بالاترین و پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مهرماه

بالاترین و پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مهرماه

بالاترین نرخ تورم ماهانه در هفتمین ماه از سال ۹۸ برای استان‌های کرمان، تهران و هرمزگان و پایین‌ترین نرخ تورم ماهانه نیز برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و خوزستان محاسبه شده است.

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 22:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران درصد تغییرات شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مهرماه ۱۳۹۸ را با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بررسی کرده و نوشته است: نرخ تورم کل کشور در دوازده ماهه منتهی به مهرماه سال ۱۳۹۸ برابر با ۴۲ درصد بوده است.

براین اساس بالاترین تورم نقطه به نقطه مهرماه متعلق به استان‌های ایلام با ۳۴.۷، لرستان با ۳۳.۵ و یزد با ۳۲.۳ درصد بوده است. این شاخص برای استان تهران ۳۰.۶ درصد در مدت زمان مشابه بوده است. پایین‌ترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در این ماه در ۴ استان آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، فارس و همدان به ترتیب با ۲۲.۱، ۲۴.۸، ۲۵ و ۳۱.۹ درصد محاسبه شده است.

بالاترین نرخ تورم ماهانه نیز در هفتمین ماه سال مربوط به استان‌های کرمان با ۳.۴، تهران با ۳.۲ و هرمزگان با ۲.۶ درصد بوده و در نقطه مقابل پایین‌ترین نرخ تورم ماهانه نیز در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد با منفی ۰.۲ درصد، بوشهر منفی ۰.۱ درصد و خوزستان با صفر درصد تجربه شده است.

در اولین ماه از پاییز ۹۸، بالاترین تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان‌های ایلام با ۵۱، کردستان با ۴۹.۶ و خراسان جنوبی با ۴۹.۴ درصد بوده است. این شاخص در سه استان قم، فارس و هرمزگان به ترتیب ۳۶.۱، ۳۷.۳ و ۳۸ درصد بوده که نسبت به سایر استان‌های کشور پایین‌تر بوده است.

تغییرات شاخص قیمت‌ خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه امسال نیز نشان می‌دهد که بالاترین تورم نقطه به نقطه در این شاخص مربوط به ۴ استان یزد با ۳۸.۷، تهران ۳۷.۳، مرکزی ۳۷.۳ و کرمان ۳۶.۸ درصد بوده است.

پایین‌ترین تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نیز در اولین ماه فصل پاییز در استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و گیلان به ترتیب با ۲۱.۹، ۲۳.۲، ۲۶.۷ و ۲۶.۷ درصد تجربه شده است.

آمارها نشان می‌دهند که بالاترین تورم ماهانه این شاخص در مهرماه مربوط به استان‌های همدان با ۰.۸، کرمان با ۰.۹ و هرمزگان با ۲.۷ بوده است. این شاخص برای استان تهران در این ماه برابر با منفی ۰.۹ درصد بوده است. اما پایین‌ترین نرخ تورم استانی در مدت زمان مشابه برای استان‌های بوشهر با منفی منفی ۲.۸ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با منفی ۲.۴ و گیلان با منفی ۲ محاسبه شده است.

بالاترین نرخ تورم ۱۲ ماهه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه امسال برای استان‌های بوشهر با ۷۴.۵، چهارمحال و بختیاری با ۶۶.۷ و یزد با ۶۵.۳ درصد بوده و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه نیز در این مدت برای استان‌های زنجان با ۵۲.۹، آذربایجان غربی با ۵۸.۵ و همدان با ۵۹.۱ درصد محاسبه شده است. این شاخص برای استان تهران در ماه مورد بررسی برابر با ۶۱.۸ درصد بوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 51

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 51

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 42

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 89

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 54

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 47

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 41

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 46

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 46

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 58

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 45

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 43

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 39

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 37

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 40

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 40