تخلفات در حوزه کارت‌های بازرگانی محرز است

تخلفات در حوزه کارت‌های بازرگانی محرز است

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: تخلفات در حوزه کارت‌های بازرگانی محرز بوده چرا که اگر یک یا دوبار اتفاق می‌افتاد، قابل بحث بود اما وقتی بارها شاهد تخلفات بوده‌ایم نشان دهنده جریان سوئی است.

پنجشنبه 15 آبان 1399 ساعت 20:41

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، «کارتن خواب» های صادراتی ماجرایی است که در این روزها به نقل از رییس کل بانک مرکزی دهان به دهان می چرخد و گاهی نقدهایی را در پی دارد و گاهی هم دست مریزادهای بسیار! برخی از خصوصی ها نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و با نقادی های مختلف خواستار افشای اطلاعات این افراد سودجو شدند چرا که معتقدند چنین ادعایی که از سوی عبدالناصر همتی بیان شده صحت ندارد و نمی توان کارت بازرگانی را بدون احراز صلاحیت صادر کرد. موضوعی که رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق آن را رد می کند و می گوید: تخلفات در حوزه کارت های بازرگانی محرز است.

موضوع مهمی که در این میان مطرح می شود تایید صلاحیت متقاضیان کارت های بازرگانی است که از تخصص کافی در تجارت برخوردار نیستند و همین امر موجب می شود هم واردات از مسیر اصلی خود منحرف و منابع ارزی بسیاری از کشور خارج شود و هم صادرات را به بیراهه بکشاند و سود آن را عائد کشور نکند. در نتیجه باید کار را به کاردان سپرد تا نه رانتی در میان باشد و نه فساد و تخلفی. 

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه احراز صلاحیت متقاضیان کارت های بازرگانی باید برعهده اتحادیه های تخصصی گذاشته شود، معتقد است: تخلفات در حوزه کارت های بازرگانی محرز است چرا که اگر یک یا دوبار اتفاق می افتاد، قابل بحث بود اما وقتی بارها شاهد تخلفات بوده ایم نشان دهنده جریان سوئی است که باید به سمت درست هدایت و اصلاح شود.

یحیی آل اسحاق در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا تصریح کرد: کارت های بازرگانی مدتهاست به محل مناقشه تبدیل شده و همه ارگان ها و دستگاه های مربوطه نیز به ضرورت یا نفی کلی و اصلاح سازکارها و حتی تعیین مقام صادرکننده کارت، ورود کرده اند، اما به نتیجه ای دست نیافته اند.

وی ادامه داد: موضوعی که به تازگی نیز مطرح شده امکان سوءاستفاده از کارت های بازرگانی است که منجر به عدم بازگشت ارزهای صادراتی شد و انتقاداتی را به همراه داشت. در نتیجه اینکه تخلفاتی در این بخش ایجاد می شود قابل نفی نیست و نمی توان آن را انکار کرد اما نباید صورت مساله را پاک کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است: بهترین نهادی که می تواند این بخش را ساماندهی و اصلاح کند اتاق های بازرگانی هستند چرا که به همه جوانب امر توجه می کنند و در این میان باید با استفاده از نظرات دیگر نهادها فرآیند صدور و تمدید کارت های بازرگانی را به نوعی تعریف کند که نتوان از آن سوءاستفاده کرد.

آل اسحاق افزود: نظام تجارت کشور باید قابل شناساسی و شفاف باشد که کارت بازرگانی برای همین امر تعریف شده؛ بنابراین اصل داشتن کارت بازرگانی ضرورت است. البته کشورهایی هم که کارت بازرگانی ندارند، با ابزارهای دیگری نظام تجاری را تحت کنترل و ساماندهی قرار می دهند.

وی اظهار کرد: صدور کارت بازرگانی برای هر فعالیتی باید به صاحبان متخصص آن حرفه سپرده شود یعنی صادرکننده فرش باید از سوی اتحادیه صادرکنندگان فرش مورد تایید قرار بگیرد و کارت بازرگانی برای او صادر شود، اما متاسفانه تشکل و ها و اتحادیه ها اثرگذاری حداقلی دارند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق در پایان تاکید کرد: اینکه تخلفاتی در حوزه کارت های بازرگانی وجود دارد شکی نیست که باید هویت این افراد هم به طور شفاف اعلام شود چرا که از این کارت ها در بخش های مختلف واردات، صادرات و حتی گرفتن رای در انتخابات و ... استفاده می شود که به ضرر اقتصاد خواهد بود.  

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

راه اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد)

بانک توسعه تعاون با راه‌اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد) در سامانه بانکداری مجازی توسعه تعاون امکان مراحل ثبت، صدور و انتقال چک را مهیا نموده است.

 • 3

شاخص کل بورس بیش از ۵ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۵ هزار و ۸۶۰ واحدی معادل ۰.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

 • 3

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

 • 8

تامین بودجه، مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.

 • 8

تخصیص هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در سال آینده مکلف شد تا هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی های دولت صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون کند.

 • 3

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 27

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 56

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 53

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 49

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 49

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 35

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 21

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 58

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 59

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 60

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 63

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 51

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 60

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 51

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 92