ایستادگی در برابر تروریسم اقتصادی/ اولویت در تامین سلامت و معیشت

ایستادگی در برابر تروریسم اقتصادی/ اولویت در تامین سلامت و معیشت

رییس جمهور با قدردانی از مقاومت و ایستادگی بی‌نظیر سه ساله ملت ایران در برابر تروریسم اقتصادی حاکمان کاخ سفید، گفت: تامین سلامت،‌ معیشت و اداره امور فرهنگی و اجتماعی در اولویت دولت است.

پنجشنبه 22 آبان 1399 ساعت 14:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در عین حال اظهارداشت: تصمیم کشور ما در هر شرایطی که باشد، همیشه روشن بوده و ملت ما تا سر فرود آوردن طرف مقابل در برابر قانون و مقررات به مقاومت و صبوری خود ادامه می‌دهد.

رییس جمهور با قدردانی از مقاومت و ایستادگی بی نظیر سه ساله ملت ایران در برابر تروریسم اقتصادی حاکمان کاخ سفید تاکید کرد: دولت آینده آمریکا با درس آموزی از این تجربه سه ساله  به همه تعهدادات خودش بازگردد.

روحانی  ابراز امیدواری کرد شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم‌کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، راه نادرست و ناصحیحی بوده و به هیچ عنوان به اهداف‌شان دست نخواهند یافت.

رییس جمهور همچنین به مشکلات فراوان مردم عزیز و بزرگوار در روند مبارزه بیش از هشت ماهه با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تنها با همکاری مردم و رعایت دقیق همه دستورالعمل های بهداشتی می توانیم شاهد یک آرامش بیشتر در جامعه در مبارزه با کرونا باشیم.

روحانی با بیان اینکه اجرای دقیق‌تر و شدیدتر پروتکل‌های بهداشتی نیاز به تمهیدات خاصی دارد، افزود: مسئله این است که اگرچه تامین سلامت مردم اولویت اول و اساسی دولت است، اما در کنار آن تامین معیشت و اداره امور فرهنگی و اجتماعی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید زنجیروار و بهم‌پیوسته باشد، اظهار داشت: درست است که ماسک زدن بسیار مهم است، اما تنها اکتفا به استفاده از ماسک کافی نیست و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و پرهیز از اجتماعات و اجرای سایر مقررات بهداشتی نیز به اندازه استفاده از ماسک ضروری و لازم است.

روحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از جدی‌ترین مشکلات در زمینه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی اجتماعات و دورهمی های خانوادگی بویژه با شروع فصل سرما است، تصریح کرد: در جلسه امروز مقرر شد، قرارگاه مقابله با کرونا، بررسی‌های لازم را انجام دهد تا چنانچه نیاز به مقررات جدیدی برای رعایت در زمینه اجتماعات خانوادگی مورد نیاز بود، تهیه و به جلسه آینده ستاد مقابله با کرونا ارایه شود.

رییس جمهور یادآور شد: با فرا رسیدن فصل سرما به طور طبیعی حضور مردم در فضاهای در بسته و سرپوشیده بیشتر می‌شود که به طور طبیعی تهویه مناسب این فضاها سخت است و لذا ضرورت دارد مردم تا حد امکان از اجتماع در فضاهای سرپوشیده پرهیز کنند و چنانچه ناچار به حضور در چنین مکان‌هایی بودند، زمان حضورشان را هر چه بیشتر کوتاه کنند.

روحانی با بیان اینکه آزادی انتخاب محل سکونت و رفت و آمد جزو حقوق اساسی و شهروندی همه مردم است، اظهارداشت: این دسته از حقوق شهروندی مردم به هیچ وجه نباید ناقض حقوق عمومی و سلامت اجتماعی جامعه باشد چرا که نقض نکردن معیارهای سلامت اجتماعی جزو تکالیف عمومی و شهروندی است که باید در کنار حقوق عمومی و شهروندی به شکل توامان رعایت و تأمین شود.

رییس جمهور اضافه کرد: همه تلاش ما این است که در کنار تامین سلامت مردم ملاحظات گردش چرخ تولید و تامین معیشت مردم نیز لحاظ شود تا مردم بتوانند در کنار تلاش برای تامین معاش خود سلامت خود و دیگران را نیز حفظ کنند که این بزرگترین کمک ما به کادر درمانی کشور خواهد بود.

روحانی مواجهه مردم در برابر شیوع کرونا را موضوعی سهل و در عین حال ممتنع توصیف و تصریح کرد: مقابله با شیوع کرونا در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، موضوعی سهل، اما در صورت بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و درگیر بیماری شدن برای آحاد جامعه کادر درمانی و کلیت کشور موضوعی ممتنع و سخت خواهد بود، لذا برای عبور از این شرایط دولت به همکاری و هم‌افزایی همگانی نیاز دارد.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر به غیر از کسب و کارهایی که مربوط به تامین مواد غذایی و دارویی مردم هستند، ساعت پایان کار بقیه  مشاغل ۶ عصر باشد که این محدودیت‌ها اگر چه ممکن است سختی‌هایی ایجاد کند، اما قطعاً می‌تواند به جلوگیری از انتقال سریع و راحت بیماری کمک کند.

متن کامل سخنان رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم عزیز و بزرگوار ۸.۵ ماه است که با این بیماری و ویروس و مشکلات فراوانی مواجه شدند مخصوصاً در موج سوم که همه‌گیری بیشتر و ابتلاء هم شدیدتر بود البته در همه دنیا تقریباً چنین شرایطی را داشتیم.

امیدواریم با همکاری یکدیگر و چارچوب‌هایی که ستاد مصوب می‌کند و همه مواردی که قرارگاه برای اجرای آنها تلاش می‌کند، به تدریج شاهد کاهش این شرایط باشیم. یعنی همانطوری که مردم مراعات خودشان را بالاتر می‌برند و موارد ضروری را هم ستاد تصویب می‌کند، شاهد آرامش بیشتری در جامعه باشیم.

مردم در طول ۳ سال گذشته با تروریسم اقتصادی مواجه بودند و در این زمینه مقاومت، صبر و ایستادگی شایان توجه و بی‌نظیری را از خودشان نشان دادند. تصمیم کشور ما در هر شرایطی که باشد، همیشه روشن بوده است.

ملت ایران مقاومت و صبوری خودش را ادامه می‌دهد تا طرف مقابل در برابر قانون و مقررات سر فرود بیاورد و امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم‌کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، نادرست و ناصحیح بوده و به هیچ عنوان به اهداف‌شان دست نخواهند یافت و تجربه ۳ سال گذشته برایشان درسی باشد که ان‌شاء الله دولت آینده آمریکا در برابر قانون و مقررات تسلیم باشد و به همه تعهدات خودش برگردد و مردم عزیز ما هم پاداش صبر، مقاومت و ایستادگی خودشان را لمس کنند و ببینند.

در زمینه کووید ۱۹ با توجه به موج جدید و شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم، هم در این جلسه و هم در جلسه گذشته به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای دقیق‌تر و شدیدتر پروتکل‌های بهداشتی، نیاز داریم که تمهیدات بیشتری را مدنظر قرار دهیم.

موضوع کرونا، تنها موضوع سلامت نیست. مسئله سلامت مردم مهم‌ترین مسأله است اما معیشت و فرهنگ جامعه همه اینها تحت تاثیر است و باید مراعات زنجیره‌واری را انجام دهیم. یعنی مراعات یکی از پروتکل‌ها ما را به مقصد نمی‌رساند. ماسک زدن بسیار حائز اهمیت است و پروتکل مهمی است اما در عین حال تنها اکتفا به ماسک نمی‌تواند ما را به نتیجه نهایی برساند.

نیاز داریم به اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی را هم مورد مراعات قرار دهیم و برای اینکه اجتماعات کاهش پیدا کند و فاصله فیزیکی بیشتر شود، تنها با قانون و مقررات حتماً به نتیجه نهایی نمی‌رسیم و باید مردم عزیز ما را در این زمینه یاری کنند.

 الان مشکلی که با آن مواجه هستیم اجتماعات خانوادگی و دورهمی‌ها است. مخصوصاً فصل زمستان هم در سنت ایرانی معمول‌تر است. شب‌ها طولانی‌تر است و این اجتماعات، اجتماعات بیشتری است و به همین دلیل در این زمینه به قرارگاه گفتیم بررسی‌هایی را این هفته انجام دهد و اگر مقرراتی لازم است برای هفته بعد در این جلسه تصویب کنیم.

 در این جلسه مطرح شد که فضاهای سرپوشیده با توجه به شرایط تهویه‌ای که وجود دارد، می‌تواند مشکل‌آفرین باشد، بنابراین، زمستان غیر از آنفلوآنزا و سرماخوردگی این مشکل را ایجاد می‌کند که مردم ناچارند در فضاسازی در بسته قرار بگیرند و فضاهای بسته مشکلاتی را ایجاد می‌کند و به همین دلیل در فضاهای بسته باید پروتکل‌ها را دقیق‌تر مراعات کنیم و زمان اجتماعات را در فضای بسته کوتاه کنیم.

در این جلسه هم توضیحات خوبی در این زمینه داده شد که ادامه جلسات و طولانی‌شدن چه مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند.

مردم صاحب حقوقی هستند. همان حقوق شهروندی که برمبنای آن، رفت و آمد مردم، آزاد است. بر مبنای حقوق شهروندی مردم درانتخاب محل سکونت، کوتاه‌مدت یا بلندمدت آزاد هستند. بر مبنای حقوق شهروندی حضور در جامعه و اجتماعات برای مردم آزاد است اما برای این حقوق یک قیدی وجود دارد اینکه به یک حق خیلی مهم یعنی سلامت مردم و جامعه لطمه نزند.

بنابراین در حقوق شهروندی باید به این اصل بنیادی توجه کنیم. حفظ سلامت جامعه و بقیه مردم به عنوان مهم ترین اصلی است که می‌تواند مادر ماده قانونی و حقوق در این زمینه باشد و همه باید آن را مراعات کنیم.

همانطور که حقوق شهروندی حق مردم است، مسئولیت‌ها و تکالیف شهروندی هم مسئولیت همه است. این نیست که تنها حقوق شهروندی باشد اما تکالیف شهروندی و مسئولیت‌های اجتماعی نباشد، بنابراین در این زمینه باید به مسایل دینی، اخلاقی و انسانی‌مان در مسأله کرونا مراعات بیشتری را انجام دهیم.

 تمام تلاش ما این است که تولید بتواند مسیر خودش را ادامه دهد و معیشت مردم دچار مشکل نشود، اما سلامت مردم هم تامین شود. تلاش ما در تصمیمات حول همه این محورها گردش می‌کند.

 برای اینکه بتوانیم جهادگران عرصه سلامت که امروز در خط مقدم هستند را پشتیبانی کنیم، مراعات پروتکل‌ها پشتیبانی جهادگران نظام درمان است که در خط مقدم هستند. هر چقدر مراعات کنیم آنها فرصت بیشتری پیدا می‌کنند. بیمارستان‌ها شرایط مناسب‌تری پیدا می‌کنند. در واقع موضوع کرونا موضوع سهل و ممتنع است. با مراعات حداقل‌هایی همچون ماسک، فاصله‌گذاری و بهداشت لازم می توانیم از این کرونا عبور کنیم و هم خدای ناکرده با مراعات نکردن و بی‌اعتنایی به پروتکل‌ها می‌توان، مشکلی ایجاد شود که نجات از آن بسیار سخت و ممتنع باشد.

بنابراین چاره‌ای نداریم که ارتباطات اجتماعی را از چهره به چهره به ارتباطات الکترونیکی و فضای مجازی منتقل کنیم. در حوزه ارتباطات چه مسایلی که مربوط به مشورت‌ها و تصمیمات و اقدامات اداری است و چه مربوط به مسایل تولید و مسایل معیشت است را تا جایی که می‌توانیم باید مسیر را در فضای مجازی ببریم تا از این شرایط بتوانیم عبور کنیم.

برای عبور از این شرایط، امروز دولت نیازمند حمایت همه ارگان‌ها است، نیروهای مسلح، هیئات، مردم، بسیج، همه اینها باید پای کار بیایند همدیگر را کمک و یاری کنیم تا بتوانیم از این مسئله عبور کنیم.

آمار امروز، آمار مطلوب نیست، اما همه متخصصین می‌گویند با مواردی که در مراکز استان‌ها و شهرهایی که بیشتر در خطر بودند(۴۳ شهرستان و بعد در ۴۶ شهرستان) مورد توجه قرار گرفته، می‌توانیم در هفته‌های آینده آثار مثبت را شاهد باشیم و در عین حال ممکن است نیازمند محدودیت‌های بیشتری باشیم که آن محدودیت‌ها را هم باید مورد توجه قرار دهیم.

محدودیت مهمی که امروز در جلسه تصویب شد، مربوط است به فعالیت کسب و کار در غیر از موارد ضروری و بخش اول که مانند مواد غذایی و داروخانه‌ها که آزاد هستند برای بخش دوم، سوم و چهارم، از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر به مدت یک ماه باید پایان کار این مشاغل، ۶ بعد از ظهر برای تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیتی باشد که ستادهای استانی در زمینه آن شهرها تصمیم می‌گیرند.

گرچه این محدودیت‌ها برای مردم سختی‌هایی را ایجاد می‌کند اما امیدواریم همدیگر را یاری و کمک کنیم تا بتوانیم از انتقال سریع این بیماری جلوگیری کنیم. موارد دیگری هم هست که قرار شده قرارگاه بررسی کند تا هفته بعد در دستور جلسه مورد بررسی قرار دهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 6

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 19

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 19

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 19

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 16

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 16

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 14

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 33

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 29

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 26

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 24

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 24

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 21

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 22

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 23

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 20

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 32

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 30