تحلیل اکونومیست از اقتصاد ۹۰ درصدی پساکرونا

تحلیل اکونومیست از اقتصاد ۹۰ درصدی پساکرونا

دنیای‌اقتصاد : سرمقاله روی جلد این هفته اکونومیست نگاهی به اقتصاد جهانی در دوره پساکرونا می‌اندازد و آن را یک «اقتصاد ۹۰ درصدی» خطاب می‌کند. اقتصادی که اگرچه به تدریج به فعالیت‌های خود بازمی‌گردد اما با نگاهی به چین می‌توان دریافت که دیگر خبری از آن ازدحام شهروندان در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها یا هتل‌ها نیست. مردم تحت‌فشار مالی هستند، شرکت‌ها با کمبود نقدینگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بیکاری روبه افزایش است. هرچه زمان ماندگاری اقتصاد ۹۰ درصد بیشتر باشد، احتمال بازگشت اقتصاد به حالت عادی خود نیز کاهش می‌یابد. در واقع تداوم چنین وضعیتی می‌تواند منجر به بروز جریانات رادیکال سیاسی در جهان شود.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 2:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تحلیل اکونومیست از اقتصاد 90 درصدی پساکرونا

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، هفته‌نامه اکونومیست نوشت: درصد برای بسیاری از چیزها کاملا مناسب است؛ اما این درصد برای یک اقتصاد رنج‌آور خواهد بود. نگاهی به چین نیز بر این موضوع مهر تایید می‌زند.

این کشور به‌دلیل اینکه شیوع ویروس کرونا را چند ماه قبل از دیگر کشورهای جهان تجربه کرده بود، در ماه فوریه روند اتمام قرنطینه و محدودیت‌های تجاری و اجتماعی را کلید زد. کارخانه‌ها مشغول هستند و خیابان‌ها نیز دیگر خالی از عابران نیستند. اما نتیجه آن یک اقتصاد ۹۰ درصدی است. البته این حالت بهتر از قرنطینه‌ سرسختانه است، اما در عین حال نیز فاصله‌ زیادی تا حالت عادی دارد. تکه گمشده این معما همان حجم بالای تردد شهروندان در زندگی روزمره پیش از کرونا است. کاربران مترو و پروازهای داخلی در این کشور تا یک‌سوم کاهش را نشان می‌دهند. هزینه مصرف‌کنندگان در بخش‌هایی مثل رستوران‌ها تا ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و مسافران هتل‌ها نیز به یک‌سوم رسیده است. مردم به‌شدت از بروز سختی‌های مالی یا موج دوم شیوع ویروس کووید-۱۹ واهمه دارند. تعداد ورشکستگی کسب‌و‌کارها هر روز بیشتر می‌شود و یک فعال بازار کار در چین می‌گوید که نرخ بیکاری در این کشور تا سه برابر آمار رسمی دولت، یعنی ۲۰درصد است.

اگر جهان متمول در دوران پساکرونا این اقتصاد ۹۰ درصدی را به ارث ببرد، حداقل تا زمانی که واکسن کرونا تولید شود، زندگی بسیار دشوار خواهد بود. اگر تولید ناخالص داخلی آمریکا با افتی نزدیک به ۱۰ درصد مواجه شود، این امر از جنگ‌جهانی دوم تاکنون بی‌سابقه خواهد بود. هرچه میزان رنجی که کووید-۱۹ ایجاد می‌کند افزایش یابد، آثار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن نیز عمیق‌تر و ماندگارتر خواهند بود. نوع پایان یافتن قرنطینه‌ها نیز خود یکی از عوامل موثر بر میزان صدمه اقتصادی است. برای نمونه اینکه مدارس ابتدا بازگشایی شوند اما هر میزان نیز که محدودیت‌ها به‌طور معقول کاهش یابند، نیروهای قدرتمندی وجود دارند که اقتصاد را عقب نگه می‌دارند.

ابتدا اینکه خروج از قرنطینه یک روند است و نه یک اتفاق. حتی زمانی که شرایط دشوار نیز از بین برود، مواردی از ابتلای روزانه وجود خواهند داشت. یک ماه پس از آنکه ایتالیا بیشترین آمار مرگ‌و‌میر روزانه خود را یعنی ۹۰۰ نفر ثبت می‌کرد، این میزان اکنون به ۳۰۰ نفر در روز رسیده است. با تداوم حضور این ویروس، برخی از فاصله‌گذاری‌های اجتماعی باید کماکان مدنظر قرار بگیرند.

دومین دلیل ابهام است. پس از کاهش گستره قرنطینه‌ها، هنوز هم اطلاعات چندان زیادی از این بیماری در دسترس نیست و مشخص نیست که آیا موج دومی در راه خواهد بود یا اینکه تلاش‌ها برای ساخت یک واکسن موثر چه زمانی به سرانجام می‌رسد. این ابهام خود یکی از عوامل واهمه افرادی است که نگرانی بیشتری نسبت به کرونا دارند. در ایالات‌متحده حتی با کاهش قرنطینه در برخی از ایالت‌ها، یک‌سوم از آمریکایی‌ها می‌گویند که هنوز برای رفتن به فروشگاه‌ها احساس ناامنی می‌کنند. هفته گذشته که آلمان اجازه ازسرگیری فعالیت فروشگاه‌های کوچک را صادر کرد، شهروندان همچنان در منازل خود ماندند. مردم دانمارک نیز که در قرنطینه هستند، هزینه‌های خود را در بخش خدمات نظیر سفر و سرگرمی‌ها تا ۸۰ درصد کاهش داده‌اند. حتی شهروندان سوئد نیز که در آن قرنطینه‌ای انجام نشد، هزینه‌های دریافت خدمات را به همین اندازه کاهش داده‌اند.

بسیاری از کسب‌و‌کارها درحالی از قرنطینه خارج می‌شوند که با کمبود نقدینگی مواجه هستند و همچنان با تقاضای ضعیف در بازار روبه‌رو خواهند بود. در یک نظرسنجی که توسط «گلدمن ساکس»، شرکت خدمات مالی آمریکایی انجام شد تقریبا دوسوم از کسب‌و‌کارهای کوچک آمریکا اعلام کرده‌اند که ظرف سه ماه آتی نقدینگی آنها به اتمام خواهد رسید. در بریتانیا سهم آن دسته از مستأجران تجاری که نتوانسته‌اند اجاره‌بهای خود را پرداخت کنند، به ۳۰ درصد رسیده است. این هفته رئیس بوئینگ هشدار داد که تعداد سفرهای هوایی برای دو سال آتی نیز به آمار سال ۲۰۱۹ نخواهد رسید. سرمایه‌گذاری، تقریبا یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی در جهان را به خود اختصاص می‌دهد نیز سقوط می‌کند؛ نه‌تنها برای ذخیره‌سازی نقدینگی بلکه به‌دلیل اینکه نمی‌توان ریسک‌سنجی درستی در این شرایط انجام داد.

شرکت‌هایی که بیش از دیگران با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نگرانی‌های مالی مردم را عمیق‌تر می‌کنند. بیش از یک‌سوم از آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی موسسه «پیو» شرکت کرده‌اند گفته‌اند که اگر منبع اصلی درآمدی خود را از دست دهند، پس‌‌انداز، استقراض یا فروش دارایی‌ها تنها برای سه ماه هزینه‌‌های آنها کفایت می‌کند. به‌دلیل اینکه صنایعی که بیشترین آسیب را از محل شیوع کرونا دیده‌اند بسیاری از کارگران با دستمزد پایین را در استخدام دارند، بیکاری افزایش می‌یابد. حتی اکنون در پنج اقتصاد بزرگ اروپا، بیش از ۳۰ میلیون کارگر یعنی یک پنجم از نیروی کار آنها، در طرح ویژه دریافت دستمزد از سوی دولت قرار دارند. البته این اقدام سخاوتمندانه‌ای است اما هیچ‌کس نمی‌داند این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. در واقع هر میزان جهان وادار به تحمل یک اقتصاد ۹۰ درصدی باشد، احتمال بهبود پس از پاندمی کرونا کاهش می‌یابد. پس از بروز آنفلوآنزای اسپانیایی در یک قرن پیش و سارس در دو دهه قبل، تمایل بی حد و وصفی برای بازگشت به زندگی وجود داشت اما هیچ‌یک از این دو آثاری چنین عظیم را بر اقتصاد و توقع شهروندان از دولت که البته در سال ۱۹۱۸ بسیار پایین‌تر بود، برجا نگذاشته‌اند.

یک رکود عمیق و طولانی بدون تردید موجب برانگیختن خشم میان شهروندان می‌شود چراکه کرونا آینه‌ای رنج‌آور را در برابر جوامع متمول قرار داده است؛ جایی که مرگ‌و‌میر در خانه‌های سالمندان، میان اقلیت‌ها، افزایش تقاضای کار از سوی مردان و به حاشیه رفتن زنان و ناتوانی همه در دسترسی به خدمات درمانی به‌ویژه در ایالات‌متحده در نهایت منجر به اصلاح خواهد شد. پس از ناتوانی رهبران سیاسی در حمایت از مردم عادی در برابر آثار بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ شامل بیکاری و نیز نادیده گرفتن خواسته مردم برای تغییر، موجی از پوپولیسم به‌ویژه در اروپا رونق گرفت. اقتصاد ۹۰ درصدی حتی می‌تواند مصیبت‌های بزرگ‌تری را به همراه داشته باشد. خشمی که این تغییر ایجاد می‌کند ممکن است هیزم به آتش سیاست‌های حمایت‌گرایانه، بیگانه‌هراسی و مداخله دولت در مقیاس‌‌های بی‌سابقه و نامحدود شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 159

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 166

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 147

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 160

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 46

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 27

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 30

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 19

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 39

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42