تخلفات بانک زنجانی را کدام سازمان دولتی برای اولین بار کشف کرد؟

تخلفات بانک زنجانی را کدام سازمان دولتی برای اولین بار کشف کرد؟

هفته گذشته در سلسله جلسات بررسی مشکلات حقوقی و قضائی کشور، مبحث پول‌شویی را به‌عنوان موضوع جلسه در نظر گرفت و رسول کوهپایه‌زاده، از وکلای مشهور کشور در جمع تعدادی از وکلا و فعالان حقوقی توضیحاتی درباره این جرم و وضعیت مبارزه با آن در ایران ارائه کردند.

یکشنبه 2 تیر 1398 ساعت 10:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

بانکی که بابک زنجانی را لو داد

رسول کوهپایه‌زاده، یکی از وکلای شناخته‌شده کشور که وکالت بابک زنجانی را در مشهورترین پرونده فساد اقتصادی دهه اخیر کشور برعهده داشت، در این جلسه برای اولین بار نکاتی را درباره چگونگی آغاز این پرونده مطرح کرد و گفت: پرونده آقای بابک زنجانی به‌عنوان یک پرونده نفتی شناخته می‌شود؛ درحالی‌که باید بگویم استارت پرونده او با مسئله اتهام پول‌شویی و شورای عالی مبارزه با پول‌شویی بود.

کوهپایه‌زاده با ذکر این نکته که در واقع واحد پول‌شویی بانک انصار اولین بار متوجه این مسئله شده و آن را به مقامات عالی‌تر گزارش کرده بود، گفت: در واقع این موضوع در رأی قطعی شعبه ۳۸ دادگاه عالی کشور نیز ذکر شده و روند تشکیل پرونده و بررسی اتهامات و به طور کلی روندی را که از سوی دادسرا انجام شده نیز توضیح می‌دهد. طبق این اطلاعات مرکز اطلاعات مالی شورای عالی مبارزه با پول‌شویی در گزارشی خطاب به سرپرست دادسرای رسیدگی به جرائم اقتصادی عمومی و انقلاب تهران اعلام می‌کند گزارشی از اداره مبارزه با پول‌شویی بانک انصار دریافت شده که نشان می‌دهد یک شرکت خاص در کیش فعالیت‌های بانکی مشکوکی داشته است.

در این نامه مرکز اطلاعات مالی شورای عالی مبارزه با پول‌شویی درخواست مجوز می‌کند تا فعالیت‌های مالی این شرکت ردیابی شود و پس از مدتی گزارشی را ارسال می‌کند که فعالیت مشکوک به پول‌شویی از سوی این شرکت انجام می‌شود. در واقع این گزارش توضیح می‌دهد که این شرکت خدمات مالی و واردات و صادرات گسترده‌ای دارد و روند حساب‌های بانکی آقای بابک زنجانی که از ذی‌نفعان این شرکت است، غیرطبیعی بوده و به احتمال قوی مشکوک به پول‌شویی است. به‌این‌ترتیب جرقه پرونده بابک زنجانی با گزارشی زده شد که از سوی بانک انصار به شورای عالی مبارزه با پول‌شویی ارسال شده بود. کوهپایه‌زاده با اشاره به این نکته که اگر بانک‌ها موارد مشکوک به پول‌شویی را گزارش نکنند، اتهام مشارکت و معاونت در جرم می‌تواند برای آنها مطرح باشد، گفت: هم‌اکنون در اکثر دادگاه‌های مشهور اقتصادی جرم پول‌شویی پای ثابت اتهامات است و در اکثر آنها نیز گزارش‌ها از سوی مسئولان ارائه و باعث پیشرفت کار شده است.

یک چالش اخلاقی برای وکلا

کوهپایه‌زاده در بخش دیگری از سخنانش به بحث اخلاق حرفه‌ای وکالتی و بانکی اشاره کرد و گفت: همواره بحث اخلاق حرفه‌ای وکلا در حفظ اسرار موکل‌شان در کنار بحث‌هایی مانند منافع کشور و ملت مطرح است و خود من نیز با چالش‌هایی از این نوع روبه‌رو بوده‌ام و نه در پرونده بابک زنجانی؛ بلکه در پرونده دیگری که رسانه‌ای هم نشد و به نفع متهم هم رأی صادر شد، با این جدال درونی مواجه شدم که بحثی عمیق و فلسفی است.

از یک سو همواره درباره این صحبت می‌کنیم که لازم است پیش از قبول وکالت یک متهم خودمان او را محاکمه کنیم و به این نتیجه برسیم که آیا محق هست یا خیر؛ اما این موضوع همواره امکان‌پذیر نیست؛ چون گاهی وکیل، وکالت تسخیری متهمی را برعهده می‌گیرد که حق انتخابی در آن نداشته و با پرونده‌ای روبه‌رو می‌شود که از دستگاه‌های گوناگون قضائی و دولتی تا رسانه‌ها و جامعه همگی در مقابل متهم قرار می‌گیرند و این سؤال پیش می‌آید که آیا باید از چنین متهمی دفاع کرد یا خیر. وکیل طبق قانون باید محرم اسرار موکلش باشد؛ اما مسئله گاهی پیچیده‌تر است و به نظر من حداقل هنگامی که وکیل از طریق موکل خود در جریان جرمش قرار می‌گیرد، اخلاق حکم می‌کند که اگر حتی به وظیفه قانونی‌اش برای گزارش آن عمل نمی‌کند، وکالت چنین پرونده‌ای را هم برعهده نگیرد. کوهپایه‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود به مقاومت برخی بانک‌ها در برابر ارائه اطلاعات بانکی متهمان به دادگاه و دستگاه‌های مسئول دیگر به بهانه حفظ اسرار مشتری اشاره کرد و آن را از عوامل مخل در بررسی پرونده‌های مفاسد اقتصادی دانست.

این وکیل برجسته در بخش دیگری از سخنانش به این نکته مهم اشاره کرد که طبق قوانین فعلی، جرم پول‌شویی حتی مجازات حبس هم ندارد و طبق قانون باید یک‌چهارم عواید حاصله را جریمه پرداخت کند. کوهپایه‌زاده دراین‌باره گفت: درست است که رویکرد کاهش و حذف مجازات حبس رویکرد درستی است؛ اما آیا واقعا مجازات فعلی برای جرم پول‌شویی تناسبی با آسیب‌هایی که این جرم به اقتصاد کشور می‌زند، دارد و جنبه بازدارنده دارد؟ از سوی دیگر مسئولیت کیفری برای اشخاص حقوقی که پول‌شویی انجام می‌دهند، در قانون پیش‌بینی نشده و به عبارت دیگر نمی‌توان مجازات‌هایی مانند لغو مجوز فعالیت شرکتی را که چنین جرمی انجام داده، صادر کرد و این از خلأهای جدی حقوقی در مبارزه با پول‌شویی است.

قوانینی برای مبارزه با پول‌شویی

کوهپایه‌زاده در بخشی از سخنانش به مواد قانونی برای مبارزه با پول‌شویی پرداخت و به اصل ۴۹ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: اولین ردپایی که در قوانین برای مبارزه با جرائمی مانند پول‌شویی دیده می‌شود، این اصل قانون اساسی است که می‌گوید دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب‌، رشوه‌، اختلاس‌، سرقت‌، قمار، سوء‌استفاده از موقوفات‌، سوء‌استفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی‌، فروش زمین‌های ‌موات و مباحات اصلی‌، دایرکردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت ‌معلوم‌نبودن او به بیت‌المال بدهد.

پس از آن در سال ۶۳ قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی به مواردی از این نظر اشاره می‌کند و در سال ۱۳۶۷ قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب می‌شود که در ماده ۲۸ آن به ضبط و مصادره اموالی که از راه قاچاق به دست آمده است، اشاره می‌کند. در سال ۱۳۷۴ ‌قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز تصویب می‌شود و به ضبط اموال نامشروع حاصل از ارتکاب این جرائم اشاره می‌کند. کوهپایه‌زاده در ادامه با توضیح اینکه قانون مبارزه با پول‌شویی در سال‌های بعدی به تصویب رسیده و تعریف مشخصی از پول‌شویی ارائه داده، گفت: در تعریفی که این قانون ارائه می‌دهد، آمده است پول‌شویی یعنی تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارایه تسهیلات با سود کم اشتغال و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان درمجلس گفت: اگر در فعالیت های اقتصادی تسهیلات با نرخ سود پایین در اختیار مردم قرار گیرد، آثار آن در افزایش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی نمایان می شود.

 • 2

بانک ها با پرداخت وام های خُرد و کم سود به اقشار ضعیف کمک کنند

اراک- استاندار مرکزی گفت: امروز اقشار کم درآمد جامعه نیازمند وام های خُرد با نرخ سود پایین هستند و بانک ها بایستی با پرداخت وام های خرد به این اقشار کمک کنند.

 • 2

نرخ یوآن در برابر دلار به پایین‌ترین سطح تاریخ سقوط کرد

نرخ برابری یوآن در برابر دلار در معاملات امروز بدلیل تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، در بازارهای داخلی چین به پایین‌ترین سطح ۱۱ ساله و در بازار خارجی به پایین‌ترین سطح تاریخ برسد.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

 • 3

ورود یورو به کانال ۱۲ هزار تومانی/نرخ دلار به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت دلار در جریان معاملات امروز دوشنبه ۴ شهریورماه سال ۹۸ برای خرید ۱۱۲۵۰ تومان و برای فروش ۱۱۳۰۰ تومان است؛ ضمن اینکه یورو هم به کانال ۱۲ هزار تومانی وارد شد.

 • 2

تسهیلات مسکن بانک ملی ایران، امید تازه مستاجران

با ابتکار بانک ملی ایران، اکنون کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات مسکن هستند، می توانند علاوه بر بانک ارائه دهنده تسهیلات، نوع تسهیلات دریافتی را نیز به سلیقه خودشان انتخاب کنند.

 • 3

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 3

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 3

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 3

پیام تبریک مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی فرا رسیدن هفته دولت و روز کارمند را تبریک گفتند.

 • 3

راه اندازی سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری(رٌز) در بیمارستان رازی بیرجند / بیمارهای قلبی رکورد دار مرگ ها

اربابی با بیان اینکه سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری برای اولین بار در استان در بیمارستان رازی راه اندازی شده است تصریح کرد: این سامانه برای اولین بار در اصفهان راه اندازی شده است.

 • 2

بانک صادرات ٣٠ میلیارد ریال در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد

مدیر امور خدمات و پشتیبانی بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران در یک سال اخیر موفق به صرفه‌جویی ٣٠ میلیارد ریالی هزینه‌های انرژی شده است.

 • 2

١۴٨ هزار دانش‌آموز کارت «سپهر دانش» بانک صادرات را دریافت کرده اند

١۴٨ هزار دانش‌آموزان کشور تاکنون کارت «سپهر دانش» بانک صادرات ایران دریافت کرده‌اند.

 • 2

کاهش نرخ رسمی یورو و پوند/ قیمت ۹ ارز ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز همانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۵ ارز دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۸ ارز دیگر ثابت ماند.

 • 3

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 3

جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ در «کرومیوم ادج»

مایکروسافت برنامه جدیدی اعلام کرده و طبق آن جایزه ای هزارتا ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ های مرورگر جدید«کرومیوم ادج» تعیین کرده است.

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 6

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 3

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 3

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 4