بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

سیده فاطمه مقیمی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اگر بحران‌های قبلی که جهان دست‌کم طی چند دهه گذشته آن را تجربه کرده و به‌سلامت از آن رد شده، با احتمال اندکی خطا، مبنا قرار دهیم باید گفت اقتصاد پس از همه‌گیری کرونا نیز، متفاوت، مبتنی بر خلاقیت و انعطاف‌پذیری بیشتر و شاید هم جسورانه‌تر از قبل خواهد بود. اما پیش‌بینی آینده دشوار است و شاید بتوان با چیدن گمانه‌ها و تجزیه و تحلیل روندهای فعلی درک درستی از آن به‌دست آورد.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

کرونا با همه پیچیدگی‌هایی که در اقتصاد جهان ایجاد کرده‌ و بزرگان کسب‌و‌کار را حتی به گوشه رینگ برده، ولی باعث شده‌ است تا این بار رهبران کسب‌و‌کار در گوشه و کنار جهان و حتی در اقتصادهای کوچک، تسلیم نشده و با استفاده از ابزار خلاقیت ترکش‌های کرونا بر پیکره کسب‌و‌کار را درمان کنند.

بسیاری از رهبران کسب‌و‌کار در جهان حالا از پشت میز کار خود بلند شده و برای دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه و برنامه‌هایی که بتواند به عبور آنها از چالش‌های ناگهانی کرونا کمک کند، دست به کار شده‌اند. از این رو، جای تعجب ندارد که شاهد واکنش‌های فعال در برابر این بحران در گوشه و کنار جهان هستیم؛ خودروسازان بزرگ دنیا، دست به کار تولید تجهیزات پزشکی زده‌اند و شاید هزینه کاهش فروش خودرو طی دست‌کم دو ماه گذشته را برای آنها جبران نکند، اما این تغییر موقت در رویکردها، می‌تواند چهره این بنگاه‌های تولیدی را نزد مشتریان خود همچنان پررنگ و بارز به نمایش بگذارد.

یا آنکه شهروندان آمریکا، کانادا و استرالیا در دوره قرنطینه اجباری، در خانه‌های خود مشغول تولید مواد ضدعفونی‌کننده خانگی شده‌اند و بخشی از درآمدهای عقب‌افتاده خود را جبران می‌کنند. پاسخ خلاقانه به چالش‌های در حال ظهور با منابع محدود، راهکاری است که دیگر در ذهن بسیاری از کارآفرینان حک شده‌ است.

در ایران نیز، کارآفرینی و روند کسب‌و‌کارها طی این مدت که بحران کرونا به تعطیلی موقت و محدودیت در فعالیت‌ بنگاه‌ها دامن زده، دستخوش تحولاتی شده‌ است که به نظر می‌رسد، تغییر پارادایم در کسب‌و‌کار را باید جدی ارزیابی کرد و برای آن برنامه‌ریزی جدید صورت داد، به گونه‌ای که پس از آنکه منحنی کرونا مسطح شد و زندگی به روال عادی بازگشت، مسیر رفته گذشته را تغییر داد و برای عبور از بحران‌های احتمالی آینده آماده شد.

تغییر عادت مصرف‌کنندگان ایرانی به خرید آنلاین، اتفاقی است که شاید برای وقوع آن نیاز به سال‌ها برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌ و سرمایه‌های سنگین داشت، اما کرونا این تغییر عادت را تا حدود زیادی به بار آورده ‌است. کار از خانه، دیگر یک رویای دست‌نیافتنی نیست؛ کارفرما حالا می‌تواند کارکنان خود را با آموزش کوتاه‌مدت و فوری، بخش عمده‌ای از امور روزانه بنگاه را به‌صورت غیرحضوری به انجام رساند، در حالی که می‌تواند از کاهش هزینه‌ها رضایت داشته باشد. گسترش کنفرانس‌های آنلاین و ویدئویی که طی هفته‌های اخیر به طرز عجیبی در میان جامعه فعالان اقتصادی محبوب شده‌است، نه تنها مخاطرات گذشته را ندارد بلکه کاهش هزینه‌های رفت‌و‌آمد و انتشار کربن بخشی از امتیازات آن است که کارفرمایان می‌توانند در آن سهیم باشند.

کارکرد واقعیت مجازی در بنگاه‌داری، حالا می‌تواند روی خوش تحول در کسب‌و‌کار را به صاحبان آن نشان دهد، در حالی که می‌توان از سایر اقتصادهای جهان عقب نماند و در ایران نیز با استفاده از اینترنت اشیا برای تسهیل کار در شرایط بحرانی، از هم‌اکنون آماده بود.

از این رو، همان‌طور که بحران‌های مالی جهانی به تولد و پیشرفت شرکت‌های فناوری مانند Uber و Airbnb کمک کرد، بحران کرونا نیز می‌تواند در خلق ایده‌های نو در کسب‌و‌کار و آسان‌سازی بحران‌ها برای بنگاه‌ها نقش بسزایی ایفا کند. با این حال، یک شرط اساسی را باید در کنار خواستن این تغییر و تحول، لحاظ کرد؛ اینکه دولت در ایران تا چه اندازه در ایجاد بسترهای اولیه و زیرساخت‌های ضروری برای این تغییر و تحول در اقتصاد و کسب‌و‌کارها دست به‌کار شود و اجازه دهد تا بخش‌خصوصی که تجربه دشوار کرونا را در حافظه خود ثبت کرده ‌است، کارآفرینی آگاهانه را پیاده‌سازی کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 19

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 20

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 19

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 17

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 15

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 13

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 5

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز دهم تیرماه اعلام کرد.

 • 16

تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از بانک مهر ایران

استاندار سیستان و بلوچستان، ‌ گفت: بیمه بازسازی و تجهیز ۵۰۰ هزار خانه روستایی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اقدامی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود.

 • 18

اقدامات گمرک در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون گمرک ایران اعلام کرد: اقدامات گمرک ایران در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات تشریح شد.

 • 15

پست بانک به مجمع می رود

پست بانک زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 15

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 12

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد (فردوسی سابق) بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد.

 • 23

مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان در بانک توسعه تعاون

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان را در زمره مسئولیت‌های اجتماعی این بانک اعلام نمود.

 • 24

گام تازه پذیرش شرکت‌های استانی در تالار شیشه‌ای

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 • 23

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

 • 24

نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تداوم ورود و حضور نقدینگی در تالار شیشه‌ای گفت: تا مادامی که نقدینگی در این بازار حضور داشته باشد، نباید منتظر افت شدید شاخص بورس و ریزش قیمت‌ها بود.

 • 16

اعلام جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس»

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای، جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس» را اعلام کرد.

 • 16

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 19

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 26