اژدها خاموش می‌شود؟

اژدها خاموش می‌شود؟

پل هانون/ وال استریت ژورنال نشانه‌ها از بهبود شرایط اقتصاد جهان اندک است و داده‌های جدید از اقتصاد چین نشان می‌دهد کاهش نرخ رشد ادامه یافته است. همچنین اقتصاد آلمان و ژاپن در حال نزدیک شدن به رکود است. تداوم مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا بر سر اختلافات و نمایان شدن برخی نشانه‌ها از جدایی برنامه‌ریزی‌شده انگلستان از اتحادیه اروپا سبب شده احتمال کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد جهان کمتر شود، اما داده‌های جدید از اقتصادهای بزرگ و ضعف در سیستم تجارت جهانی که حاصل عوامل گوناگون است اجازه نمی‌دهد نگاه مثبتی به وضعیت اقتصاد جهان در سال آینده میلادی داشته باشیم.

دوشنبه 27 آبان 1398 ساعت 1:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

اژدها خاموش می‌شود؟

رشد اقتصاد چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکاست، در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی کاهش یافت و مهم ترین عامل این وضعیت تنش‌های تجاری بین این کشور و آمریکاست. هفته گذشته مشخص شد بازده صنعتی، مصرف خانوارها و سرمایه‌گذاری ثابت در ماه گذشته میلادی در این کشور کاهش یافته است. در ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ جهان است، نرخ رشد و در سه ماه سوم امسال به ۲/ ۰ درصد کاهش یافت. در سه ماه دوم این رقم ۸/ ۱ درصد بود. همچنین نرخ رشد اقتصادی آمریکا در محدوده ۲ درصد قرار دارد. کاهش فعالیت‌های اقتصادی در چین سبب افت صادرات ژاپن به این کشور شده و اثرات این ضعف در دیگر اقتصادهای آسیای نیز مشاهده شده است. در استرالیا که روابط اقتصادی گسترده با چین دارد، تعداد شاغلان در ماه سپتامبر ۱۹ هزار نفر کاهش یافت و این بیشترین کاهش در سه سال اخیر است. در آلمان که بزرگ ترین اقتصاد اروپاست، رشد اقتصاد تنها کمی بالاتر از ژاپن است. در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی اقتصاد این کشور ۳/ ۰ درصد رشد کرد. در سه ماه دوم نرخ رشد ۱/ ۰ درصد بود. اقتصاددان دویچه بانک معتقد است امسال اقتصاد آلمان ۵/ ۰ درصد رشد می‌کند و اگر چنین شود این پایین ترین میزان رشد از سال ۲۰۱۳ است. در گزارش این بانک آمده است، در مجموع بخش‌های بزرگ از اقتصاد این کشور همچنان در رکود قرار دارند.

به‌عنوان نشانه‌ای از این واقعیت که ضعف اقتصاد سبب افت فعالیت‌ها در بخش‌های مهم اقتصاد آلمان شد، شرکت دایملر روز پنج‌شنبه هفته قبل اعلام کرد هزار فرصت شغلی در بخش‌های مدیریتی را حذف خواهد کرد. هفته گذشته آمارهای منتشرشده از سوی آژانس آمار اتحادیه اروپا نشان داد نرخ رشد اقتصاد منطقه یورو در سه ماه سوم امسال ۹/ ۰ درصد بوده است. در سه ماه دوم این رقم ۸/ ۰ درصد بود. در مجموع با نگاه به داده‌های اقتصادی جهان نمی‌توان امیدوار شد در آینده نزدیک شاهد رونق و بهبود وضعیت باشیم. واقعیت این است که سه ریسک اصلی برای رونق اقتصاد جهان، ریسک‌های پایدار محسوب می‌شوند. این سه ریسک عبارتند از: جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا، ابهام درباره زمان و نحوه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و نرخ پایین رشد اقتصاد چین.

البته اقتصاددان‌های خوشبین معتقدند اگر جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا متوقف شود، انگلستان طبق برنامه مورد تایید پارلمان این کشور و اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شود و در چین دولت و بانک مرکزی بتوانند نرخ رشد اقتصادی را در سطوح کنونی حفظ کنند، سال آینده شرایط اقتصاد جهان بهتر خواهد شد. هفته گذشته جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنان خود در جمع نمایندگان کنگره این کشور گفت: «نرخ پایین رشد اقتصاد جهان و سیاست‌های تجاری دولت آمریکا ریسک‌های مهم برای اقتصاد این کشور هستند.»

بانک مرکزی آمریکا از ماه جولای تاکنون سه بار نرخ‌های بهره را پایین آورده اما ماه قبل آقای پاول در سخنان خود پس از نشست کمیته سیاست‌گذاری اعلام کرد وضعیت اقتصادی آمریکا به شکلی نیست که لازم باشد نرخ‌های بهره باز هم پایین آورده شود. بانک مرکزی آمریکا و دیگر بانک‌های مرکزی در ماه‌های آینده، اقدامات حمایتی جدید انجام نخواهند داد؛ زیرا قصد دارند منتظر اثرات سیاست‌های انبساطی اخیر خود باشند. پایان هفته گذشته موسسه رتبه سنجی مودیز اعلام کرد انتظار می‌رود سال آینده میلادی نرخ رشد اقتصاد جهان ثابت باقی بماند و در اقتصادهای بزرگ شاخص اعتماد شرکت‌ها به دلیل وجود ریسک‌های کنونی کاهش یافته است. اقتصاددان این موسسه اعلام کرده است، ابهام‌ها درباره افق روابط تجاری چین و آمریکا ادامه پیدا کرده و این ابهام‌ها در صدر ریسک‌هایی است که افق اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.

اوایل ماه گذشته میلادی ترامپ و معاون نخست‌وزیر چین اعلام کرده بودند در آستانه توافق تجاری محدود هستند؛ اما مذاکرات بین دو کشور اخیرا با مانع برخورد کرده و توافق به امضا نرسیده است. نظر چین درباره میزان خرید محصولات کشاورزی از آمریکا با نظر واشنگتن یکسان نیست و نیز چین درخواست کرد همزمان با پیشرفت مذاکرات تجاری، تعرفه‌های آمریکا بر کالاهای صادراتی این کشور به تدریج حذف شود. دو طرف در یک سال و نیم اخیر سه بار مذاکره کرده‌اند که دو دور نخست به بن‌بست رسید. دور سوم به توافق محدود منجر شد و همین توافق محدود نیز با مانع مواجه شده است. البته وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه اعلام کرد مذاکرات به‌زودی از سرگرفته می‌شود.

هفته قبل، دفتر ملی آمار چین اعلام کرد بازده صنعتی در ماه قبل، رشد ۷/ ۴ درصدی داشته است. در ماه سپتامبر رشد این شاخص ۸/ ۵ درصد بود. البته نشانه‌هایی از رشد نرخ تورم نمایان شده است. بنابراین دولت چین برای حمایت از ثبات اقتصادی این کشور نمی‌تواند هر میزان نقدینگی به اقتصاد تزریق کند. یکی از سخنگوهای دفتر ملی آمار چین می‌گوید: «فشارها بر اقتصاد پیوسته افزایش یافته است. ریسک‌ها و چالش‌هایی را که با آنها مواجه هستیم نمی‌توان دست‌کم گرفت. انتظار داریم دولت تدابیر جدید اتخاذ کند که شامل کاهش مالیات ها، تزریق نقدینگی به اقتصاد و افزایش بودجه توسعه زیرساخت‌هاست.» دولت و بانک مرکزی چین با انجام اقدامات لازم ترتیبی خواهند داد تا نرخ رشد اقتصادی در محدوده مورد نظر یعنی ۶ درصد تا ۵/ ۶ درصد باشد. در سه ماه سوم امسال نرخ رشد اقتصاد چین ۶ درصد بود.

اقتصاددانان معتقدند اقتصاد ژاپن در سه ماه کنونی کوچک خواهد شد، زیرا مالیات بر فروش افزایش یافته است؛ البته دولت بر بودجه خود افزوده است و این نوع تدابیر ادامه پیدا خواهد کرد. دولت ژاپن خطرات حاصل از جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا را درک کرده است. وارد نشدن اقتصاد آلمان به رکود، فشار بر دولت این کشور برای انجام اقدامات حمایتی جدید را کمتر کرده است اما اقتصاددان‌ها معتقدند رونق در اقتصاد این کشور در آینده نزدیک بعید است؛ زیرا شرکت‌ها با مسائل مختلف از جمله لزوم تغییر مدل فعالیت‌های خود مواجه هستند. وابستگی اقتصاد آلمان به صادرات سبب می‌شود ضعف در اقتصاد جهان لطمات بزرگ به اقتصاد این کشور وارد کند. با آنکه در هفته‌های اخیر امیدهایی به کاهش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا پدید آمده، اما این تنش‌ها همچنان باقی هستند. شرکت‌های آلمانی نگران اعمال تعرفه از سوی آمریکا بر کالاهای صادراتی شان هستند. برای مثال اگر ترامپ بر خودروهای صادراتی آلمان تعرفه اعمال کند، اقتصاد این کشور دچار رکود خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 19

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 20

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 22

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 24

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 4

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 24

افتتاح و بهره برداری از ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار

ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن سبزوار با حضور مسؤلان استانی و شهرستانی و به صورت ارتباط برخط با مدیرعامل این بانک به افتتاح و بهره برداری رسید.

 • 21

تقدیر وزیر اقتصاد از تلاش های بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF

وزیر اقتصاد از تلاش های بی وقفه بانک ملی ایران در پذیره نویسی ETF و خدمات رسانی به مردم و مشتریان تقدیر کرد.

 • 23

بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تاسیس می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌از اخذ موافقت با تاسیس بزرگ‌ترین صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بازار سرمایه خبر داد.

 • 18

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریالی اوراق سلف «فولاد»

عرضه اولیه یک هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه با هدف تأمین سرمایه در گردش شرکت با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت روز شنبه ۱۴تیرماه در بورس کالا انجام می شود.

 • 18

ادامه سقف شکنی بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۶۶۰۰۰ واحدی علاوه بر سقف شکنی مجدد در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد رسید.

 • 21

گمرک مرزبان اقتصادی است اما ابزار اجرای آن را ندارد

رئیس کل گمرک ایران از ایجاد شبکه‌ای از فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار برای حمایت از تولید و تسهیل تجارت خبر داد.

 • 3

پتروشیمی بندر امام در راه بازار سهام

سهام شرکت پتروشیمی بندر امام امسال به بازار سرمایه عرضه می‌شود.

 • 15

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک پارسیان

بورس تهران با صدور اطلاعیه از آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک‌پارسیان‌ (وپارس) برای سررسید مهرماه ۱۳۹۹ در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

 • 22

درج نماد «آبادا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه از درج نماد «آبادا» در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 18

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد.

 • 18

۷۰ درصد از تسهیلات اگزیم بانک در اختیار بخش صنعت و معدن

معاون اداره صادرات کالای اگزیم بانک کشور اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ درصد تسهیلات اعطایی طی سال ۹۸ به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده است.

 • 17

بازار سرمایه جایگزینی مناسب برای جذب نقدینگی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل تورم بالا در سایر بازارها و نقدشوندگی پایین آنها، بازار سرمایه می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه و نقدینگی افسارگسیخته جامعه باشد.

 • 5

معامله آپارتمان در بورس املاک و مستغلات

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید، سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود.

 • 17

ورود به درگاه‌های اینترنتی پست بانک دو عامله شد

رییس اداره‌کل بانکداری الکترونیک پست‌بانک‌ایران اعلام کرد: در راستای افزایش ضریب امنیتی درگاه‌های اینترنتی، ورود به سامانه اینترنت این بانک دو عامله شد.

 • 30