تاثیر بحران‌های ژئوپلیتیک

تاثیر بحران‌های ژئوپلیتیک

جاشوا وارنر / ‌ای جی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد دو سوم سرمایه‌گذاران معتقدند بازارها در حال حاضر بیش از آنکه تحت‌تاثیر شاخص‌های بنیادی سهام از جمله سوددهی و درآمد شرکت‌ها قرار داشته باشند، تحت‌تاثیر رویدادهای ژئوپلیتیک هستند. در سال‌جاری میلادی که در ماه پایانی آن قرار داریم رویدادهای ژئوپلیتیک متعددی رخ داده و اکثر آنها همچنان بر بازارها اثر خواهد گذاشت؛ زیرا از میان نرفته‌اند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین رویدادها که بر سرمایه‌گذاران و بازارها اثر می‌گذارند اشاره می‌کنیم.

سه شنبه 12 آذر 1398 ساعت 1:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

تاثیر بحران‌های ژئوپلیتیک

نخستین رویداد، جنگ تجاری چین و آمریکاست. این عامل بزرگ‌ترین عامل نگرانی سرمایه‌گذاران در سراسر جهان است. دو اقتصاد بزرگ جهان همچنان مشغول اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی یکدیگر هستند و هنوز توافقی بین این دو کشور به امضا نرسیده است. همچنین این نگرانی وجود دارد که ایالات‌متحده در سال جدید میلادی تلاش کند ساختار روابط تجاری خود را با دیگر شرکای تجاری از جمله اتحادیه اروپا دگرگون کند. دومین عامل انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است. سال آینده انتخابات یاد شده اثرات بزرگی بر بازارها خواهد داشت. ترامپ تلاش خواهد کرد برای دومین بار به ریاست‌جمهوری آمریکا انتخاب شود و اکنون تصور می‌شود خانم الیزابت وارن رقیب اصلی او از حزب دموکرات خواهد بود. سومین عامل، برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا است. هنوز هیچ چیز درباره نحوه جدایی این کشور از اتحادیه اروپا مشخص نیست. بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلستان اعلام کرده حداکثر پایان ماه ژانویه این جدایی رخ خواهد داد، اما انتخابات عمومی ماه جاری در انگلستان برگزار می‌شود و تقریبا هر امکانی از جمله منتفی شدن کل برنامه جدایی این کشور از اتحادیه اروپا وجود دارد.

چهارمین عامل، کاهش نرخ رشد اقتصادی جهان است. جهانی‌سازی مورد تهدید قرار گرفته و حمایت‌گرایی و سیاست‌های پوپولیستی در حال گسترش است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده، امسال اقتصاد جهان ۳ درصد رشد خواهد کرد یعنی پایین‌ترین میزان پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸، البته سال آینده این رقم به ۴/ ۳ درصد افزایش خواهد یافت. اما تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران معتقدند پایان سال آینده اقتصاد جهان دچار رکود خواهد شد. در نهایت، ناآرامی‌های سیاسی بر رفتار سرمایه‌گذاران اثر می‌گذارد. در تعداد زیادی از کشورهای جهان از جمله فرانسه، هنگ‌کنگ و برخی کشورهای خاورمیانه مدت‌هاست ناآرامی‌ها ادامه دارد و بعید است در آینده نزدیک شاهد آرام شدن اوضاع باشیم. با توجه به اینکه تعداد زیادی از عوامل نگرانی سال‌جاری، سال آینده نیز وجود خواهند داشت، بازارهای مالی باید برای تداوم شرایط کنونی آماده باشند. سال آینده سالی پر افت و خیز برای بازارهای مالی و صنایع مختلف خواهد بود و این هم یک تهدید و هم یک فرصت برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است. اکنون این پرسش مطرح است که بهترین صنایع برای سرمایه‌گذاری در سال آینده کدام صنایع هستند؟ در سال‌جاری میلادی به رغم مشکلات بزرگی که در برابر اقتصاد جهان وجود داشته و دارد، شاخص‌های مالی در اکثر بورس‌های بزرگ رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته‌اند، البته در نیمه دوم امسال رشد شاخص‌ها کمتر بوده و این باور وجود دارد که دوران ۱۱ ساله رونق در بورس‌های جهان به پایان می‌رسد. به این ترتیب سال آینده سالی پر افت و خیز برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

تحلیلگران به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند در وهله نخست در سهام رو به رشد و ارزشمند یعنی دارای ارزش ذاتی سرمایه‌گذاری کنند. ابهام‌ها سبب می‌شود اشتیاق به سهام رو به رشد کمتر شود با این حال صنایعی وجود دارد که دارای شاخص‌های بنیادی مستحکمی در بلندمدت هستند. برای مثال سال آینده بازار تولید قانونی ماری جوانا رشد خواهد داشت و نیز تمرکز بیشتر بر مبارزه با تغییرات آب و هوایی سبب می‌شود دولت‌ها به اجرای سیاست‌های مبارزه با آلودگی محیط زیست بپردازند در نتیجه سهام شرکت‌های فعال در حوزه تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر رشد خواهد کرد. پیش‌بینی شده رشد سهام دیگر شرکت‌ها طی سال‌های آینده تدریجی خواهد بود؛ اما در بین این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های جدید از جمله اتوماسیون، امنیت سایبری، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی به‌عنوان سهم‌های با پتانسیل بالاتر برای رشد اشاره کرد. برخی از این فناوری‌ها سال‌هاست وجود دارند و برخی جدید هستند، اما طی سال آینده و سال‌های بعد از آن بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت در نتیجه این شرکت‌ها افقی روشن‌تر از بسیاری از شرکت‌ها خواهند داشت البته ممکن است سرعت رشد فعالیت آنها گاهی کمتر شود، اما روندهای کنونی از جمله افزایش استفاده از فناوری‌های مختلف ادامه پیدا خواهد کرد.

گروه بعدی شرکت‌های با پتانسیل رشد در صنایع معدنی قرار دارند. برخی ریسک‌ها که در سال‌جاری میلادی سبب کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان شده‌اند، سال آینده کاهش خواهند یافت و نرخ رشد اقتصاد جهان سال آینده بالاتر از امسال خواهد بود. با آنکه رشد اقتصاد چین سال آینده کمتر از امسال است اما اقتصادهای نوظهور در مجموع شرایط بهتری خواهند داشت و بر مصرف مواد خام افزوده خواهد شد. البته حتی امسال نیز که شرایط اقتصاد جهان خوب نبوده قیمت برخی مواد خام از جمله سنگ‌آهن افزایش یافته اما قیمت فلزات پایه عموما کاهش یافته است. صنعت بعدی که انتظار می‌رود قیمت سهام شرکت‌های فعال در آن پتانسیل رشد داشته باشد صنعت نفت و صنایع وابسته است. قیمت نفت امسال به‌رغم ضعف در اقتصاد جهان رشد کرده و شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه اکتشاف و استخراج نفت بر حجم سرمایه‌گذاری‌های خود افزوده‌اند؛ زیرا افقی مثبت برای بازار این ماده خام مشاهده می‌کنند، رشد تقاضا برای نفت سال آینده بیش از امسال پیش‌بینی شده و انتظار می‌رود برنامه کاهش عرضه نفت از سوی اوپک‌پلاس برای ۶ ماه پس از ماه مارس سال آینده تمدید شود. این عوامل زمینه رشد تدریجی قیمت نفت را فراهم خواهند کرد.

شرکت‌های فعال در حوزه تولید دارو پتانسیل رشد خواهند داشت. سرمایه‌گذاران باید به‌دنبال سهام شرکت‌هایی باشند که سال آینده به فعالیت‌های خود می‌افزایند یا از لحاظ قانونی مجوز فعالیت دریافت می‌کنند. برای مثال شرکت اسکات‌گلد قصد دارد تولید تجاری را در معدن خود در اسکاتلند آغاز کند و شرکت آمارین ایرلند که در حوزه فناوری زیستی فعالیت می‌کند امیدوار است اداره غذا و داروی آمریکا مجوز تولید داروی واسپا را از اوایل سال آینده صادر کند. گروه بعدی سهام، سهم‌های ارزشمند هستند که اکنون به هر دلیل با قیمت پایین‌تر از ارزش ذاتی خود در حال داد و ستد هستند. برای مثال شرکت‌ها در شاخص اف‌تی‌اس‌ایی ۱۰۰ بورس انگلستان در سال‌جاری میلادی کمتر از ۱۰ درصد رشد کرده‌اند یعنی عملکرد آنها از تقریبا تمامی شاخص‌ها در بورس‌های بزرگ جهان پایین‌تر بوده است. علت اصلی این عملکرد ضعیف بحران حاصل از جدایی انگلستان از اتحادیه اروپاست. هنوز هم درباره آینده اقتصاد انگلستان ابهام‌های عمیقی وجود دارد، اما پیش‌بینی می‌شود شرایط بهتر شود، در نتیجه اکنون وقت سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های این شاخص است. هر نشانه از جدایی برنامه‌ریزی شده انگلستان از اتحادیه اروپا رونق بورس انگلستان را در پی خواهد داشت.

اما در اینجا لازم است به سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز نیز اشاره کنیم. تعدادی از اقتصاددانان معتقدند شاخص دلار سال آینده کاهش خواهد یافت. ارزش دلار در سال‌های اخیر رشد کرده و حتی سه‌بار کاهش نرخ بهره در آمریکا به کاهش ارزش این ارز منجر نشده است. ترامپ خواستار کاهش ارزش دلار برای کمک به صنایع و کالاهای صادراتی آمریکا است. انتظار می‌رود همزمان با بهتر شدن شرایط اقتصادی در اروپا و آسیا از ارزش دلار کاسته شود و در این حالت ارزها در اقتصادهای نوظهور حمایت خواهند شد. همچنین انتظار می‌رود عملکرد یورو در برابر دلار بهتر شود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

همراه بام جدید، خدمتی نوین به مشتریان بانک ملی ایران

اپلیکیشن همراه بام جدید بانک ملی ایران مطابق با استاندارهای روز دنیا در حوزه طراحی و با تکیه بر طراحی کاربر محور و بهره جستن از نظرات کاربران پیاده سازی و در «ملی شو۳» رونمایی شد.

 • 3

تجارت خارجی ۱۰ ماهه ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید

رییس کل گمرک ایران گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید و میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت.

 • 2

رونمایی از پرداخت QR code ایران کیش با حضور مدیر عامل بانک تجارت

سرویس جدید پرداخت مبتنی بر QR code در اپلیکیشن پات شرکت کارت اعتباری ایران کیش با حضور دولت آبادی مدیر عامل بانک تجارت رونمایی شد.

 • 2

بانک توسعه صادرات به سامانه هدایت رمزیکبارمصرف بانک مرکزی متصل شد

بانک توسعه صادرات ایران از تاریخ سوم بهمن ماه به سامانه هریم (هدایت رمز یکبار مصرف) بانک مرکزی متصل شد.

 • 2

تمدید مهلت ثبت نام چهارمین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی تا ۱۰بهمن

انجمن مالی اسلامی با همکاری دانشگاه امام صادق(ع)، سازمان بورس، موسسه REDmoney مالزی و بانک قرض الحسنه رسالت دوره DBA بازار سرمایه اسلامی را برگزار می‌کند.

 • 2

جایگاه مناسب بانک کشاورزی در فهرست شرکت های برتر ایران

بانک کشاورزی در بیست و دومین سال رتبه بندی ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور،  جایگاه مناسب خود را حفظ کرد و پس از ارزیابی های اطلاعات سال مالی ۱۳۹۷ در رده بیست و یکم قرار گرفت.

 • 3

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

پرداخت تسهیلات به پذیرندگان پایانه های فروشگاهی در بانک تجارت

بانک تجارت در راستای ارائه خدمات بیشتر به دارندگان دستگاه های POS متصل به بانک تجارت، در قالب طرح جدید "تسهیلات پایانه های فروشگاهی" تسهیلات ویژه پرداخت می کند.

 • 2

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 48

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 48

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 49

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 59

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 18

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 25

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 63