توسعه پایدار در مناطق آزاد بدون مشارکت جامعه محلی محقق نمی‌شود

توسعه پایدار در مناطق آزاد بدون مشارکت جامعه محلی محقق نمی‌شود

مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی،‌ گفت: توسعه پایدار در مناطق آزاد بدون مشارکت جامعه محلی محقق نمی‌شود.

دوشنبه 14 مهر 1399 ساعت 21:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از فرینا، با حضور مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نشست معاونین فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی و سازمان‌های مناطق آزاد کشور در تهران برگزار شد.

مرتضی بانک در این نشست ضمن تشکر از خدمات محمدرضا رستمی در دوره فعالیت اش در معاونت فرهنگی دبیرخانه، یکی از محورهای مهم فعالیت مناطق آزاد را حوزه مهم اثرگذار فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دانست و با تاکید بر مردمی بودن این حوزه گفت: امیدواریم با حضور معاونت جدید حوزه فرهنگی در دبیرخانه شورایعالی شاهد تحرکات جدیدتر و دیدگاه های نوآورانه تر در این حوزه باشیم تا از ظرفیت های و موقعیت های این بخش به خوبی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: حوزه فرهنگی و اجتماعی از ارکان اصلی توسعه اقتصادی است و هیچ توسعه پایدار و فراگیری در جهان شکل نمی گیرد و به اهدافش نمی رسد مگر اینکه در چارچوب برنامه های فرهنگی ـ اجتماعی و در جهت ارتباط قوی تر و جامع تر با مخاطبین اصلی (جامعه محلی) باشد.

مشاور رییس جمهور افزود: فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها و تنوع فرهنگی زیادی که در جامعه ما وجود دارد به توان پایداری مردم کمک شایانی کرده و علیرغم این تنوع فرهنگی، توانسته اتحاد و انسجام مردم را ارتقاء دهد. این تنوع فرهنگی، سابقه و تاریخ سیاسی و اجتماعی و وضعیت خاص ایران در دنیا برخواسته از دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی است و مهم ترین شاخص آن اعتقاد به استقلال و تمامیت فرهنگی کشور است.

بانک در عین حال تاکید کرد: این جایگاه ویژه در کشور برای ما الزاماتی را فراهم می کند که بدون توجه به آن الزامات در پیشبرد برنامه ها موفق نخواهیم بود. منهای خصوصیات ویژه ایران دیگر کشورها هم در قالب ویژگی های فرهنگی و اجتماعی برنامه های توسعه ای خود را تدوین می کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: ایران در جایگاهی قرار دارد که می تواند با همین فرهنگ غنی و مردمی استوار با تکیه بر توان داخلی توسعه درون زا را محقق کند. خصلت جامعه ما علیرغم تنوع فرهنگی و فشارهای خارجی نشاندهنده بلوغ اجتماعی و عمق استراتژیک فرهنگی است.

وی ادامه داد: در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی تاکید داریم که توسعه بدون همراهی جامعه محلی و بدون توجه به ارتقاء موقعیت فرهنگی مردم ثمربخش نخواهد بود. پس نقش معاونت های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری نقش ویژه ای است. از ظرفیت های مردم باید استفاده کرد و لازم نیست برای آنها برنامه ریزی کنیم بلکه باید بستر را برای برنامه هایی که آنها نیاز دارند فراهم کرده و مشارکت جدی دو سویه با مردم داشته باشیم.

بانک به اقدامات انجام شده در بخش های فرهنگی اجتماعی در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی پارلمان بانوان در جزیره کیش و اداره آن توسط مردم و انجام فعالیت های مبتنی بر ظرفیت های جامعه محلی در مناطق آزاد از جمله مواردی است که در مناطق آزاد پیگیری و دنبال می شود.

** رویکرد رفتاری ما در مناطق آزاد رویکرد تسهیل گری است

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این نشست گفت: با مطالعه ای که از سوابق فرهنگی و گردشگری مناطق آزاد داشتم، پیش از این نشست ها و دیدگاه های خوبی در حوزه فرهنگی مطرح شده و برخی ایده ها نیز پردازش شده است.

محمدعلی وکیلی افزود: یکی از موانعی که بر سر راه فعالیت های مناطق آزاد وجود دارد عدم فهم مشترک نسبت به کار کرد مناطق آزاد است. در حوزه مناطق آزاد تفاوت نگاه بیش از سایر اجزای کشور داری است این یک معضلی در اداره مناطق، بخصوص در حوزه مسائل فرهنگی و گردشگری، این تفاوت بسیار است.

وکیلی، فلسفه ایجاد منطقه آزاد را توجه به مردم و خواست مردم و تسهیل گری فعالیت ها دانست و گفت: ایجاد مناطق آزاد منهای این الزامات و اقتضائات دیوان سالاری، با قانونی متمایز از قانون سرزمین اصلی با توجه به عنصر مفصله تسهیل گری و توجه مردم تعریف شده است.

وی به رواج مدیریت دوسویه در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: باید یادمان باشد که قانون اساسی بدون اینکه ما وارد این مبادی و مبانی باشیم بر اساس اصل مشارکت مردم تدوین شده است.

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه اینکه مردم سعادتشان در دستان خودشان است و ما خادمان آنها هستیم گفت: ما خادمان خاص ملت هستیم، ملت آنچه را می پسندند ما باید تامین کننده آن خواسته ها باشیم.

وکیلی اظهار داشت: به گفته جناب آقای دکتر بانک ما می بایست بستر ساز تامین نیازهای مردم مناطق آزاد باشیم، ماموریت کار باید براساس نیازسنجی مردم صورت گیرد. در این مناطق یک تفاوت ماهیتی به لحاظ کاربری وجود دارد، اصولا ساکنین هستند که این مناطق را با این جذابیت های طبیعی، بشری، گردشگری و سرمایه گذاری شکل داده اند.

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه افزود: ساخت و ساز و فضای عمومی در مناطق آزاد باید برای مخاطب پیامی به همراه داشته باشد. با فراخوان و رهگذر فکری و هم اندیشی در مناطق آزاد می توانیم بستر موفقی در توسعه فرهنگی مناطق فراهم کنیم.

وکیلی تا تاکید بر اینکه با بخشنامه نمی شود کار کرد گفت: باید از مجموعه نخبگان در مناطق در طراحی رخدادهای فرهنگی استفاده کنیم و آن را به گفتمان فرهنگی تبدیل کنیم و از رهگذر گفتگو و مفاهمه به طراحی که به آن اعتقاد داریم برسیم.

گفتنی است، در ادامه این نشست هر یک از معاونین فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد به ارائه گزارش عملکرد شش ماهه فعالیت ها و آخرین روند بررسی بودجه مناطق متبوع خود پرداختند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 128

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 136

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 121

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 128

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 42

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 43

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 40

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 25

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 38

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 34

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 17

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 29

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 29

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 31

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 33

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 30

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 30

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 41