جوان دارای ایده و خلاق باید حمایت شود

جوان دارای ایده و خلاق باید حمایت شود

خرم آباد - ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد نخبگان کشور با اشاره به اینکه جوان خلاق و دارای ایده باید حمایت شود، گفت: برای کارآفرینی باید روی جوانان سرمایه گذاری کرد.

چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 0:39

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری عصر سه شنبه در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی در سالن جلسات استانداری بیان کرد: در این حوزه توسعه با نگاه نرم افزاری دیده می شود و متاسفانه در اقتصاد نفتی همه چیز منوط به پول و اعتبار است.
وی اظهار داشت: این بزرگترین نگاه غلط فرهنگی در اقتصاد نفتی است که توسعه، پژوهش، آموزش و صنعت بستگی به اعتبار و پول داشته باشد.
ستاری با بیان اینکه اکوسیستم و محیط باعث توسعه می‌شود، افزود: هیچ وقت در تاریخ ایران حوزه آموزش و پژوهش به اندازه امروز هزینه نشده است، ولی چرا دیگر ابوعلی سینا، فارابی ، خوارزمی و رازی نداریم، اضافه کرد: امروز مردم حتی از اولویت های زندگی برای تحصیل فرزندان خود هزینه می کنند اما چیزی که این افراد و شخصیت ها را می‌سازد محیط است.
به گفته وی تحصیل جوانان در دانشگاه ها با سرفصل های غیر مرتبط با نیاز استان ها ، جوانان را به بازارکارهای خارج از استان سوق می دهد.
ستاری با تاکید بر اینکه راه اندازی خط تولیدی با اعتبار دولتی توسعه به دنبال ندارد، تاکید کرد: بروکراسی اداری زاییده دولت‌هایی است که منابع زیرزمینی دارند، قوانین متناقض زاییده اقتصادی است که پایه آن منابع نفت است؛ آنچه باید دنبال کنیم توسعه درون زا است که همه در آن مشارکت کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد نخبگان کشور گفت: در این نوع توسعه، منابع مالی در اولویت‌های سوم و چهارم است.
وی افزود:دولتی ها نباید مانع حرکت جوانان و اقدامات دانش بنیان باشند در حالیکه کارآفرینان تلاشگران عرصه اقتصادی هستند.
ستاری با اشاره به اینکه بروکراسی زاییده دولت های با منابع زیرزمین است ادامه داد: بخش خصوصی باید در حوزه پژوهش سرمایه گذاری کند .
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری بخش خصوصی نسبت به دولتی باید 10 برابر باشد تا توسعه ایجاد شود.
ستاری گفت: دانشگاه باید بیشترین جذب اعتبار دولتی را به 20 درصد برسانند و مابقی هزینه ها را از طریق صنعت، استارآپ ها تامین کنند تا اقتصاد دانش بنیان رخ دهد.
وی افزود: دانشگاه باید محور همه حرکات جامعه باشد و فرهنگ و صنعت و کارآفرینی را تحت تاثیر قرار دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تنها راه این است که در استارتاپ ها و روی جوان‌ها سرمایه گذاری کنیم، اظهار داشت: جوانان صاحب ایده و فکر در سال های آینده دارای شرکت های دانش بنیان قوی هستند.
وی اظهار داشت: پایه اقتصاد به جای منابع زیرزمینی باید افراد باشند و در این راستا باید سرمایه گذاران حضور یابند.
ستاری با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری سعی می‌کنند این اکوسیستم‌ها را شکل دهند، افزود: اولین کارخانه نوآوری اردیبهشت ماه سال آینده در تهران ایجاد می شود و درسال آینده چهار کارخانه نوآوری در کشور ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جوان خلاق و دارای ایده باید حمایت شود، آن هم نه توسط دولت بلکه از سوی بخش خصوصی باید حمایت شود، اظهار داشت: جوان‌ها را در استان‌ها جذب کنید تا بمانند و کار کنند.
معاون علمی رئیس جمهور گفت: هر کجا یک استارت آپ ایجاد شود بخش سنتی را دچار چالش می کند و به همین دلیل بخش خصوصی باید جوانان صاحب ایده را حمایت کند.
وی تاکید کرد: بخش سنتی برای جلوگیری از شکست در استارت آپ ها سرمایه گذاری کند و بخش خصوصی برای جوانان سرمایه گذاری کند.
معاون علمی رئیس جمهوری با اشاره به اهتمام قابل توجه مقام معظم رهبری به جوانان و حضور آنان در عرصه های علمی گفت: مقام معظم رهبری رهبری چنین اختیارات بی نظیری می‌دهد بعد چهار نفر در سیستم دولتی با چه اجازه ای برای جوانان مانع تراشی می کنند.
وی اظهار داشت: اگر تعطیلی یک کسب و کار خیانت فرض شود هیچ کسی جرات نکند به جوان کارآفرین متعرض شود آن وقت اکوسیستم توسعه محقق می‌شود.
ستاری با بیان اینکه لرستان دارای ظرفیت دانشگاهی قابل توجهی است،اظهار داشت: بیش از هزار عضو هیئت علمی باید در اقتصاد این استان تاثیرگذار باشدو در این راستا صندوق پژوهش استان خیلی سریع باید راه اندازی شود.
وی افزود: اکنون در سطح کشور در راستای دانش بنیان حدود 140 خدمات ارائه می شود.
7274/6060

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 3

خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ۷ بانک بزرگ سرمایه‌گذاری در حدود ۱.۲ تریلیون یورو از دارایی‌های خود را از برگزیت به منطقه دیگری از اروپا انتقال خواهند داد.

 • 2

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 2

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 8

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 9

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 9

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 10

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 10

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 7

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 10

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 9

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 9

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 10

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 9

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 12

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 11

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 10