تجربه مدرنیته ایرانی و روایت‌ بازار

تجربه مدرنیته ایرانی و روایت‌ بازار

محسن محمودی با کتاب «بازار و دولت در ایران: سیاست بازار تهران» آرنگ کشاورزیان نخستین‌بار در سال ۱۳۸۸ آشنا شدم. باید برای درس جامعه‌شناسی سیاسی دوره دکترای دانشگاه شهید بهشتی تحقیقی می‌نوشتم در مورد کارکرد سیاسی بازار تهران. فرضم بر این بود که نیم دو جین کتاب و مقدار معتنابهی مقاله علمی -تخصصی و بی‌شمار پایان‌نامه در مورد این موضوع پیدا خواهم کرد. در کمال شگفتی، به جز چند اثر علمی - تفننی چیزی پیدا نکردم. در واقع، تمام پژوهش‌های جدی در این زمینه - همانند سایر عرصه‌ها و درون‌مایه‌های دیگر - در خارج از ایران (به‌ویژه آمریکا، بریتانیا و آلمان) انجام شده بود.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 8:43

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تجربه مدرنیته ایرانی و روایت‌ بازار

یک‌بار دیگر این مساله برایم آشکار شد که نظریه «شرق‌شناسی» ادوارد سعید تاچه اندازه غیردقیق، غیرعلمی و زیان‌بار است. در واقع، او درست می‌گوید که ما «شرق» را از نگاه «غرب» شناختیم، اما به این نکته توجه نمی‌کند که تمامی منابع و مطالعاتی که در مورد شرق وجود دارد، حاصل پژوهش‌های علمی، دقیق و عموما بی‌طرفانه شرق‌شناسان است.  همان‌گونه که گفتم، در حین جست‌وجو برای یافتن منابعی در مورد بازار تهران، به کتاب بازار و دولت در ایران برخوردم. از اسم نویسنده پی بردم که باید تبار ایرانی داشته باشد. حدسم درست بود. آرنگ کشاورزیان، چهار ساله بوده که همراه مادر و پدرش از ایران به انگلستان مهاجرت کرده است. حالا ۴۳ سال از آن روزها می‌گذرد و در حال‌حاضر آرنگ ۴۷ ساله است. او استاد موسسه مطالعات اسلامی و خاورمیانه در دانشگاه نیویورک است و در زمینه‌هایی چون اقتصاد سیاسی و جنبش‌‌های اجتماعی، به‌ویژه در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا به تحقیق و پژوهش مشغول است. مهم‌ترین پژوهش کشاورزیان، پایان‌نامه دکترای او محسوب می‌شود که در آن نهاد بازار و سیر تحولات آن را در شش دهه اخیر مورد بررسی قرار داده است. همین رساله است که در قالب کتاب بازار و دولت به طبع رسیده است.

بازار و دولت در ایران یک ناداستان است که به‌طرزی جذاب و پرکشش قصه بازار تهران، آدم‌های آن و مناسبات‌شان را با قدرت روایت می‌کند. از مطالعه اقتصاد و سیاست در ایران معاصر سخن می‌گوید. بازار تهران همواره محور اقتصاد ایران و در واقع «تجربه شهری» یا حتی تجربه «مدرنیته ایرانی» نیز محسوب می‌شود. تجربه‌ای دگرگون‌کننده با تبعات درازمدت که برای مدت‌ها در کانون تحولات سیاسی و اقتصادی ایران حضور داشته است. اما این نقش‌آفرینی شدیدا رو به افول بوده است. در واقع، کشاورزیان به مقایسه اقتصاد و سیاست بازار در حکومت پهلوی و نظام انقلابی متعاقب آن می‌پردازد، حکومتی که با انگیزه مدرنیزاسیون درصدد تضعیف آن بود و نظامی که با حکم محافظت از بازارها به منزله نهادهایی «اسلامی» به قدرت رسید. نتایج سیاست‌های خاص خودشان با مقاصدشان کاملا اختلاف داشت. به‌رغم رویکرد خصمانه شاه، بازار در لوای حکومت وی رونق یافت و خودمختاری نهادی خود را تا آن اندازه حفظ کرد که در انقلاب اسلامی نقشی لازم را ایفا کرد. برعکس، حکومت برآمده از انقلاب اسلامی سیاست‌هایی را پیاده کرد که سهوا شیوه‌های عملکرد و کنش بازار را دگرگون ساخت و درنتیجه قابلیت آن را برای بسیج سیاسی تحلیل برد.  به گمان من، کتاب «بازار و دولت در ایران: سیاست‌های بازار تهران»، اثری معیار در مطالعه جامعه ایرانی است که از دریچه بازار تهران تحلیلی دقیق از روابط اجتماعی در ایران معاصر، پیش‌رو می‌نهد. بازار و دولت در ایران نظری به زندگی روزمره شهروندان ایرانی و ذهنیت‌های آنها از خلال تعاملات‌شان با یکدیگر، دولت و طبقه روحانیت عرضه می‌کند. کتاب حاضر، بر دیدگاه‌ها، ایدئولوژی‌ها و میراث‌ سیاسی و اجتماعی که از دهه ۱۹۶۰ اقتصاد ایران را جان بخشیده و شکل داده نگاهی عمیق می‌افکند. این کتاب، هم برای مخاطب عام و هم برای مخاطب خاص جذاب خواهد بود. این کتاب برای طیف وسیعی از علاقه‌مندان به جامعه‌شناسی، علوم‌سیاسی، اقتصاد، تاریخ، جغرافیا و حتی ادبیات جذاب خواهد بود.

1

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 169

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 146

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 109

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 449

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 114

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 101

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 104

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 333

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 301

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 153

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 125

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 324

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 107

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 80

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 159

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 104

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 111

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 119

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 103