بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

سیده فاطمه مقیمی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اگر بحران‌های قبلی که جهان دست‌کم طی چند دهه گذشته آن را تجربه کرده و به‌سلامت از آن رد شده، با احتمال اندکی خطا، مبنا قرار دهیم باید گفت اقتصاد پس از همه‌گیری کرونا نیز، متفاوت، مبتنی بر خلاقیت و انعطاف‌پذیری بیشتر و شاید هم جسورانه‌تر از قبل خواهد بود. اما پیش‌بینی آینده دشوار است و شاید بتوان با چیدن گمانه‌ها و تجزیه و تحلیل روندهای فعلی درک درستی از آن به‌دست آورد.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

کرونا با همه پیچیدگی‌هایی که در اقتصاد جهان ایجاد کرده‌ و بزرگان کسب‌و‌کار را حتی به گوشه رینگ برده، ولی باعث شده‌ است تا این بار رهبران کسب‌و‌کار در گوشه و کنار جهان و حتی در اقتصادهای کوچک، تسلیم نشده و با استفاده از ابزار خلاقیت ترکش‌های کرونا بر پیکره کسب‌و‌کار را درمان کنند.

بسیاری از رهبران کسب‌و‌کار در جهان حالا از پشت میز کار خود بلند شده و برای دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه و برنامه‌هایی که بتواند به عبور آنها از چالش‌های ناگهانی کرونا کمک کند، دست به کار شده‌اند. از این رو، جای تعجب ندارد که شاهد واکنش‌های فعال در برابر این بحران در گوشه و کنار جهان هستیم؛ خودروسازان بزرگ دنیا، دست به کار تولید تجهیزات پزشکی زده‌اند و شاید هزینه کاهش فروش خودرو طی دست‌کم دو ماه گذشته را برای آنها جبران نکند، اما این تغییر موقت در رویکردها، می‌تواند چهره این بنگاه‌های تولیدی را نزد مشتریان خود همچنان پررنگ و بارز به نمایش بگذارد.

یا آنکه شهروندان آمریکا، کانادا و استرالیا در دوره قرنطینه اجباری، در خانه‌های خود مشغول تولید مواد ضدعفونی‌کننده خانگی شده‌اند و بخشی از درآمدهای عقب‌افتاده خود را جبران می‌کنند. پاسخ خلاقانه به چالش‌های در حال ظهور با منابع محدود، راهکاری است که دیگر در ذهن بسیاری از کارآفرینان حک شده‌ است.

در ایران نیز، کارآفرینی و روند کسب‌و‌کارها طی این مدت که بحران کرونا به تعطیلی موقت و محدودیت در فعالیت‌ بنگاه‌ها دامن زده، دستخوش تحولاتی شده‌ است که به نظر می‌رسد، تغییر پارادایم در کسب‌و‌کار را باید جدی ارزیابی کرد و برای آن برنامه‌ریزی جدید صورت داد، به گونه‌ای که پس از آنکه منحنی کرونا مسطح شد و زندگی به روال عادی بازگشت، مسیر رفته گذشته را تغییر داد و برای عبور از بحران‌های احتمالی آینده آماده شد.

تغییر عادت مصرف‌کنندگان ایرانی به خرید آنلاین، اتفاقی است که شاید برای وقوع آن نیاز به سال‌ها برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌ و سرمایه‌های سنگین داشت، اما کرونا این تغییر عادت را تا حدود زیادی به بار آورده ‌است. کار از خانه، دیگر یک رویای دست‌نیافتنی نیست؛ کارفرما حالا می‌تواند کارکنان خود را با آموزش کوتاه‌مدت و فوری، بخش عمده‌ای از امور روزانه بنگاه را به‌صورت غیرحضوری به انجام رساند، در حالی که می‌تواند از کاهش هزینه‌ها رضایت داشته باشد. گسترش کنفرانس‌های آنلاین و ویدئویی که طی هفته‌های اخیر به طرز عجیبی در میان جامعه فعالان اقتصادی محبوب شده‌است، نه تنها مخاطرات گذشته را ندارد بلکه کاهش هزینه‌های رفت‌و‌آمد و انتشار کربن بخشی از امتیازات آن است که کارفرمایان می‌توانند در آن سهیم باشند.

کارکرد واقعیت مجازی در بنگاه‌داری، حالا می‌تواند روی خوش تحول در کسب‌و‌کار را به صاحبان آن نشان دهد، در حالی که می‌توان از سایر اقتصادهای جهان عقب نماند و در ایران نیز با استفاده از اینترنت اشیا برای تسهیل کار در شرایط بحرانی، از هم‌اکنون آماده بود.

از این رو، همان‌طور که بحران‌های مالی جهانی به تولد و پیشرفت شرکت‌های فناوری مانند Uber و Airbnb کمک کرد، بحران کرونا نیز می‌تواند در خلق ایده‌های نو در کسب‌و‌کار و آسان‌سازی بحران‌ها برای بنگاه‌ها نقش بسزایی ایفا کند. با این حال، یک شرط اساسی را باید در کنار خواستن این تغییر و تحول، لحاظ کرد؛ اینکه دولت در ایران تا چه اندازه در ایجاد بسترهای اولیه و زیرساخت‌های ضروری برای این تغییر و تحول در اقتصاد و کسب‌و‌کارها دست به‌کار شود و اجازه دهد تا بخش‌خصوصی که تجربه دشوار کرونا را در حافظه خود ثبت کرده ‌است، کارآفرینی آگاهانه را پیاده‌سازی کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 159

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 166

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 147

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 160

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 46

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 26

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 30

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 19

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 39

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42