بستن مالیات سنگین برتولید منجر به حساب‌سازی شده است/تبدیل سیستم دستمزدی به کارمزدی باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

بستن مالیات سنگین برتولید منجر به حساب‌سازی شده است/تبدیل سیستم دستمزدی به کارمزدی باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

بهنام ملکی اقتصاددان معتقد است تولید تنها حوزه‎ای است که دولت مالیات سنگینی بر آن بسته است در حالی که رونق تولید بسته به کاهش مالیات است. این مسأله باعث شده که بسیاری از تولید کنندگان واقعی کشور دست به حساب سازی بزنند.

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 3:10

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

بهنام ملکی اقتصاددان و استاد دانشگاه در خصوص راهکارهای رونق تولید در اقتصاد کشور در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: کاهش سهم همه اجزای نظام اقتصادی کشور در کاهش هزینه‌های تولید در شرایط کنونی و در همه حوزه‌های اقتصادی بسیار حیاتی است. تلاش در جهت افزایش سودآوری تولید از جمله مهمترین وظایف همه اجزای اقتصادی نظام به شمار می‌رود که اصلی‌ترین مسؤولیت این مهم برعهده نظام مالیاتی کشور است. افزایش مالیات بر فعالیت‌های سوداگرانه از جمله مهمترین وظایف نظام مالیاتی کشور به شمار می‌رود تا دراین بخش با اجرای مالیات بر بخش‌های غیر مولد و فعالیت‌های سوداگرانه‌ای مانند خرید ملک و زمین برای سودآوری بیشتر جلوگیری کند.

استاد اقتصاد افزود: نظام مالیاتی کشور باید با گذاشتن موانع سخت پیش پای مخاطره آفرینان اقتصادی و لغو معافیت‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند رشد تولید را در دستور کار قرار دهد. تغییر فضای اقتصاد کشور از لغو معافیت‌ها و سخت گیری بر فعالیت‌های غیرمولد شکل می‌گیرد، لذا تغییر دادن فضا به نفع تولید بسیار ضروری است چرا که نقدینگی در اقتصاد کشور همانند یک اژدهای خفته است که پا به هر جا بگذارد آنجا را آتش می‌کشد.

وی اظهار داشت: خشکاندن کانون های تورمی و جلوگیری از اختصاص بودجه های غیر مولدی که نه تنها  نفعی به اقتصاد ملی نمی‌رساند بلکه باعث تولید نقدینگی بیشتر شده و بازارهای خریدی به وجود می‌آورد که اقتصاد کشور را تخریب می‌کند باید در دستور کار قرار داده شود. قطعاً کمک کردن به تولید نیازمند حضور،نظارت و هماهنگی و برنامه ریزی همه اجزای نظام است. حمله کردن صرف به سیستم بانکی راهکار رشد تولید نیست، هر چند نظام بانکداری به سهم خود در عدم رشد و توفیق تولید مقصر است اما غفلت از ناکارآمدی‌های سایر اجزای تاثیر گذار بر اقتصاد و تولید نیز دردسر ساز است.

بهنام ملکی گفت: اقتصاد کشور باید تولیدی شود و تولید نیز اقتصادی. جدا شدن از پول و دلارهای نفتی در اقتصاد و عدم دست درازی به صندوق توسعه ملی موضوعاتی است که در رشد تولید باید جدی گرفته شود. وفادار ماندن به هدف صندوق توسعه ملی و عدم برداشت ازآن به بهانه های مختلف است که اقتصاد را پربا جا می گذارد. موضوع پرداخت حقوق به 5 میلیون نفر که کار مفید آنها تحت بررسی قرار نگرفته نیز از موضوعاتی است که زیان‌های قابل توجهی به اقتصاد کشور وارد کرده است. تبدیل سیستم دستمزدی به کارمزدی یعنی به ازای کار انجام شده پول و حقوق پرداخت شود موضوعی است که علاوه بر ایجاد عدالت اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش راندمان کاری و ارتقای بهتر فعالیتهای دولتی و اداری شود.

کارشناس اقتصادی بیان داشت: نقدینگی و سپرده های سنگین بانکی نیز از مسائل تورم زای کشور است. مهار کردن نقدینگی بسته به برنامه‌ریزی‌ها و اجرای تصمیمات کوتاه، میان مدت و بلند مدتی است که باید به صورت ریز با جزییات مورد بررسی قرار داده شود. در مقطع کنونی که متاسفانه تورم تازنده تر از سود بانکی است و برخی سودهای بالای بانکی چند ده میلیونی دریافت می کنند دریافت مالیات از صاحبان سپرده های بالا ودریافت کنندگان سودهای کلان به نفع اقتصاد و تولید کشور است. قطعا دراین باره دولت باید با مشخص کردن مبلغی به عنوان پایه مشمولان مالیات از سودهای سپرده بانکی را مشخص کند.

وی دراین باره بیان داشت: تولید تنها حوزه‌ای است که دولت مالیات سنگینی بر آن بسته است در حالی که رونق تولید بسته به کاهش مالیات است. پرداخت 25 درصد مالیات بر سود شرکت ها،9 درصد مالیات بر ارزش افرزوده توانایی فعالیت جدی را از تولید کنندگان گرفته است؛ این مساله به قدری جدی و مخرب بوده که متأسفانه بسیاری از تولید کنندگان واقعی کشور دست به حساب سازی و تقلب زده‌اند. شفاف سازی تولید و تعدیل نرخ های مالیاتی در تولید بسیار مهم است، بخصوص در شرکت‌های تولید دانش بنیان. 

بهنام ملکی گفت: خشکاندن کانون های تورم در اقتصاد ملی ؛ عدم دریافت از صندوق توسعه ملی به دلایل مختلف روش های مهم در ساماندهی اقتصاد کشور است. برداشت از صندوق توسعه ملی باید با الگوسازیهایی همانند صندوق توسعه ملی نروژ دنبال شود؛ پرداخت وام به تولید کنندگان واقعی به صورت مرحله ای با دریافت تضمین های لازم صورت بگیرد، اگر تضمین ها به صورت کافی و مناسب گرفته شود تا دریافت کنندگان وام از کشور  فرار نکنند یا تسهیلات را به موضوعات دیگری اختصاص ندهند شروط لازم در دست یابی به تولید محقق شده است. ورود سیستم بانکی به تولید با مطلوب سازی سایر اجزای نظام اقتصادی به عنوان تکمیل کننده پازل رونق تولید خبرخوبی برای تولید کنندگان واقعی کشور خواهد بود. قطعا تصویب دریافت سود های بسیار بالا از بخش های غیر تولیدی ، غیر تجاری و سوداگرانه و کاهش مالیات بر بخش های تولید واقعی سامان دهی اقتصاد و تضمین ایجاد فضای بهتری برای رشد تولید کشور خواهد بود.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 65

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 68

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 75

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 69

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 50

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 61

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 52

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 63

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 65

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 58

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 60

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 57

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 63

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 60

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 58

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 60

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 101

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 66

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 61

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 67