تحلیل اکونومیست از اقتصاد ۹۰ درصدی پساکرونا

تحلیل اکونومیست از اقتصاد ۹۰ درصدی پساکرونا

دنیای‌اقتصاد : سرمقاله روی جلد این هفته اکونومیست نگاهی به اقتصاد جهانی در دوره پساکرونا می‌اندازد و آن را یک «اقتصاد ۹۰ درصدی» خطاب می‌کند. اقتصادی که اگرچه به تدریج به فعالیت‌های خود بازمی‌گردد اما با نگاهی به چین می‌توان دریافت که دیگر خبری از آن ازدحام شهروندان در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها یا هتل‌ها نیست. مردم تحت‌فشار مالی هستند، شرکت‌ها با کمبود نقدینگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بیکاری روبه افزایش است. هرچه زمان ماندگاری اقتصاد ۹۰ درصد بیشتر باشد، احتمال بازگشت اقتصاد به حالت عادی خود نیز کاهش می‌یابد. در واقع تداوم چنین وضعیتی می‌تواند منجر به بروز جریانات رادیکال سیاسی در جهان شود.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 2:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تحلیل اکونومیست از اقتصاد 90 درصدی پساکرونا

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، هفته‌نامه اکونومیست نوشت: درصد برای بسیاری از چیزها کاملا مناسب است؛ اما این درصد برای یک اقتصاد رنج‌آور خواهد بود. نگاهی به چین نیز بر این موضوع مهر تایید می‌زند.

این کشور به‌دلیل اینکه شیوع ویروس کرونا را چند ماه قبل از دیگر کشورهای جهان تجربه کرده بود، در ماه فوریه روند اتمام قرنطینه و محدودیت‌های تجاری و اجتماعی را کلید زد. کارخانه‌ها مشغول هستند و خیابان‌ها نیز دیگر خالی از عابران نیستند. اما نتیجه آن یک اقتصاد ۹۰ درصدی است. البته این حالت بهتر از قرنطینه‌ سرسختانه است، اما در عین حال نیز فاصله‌ زیادی تا حالت عادی دارد. تکه گمشده این معما همان حجم بالای تردد شهروندان در زندگی روزمره پیش از کرونا است. کاربران مترو و پروازهای داخلی در این کشور تا یک‌سوم کاهش را نشان می‌دهند. هزینه مصرف‌کنندگان در بخش‌هایی مثل رستوران‌ها تا ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و مسافران هتل‌ها نیز به یک‌سوم رسیده است. مردم به‌شدت از بروز سختی‌های مالی یا موج دوم شیوع ویروس کووید-۱۹ واهمه دارند. تعداد ورشکستگی کسب‌و‌کارها هر روز بیشتر می‌شود و یک فعال بازار کار در چین می‌گوید که نرخ بیکاری در این کشور تا سه برابر آمار رسمی دولت، یعنی ۲۰درصد است.

اگر جهان متمول در دوران پساکرونا این اقتصاد ۹۰ درصدی را به ارث ببرد، حداقل تا زمانی که واکسن کرونا تولید شود، زندگی بسیار دشوار خواهد بود. اگر تولید ناخالص داخلی آمریکا با افتی نزدیک به ۱۰ درصد مواجه شود، این امر از جنگ‌جهانی دوم تاکنون بی‌سابقه خواهد بود. هرچه میزان رنجی که کووید-۱۹ ایجاد می‌کند افزایش یابد، آثار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن نیز عمیق‌تر و ماندگارتر خواهند بود. نوع پایان یافتن قرنطینه‌ها نیز خود یکی از عوامل موثر بر میزان صدمه اقتصادی است. برای نمونه اینکه مدارس ابتدا بازگشایی شوند اما هر میزان نیز که محدودیت‌ها به‌طور معقول کاهش یابند، نیروهای قدرتمندی وجود دارند که اقتصاد را عقب نگه می‌دارند.

ابتدا اینکه خروج از قرنطینه یک روند است و نه یک اتفاق. حتی زمانی که شرایط دشوار نیز از بین برود، مواردی از ابتلای روزانه وجود خواهند داشت. یک ماه پس از آنکه ایتالیا بیشترین آمار مرگ‌و‌میر روزانه خود را یعنی ۹۰۰ نفر ثبت می‌کرد، این میزان اکنون به ۳۰۰ نفر در روز رسیده است. با تداوم حضور این ویروس، برخی از فاصله‌گذاری‌های اجتماعی باید کماکان مدنظر قرار بگیرند.

دومین دلیل ابهام است. پس از کاهش گستره قرنطینه‌ها، هنوز هم اطلاعات چندان زیادی از این بیماری در دسترس نیست و مشخص نیست که آیا موج دومی در راه خواهد بود یا اینکه تلاش‌ها برای ساخت یک واکسن موثر چه زمانی به سرانجام می‌رسد. این ابهام خود یکی از عوامل واهمه افرادی است که نگرانی بیشتری نسبت به کرونا دارند. در ایالات‌متحده حتی با کاهش قرنطینه در برخی از ایالت‌ها، یک‌سوم از آمریکایی‌ها می‌گویند که هنوز برای رفتن به فروشگاه‌ها احساس ناامنی می‌کنند. هفته گذشته که آلمان اجازه ازسرگیری فعالیت فروشگاه‌های کوچک را صادر کرد، شهروندان همچنان در منازل خود ماندند. مردم دانمارک نیز که در قرنطینه هستند، هزینه‌های خود را در بخش خدمات نظیر سفر و سرگرمی‌ها تا ۸۰ درصد کاهش داده‌اند. حتی شهروندان سوئد نیز که در آن قرنطینه‌ای انجام نشد، هزینه‌های دریافت خدمات را به همین اندازه کاهش داده‌اند.

بسیاری از کسب‌و‌کارها درحالی از قرنطینه خارج می‌شوند که با کمبود نقدینگی مواجه هستند و همچنان با تقاضای ضعیف در بازار روبه‌رو خواهند بود. در یک نظرسنجی که توسط «گلدمن ساکس»، شرکت خدمات مالی آمریکایی انجام شد تقریبا دوسوم از کسب‌و‌کارهای کوچک آمریکا اعلام کرده‌اند که ظرف سه ماه آتی نقدینگی آنها به اتمام خواهد رسید. در بریتانیا سهم آن دسته از مستأجران تجاری که نتوانسته‌اند اجاره‌بهای خود را پرداخت کنند، به ۳۰ درصد رسیده است. این هفته رئیس بوئینگ هشدار داد که تعداد سفرهای هوایی برای دو سال آتی نیز به آمار سال ۲۰۱۹ نخواهد رسید. سرمایه‌گذاری، تقریبا یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی در جهان را به خود اختصاص می‌دهد نیز سقوط می‌کند؛ نه‌تنها برای ذخیره‌سازی نقدینگی بلکه به‌دلیل اینکه نمی‌توان ریسک‌سنجی درستی در این شرایط انجام داد.

شرکت‌هایی که بیش از دیگران با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نگرانی‌های مالی مردم را عمیق‌تر می‌کنند. بیش از یک‌سوم از آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی موسسه «پیو» شرکت کرده‌اند گفته‌اند که اگر منبع اصلی درآمدی خود را از دست دهند، پس‌‌انداز، استقراض یا فروش دارایی‌ها تنها برای سه ماه هزینه‌‌های آنها کفایت می‌کند. به‌دلیل اینکه صنایعی که بیشترین آسیب را از محل شیوع کرونا دیده‌اند بسیاری از کارگران با دستمزد پایین را در استخدام دارند، بیکاری افزایش می‌یابد. حتی اکنون در پنج اقتصاد بزرگ اروپا، بیش از ۳۰ میلیون کارگر یعنی یک پنجم از نیروی کار آنها، در طرح ویژه دریافت دستمزد از سوی دولت قرار دارند. البته این اقدام سخاوتمندانه‌ای است اما هیچ‌کس نمی‌داند این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. در واقع هر میزان جهان وادار به تحمل یک اقتصاد ۹۰ درصدی باشد، احتمال بهبود پس از پاندمی کرونا کاهش می‌یابد. پس از بروز آنفلوآنزای اسپانیایی در یک قرن پیش و سارس در دو دهه قبل، تمایل بی حد و وصفی برای بازگشت به زندگی وجود داشت اما هیچ‌یک از این دو آثاری چنین عظیم را بر اقتصاد و توقع شهروندان از دولت که البته در سال ۱۹۱۸ بسیار پایین‌تر بود، برجا نگذاشته‌اند.

یک رکود عمیق و طولانی بدون تردید موجب برانگیختن خشم میان شهروندان می‌شود چراکه کرونا آینه‌ای رنج‌آور را در برابر جوامع متمول قرار داده است؛ جایی که مرگ‌و‌میر در خانه‌های سالمندان، میان اقلیت‌ها، افزایش تقاضای کار از سوی مردان و به حاشیه رفتن زنان و ناتوانی همه در دسترسی به خدمات درمانی به‌ویژه در ایالات‌متحده در نهایت منجر به اصلاح خواهد شد. پس از ناتوانی رهبران سیاسی در حمایت از مردم عادی در برابر آثار بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ شامل بیکاری و نیز نادیده گرفتن خواسته مردم برای تغییر، موجی از پوپولیسم به‌ویژه در اروپا رونق گرفت. اقتصاد ۹۰ درصدی حتی می‌تواند مصیبت‌های بزرگ‌تری را به همراه داشته باشد. خشمی که این تغییر ایجاد می‌کند ممکن است هیزم به آتش سیاست‌های حمایت‌گرایانه، بیگانه‌هراسی و مداخله دولت در مقیاس‌‌های بی‌سابقه و نامحدود شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پیام مدیرعامل بانک توسعه تعاون به مناسبت عید غدیرخم

حجت الله مهدیان در پیامی فرا رسیدن عید غدیر خم راتبریک گفت.

 • 2

آیین تکریم و معارفه معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی روز دوشنبه چهارم مرداد در مراسمی، انتصاب وهب متقی نیا به سمت معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی را اعلام و از خدمات مسعود جلالیان قدردانی کرد.

 • 2

مهلت جذب اعتبارات عمرانی تا شهریور تمدید شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش مهلت جذب اعتبارات عمرانی در سال جاری تا شهریور ماه موافقت کردند.

 • 1

غدیر تداوم خط نبوت است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در آستانه فرا رسیدن عید غدیر، در پیامی این عید را به مشتریان، کارکنان نظام بانکی و خانواده های آن ها تبریک و شادباش گفت.

 • 1

افزایش تدریجی دامنه نوسان در بورس

رییس سازمان بورس گفت: برای اینکه افزایش دامنه نوسان به صورت تدریجی و نظام‌مند باشد، طرحی در دست بررسی است.

 • 2

ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه ای از عوامل شکوفایی اقتصادی

عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را از عوامل شکوفایی اقتصادی برشمرد.

 • 2

آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اصلاح و ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور تصویب‌نامه مربوط به اصلاحیه ماده (۱۰) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را ابلاغ کرد.

 • 1

ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید در ارتقای اشتغال و تولید توضیحاتی ارائه داد.

 • 2

سودآوری مطلوب بانک صنعت و معدن

رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن در نشست مجمع عمومی این بانک از رسیدن به نقطه سودآوری مطلوب در صورت های مالی این بانک سخن گفت.

 • 2

تامین مالی ۲.۸ میلیاردیورویی تامین ۵۵۰۰ مگاوات یزث

مدیر عامل بانک صنعت و معدن با تاکید بر تداوم حرکت بانک در مسیر پیشرفت و حفظ و ارتقاء جایگاه این بانک در نظام بانکداری کشور از تامین مالی ۲.۸ میلیارد یورویی تامین پنج هزار و ۵۰۰ مگاوات برق خبر داد.

 • 2

شاخص کل بورس ۸۴۰۰ واحدی عقب‌نشینی کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۸۴۰۱ واحدی معادل ۰.۶۳ درصد به یک میلیون و ۳۱۴ هزار و ۹۵۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۸ واحدی به ۱۹ هزار و ۲۱۹ واحد رسید.

 • 6

امکان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز غیرحضوری در بانک رفاه

متقاضیان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز در بانک رفاه کارگران می‌توانند در قالب طرح "جست و جوی رفاه" نسبت به افتتاح این حساب به صورت غیرحضوری اقدام کنند.

 • 6

پیام تسلیت مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت درگذشت رئیس بنیاد مسکن

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، درگذشت مرحوم علیرضا تابش رئیس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.

 • 6

پرداخت ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد

با اهتمام شعب بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان خرداد ماه سال جاری تعداد ۱۳ هزار و ۵۰۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۵۹۹۶ میلیارد ریال به مددجویان معرفی شده از سوی کمیته امداد پرداخت شده است.

 • 6

جزییات پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

با افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۱۰۰ میلیون تومان هم اکنون سوالات مهمی از سوی متقاضیان این تسهیلات در خصوص نحوه اقدام برای دریافت آن ایجاد شده است.

 • 3

سامانه بازارگاه در نوع خود، کاری جدید و دستاوردی بزرگ است

نشست بررسی راهکارهای بهبود خدمات سامانه بازارگاه و تبادل نظر درباره ارتقای عملکرد این سامانه، با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بازرسی کل کشور در بانک کشاورزی برگزار شد.

 • 6

بررسی زمینه‌های توسعه سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

موارد توسعه‌ای سامانه بازارگاه محصولات و نهاده های کشاورزی با حضور معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و مدیرعامل بانک کشاورزی بررسی شد.

 • 4

لزوم حل فوری مسِِِِِئله FATF

به نقل از کارشناس مسائل اقتصادی ،مهم‌ترین کاری که دولت آتی باید مورد توجه قرار دهد، خروج از لیست سیاه FATF و حل مشکل تحریم‌ها است.

 • 3

ماجرای پاداش هیئت مدیره بانک تجارت چه بود؟

مدیرامور مالی بانک تجارت در واکنش به انتشار تصاویری از مجمع عمومی بانک تجارت در فضای مجازی که برای تعیین میزان پاداش هیئت مدیره بود، گفت: این پاداش‌ها با وقفه ۵ ساله پرداخت شده و کاملا قانونی است.

 • 3

خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است

بانک رفاه کارگران و بیمارستان میلاد همکاری و تعامل خوبی با یکدیگر دارند و خدمت رسانی به مجموعه این بیمارستان انتفاعی نیست.

 • 3