بیانیه رهبری؛ ستاره قطبی حرکت فناورانه کشور است

بیانیه رهبری؛ ستاره قطبی حرکت فناورانه کشور است

تهران- ایرنا- رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به بیانیه رهبر با عنوان «گام دوم انقلاب» برای دهه پنجم پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، این بیانیه راهبردی را ستاره قطبی حرکت کشور به ویژه در مسیر حرکت فناورانه و نوآورانه دانست.

سه شنبه 14 اسفند 1397 ساعت 15:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

«اسماعیل قادری‌فر» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگارعلمی ایرنا درخصوص بیانات رهبرمعظم انقلاب درحوزه علم و فناوری افزود: بیانیه‌ای که تحت عنوان گام دوم انقلاب برای دهه پنجم و در چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی توسط رهبر معظم صادر شده است یکی از حکیمانه‌ترین تعابیریست که در طول زعامت ایشان و مشتمل بر یک نگاه بلند مدت در آنچه به عنوان روند انقلاب اسلامی در چهل سال افتخارآفرینی و اقتدارآفرینی در همه عرصه‌ها از اقتصاد و علم و فناوری، استکبارستیزی و خودکفایی و شاخه‌های مختلف ناشی از انقلاب شکوهمند اسلامی، برای ملت ایران حاصل شده است.
وی بیان کرد: در حقیقت رهبری با یک تصویر جامع از واژه «ما می‌توانیم» در همه عرصه‌ها وضعیت سال‌های پس از انقلاب را به درستی تبیین کردند و با یک نگاه و افق آینده‌نگرانه و بلند مدت که ناشی از روح رهبران بلند آسمانی و ملکوتی است یک چارچوب محکمی را برای آینده پر افتخار جمهوری اسلامی رقم زدند.
قادری‌فر بیان کرد: خوشبختانه ما افتخار داریم در این بیانیه راهبردی به عنوان ستاره قطبی حرکت کشور به سمت آرمان‌های انقلاب اسلامی یکی از اساسی‌ترین، محکم‌ترین و اولین گامی که ترسیم فرمودند پرداختن به علم و پژوهش فناوری و نوآوری به عنوان شاه‌بیت پیشرفت کشور بوده است، طبیعتا این نگاه و تدابیر ایشان مخصوصا در دو دهه اخیر برای جنبش نرم‌افزاری و روند تولید علم در کشور وظیفه عالمان، نخبگان و فناوران جامعه، محققان و اندیشمندان دانشگاهی را برای پراختن به این مقوله مهم مضاعف می‌کند.
وی گفت: از یک طرف افتخار داریم که در نگاه تیزبین و هوشمند رهبر معظم انقلاب، موضوع علم و فناوری به عنوان یکی از شاخصه‌های جدی پرداخته شده و از طرف دیگر احساس تکلیف و وظیفه می‌کنیم که نگاه به علم نافع و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باز هم و بیشتر از گذشته به موضوع مهم تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان پیشران موتور محرک این حرکت انقلابی بپردازیم.
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: طبیعتا برای برداشتن این گام بلند نیاز به برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و دراز مدت داریم؛ در کوتاه‌مدت برنامه محوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و جامعه نخبگانی کشور همان بحث حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه مفهومی با عنوان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در کشور است که از طریق شتاب‌بخشی به جریان کارهای نوپا و استارتاپ‌ها از یک طرف و از طرف دیگر با تعمیق و توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به دنبال این مقوله هستیم.
وی گفت: افتخار داریم در چهل و یکمین سال انقلاب ایران تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده از مرز 4 هزار و 200 شرکت گذشته و بیش از 6 هزار و 200 استارتاپ توانمند در حوزه‌های گوناگون در حوزه کسب و کارهای نو در حال فعالیت هستند، در همین شرایط متلاطم اقتصادی چه ناشی از فشارهای استکبار جهانی و تحریم‌ها و چه سوء مدیریت‌ها در بخش اقتصادی خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان خوش درخشیدند و رکورد بیش از 60 هزار میلیارد تومان فروش را تجربه کردند.
وی یادآور شد: همه اینها موید این هست که دهه پنجم انقلاب، دهه شکوفایی و رونق اقتصاد دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نو هست، در معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی خواهیم کرد و در برنامه‌هایی که داریم حتما این ظرفیت‌ها را شکوفا و بالقوه کنیم و اساسی‌ترین برنامه‌ای که معاونت ذیل زیست‌بوم نوآوری کشور و شکوفایی کسب‌وکارهای استارتاپی داریم که مفهوم نوآوری در شهر و مفهوم رسوخ نوآوری در صنایع مونتاژ کشور و استفاده از ظرفیت منطقه‌ای و پتانسیل‌هایی که در جای جای کشور وجود دارد را به خدمت بگیریم و بتوانیم نسل جدید استارتاپ‌های حوزه صنعتی و تکنولوژی را به خدمت بگیریم.
وی گفت: معاونت علمی و فناوری در راستای تحقق تدابیر رهبری برای بازارسازی و از همه مهم‌تر توسعه سیاست راهبردی کارآفرینی فناورانه، برنامه کلیدی دارد و در این مسیر، دست همه نهادهای دولتی و حاکمیتی کشور را به گرمی برای همراهی و حمایت و همکاری می‌فشارد.
قادری‌فر تصریح کرد: از سوی دیگر، معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان تسهیلگر و حامی جریان اقتصاد دانش‌بنیان و اکوسیستم استارتاپی، خود را موظف می‌داند که سیاست‌های لازم را برای افزودن چتر حمایتی برای آنها فراهم کند که بتوانیم ظرفیت‌های بیشتری را در سال‌های آتی در اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا کنیم.
علمی ** 9340** 1055

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 3

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 3

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 8

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 18

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 19

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 20

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 19

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 11

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 19

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 27

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 22

واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند

رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها خود را حامی تولید می‌دانند و بر این باورند که واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند.

 • 26

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 32

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 40

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 33

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 39

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 16

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 22

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 35

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 23