بررسی طرح اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی

بررسی طرح اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی

رییس فراکسیون مناطق آزاد تجاری مجلس از بررسی طرح "اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی" در فراکسیون متبوعش خبر داد.

دوشنبه 24 شهریور 1399 ساعت 9:36

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از خبرگزاری خانه ملت، معصومه پاشایی بهرام رییس فراکسیون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در تشریح نخستین نشست فراکسیون متبوعش، به حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رییس کل گمرک، معاونت اقتصادی وزیر اقتصاد و داراریی و مدیران مناطق آزاد در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی وضعیت ثبت سفارش‌ها در مناطق آزاد نخستین دستور کار فراکسیون بود، افزود: براساس نامه دفتر حقوقی رییس‌جمهور، واردات کالا در مناطق آزاد نیازی به ثبت سفارش‌ ندارد، اما در حال حاضر به دلیل برخی محدودیت‌های ارزی ثبت سفارش برای واردات کالا در مناطق آزاد الزامی است؛ بنابراین مقرر شد گمرک و وزرات اقتصاد تدابیر لازم برای رفع این مشکل را پیش‌بینی کنند.

ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه براساس قانون ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد، اما خروج آن مشمول قوانین گمرکی می‌شود اضافه کرد: در حال حاضر گمرک به جای استقرار خارج از منطقه آزاد و ممانعت از خروج کالا از این مناطق، در منطقه آزاد مستقر شده و از ورود کالا به این مناطق جلوگیری می‌کند.

وی بررسی ضرورت معافیت‌های مالیاتی برای مناطق آزاد را دومین دستور کار فراکسیون متبوعش برشمرد و اضافه کرد: تمام نمایندگان حاضر در جلسه بر افزایش مشوق‌ها به ویژه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد تاکید کردند زیرا در حال حاضر این معافیت‌ها در ایران ۲۰ ساله است در حالی‌ که در مناطق آزاد همسایگانی مانند ترکیه ۹۰ ساله است که این امر موجب تشویق سرمایه‌گذار ایرانی به سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه می‌شود.

معافیت‌های مالیاتی انگیزه سرمایه‌گذاران برای فعالیت در مناطق آزاد را افزایش می‌دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است باید با در نظر گرفتن مشوق‌هایی خاص مانند معافیت‌های مالیاتی انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را افزایش داد. پاشایی با بیان اینکه بررسی طرح "اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی مصوب سال ۱۳۷۲" دستور کار دیگر فراکسیون متبوعش بود، ادامه داد: تمام بندهای این طرح بررسی شد؛ اگرچه حرف و حدیث‌های بسیاری مبنی بر اینکه در این طرح معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف شده، مطرح است، در این جلسه مشخص شد مالیات و عوارض مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده باید به این مناطق مسترد شود که برای تضمین اجرایی کردن آن مقرر شد عبارت "در صورت عدم بازگشت دخل و تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود" به طرح افزوده شود.

مناطق آزاد بهترین راه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه مناطق جدیدی که مقرر است به مناطق آزاد کشور افزوده شود، محروم هستند، ادامه داد: تاسیس مناطق آزاد می‌تواند بهترین راه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی باشد.

رییس فراکسیون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تاسیس مناطق آزاد با بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد، افزود: اگر قوانین مربوط به مناطق آزاد اصلاح شود، این مناطق دروازه‌ای برای توسعه مبادلات با همسایگان است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 322

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 94

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 308

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 348

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 306

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 126

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 124

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 121

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 128

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 139

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 119

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 107

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 108

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 105

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 121

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 131

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 116

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 112

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 111

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 111