بعد از مشروطه انبوهی از قوانین و مقررات داشته ایم

بعد از مشروطه انبوهی از قوانین و مقررات داشته ایم

تبریز - ایرنا - معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد: ما بعد از مشروطه تا به امروز انبوهی از قوانین و مقررات داشته ایم که شناسایی قوانین معتبر از بین آنها حتی برای اهل فن نیز دشوار است.

سه شنبه 8 آبان 1397 ساعت 20:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش ایرنا، مهدی مهدی زاده امروز چهارشنبه در نشست آسیب شناسی نظام تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور در دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز گفت: برنامه های ترویجی معاونت حقوقی ریاست جمهوری را در سطح استان‌ها از دانشگاه تبریز شروع کردیم که شروع بسیار خوبی است، زیرا تبریز خاستگاه قانون و مشروطه خواهی است.
وی، در خصوص نظام قانون گذاری مطلوب برای کشورمان نیز اظهار داشت: آن نظام حقوقی مطلوب است که در آن برای تنقیح مقررات و قوانین، ساختار خاص دقیق و علمی پیش بینی و طراحی شده باشد.
معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری افزود: کشور بعد از مشروطه وارد دوران نوین سیاسی و اجتماعی شد.
مهدی زاده ادامه داد: دولت وظیفه دارد قوانین و مقررات را منتشر کند و به دست مردم برساند، اما ما در این زمینه در ابتدای راه هستیم.
وی تشریح کرد: نظام اجتماعی و سیاسی که می‌خواهد خود را تابع قانون بداند و حاکمیت قانون را سرلوحه خود قرار دهد، باید آگاهی از قوانین و مقررات را در اولویت قرار دهد.
مهدی زاده گفت: در نظر مخاطب اصلی اطلاع‌رسانی در زمینه قوانین و مقررات، عامه مردم است اما مدیران اجرایی نیز که قوانینی در خصوص نهاد های متبوع آنان وضع می‌شود، می توانند بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: سامانه‌ها و شیوه های مختلفی را برای اطلاع‌رسانی مقررات ایجاد کرده ایم و پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور که جدیدترین قوانین و مقررات را ساعت به ساعت مخابره می‌کند، یکی از آنهاست.
مهدی زاده ادامه داد: ایجاد سامانه رایانامه حقوقی که در آن هر یک از شهروندان با دادن پست الکترونیکی خود، روزانه به طور رایگان جدیدترین قوانین کشور را دریافت می کنند، از دیگر اقدامات ما در زمینه اطلاع رسانی به مردم است.
وی با اشاره به روش های سنتی که از چند دهه قبل در این معاونت دنبال شده گفت: انتشار مجموعه های قوانین و مقررات که رویکردی تنقیحی به قوانین دارند، برای مخاطبان روشن می‌کند که در حال حاضر در موضوعات مختلف چه قوانینی معتبر است.
معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری افزود: اگر چه این مجموعه‌ها در پایتخت و در بین حقوقدانان و دانشگاهیان مورد توجه و وثوق است اما باید این را در استان‌های دیگر کشور هم ارائه و این ظرفیت را به همگان معرفی کنیم.
مهدی زاده با اشاره به سابقه تاسیس معاونت حقوقی ریاست جمهوری، گفت: این سازمان در سال 1350 تاسیس شد و قبل از آن در ساختار هایی مانند وزارت دادگستری و سپس در مجلس سنا قرار داشت.
518

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 66

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 61

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 52

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 115

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 66

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 60

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 47

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 59

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 56

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 70

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 50

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 47

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 46

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 41

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 50

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 47