولتی را گرفت؟/ پشت‌پرده نقش قطعه‌ساز خاص در تولید خودروهای ناقص

بررسی جدول تخصیص ارز دولتی به فعالان اقتصادی نشان می‌دهد شرکت صنایع تولیدی کروز بیشترین میزان ارز دولتی دریافتی را در بین شرکت‌های قطعه‌ساز به خود اختصاص داده است.

 • 18

چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 • 58

برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم در سطح کارکنان بانک سپه

مدیرعامل بانک در مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان بانک سپه و بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح امتیازاتی که برای کارمندان حافظ و قاریان قرآن بانک در نظر گرفته بود تمدید کرد.

 • 19

نت بانک جدید سامان رونمایی شد

نت بانک جدید سامان با امکانات و ظاهری جدید و با رابط کاربری تازه رونمایی شد.

 • 17

ساختمان دانشگاه ادیان و مذاهب قم به فروش می‌رسد

از سوی دادگستری قم ساختمان دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب به مزایده گذاشته شد.

 • 18

رشد ۳۲۶۰ واحدی بورس با نگاه به تحولات داخلی

بورس تهران پس از یک روز استراحت در آغاز هفته، امروز با رشد ۳۲۶۰ واحدی همراه شد و به میانه کانال ۲۱۷ هزار واحدی صعود کرد. تعطیلی بازار جهانی و به دنبال آن کاهش اثرگذاری تلاطم‌های آن بر بورس تهران از مهمترین دلایل صعود شاخص سهام به شمار می‌رود.

 • 20

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد

طی حکمی از سوی دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور رضا رئوفیان به عنوان رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد.

 • 15

اکران فیلم A Quiet Place 2 جلو افتاد

شرکت پارامونت پیکچرز از تغییر تاریخ اکران فیلم A Quiet Place 2 و فیلم Playing With Fire خبر داده است.

 • 17

بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس چگونه امنیت خود را افزایش دهند؟

روزانه بیش از ۳ میلیون حمله متوجه سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود که هزینه‌ هنگفتی را برای صاحبان آن‌ها در پی دارد.

 • 23

بازار تعهدی مصالح ساختمانی ایجاد شد/ خرید کلی؛ تزریق مرحله‌ای

مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن آخرین وضعیت راه اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی به سازنده‌ها را اعلام کرد.

 • 14

همکاری مطلوب بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب

مشاور بانکی اتاق بازرگانی گفت:بانک توسعه صادرات ایران با واحدهای خوش حساب همکاری مطلوب دارد.

 • 20

غول هالیوودی با پول می‌خواهد از اتهام سوء‌استفاده جنسی فرار کند

جزییات یک توافق پیشنهادی ۴۴ میلیون دلاری نشان می‌دهد که غول هالیوودی به‌دنبال صرف هزینه‌ای کلان برای فرار از اتهام سوء‌استفاده جنسی است.

 • 18

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران در حالی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اردیبهشت ماه ۹۸ را اعلام کرد که طی این ماه شاخص کل بورس با بازدهی ۵.۳ درصد بالاتر از سایر بازارهای موازی قرار گرفته است.

 • 20

ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

ایران پس از ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کند.

 • 37

رشد ۳۲۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان معاملات روز جاری با رشد ۳۲۵۹ واحدی به ۲۱۷ هزار و ۵۷۳ واحد رسید.

 • 16