تاثیر افزایش درآمدهای نفتی بر اقتصاد

تاثیر افزایش درآمدهای نفتی بر اقتصاد

در صورت احتمال افزایش درآمدهای نفتی، به طور قطع شرایط تغییر خواهد کرد و پول‌های فروش نفت ایران در کشورهای دیگر آزاد می‌شود و طبیعتا در بازار ارز نیز تاثیرگذار خواهد بود.

یکشنبه 25 آبان 1399 ساعت 14:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، ۸ نوامبر ۲۰۱۶ درست زمانی که دونالد ترامپ بر سر کار آمد، سیاست فشار حداکثری را برای اقتصاد ایران در پیش گرفت؛ از برجام خارج شد، فروش نفت ایران را به شدت کاهش داد و تحریم های بیشتری را نیز علیه ایران اعمال کرد. اگرچه یکی از مهمترین فشارهای اقتصادی، تحریم نفتی بود اما با افت شدید صادرات نفت ایران به کشورهای خارجی، ورق به گونه دیگری برگشت و اقتصاد به سمت غیرنفتی شدن حرکت کرد. در این شرایط کرونا مزید بر علت شد تا این مسیر به درستی طی نشود و صادرات غیرنفتی نیز با پیج و خم هایی مواجه شود.

به هر حال، این شرایط سخت به نحوی گذشت که هم اکنون سیگنال هایی مبنی بر احتمال افزایش درآمدهای نفتی برای ایران وجود دارد که ناشی از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال بازگشت به برجام است. در ابتدای مهر ماه رویترز گزارش داد که صادرات نفت ایران در روز به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده که البته به گفته مقامات دولت ایران، ما آمار دقیقی ارائه نخواهیم کرد، چرا که سیاست دولت انتشار اطلاعات این چنین در شرایط جنگ اقتصادی نیست.

اگرچه پیش بینی ها حاکی از افزایش درآمدهای نفتی با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا است، اما به گفته کارشناسان برای بهره بردن از این موضوع و تاثیر آن بر بازارهای دیگر از جمله ارز و تداوم روند کاهشی قیمت ها، باید الزامات آن رعایت شود کرد. ضمن اینکه برای هزینه کرد آن نیز اولویت بندی داشت.

در همین باره، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران می گوید: افزایش درآمدهای نفتی می تواند چاشنی و کمکی برای تحرک اقتصاد عقب مانده ایران باشد، اما به شرط اینکه از این درآمدها به نحو احسن استفاده شود. به عنوان نمونه برای مواد اولیه ای که در ایران نمی توان تولید کرد یا داروها و کالاهای اساسی و ضروری استفاده شود. حتی می توان با درآمدهای نفتی، در کشورهای دیگر سرمایه گذاری و پایگاه های اقتصادی مهمی ایجاد کرد.

حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایبِنا تصریح کرد: اگر درآمدهای نفتی ما منجر به تولید شود و به بخش های مولد اختصاص یابد، محرک دیگر بخش های اقتصاد باشد و منجر به جهش صادرات شود، می توان گفت بهترین مسیر را رفته ایم که نیازمند احیای روابط بین المللی با دنیا هستیم.

وی با بیان اینکه بیشتر مشکلات ناشی از اقتصاد بیمار کشور است که براساس درآمدهای نفتی شکل گرفت، ادامه داد: براساس برنامه ریزی هایی که در سال گذشته به طور جدی صورت گرفت، مقرر شد بر مدار اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم و درآمدهای صادرات غیرنفتی را توسعه دهیم. این روند تا حدودی آغاز شد، اما بروز بیماری کرونا اختلالاتی را در این بخش ایجاد کرد.

دبیرکل و عضو هیات‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران اظهار کرد: هرچند در گذشته سهم بالایی از صادرات نفت در جهان داشتیم و یکی از موسسان اوپک بودیم؛ اما در یکی دوسال گذشته به دلیل تشدید تحریم ها با کاهش درآمد نفتی مواجه شدیم و بعید است اگر تحریم ها هم لغو شود به شرایط قبلی خود بازگردیم. از سوی دیگر کاهش مصرف نفت از سوی کشورهای مصرف کننده نفت باعث شد که قیمت نفت هم پایین بیاید و این مهم نشان می دهد بازار نفت آینده نمی تواند حتی اگر تحریم ها هم برداشته شود و مشتریان قبلی هم برگردند، به رونق برسد. کرونا باعث شده مصرف روزانه نفت پایین بیاید؛ بنابراین با همه اوصاف نباید امیدوار باشیم که با برداشته شدن تحریم اقتصاد را به زمان قبل از تحریم نفت برگردانیم.

صالحی تاکید کرد: باید تلاش کنیم راهی که برای توسعه صادرات غیرنفتی آغاز کردیم را ادامه دهیم و کشور را به سمت اقتصاد بدون نفت سوق دهیم. به گفته رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در صورت احتمال افزایش درآمدهای نفتی و ریاست جمهوری و بازگشت به برجام، به طور قطع شرایط تغییر خواهد کرد و حداقل اینکه پول های ناشی از فروش نفت ایران در کشورهای دیگر آزاد می شود و طبیعتا در بازار ارز نیز تاثیر گذار خواهد بود.

وی با تاکید براینکه موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، روابط بانکی است، افزود: به فرض اینکه نفت را به مشتریان قبل هم بتوانیم بفروشیم آیا در انتقال پول مشکلی نخواهیم داشت؟ تحریم های بانکی بسیار مهم است که در این میان پیوستن به FATF بیش از پیش مهم جلوه می کند.

صالحی در پایان تاکید کرد: برای بازسازی اقتصاد باید تصمیمات درست و اساسی اتخاذ شود چرا که اقتصاد کنونی تاب آوری آنچنانی ندارد؛ بنابراین باید عقب ماندگی آن جبران شود. امروز در دنیا، جدایی برای اقتصاد سم است و اگر بخواهیم اقتصاد ایران را جدا از دنیا تعریف کنیم روز به روز ضعیف تر خواهیم شد و اجازه دفاع از این اقتصاد را هم به خودمان نمی دهیم.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 1

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 3

واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند

رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها خود را حامی تولید می‌دانند و بر این باورند که واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند.

 • 5

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 22

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 25

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 24

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 22

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 12

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 24

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 17

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 16

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 13

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 20

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 19

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 41

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 37

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 44