بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

سیده فاطمه مقیمی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اگر بحران‌های قبلی که جهان دست‌کم طی چند دهه گذشته آن را تجربه کرده و به‌سلامت از آن رد شده، با احتمال اندکی خطا، مبنا قرار دهیم باید گفت اقتصاد پس از همه‌گیری کرونا نیز، متفاوت، مبتنی بر خلاقیت و انعطاف‌پذیری بیشتر و شاید هم جسورانه‌تر از قبل خواهد بود. اما پیش‌بینی آینده دشوار است و شاید بتوان با چیدن گمانه‌ها و تجزیه و تحلیل روندهای فعلی درک درستی از آن به‌دست آورد.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

بازیابی کسب‌و‌کارها در پساکرونا

کرونا با همه پیچیدگی‌هایی که در اقتصاد جهان ایجاد کرده‌ و بزرگان کسب‌و‌کار را حتی به گوشه رینگ برده، ولی باعث شده‌ است تا این بار رهبران کسب‌و‌کار در گوشه و کنار جهان و حتی در اقتصادهای کوچک، تسلیم نشده و با استفاده از ابزار خلاقیت ترکش‌های کرونا بر پیکره کسب‌و‌کار را درمان کنند.

بسیاری از رهبران کسب‌و‌کار در جهان حالا از پشت میز کار خود بلند شده و برای دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه و برنامه‌هایی که بتواند به عبور آنها از چالش‌های ناگهانی کرونا کمک کند، دست به کار شده‌اند. از این رو، جای تعجب ندارد که شاهد واکنش‌های فعال در برابر این بحران در گوشه و کنار جهان هستیم؛ خودروسازان بزرگ دنیا، دست به کار تولید تجهیزات پزشکی زده‌اند و شاید هزینه کاهش فروش خودرو طی دست‌کم دو ماه گذشته را برای آنها جبران نکند، اما این تغییر موقت در رویکردها، می‌تواند چهره این بنگاه‌های تولیدی را نزد مشتریان خود همچنان پررنگ و بارز به نمایش بگذارد.

یا آنکه شهروندان آمریکا، کانادا و استرالیا در دوره قرنطینه اجباری، در خانه‌های خود مشغول تولید مواد ضدعفونی‌کننده خانگی شده‌اند و بخشی از درآمدهای عقب‌افتاده خود را جبران می‌کنند. پاسخ خلاقانه به چالش‌های در حال ظهور با منابع محدود، راهکاری است که دیگر در ذهن بسیاری از کارآفرینان حک شده‌ است.

در ایران نیز، کارآفرینی و روند کسب‌و‌کارها طی این مدت که بحران کرونا به تعطیلی موقت و محدودیت در فعالیت‌ بنگاه‌ها دامن زده، دستخوش تحولاتی شده‌ است که به نظر می‌رسد، تغییر پارادایم در کسب‌و‌کار را باید جدی ارزیابی کرد و برای آن برنامه‌ریزی جدید صورت داد، به گونه‌ای که پس از آنکه منحنی کرونا مسطح شد و زندگی به روال عادی بازگشت، مسیر رفته گذشته را تغییر داد و برای عبور از بحران‌های احتمالی آینده آماده شد.

تغییر عادت مصرف‌کنندگان ایرانی به خرید آنلاین، اتفاقی است که شاید برای وقوع آن نیاز به سال‌ها برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌ و سرمایه‌های سنگین داشت، اما کرونا این تغییر عادت را تا حدود زیادی به بار آورده ‌است. کار از خانه، دیگر یک رویای دست‌نیافتنی نیست؛ کارفرما حالا می‌تواند کارکنان خود را با آموزش کوتاه‌مدت و فوری، بخش عمده‌ای از امور روزانه بنگاه را به‌صورت غیرحضوری به انجام رساند، در حالی که می‌تواند از کاهش هزینه‌ها رضایت داشته باشد. گسترش کنفرانس‌های آنلاین و ویدئویی که طی هفته‌های اخیر به طرز عجیبی در میان جامعه فعالان اقتصادی محبوب شده‌است، نه تنها مخاطرات گذشته را ندارد بلکه کاهش هزینه‌های رفت‌و‌آمد و انتشار کربن بخشی از امتیازات آن است که کارفرمایان می‌توانند در آن سهیم باشند.

کارکرد واقعیت مجازی در بنگاه‌داری، حالا می‌تواند روی خوش تحول در کسب‌و‌کار را به صاحبان آن نشان دهد، در حالی که می‌توان از سایر اقتصادهای جهان عقب نماند و در ایران نیز با استفاده از اینترنت اشیا برای تسهیل کار در شرایط بحرانی، از هم‌اکنون آماده بود.

از این رو، همان‌طور که بحران‌های مالی جهانی به تولد و پیشرفت شرکت‌های فناوری مانند Uber و Airbnb کمک کرد، بحران کرونا نیز می‌تواند در خلق ایده‌های نو در کسب‌و‌کار و آسان‌سازی بحران‌ها برای بنگاه‌ها نقش بسزایی ایفا کند. با این حال، یک شرط اساسی را باید در کنار خواستن این تغییر و تحول، لحاظ کرد؛ اینکه دولت در ایران تا چه اندازه در ایجاد بسترهای اولیه و زیرساخت‌های ضروری برای این تغییر و تحول در اقتصاد و کسب‌و‌کارها دست به‌کار شود و اجازه دهد تا بخش‌خصوصی که تجربه دشوار کرونا را در حافظه خود ثبت کرده ‌است، کارآفرینی آگاهانه را پیاده‌سازی کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پیام مدیرعامل بانک توسعه تعاون به مناسبت عید غدیرخم

حجت الله مهدیان در پیامی فرا رسیدن عید غدیر خم راتبریک گفت.

 • 2

آیین تکریم و معارفه معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی روز دوشنبه چهارم مرداد در مراسمی، انتصاب وهب متقی نیا به سمت معاون اعتباری و عضو هیات عامل بانک کشاورزی را اعلام و از خدمات مسعود جلالیان قدردانی کرد.

 • 2

مهلت جذب اعتبارات عمرانی تا شهریور تمدید شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش مهلت جذب اعتبارات عمرانی در سال جاری تا شهریور ماه موافقت کردند.

 • 1

غدیر تداوم خط نبوت است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در آستانه فرا رسیدن عید غدیر، در پیامی این عید را به مشتریان، کارکنان نظام بانکی و خانواده های آن ها تبریک و شادباش گفت.

 • 1

افزایش تدریجی دامنه نوسان در بورس

رییس سازمان بورس گفت: برای اینکه افزایش دامنه نوسان به صورت تدریجی و نظام‌مند باشد، طرحی در دست بررسی است.

 • 2

ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه ای از عوامل شکوفایی اقتصادی

عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را از عوامل شکوفایی اقتصادی برشمرد.

 • 2

آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اصلاح و ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور تصویب‌نامه مربوط به اصلاحیه ماده (۱۰) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را ابلاغ کرد.

 • 1

ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص ظرفیت بخش تعاون برای پیشبرد برنامه‌های دولت جدید در ارتقای اشتغال و تولید توضیحاتی ارائه داد.

 • 2

سودآوری مطلوب بانک صنعت و معدن

رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن در نشست مجمع عمومی این بانک از رسیدن به نقطه سودآوری مطلوب در صورت های مالی این بانک سخن گفت.

 • 2

تامین مالی ۲.۸ میلیاردیورویی تامین ۵۵۰۰ مگاوات یزث

مدیر عامل بانک صنعت و معدن با تاکید بر تداوم حرکت بانک در مسیر پیشرفت و حفظ و ارتقاء جایگاه این بانک در نظام بانکداری کشور از تامین مالی ۲.۸ میلیارد یورویی تامین پنج هزار و ۵۰۰ مگاوات برق خبر داد.

 • 2

شاخص کل بورس ۸۴۰۰ واحدی عقب‌نشینی کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۸۴۰۱ واحدی معادل ۰.۶۳ درصد به یک میلیون و ۳۱۴ هزار و ۹۵۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۸ واحدی به ۱۹ هزار و ۲۱۹ واحد رسید.

 • 6

امکان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز غیرحضوری در بانک رفاه

متقاضیان افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز در بانک رفاه کارگران می‌توانند در قالب طرح "جست و جوی رفاه" نسبت به افتتاح این حساب به صورت غیرحضوری اقدام کنند.

 • 6

پیام تسلیت مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت درگذشت رئیس بنیاد مسکن

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، درگذشت مرحوم علیرضا تابش رئیس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.

 • 6

پرداخت ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد

با اهتمام شعب بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان خرداد ماه سال جاری تعداد ۱۳ هزار و ۵۰۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۵۹۹۶ میلیارد ریال به مددجویان معرفی شده از سوی کمیته امداد پرداخت شده است.

 • 6

جزییات پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

با افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۱۰۰ میلیون تومان هم اکنون سوالات مهمی از سوی متقاضیان این تسهیلات در خصوص نحوه اقدام برای دریافت آن ایجاد شده است.

 • 3

سامانه بازارگاه در نوع خود، کاری جدید و دستاوردی بزرگ است

نشست بررسی راهکارهای بهبود خدمات سامانه بازارگاه و تبادل نظر درباره ارتقای عملکرد این سامانه، با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بازرسی کل کشور در بانک کشاورزی برگزار شد.

 • 6

بررسی زمینه‌های توسعه سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

موارد توسعه‌ای سامانه بازارگاه محصولات و نهاده های کشاورزی با حضور معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و مدیرعامل بانک کشاورزی بررسی شد.

 • 4

لزوم حل فوری مسِِِِِئله FATF

به نقل از کارشناس مسائل اقتصادی ،مهم‌ترین کاری که دولت آتی باید مورد توجه قرار دهد، خروج از لیست سیاه FATF و حل مشکل تحریم‌ها است.

 • 3

ماجرای پاداش هیئت مدیره بانک تجارت چه بود؟

مدیرامور مالی بانک تجارت در واکنش به انتشار تصاویری از مجمع عمومی بانک تجارت در فضای مجازی که برای تعیین میزان پاداش هیئت مدیره بود، گفت: این پاداش‌ها با وقفه ۵ ساله پرداخت شده و کاملا قانونی است.

 • 3

خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است

بانک رفاه کارگران و بیمارستان میلاد همکاری و تعامل خوبی با یکدیگر دارند و خدمت رسانی به مجموعه این بیمارستان انتفاعی نیست.

 • 3