توسعه گردشگری کمکی به‌توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نمی‌کند

توسعه گردشگری کمکی به‌توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نمی‌کند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به ایجاد وزارتخانه گردشگری انتقاد کرد و گفت: توسعه گردشگری کمکی به‌توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نمی‌کند و همین امر یونان را زمین‌گیر کرد.

یکشنبه 3 شهریور 1398 ساعت 19:56

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش قدس آنلاین ، فرشاد مؤمنی ظهر امروز در همایش «اقتصاد ایران در پیچ و خم توسعه با نگاهی به تجربه ژاپن، کره جنوبی و مالزی» در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اندیشه توسعه‌گرا را از جمله عوامل پیشرفت اقتصادی کشور برشمرد و گفت: متأسفانه این اندیشه در کشور در غربت به سرمی‌برد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: از نشانه‌های اندیشه توسعه‌گرا شفاف کردن مفهوم تولید، برطرف کردن فقر و عقب‌ماندگی است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه بناهای اندیشه توسعه در ایران حداقل است، به ایجاد وزارتخانه گردشگری انتقاد کرد و ادامه داد: توسعه گردشگری کمکی به‌توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نمی‌کند و همین امر یونان را زمین‌گیر کرد.

مومنی بیان کرد: با وجود اینکه یونانی‌ها سالانه 700 ساعت بیشتر از آلمانی‌ها کار می‌کنند، اما درآمد کمتری نسبت به‌آلمانی‌ها دارند و به‌خاطر همین توریسم است که هرچه دلار به این کشور تزریق می‌کنند، فایده ندارد.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به مشکلات بخش تولیدی اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه بخش بزرگی از تولید گرفتار رانت است.

وی افزود: از دیگر مشکلات تولید تخصیص منابع ارز آزاده شده به‌بخش تولید است، که این امر به تولید ضرر زده به‌طوری که این اقدام 7 هزار کارگاه صنعتی را از سال 85 تا 93 به ورشکستگی رسانده است.

مومنی عنوان کرد: آن بخش از این کارگاه‌ها که هنوز فعال‌اند تنها قادر به استفاده از یک سوم ظرفیت خود هستند.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: این نوع تخصیص به تولید درست نیست و این نشانه‌ای از ماجرای سلطه مناسبات رانتی است که باعث شده در 10 سال اخیر حدود 2 هزار و 500 واحد از بنگاه‌های صنعتی کشور کاسته شود، با وجود اینکه مقدار زیادی ارز و سریال به‌تولید اختصاص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 93 و 96 بیش از 2 هزار مجوز برای تأسیس صادر شد و بیش از 800 واحد مجوز بهره‌برداری در این سال‌ها دریافت کردند که بیشتر این مجوزها در زمینه صنایع‌غذایی و آشامیدنی است، این در حالی است که ما در این زمینه‌ها مشکلی نداریم.

مومنی با تاکید بر اینکه باید شاخص‌های توسعه را مورد بررسی قرار داد که مهم‌ترین آن مبادله است، بیان کرد: باید در زمینه توسعه و به‌ویژه مبادله دورنگری داشت که متأسفانه در کشور ما چنین دورنگری وجود ندارد، چون از سال 67 که صادرات ما به 850 دلار رسیده در سال 80 این رقم به 260 دلار رسیده که نشانه ضعف است.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با یادآوری اینکه نیروی کار مهم‌ترین سرمایه است ، اظهار کرد: متأسفانه در ایران به این سرمایه بهای چندانی داده نمی‌شود به‌طوری که بر اساس آمار در سال 96 حدود 41 درصد از شاغلان بیمه شدند و بیش از 80 درصد قرارداد ها کوتاه مدت بسته شدند که این به‌معنای محرومیت نیروی کار از حقوق ابتدایی‌اش است.

وی با اشاره به اعتراض برخی کارگران در سال گذشته نسبت به‌حقوق عقب افتاده خود گفت: متأسفانه به‌جای اینکه به این کارگران اولویت داده شود، ساماندهی مؤسسه‌های غیرمجاز مورد اهمیت قرار هستند و 35 هزار میلیارد تومان برای ساماندهی آن‌ها آزاد کردند.

مومنی با بیان اینکه برای حل بحران بهروری باید مصرف‌های غیرضروری را کنترل کنیم، یادآور شد: چه دلیلی وجود دارد که کالاهای لوکس را تحریم نمی‌کنند و به‌راحتی وارد کشور می‌شود، اما کالاهای مهم که باعث تقویت تولید می‌شود را تحریم می‌کنند.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: از عوامل تشدید نابرابری الگوی پرداخت سود است که در ایران سودهای بلندمدت 16 درصد است و در سایر کشورها این درصد بیشتر است.

وی با بیان اینکه در ایران بازارهای غیررسمی وجود دارد که تولیدکنندگان به اجبار شرایط حاکم بر آن‌ها، 75 درصد منابع مالی خود را از آنجا تامین می‌کنند، میزان سهم تولیدکنندگان از مالیات چهار برابر سهم آن‌ها از تولید ناخالص ملی است.

تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی تأثیر چندانی نداشته است

مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق خراسان رضوی نیز در ادامه با اشاره به اینکه ایران در طی 60 سال گذشته دوبار تحریم اقتصادی اعمال شده است، گفت: از سال 90 این تحریم‌ها تشدید شده و اکنون با تحریم‌های بیشتری روبرو شده‌ایم.

سیدمحمد بحرینیان افزود: برخلاف نظر برخی، این تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی تأثیر چندانی نداشته بلکه سوءمدیریت در تصمیم‌گیرهای مدیریتی و نداشتن جهت برای پیشرفت کشور تاثیرگذاری بیشتری داشته است. 

وی با یادآوری اینکه ایران با وجود در اختیار داشتن منابع زیاد هنوز خودروسازی ناکارآمدی دارد و جزو کشورهای در حال توسعه به‌حساب می‌آید، خاطرنشان کرد:  ایران با وجود اینکه 6 برابر کره جنوبی منابع در اختیار دارد، اما هنوز در خودروسازی ناکارآمد است.

مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق خراسان رضوی تصریح کرد: دلیل پیشرفت کشورهای شرق آسیا به‌خصوص کره جنوبی اهمیت نقش نخبگان آن‌ها در تصمیم‌گیری در این صنعت و اقتصاد است، در حالی‌که در ایران برای صنعت خودروسازی 102 نهاد و سازمان تصمیم‌گیرنده هستند.

 بحرینیان به ضعف ایران در صادرات به کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: در این زمینه ضعف داریم و سهم ما از صادرات به این 15 کشور تنها 2.5 درصد در سال است.

وی با بیان اینکه کشورهای شرق آسیا در پیشرفت اقتصادی عوامل مشترکی داشته‌اند و اولویت خود را ساخت ماشین‌آلات کارخانه‌ای قرار داده‌اند، بیان کرد: برای پیشرفت باید تجربیات دیگر کشورها را مورد مطالعه قرار دهیم.

مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق خراسان رضوی گفت: در کشورهای دیگر دولت در امور اقتصادی دخالت می‌کند، در صورتی که در ایران چنین اتفاقی را نوعی سوسیالیستی می‌دانند که این تعبیر درستی نیست و برای پیشرفت باید ابتدا اهداف تعیین شود و بعد ابزار جایگزین آن شود در صورتی که در کشور این امر برعکس رخ می‌دهد.

در ژاپن نیروی کار جزو دارایی بلندمدت است

در ادامه استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد بازنشسته دانشگاه میجی گاکواین (ژاپن) به عوامل پیشرفت کشور ژاپن در اقتصاد و تولید اشاره کرد و گفت: ژاپن 260 سال در انزوا بود و در این مدت توانست رسم تولید و مصرف کالاهای داخلی را یاد بگیرد.

محمد نقی‌زاده افزود: ژاپنی‌ها برای توسعه، مواد خام را از دیگر کشورها می‌گرفتند، محصول تولید می‌کردند و برای آن‌ها بازاریابی انجام می‌دادند، در صورتی که ایران بازار مصرف کشورهای خارجی شده است.

وی بیان کرد: از دلایل دیگر پیشرفت ژاپن قبول عقب‌ماندگی آن‌ها بود، آن‌ها افراد سخت‌کوشی هستند و به دولت خود اعتقاد دارند.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در زمینه اقتصاد دولت تدبیر می‌کند و با این تدابیر خود راه را برای بخش خصوصی هموار می‌کند.

نقی‌زاده افزود: در ژاپن نیروی کار را جزو دارایی بلندمدت است و اکثر افراد در این کشور استخدام رسمی هستند.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

معرفی یک شاسی بلند اسپرت از لکسس(+تصاویر)

لکسس می توانست با افزودن توربوشارژر و تغییرات جزیی خروجی را به 450 اسب بخار برساند تا مفهوم نام اسپرت برای این محصول جدید بیشتر قابل درک باشد.

 • 4

فرصت عمان به تجار ایران

دنیای‌اقتصاد : ...

 • 3

تشییع موگابه در استادیوم تقریبا خالی (+عکس)/ قهرمان استقلال یا نابودگر اقتصاد؟

یکی از اهالی شهر هراره به خبرگزاری فرانسه گفت: موگابه عامل اصلی مشکلات ماست و دیگر نمی‌خواهیم چیزی از او بشنویم.

 • 4

قیمت سکه و ارز در بازار +جدول

امروز در بازار تهران سکه با 35 هزار تومان کاهش 3981 هزار تومان و دلار با افت 100 تومانی 11 هزار و 300 تومان به فروش رسید.

 • 4

اختیارات مشمولان سهام عدالت در بورس اعلام شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس در حال چاپ است، گفت: این لایحه اختیار را به دارندگان سهام عدالت می‌دهد که در قالب ETF یا در قالب سهام هر یک از شرکت‌های سرمایه‌پذیر، فعالیت کنند.

 • 4

روسیه هیچ وامی به دلار نمی‌گیرد/یورو و یوآن جایگزین دلار شدند

وزارت مالی روسیه اعلام کرد که روسیه تا پایان امسال و سال ۲۰۲۰، هیچ وامی را به دلار آمریکا دریافت نخواهد کرد و به جای آن به دریافت یورو و یوآن رو خواهد آورد.

 • 2

روسیه هیچ وامی به دلار نمی‌گیرد/یورو و یوآن جایگزین دلار شدند

وزارت مالی روسیه اعلام کرد که روسیه تا پایان امسال و سال ۲۰۲۰، هیچ وامی را به دلار آمریکا دریافت نخواهد کرد و به جای آن به دریافت یورو و یوآن رو خواهد آورد.

 • 2

حمله به تاسیسات نفت سعودی چشم‌انداز قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار رساند

تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

 • 5

حمله به تاسیسات نفت سعودی چشم‌انداز قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار رساند

تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

 • 5

جلوگیری از پرداخت خسارت جعلی

کارشناسان خسارت بیمه آسیا در استان آذربایجان شرقی، از پرداخت خسارت جعلی در یک پرونده ساختگی به مبلغ بیش از دو میلیارد و شصت و چهار میلیون ریال جلوگیری کردند.

 • 3

سرمایه بانک عامل بخش مسکن به ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان رسید

مجمع عمومی بانک عامل بخش مسکن با افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه این بانک دولتی و تخصصی موافقت کرد.

 • 6

دریافت گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ توسط بانک ملی ایران

بانک ملی ایران موفق شد گواهی استاندارد بین‌المللی ایزو ۵۰۰۰۱:۲۰۱۱ را که به حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی مربوط است، دریافت کند.

 • 6

عرضه تازه نفت خام سبک در راه بورس انرژی

اطلاعیه عرضه نفت‌ خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی برای تاریخ سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ منتشر شد.

 • 2

کاهش نه چندان چشمگیر نرخ دلار

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید. در این ویدئو شما قیمت ارز و سکه را در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ مشاهده می‌کنید.

 • 2

کاهش نه چندان چشمگیر نرخ دلار

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید. در این ویدئو شما قیمت ارز و سکه را در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ مشاهده می‌کنید.

 • 3

کارت به کارت از مبدا بانک صادرات در «بله» امکان پذیر شد!

برای اولین بار در کشور، کارت به کارت از مبدا بانک صادرات به تمامی کارت‌های شتاب بدون دانستن شماره کارت مقصد در اپلیکیشن «بله» امکان پذیر شد.

 • 5

افت دوباره قیمت دلار/نرخ به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در معاملات امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۴شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید امروز، ۲۴شهریور ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید.

 • 6

تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی از اولویت‌های بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در نشست با صنعتگران و تولیدکنندگان شهرستانهای قوچان و فاروج با تاکید بر تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اضافه کرد که منابع بانک در شرایط حاضر محدود است.

 • 5

لایحه ساماندهی سهام عدالت در گام‌های پایانی

رییس سازمان بورس اعلام کرد: لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

 • 3