بازگشت ضرر ائتلاف نظامی در خلیج‌فارس به آمریکا و اروپا

بازگشت ضرر ائتلاف نظامی در خلیج‌فارس به آمریکا و اروپا

چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

رضا تنهایی مقدم/

تلاش آمریکا و انگلیس برای ایجاد ائتالف نظامی در آبهای منطقهای ایران و یمن به بهانه ایجاد ثبات تجاری، به ضرر خود آمریکاست. آمریکا با اقدام‌هایی که علیه کشــور ما انجام داد، فرصت سرمایه‌گذاری و ثبات را در اقتصاد ما از بین برد و حالا به دنبال این است به بهانه آنچه ثبات تجاری میخواند، ائتلافی به راه بینــدازد.

اگر بخواهیم به تحلیل و بررســی این اتفاق بپردازیم، نخست باید اتفاقاتی که آبهای منطقه‌ای را دچار ناامنی کرده، مورد بررســی قرار دهیــم. ما گفتیم اگر نفت ایران نباید صادر شــود، نفت کشور دیگری هم نباید صادر شود و یا تهدیدهایی که در مورد بستن تنگه هرمز شد و یا انگلیس که کشتی نفتی ما را توقیف و مصادره کرد و ما هم عنوان کردیم که رفتار انگلیس را بی‌جواب نمی‌گذاریم، همین عوامل و موارد مشابه در منطقه و جنگ و درگیری در برخی کشورهای مجاور مسیرهای تجاری آبی سبب شده است که مقداری ثبات و اطمینانی که از مسیر تجاری خلیج فارس تا تنگه هرمز وجود داشت، کاهش پیدا کند و این مسیر ریسک‌پذیر شود.

 پس طبیعی اســت که آسیب این اوضاع، متوجه کشورهای متحد آمریکا و کشورهای غربی مصرف کننده نفت شود.  بنابراین هر کسی که به تنش منطقه دامن بزند، ضرر آن پیش از آنکه متوجه ایران شود، متوجه کشــورهای غربی مصرف کننده نفت و متحدان ایــالات متحده آمریکا میشــود و اینکه آمریکا تهدید کرده اســت ائتلاف نظامی برای امنیت و صیانت از عبور و مرور کشتی‌های تجاری و نفتی خلیج فارس تشکیل دهیم، ظاهر امر این است که امنیت عبور و مرور کشــتی‌ها را در خلیج فارس تأمین کنند، اما در حقیقت سبب دامن زدن به تنش‌ها در منطقه و تحریک مجدد ایران خواهد شــد که در نتیجه امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، کاهش بیشــتری پیــدا میکند و طبیعی است بیشترین ضرر متوجه خود غربی‌ها و متحدان آنها، بخصوص آمریکا شود.

 از طرفــی دیگر در این مدتی که مذاکرات برجام انجام میشد و آمریکا هم به تعهدات خود پایبند نبود، سبب شد اقتصاد ایران دچار یک سردرگمی شــود و در عمل، تصمیم‌گیــری بلندمدت که لازمه سرمایه‌گذاری اســت، امکان پذیر نبود و سرمایه‌گذار هم به دلیل نبود ثبات اقتصادی در کشــور، برای سرمایه‌گذاری نمی‌توانست اعتماد کند و در نهایت موجب شد که اقتصاد ما متضرر شود.

 اما از زمانی که آمریکا از برجام خارج شــد و در مقابل ما هم تصمیــم گرفتیم که تعهداتمان را در قبال برجام کاهش دهیم، در مســیری قرار گرفتیم که تکلیف ما مشخص شد و از بالاتکلیفی امید به برجام خارج شــدیم، هر چند در شرایط سختتری قرار گرفتیم، اما به این نتیجه رسیدیم که سیاست مقاومت باید ادامه پیدا کند.

 ما با همین سیاســت مقاومــت، پهپاد آمریکا را سرنگون کردیم، اما بازار ما به این حوادث واکنش نشان نداد و این نتیجه سیاست مقاومت اقتصادی اســت که در پیش گرفتیم و در نتیجه تکلیف اقتصاد کشورمان مشخص شد و تأثیریپذیری اقتصاد ما از اخبار سیاســی کاهــش پیدا کرد.

 بنابراین واضح اســت باید این سیاست را ادامه دهیم تا به یک ثبات سیاسی و تجاری در شرایط سخت برسیم و امید واهی به غرب نداشته باشیم تا با کوچکترین اخبار سیاســی دچار نوســان نشویم.

 اکنون اقتصاد ما نســبت به تهدیدهای غرب در حال واکســینه شدن اســت و طرح‌هایی که از طرف ایران، مطرح شــده، طرح‌هــای مقابله به مثل با آمریکاست و پایداری و پافشاری نظام بر این طرحها، این پیام را به اقتصاد کشــور مخابره میکند که ما همچنان در سیاست مقاومت مصر هستیم و امید واهی به غرب نداریم و چنانچه عده معدودی هم که به غرب امید دارند، ناامید شوند به ثبات اقتصادی بیشتری میرسیم و نوسان‌هایی هم که وجود دارد از بین خواهد رفت.

 بنابراین باید عنوان کرد که ائتلاف نظامی آمریکا در آب‌های منطقه ای ایران و یمن نه تنها دیگر تجارت و اقتصاد ما را دچار نوسان نمیکند، بلکه به ضرر خود آمریکا و متحدانش در منطقه تمام خواهد شــد؛ چرا که سیاست مقاومت اقتصادی ثبات را برای اقتصاد به ارمغان خواهد آورد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مطالبات سال ۹۸ داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شد

مدیرکل روابط عمومی بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ٩٧ داروخانه‌های طرف قرارداد در سراسر کشور به طور متوسط تا آذر ماه پرداخت شده و پرداخت مانده مطالبات سال ۹۷ به محض دریافت اعتبار پرداخت می‌شود.

 • 44

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 54

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 56

قیمت سکه طرح جدید ۱۹ مردادماه ۹۸ به ۴میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید.

 • 45

اختلال در دسترسی به "پورتال اطلاع رسانی" بانک رفاه کارگران محتمل

احتمال اختلال در دسترسی به پورتال اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران وجود دارد.

 • 48

رشد ۱۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۴۳ واحدی در ارتفاع ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحدی ایستاد.

 • 38

سایت آمازون خانه می فروشد!

به تازگی در آمازون بسته ای شامل پنل های چوبی عرضه شده که می توان با سرهم کردن آنها یک خانه به مساحت ۲۲۷ فوت مربع ساخت.

 • 42

فقط ۳۸ درصد از خسارات سیل پرداخت شد

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه تاکنون ۱۴۲ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان سیل پرداخت کرده است؛ اما این مبلغ هنوز با آخرین پیش‌بینی‌های رسمی از کل خسارات مرتبط با سیل که حدود ۳۶۵ میلیارد تومان است فاصله زیادی دارد.

 • 37

زورآزمایی بانک مرکزی با متخلفان ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی با کسی شوخی ندارد و می‌خواهد از همه حساب‌کشی کند، او گفته که اگر زورمان نرسد به رئیس‌جمهور می‌گوییم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌هایی که اقدام به رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دولتی هم بوده‌اند، به نوعی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند که با رسانه‌ای شدن این موضوع ...

 • 54

پیشنهاد نصب تابلو بورس کالا در عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با استقبال از پیشنهاد نصب تابلوی بورس کالای ایران در عراق گفت: با نصب این تابلو، عراقی‌ها می‌توانند بدون واسطه از طریق بورس کالا، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

 • 37

قیمت دلار امروز ۱۹ مرداد به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی امروز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ برای فروش به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

 • 46

پست بانک ایران بیش از ۱۵ هزار طرح روستایی را تامین مالی کرده است

دکترشیری گفت:این بانک باپرداخت ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال تسهیلات درقالب قانون حمایت ازتوسعه وایجاد اشتغال درمناطق روستایی و عشایری توانسته تامین مالی بیش از ۱۵هزارطرح اشتغالزایی رابخوبی انجام دهد.

 • 44

غزه هر ماه ۷۰ میلیون دلار به دلیل محاصره خسارت می‌بیند

رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که این باریکه هر ماه در نتیجه ادامه محاصره و بحران‌های پیش‌رو از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، متحمل ۷۰ میلیون دلار خسارت می‌شود.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 40

توفیقات تولید مسکن با اجرای ۴ پروژه صندوق سرمایه‌گذاری

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به تجربه‌ ارزشمند مجموعه بانک مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز شد.

 • 48

پرداخت پیش از موعد سود سهام بازنشستگان از سوی بیمه ملت

بیمه ملت، سود سهام بازنشستگان سهامدار خود را پیش از موعد مقرر، پرداخت می کند.

 • 45

آیفون تاشو ۳۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

خبر تلاش اپل برای تولید آیفون تاشو مدتی است در فضای مجازی منتشر شده و اطلاعات تازه حاکی است که قیمت این آیفون سرسام آور و برابر با ۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

 • 33

نوارغزه ماهانه ۷۰ میلیون دلار به دلیل تداوم محاصره خسارت می‌بیند

یک عضو مجلس قانون گذاری فلسطین اعلام کرد که نوارغزه به دلیل تداوم محاصره صهیونیستها، ماهانه ۷۰ میلیون دلار خسارت متحمل می شود.

 • 37

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از خبرگزاری ایرنا در استان قم

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در بازدید از خبرگزاری ایرنا در استان قم با تبریک روزخبرنگار و تأکید بر نقش حساس این حرفه در تعیین سرنوشت کشور گفت: ایجاد امید و همدلی در جامعه باید محور فعالیت رسانه ها باشد.

 • 44