تیغ دو لبه «کوپن الکترونیک»

تیغ دو لبه «کوپن الکترونیک»

با وجود تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس به منظور اختصاص «یارانه اعتبار خرید» به ۶۰ میلیون ایرانی، مخالفان این طرح اجرای آن در شرایط فعلی را تورم زا می‌دانند.

شنبه 12 مهر 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، سه شنبه گذشته نمایندگان مجلس با کلیات طرح تامین کالاهای اساسی موافقت کردند و به این ترتیب به ۶۰ میلیون ایرانی «یارانه اعتبار خرید» پرداخت می شود. کلیات این طرح که به نوعی کوپن الکترونیکی تلقی می شود در حالی به تصویب نمایندگان خانه ملت رسید که مخالفانی هم به همراه داشت، برخی مخالف اصل موضوع بودند و آن را در شرایط کنونی تورم زا می دانند و برخی دیگر طرح های دیگر را ارجح تر می دانند.

مرکز پژوهش های مجلس نیز در زمره مخالفان قرار داد و با نگاه کارشناسی خود معتقد است باید منابع مالی این طرح واقعی دیده شود تا به کسری بودجه بیشتر دامن نزند. این منابع از جنس فروش دارایی نبوده و امکان استمرار این منابع در سال‌های بعد وجود داشته باشد. 

البته مرکز پژوهش های مجلس پشنهادهایی نیز در ۴ بند برای اصلاح طرح پیشنهاد داده است که شامل: « کمک به تامین کالاهای اساسی اقشار کم‌درآمد براساس معیارهای استحقاق‌سنجی، پیشگیری از اقدامات موازی و پراکنده مراجع تصمیم‌گیری و جلوگیری از افزایش کسری بودجه از طریق مصوبات مختلف، جلوگیری از رشد پایه پولی از محل استقراض از بانک مرکزی ناشی از تامین ارز ترجیحی و در نهایت ایجاد منابع پایدار غیرتورمی بسته معیشتی است می شود. 

علی موسوی نماینده مجلس در گفتگو با ایبِنا به عنوان یکی از مخالفان این طرح معقتد است: بنده با اصل طرح مخالفتی ندارنم بلکه اعلام کردم طرح دیگری که جامع تر از این طرح است را باید در اولویت بررسی قرار دهیم؛ یعنی طرح ۲فوریتی حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمند که کمک رسان قشر نیازمند جامعه خواهدبود. 

وی ادامه داد: طرحی که در مجلس شورای اسلامی با کلیات آن موافقت شد فقط شامل کالاهای اساسی است اما این طرحی که مدنظر بنده است، علاوه بر ۵ قلم اساسی شامل هزینه های درمان و قبوض گاز و آب و ... و همچنین ودیعه مسکن خانوارهای نیازمند می شود.

موسوی تصریح کرد: این طرح دوفوریتی بار مالی هم نخواهد داشت چرا که محل تامین آن را نیز در نظر گرفتیم؛ مانند فروش سهام شرکت های دولتی؛ بنابراین نگرانی درباره کمبود بودجه دولت وجود نخواهد داشت. 

به گفته نماینده مردم ملکان، در طرح تامین کالاهای اساسی ۶۰ میلیون نفر زیر پوشش قرار می گیرند که برای بخشی یک رقم و برای بخشی دیگر رقم متفاوت دیگری پیش بینی شده، اما در طرحی که مدنظرماست نیاز ۵۰ میلیون نفر به طور یکسان تامین خواهد شد.

از سوی دیگر سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، به عنوان موافق این طرح می گوید: طرح تامین کالاهای اساسی و ضروری بار مالی نخواهد داشت چرا که از ردیف های بودجه ۹۹ یعنی تبصره ۱۴ و ۲ «و» دیده شده است.

وی ادامه داد: این طرح به صورت نقدی در اختیار مردم قرار نمی گیرد بلکه به عنوان اعتبار خرید در کارت های الکترونیکی شارژ می شود که قدرت نقدشوندگی هم ندارد؛ بنابراین تورم زایی به همراه نخواهد داشت. این طرح در واقع در راستای کمک به معیشت مردم و همچنینن واحدهای تولیدی و رونق فروشگاه ها مطرح شده است. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 126

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 135

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 121

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 127

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 42

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 43

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 40

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 25

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 38

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 34

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 17

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 29

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 29

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 31

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 33

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 30

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 30

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 41