بالاترین و پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مهرماه

بالاترین و پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مهرماه

بالاترین نرخ تورم ماهانه در هفتمین ماه از سال ۹۸ برای استان‌های کرمان، تهران و هرمزگان و پایین‌ترین نرخ تورم ماهانه نیز برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و خوزستان محاسبه شده است.

سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت 0:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران درصد تغییرات شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مهرماه ۱۳۹۸ را با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بررسی کرده و نوشته است: نرخ تورم کل کشور در دوازده ماهه منتهی به مهرماه سال ۱۳۹۸ برابر با ۴۲ درصد بوده است.

براین اساس بالاترین تورم نقطه به نقطه مهرماه متعلق به استان‌های ایلام با ۳۴.۷، لرستان با ۳۳.۵ و یزد با ۳۲.۳ درصد بوده است. این شاخص برای استان تهران ۳۰.۶ درصد در مدت زمان مشابه بوده است. پایین‌ترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در این ماه در ۴ استان آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، فارس و همدان به ترتیب با ۲۲.۱، ۲۴.۸، ۲۵ و ۳۱.۹ درصد محاسبه شده است.

بالاترین نرخ تورم ماهانه نیز در هفتمین ماه سال مربوط به استان‌های کرمان با ۳.۴، تهران با ۳.۲ و هرمزگان با ۲.۶ درصد بوده و در نقطه مقابل پایین‌ترین نرخ تورم ماهانه نیز در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد با منفی ۰.۲ درصد، بوشهر منفی ۰.۱ درصد و خوزستان با صفر درصد تجربه شده است.

در اولین ماه از پاییز ۹۸، بالاترین تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان‌های ایلام با ۵۱، کردستان با ۴۹.۶ و خراسان جنوبی با ۴۹.۴ درصد بوده است. این شاخص در سه استان قم، فارس و هرمزگان به ترتیب ۳۶.۱، ۳۷.۳ و ۳۸ درصد بوده که نسبت به سایر استان‌های کشور پایین‌تر بوده است.

تغییرات شاخص قیمت‌ خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه امسال نیز نشان می‌دهد که بالاترین تورم نقطه به نقطه در این شاخص مربوط به ۴ استان یزد با ۳۸.۷، تهران ۳۷.۳، مرکزی ۳۷.۳ و کرمان ۳۶.۸ درصد بوده است.

پایین‌ترین تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نیز در اولین ماه فصل پاییز در استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و گیلان به ترتیب با ۲۱.۹، ۲۳.۲، ۲۶.۷ و ۲۶.۷ درصد تجربه شده است.

آمارها نشان می‌دهند که بالاترین تورم ماهانه این شاخص در مهرماه مربوط به استان‌های همدان با ۰.۸، کرمان با ۰.۹ و هرمزگان با ۲.۷ بوده است. این شاخص برای استان تهران در این ماه برابر با منفی ۰.۹ درصد بوده است. اما پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مدت زمان مشابه برای استان‌های بوشهر با منفی منفی ۲.۸ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با منفی ۲.۴ و گیلان با منفی ۲ محاسبه شده است.

بالاترین نرخ تورم ۱۲ ماهه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه امسال برای استان‌های بوشهر با ۷۴.۵، چهارمحال و بختیاری با ۶۶.۷ و یزد با ۶۵.۳ درصد بوده و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه نیز در این مدت برای استان‌های زنجان با ۵۲.۹، آذربایجان غربی با ۵۸.۵ و همدان با ۵۹.۱ درصد محاسبه شده است. این شاخص برای استان تهران در ماه مورد بررسی برابر با ۶۱.۸ درصد بوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 14

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 15

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 15

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 13

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 11

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 14

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 14

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 8

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 19

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 17

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 14

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 29

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 26

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 19

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 21

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 16

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 7

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شرکت صرافی کارآفرین

بهره‌گیری از فرایندهای گردش کار الکترونیک، حذف بوروکراسی اداری و کاهش فرایندهای کاری به حداقل زمان ممکن، در دستور کار بانک کارآفرین قرار دارد.

 • 28

دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه زودتر از موعد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب طرح حمایتی فرد حقیقی امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را زودتر از موعد مقرر برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 • 27

تفاهمنامه بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری

بانک کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مناطق روستایی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 • 21