با FATF دیگر نیازی به پیمان‌سپاری ارزی نیست/ رانت بیشتر دلیل مخالفت عده‌ای با شفافیت

با FATF دیگر نیازی به پیمان‌سپاری ارزی نیست/ رانت بیشتر دلیل مخالفت عده‌ای با شفافیت

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پیمان‌سپاری ارزی روشی قدیمی است که کارایی چندانی ندارد، بهترین جایگزین برای آن‌ را پیوستن به FATF و اجرای اصولی آن عنوان کرد.

جمعه 13 مهر 1397 ساعت 12:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از اقتصاد-آنلاین 

اقتصادآنلاین - صبانوبری؛ کامران ندری، کارشناس اقتصادی گفت: پیمان سپاری ارزی یک تجربه قدیمی است که از اوایل انقلاب وجود داشته و اتفاق جدیدی نیست، اما تاثیرگذاری آن‌هم همانقدری خواهد بود که در گذشته بوده‌است؛ با این حال صادرکنندگان ما هم همواره راهی برای برنگرداندن ارز خود پیدا کرده‌اند.

وی افزود: ساختار‌های اداری و سیستمی کشور ما برخلاف وجود تکنولوژی‌های جدید به نحوی است که به همین راه‌های قدیمی عادت کرده است و راهی جز این برای تامین ارز خود پیدا نمی‌کند.

ندری ادامه داد: این نشان می‌دهد روش‌های ما نسبت به گذشته تغییر زیادی نکرده است و این در حالیست که جهان به دنبال شفافیت بیشتر رفته است.

وی با اشاره به اینکه FATF یکی از همان زیرساخت‌هایی است که در دنیا برای جلوگیری از بروز همین مشکلات ایجاد شده‌است، گفت: متاسفانه ما این زیرساخت‌ها را خیلی قبول نداریم و با این تفکر که این مسائل ضد امنیت ملی است به آن بی توجه بودیم؛ در نتیجه کنترل چندانی بر روی مراودات و نقل و انتقالات مالی نداریم.

این کارشناس خاطرنشان کرد: رصد کردن معاملات صادرکنندگان در عمل پیچیده‌تر از تحریم‌های آمریکا و زیرنظر گرفتن معاملات ایران با سایر کشور‌ها نیست، اما می‌بینیم که آمریکا چگونه شرکت‌هایی که با ایران معامله کرده و تحریم‌هایش را دور می‌زنند پیدا می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: اما سوال اینجاست که چرا ما نمی‌توانیم چنین کاری بکنیم و مثل گذشته به دنبال گرفتن تعهد از صادرکنندگان هستیم که البته آن‌ها همواره جلوتر از قانون هستند.

وی دلیل عدم همکاری کشور‌های دیگر با ایران را وجود نداشتن شفافیت مالی در کشور دانست و گفت: وقتی که ما حتی نمی‌توانیم فعالیت شرکت‌های داخلی که تعدادشان بسیار کم است را کنترل کنیم، چگونه می‌توان انتظار داشت در سطح بین‌المللی با ما همکاری شود؟

ندری تنها راه موجود را پیروی از راهی که دنیا پیش گرفته‌است دانست و ادامه داد: البته حتما مخالفت‌هایی وجود خواهد داشت چون برخی از این‌راه ارتزاق می‌کنند و نمی‌توانند از رانت بگذرند.

وی با اشاره به اینکه پیوستن به FATF تنها با امضا و تصویب چند قانون امکان پذیر نیست، افزود: باید در عمل کارهای زیادی انجام شود و نیارمند یک اراده سیاسی قوی است زیرا دنیا مسئله مبارزه با پولشویی را بسیار جدی گرفته‌ زیرا از آن جواب گرفته است.

او اضافه کرد: باید آموزش‌های زیادی داده شود و زیرساخت‌ها تغییر کند، در غیر این‌صورت ما به همان روش‌های قدیمی باز خواهیم گشت که نمی‌گویم جواب نداده اما در حد خودش مفید بوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حمایت۱۱۰۰میلیاردی بانک کشاورزی از کارخانه تولید انواع آب میوه

بانک کشاورزی با اعطای تسهیلاتی به مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد ریال برای فعالیت واحد تولیدی شرکت عالیفرد نقش موثری در حمایت از تولید و صیانت از امنیت غذایی مردم داشته است.

 • 3

بانک کشاورزی طی ۱۰ ماه ۵۴۵ هزارمیلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد

مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام رشد ۳۵.۵ درصدی حجم منابع تجهیز شده توسط این بانک، از پرداخت ۵۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات تا پایان دی ماه خبر داد.

 • 5

حمایت۱۱۰میلیاردی بانک کشاورزی از پروژه مرغ تخمگذار در استان مرکزی

بانک کشاورزی با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات از پروژه مرغ تخمگذار در شهرستان ساوه حمایت کرد.

 • 3

تسهیلات بانک توسعه تعاون برای احداث ۷۵ هزار واحد مسکونی

رییس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۴ هزار پرونده اعتباری طی سال جاری در استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 4

بررسی ابعاد فقهی و حقوقی قراردادهای هوشمند در نظام مالی ایران

قرارداد هوشمند از جمله تحولات فناورانه در عصر جاری است که در حال دگرگون‌سازی فرایندهای صنعت و کسب‌وکار است.

 • 2

بانک «الأمل» یمن درصدد گسترش تامین مالی خرد

بانک تامین مالی خرد «الأمل»؛ (AMB)، اولین بانک تامین مالی خرد درخاورمیانه و شمال آفریقا، در سال ۲۰۰۹ برای ارائه خدمات مالی پایدار به خانوارهای کم‌درآمد، به صاحبان مشاغل خرد و کوچک در یمن تاسسیس شد.

 • 7

تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی طرح «دست به نقد» بانک گردشگری

بر اساس طرح "دست به نقد" بانک گردشگری، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی بانک بهره مند شوند.

 • 13

آغاز مرحله دوم و اعلام اسامی برندگان مرحله نخست طرح «پایش ۱۴۰۰»

پس از اجرای موفقیت آمیز نخستین مرحله طرح «پایش ۱۴۰۰» با هدف نظرسنجی گسترده از مشتریان بانک ملی ایران، دومین مرحله این طرح از فردا آغاز می شود.

 • 9

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 15

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 29

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 33

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 31

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 26

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 25

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 22

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 38

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 35

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 31

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 28

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 27