تاثیر منفی اخلال در رابطه کشورها بر توسعه‌یافتگی

تاثیر منفی اخلال در رابطه کشورها بر توسعه‌یافتگی

یک کارشناس امور اقتصادی گفت: هرعاملی که منجر به ایجاد اخلال در رابطه بین کشورها شود و موجبات کاهش روابط را فراهم سازد در میزان توسعه‌یافتگی اثرگذار است.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

هادی حق‌شناس، کارشناس امور اقتصادی و نماینده سابق مجلس در گفت‌و گو با خبرنگار ایبِنا درباره آسیب‌پذیری اقتصاد ایران درنتیجه عوامل برونزا مانند تحریم یا گسترش بیماری کرونا گفت: آسیب‌پذیری اقتصاد کشورها بستگی به این دارد که تا چه اندازه توسعه یافته باشد، منظور از توسعه یافتگی هم به میزان در هم تنیدگی با اقتصاد جهان ربط پیدا می‌کند.

وی در ادامه اضافه کرد: اقتصاد کشورها هر قدر توسعه یافته‌تر باشد، در واقع به هم تندیگی آن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند و این امکان وجود ندارد که اقتصاد سرزمینی ده‌ها میلیارد دلار صادرات داشته باشد، ولی متناسب با آن  ده‌ها میلیارد دلار واردات نداشته باشد. ویژگی کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن یا کره جنوبی یا چین یا کشورهای اروپایی این است که به هر میزانی که صادرات دارند، متناسب با آن دارای واردات هم هستند.

این کارشناس امور اقتصادی در این خصوص یادآور شد: معنای توسعه یافتگی کشورها این است که چه میزان موفق شدند از حجم توسعه یافتگی جهان بهره ببرند. چنانچه اقتصاد کشوری در عصر کشاورزی مانده باشد، طبیعی است که توسعه یافتگی درخشانی هم نخواهد داشت. اما با تمام اینها باید در نظر داشت که وقتی درباره توسعه‌یافتگی سخن گفته می‌شود، تک بعدی نباید آن را مورد توجه قرار داد، تمام ابعاد را در برمی‌گیرد.

نماینده سابق مجلس در این‌باره اضافه کرد: توسعه یافتگی زمانی معنا و مفهوم پیدا می‌کند که روابط کشورها در سطح مطلوب به نظر برسد و رقابت بین آن‌ها وجود داشته باشد تا منجر به این امر شود. چنانچه به هر دلیلی اخلالی در روابط کشورها ایجاد شود ، شرایط تغییر خواهد داد. مانند پیش آمدن مسئله کرونا که یک پدیده سیاسی نیست، ولی به عاملی تبدیل شد که رشد اقتصادی را منفی ساخت و حمل و نقل و تجارت را کاهش کرد.

حق‌شناس در ادامه اظهار داشت: زمانی که یک عامل کرونا تا این اندازه اثرگذار است که هم  رشد اقتصادی جهان را کم کرده و هم از میزان حمل و نقل کاسته، عاملی مانند تحریم‌ها اثر ماندگارتری نسبت به کرونا خواهد داشت. بنابراین هرعاملی که منجر به کاهش این روابط باشد در توسعه یافتگی اثرگذار است.   

وی درباره راه‌های مدیریت این آسیب‌ها تاکید کرد: یک راه‌حل مدیریت آسیب‌ها این است که درابتدا اجازه داده نشود تا چنین اخلال‌هایی ایجاد شود در قدم بعدی که با اخلال روبرو شدیم، باید عوارض آن را به حداقل رساند. گاهی اوقات یک اخلالی مانند کرونا ایجاد می‌شود که جهانگیر است و برای آن کاری نمی‌توان، انجام داد، اما اخلالی مانند روابط تجاری کشورها فاقد راه‌حل نیست زیرا ممکن است ما با کشوری غربی مشکل داشته باشیم اما با همسایه شرقی رابطه برقرار می‌کنیم.

این کارشناس امور اقتصادی درباره حل مشکلات با توسعه داخلی چنین توضیح داد: برای پاسخ به توسعه ژاپن اشاره می‌کنم که آن هم با برخی از کشورهای همسایه خود دچار چالش است یا چنین نیست که چین و هند با سایر کشورها هیچ چالشی نداشته باشند زیرا تمام کشورها مشکلات مخصوص خود را دارند، اما نکته در این بخش است که این چالش‌ها فراگیر نشود یا اجماع علیه آن کشورها شکل نگیرد.

نماینده سابق مجلس در ادامه اضافه کرد: هیچ کشوری به معنای واقعی مستقل نیست و در ابتدا توضیح دادم که چین به اندازه صادرات، واردات هم دارد یا  ژاپن به عنوان یک کشور توسعه یافته صادرات و واردات آن همتراز است. جمله فوق به این معنا است که وابستگی کشورها به همدیگر اجتناب ناپذیر است و اتفاقا هراندازه توسعه یافتگی بیشتر باشد، نیازمندی آن‌ها هم به سایرین افزون‌تر خواهد بود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 97

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 91

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 161

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 198

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 180

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 105

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 99

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 101

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 80

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 50

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 68

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 59

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 28

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 151

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 25

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 26

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 25

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 33