بن‌بست در توافق تجاری

بن‌بست در توافق تجاری

کیث بردشیر /نیویورک‌تایمز اواخر ماه گذشته میلادی در حاشیه نشست گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، ترامپ و رئیس‌جمهوری چین بر سر از سرگرفته شدن مذاکرات تجاری توافق کردند و قرار شد در مدت مذاکرات، تعرفه جدیدی بر کالاهای صادراتی یکدیگر اعمال نکنند. این خبری مثبت بود که به رشد شاخص‌های مالی در بورس‌های جهان منجر شد. البته دوره هیجانی سرمایه‌گذاران چندان طولانی نبود، زیرا در پایان سال گذشته میلادی نیز ترامپ و رئیس‌جمهوری چین بر سر انجام مذاکرات تجاری و توقف اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی طرف مقابل توافق کرده بودند، اما مذاکرات با شکست مواجه شد و به بن‌بست رسید.

شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 1:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بن‌بست در توافق تجاری

به باور تحلیلگران اختلافات بین دو طرف به اندازه‌ای هست که سبب شود مذاکرات کنونی به بن‌بست برسد. از ماه‌ها پیش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا به اقتصاد دو کشور و جهان لطمه وارد کرده و اکنون شرکت‌ها صرفا با توافق‌های کلامی بین ترامپ و رئیس‌جمهوری چین از آینده مطمئن نمی‌شوند. تاکنون واکنش چین به تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای صادراتی این کشور، اقدامات تلافی‌جویانه بوده، البته آمریکا محدودیت‌های متعددی برای چین در نظر گرفته است. کارشناسان معتقدند اگر دو طرف بتوانند به یک توافق محدود دست پیدا کنند، بر شدت تنش‌ها افزوده نمی‌شود و تعرفه‌های کنونی ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بماند. از سوی دیگر در این حالت شرکت‌های بین‌المللی تلاش خواهند کرد از میزان وابستگی خود به زنجیره عرضه چین بکاهند. رئیس مرکز مطالعات چین در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: «تا وقتی ریسک وجود دارد، وابستگی به زنجیره عرضه چین منطقی نیست. به نظر می‌رسد برخی مدیران شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به این نتیجه رسیده‌اند که تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا قابل رفع نیستند و اگر شدت نیابند در سطوح کنونی باقی خواهند ماند.»

حفظ تعرفه‌ها در سطوح کنونی، بهترین راه‌حل دوم برای چین و آمریکاست. البته بهتر است تعرفه‌ها حذف شود، اما تحقق این امر بسیار بعید به نظر می‌رسد. آمریکایی‌ها خواهان تغییرات بنیادی در سیاست‌های تجاری چین هستند و در مقابل دولت چین بارها اعلام کرده منافع ملی خود را زیر پا نخواهد گذاشت. در واقع چین خواستار لغو تمامی تعرفه‌هاست و حاضر نیست مدل اقتصادی خود یعنی کمک به شرکت‌های دولتی و خصوصی را کنار بگذارد زیرا این سیاست به خارج شدن صدها میلیون نفر از فقر طی سال‌های اخیر منجر شده و چین را به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کرده است. از دید چین، توافق اخیر بین ترامپ و رئیس‌جمهوری چین یک موفقیت کوتاه‌مدت است. ترامپ طبق این توافق اعمال تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادرات چین به آمریکا را به تعویق انداخته است. همچنین از محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت شرکت هوآوی کاسته شده است و نکته مهم‌تر اینکه چین بدون قبول تغییرات مورد نظر آمریکا، این کشور را متقاعد کرده به میز مذاکره تجاری بازگردد. اعمال تعرفه برای کالاهای چینی سبب شده بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده کالا از چین خارج شوند و به دیگر کشورها از جمله ویتنام بروند. به همین دلیل واردات آمریکا از ویتنام امسال افزایش یافته است.

افق وضعیت مبهم کنونی مشخص نیست و شاهد تغییراتی در زنجیره عرضه در آسیا هستیم: از یکسو شرکت‌های آمریکایی عملیات‌های خود را به خارج از چین منتقل کرده‌اند و از سوی دیگر چین در حال یافتن بازارهای جدید برای صادرات خود است. چین برای مدت‌های طولانی مرکز تولید کارخانه‌ای جهان باقی خواهد ماند، زیرا زنجیره عرضه آن بسیار گسترده و نیروی کار آن آموزش‌دیده هستند. حتی شرکت‌هایی که بخش پایانی تولید محصولات خود را از چین خارج می‌کنند، همچنان در حال خرید مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای از چین هستند و به ویژه این وضعیت در بخش محصولات الکترونیک مشاهده می‌شود، زیرا چین در این بخش تخصص بالایی دارد.

تغییر کلی یک زنجیره عرضه، کاری بسیار دشوار و زمانبر است که گاه سال‌ها و حتی چند دهه طول می‌کشد. ترامپ با وضعیتی گیج‌کننده مواجه است: او چندی پیش نسبت به افزایش واردات کالا از ویتنام ابراز نگرانی کرد و گفت اگر احساس شود شرکت‌ها وانمود می‌کنند خارج از چین به تولید کالا مشغولند، در حالی که قطعات ساخت چین در محصولات خود به کار می‌برند، فعالیت‌هایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر چین ابزارهای مختلفی برای اعمال فشار بر ترامپ دارد. کاستن از واردات محصولات کشاورزی یک ابزار موثر است. البته این به آن معنا نیست که چین می‌تواند هر اقدامی علیه شرکت‌های آمریکایی انجام دهد. برای مثال اگر بر شرکت‌هایی نظیر اپل و جنرال موتورز که محصولات‌شان را در چین می‌فروشند، فشار وارد شود، کارگران چینی که برای این شرکت کار می‌کنند شغل خود را از دست خواهند داد.

استراتژی چین تاکنون هدف قرار دادن محصولات کشاورزی از ایالت‌هایی بوده است که ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به حمایت آنها نیاز دارد و این استراتژی موثر بوده است. کشاورزان متضرر شده‌اند و از ترامپ خواسته‌اند جنگ تعرفه‌ای را پایان دهد. ترامپ نقاط ضعف متعددی دارد و چین می‌تواند از این نقاط ضعف استفاده کند. اگر بورس آمریکا از اقدامات تلافی‌جویانه چین لطمه ببینند یا رشد اقتصاد آمریکا کاهش یابد ترامپ مجبور است امتیازهای بیشتری به چین بدهد. البته چین باید برنامه‌های فراگیرتری برای کاهش وابستگی به بازار آمریکا تدوین کند، زیرا حتی اگر ترامپ در انتخابات سال آینده پیروز نشود، هر کس در کاخ سفید مستقر شود رویکرد آشتی‌جویانه در قبال چین نخواهد داشت. از سوی دیگر آمریکا باید یک استراتژی موثر در قبال چین اتخاذ کند، زیرا رویه‌های تجاری چین به زیان اقتصاد و امنیت آمریکاست.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 22

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 24

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 25

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 34

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 12

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 14

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 51

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 52

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 96

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 19

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 13

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 13

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 41

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 44

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 50

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 14

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 45

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 15

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 40

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 38