اولویت اصلی مناطق سیل‌زده ایجاد اشتغال پایدار است

اولویت اصلی مناطق سیل‌زده ایجاد اشتغال پایدار است

یک پژوهشگر با اشاره به لزوم بازگرداندن حیات به مناطق سیل‌زده تاکید کرد که اولویت اصلی در این مناطق ایجاد اشتغال پایدار است.

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 14:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، محمد ایران‌منش صبح امروز (چهارشنبه) و در نشست کانون مشاوره سرمایه‌گذاری و اعتباری بانکی با عنوان "بازگشت حیات اقتصادی به مناطق حادثه دیده، برپایه تجربه بازسازی مناطق آسیب دیده از زمین‌لرزه ویرانگر ۱۳۸۲ بم" گفت: بعد از حوادث طبیعی شاهد بیکاری بالا در مناطق آسیب دیده هستیم و جا برای کار کارشناسان و اقتصادی بسیار بالاست.

وی مهم‌ترین و اصلی ترین نیاز آسیب دیدگان حوادث طبیعی را اشتغال پایدار عنوان کرد و افزود: باید از صنایع کوچک و متوسط در مناطق آسیب دیده حمایت کرد.

ایران منش با اشاره به آسیب‌های جدی مناطق لرستان در سیل اخیر گفت: شاید دولت ترجیح بدهد که با توجه به آسیب جدی در این مناطق اساسا سرمایه گذاری در این مناطق را فراموش کند اما می توان با مدیریت منابع جامعه محلی بخشی از مشکلات در این مناطق را حل کرد.

وی بر ضرورت پرداخت تسهیلات با نرخ سود ترجیحی اظهار داشت: صنایع کوچک و متوسط در مناطق سیلزده حتما باید تسهیلات با سود پایین تر تعریف کنند زیرا تسهیلات با سودهای ١٨ تا ٢٠ درصد بازده اقتصادی در این مناطق ندارد.

ایران منش در مورد امکان سنجی فعالیت های اقتصادی بعد از حوادث طبیعی تصریح کرد که مشاوره های تخصصی و کارشناسی برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید و بازگرداندن حیات اقتصادی به مناطق آسیب دیده ضروری است.

لزوم بهره گیری از تجارب گذشته در بازسازی مناطق سیل‌زده

داوری فر عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوران اعتباری بانک ها دیگر سخنران این نشست بود که مدل اجرا شده بعد از زلزله بم را یادآور شد و گفت: از زمان زلزله بم تاکنون تحولات فراوانی رخ داده است ولی می توان از توان و ظرفیت کانون مشاوران سرمایه گذاری و اعتباری بانک‌ها ها برای بازگرداندن حیات اقتصادی به مناطق سیل‌زده کشور بهره گرفت.

وی مسائل پس از حوادث طبیعی را به دو دسته بلافاصله بعد از حادثه و برنامه های احیا و بازسازی تقسیم کرد و گفت: در دسته اول ایران بسیار قوی عمل می کند و در دسته دوم که بیشتر مربوط به زیرساخت های اصلی می شود هم دستگاه و متولیان مشخص داریم.

واحدی فر زیر مجموعه زیرساخت های اصلی برای بازسازی را زیرساخت های اقتصادی در مناطق آسیب دیده در مناطق آسیب دیده عنوان کرد و گفت: باید ترکیب و بافت صنعتی منطقه را برای سرمایه گذاری در نظر گرفت.

وی یکی از چالش‌های مهم در مناطق آسیب دیده را شناسایی افراد و عوامل اصلی در صنایع کوچک بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: یکی از راهکارها استفاده از سازمان های غیرخصوصی است ولی به دلیل زمان‌بر بودن این مساله رویکرد درستی نیست ولی می توان به مالکین زمین ها و صنایع آسیب دیده ١٠٠ درصد تسهیلات را به شرط استفاده از کمک های فنی و مهندسی اختصاص داد.

واحدی‌فر اصلی‌ترین موضوع در بازسازی را تامین منابع برشمرد و گفت: زمان‌بر بودن دریافت تسهیلات و تامین منابع یکی از چالش های مهم است؛ از سوی دیگر نظارت بر هزینه کرد تسهیلات نیز مهم است.

وی درباره تجربه زلزله بم اظهار داشت: در آن سال ١٠٠ میلیارد تومان از سوی ایدرو و ایمیدرو با عاملیت بانک صنعت و معدن اختصاص داده شد و محمد سعیدی کیا به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در این زمینه منصوب شد و امضای وی در حکم مصوبه هیات دولت بود.

واحدی فر اظهار داشت: برگ برنده بازسازی بم این بود که مالکان اصلی خود مسئول پروژه اجرا بودند و این موضوع به آنها انگیزه بیشتری برای بازسازی می‌داد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 21

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 17

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 15

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 16

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 17

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 18

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 18

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 18

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 15

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 30

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 24

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 25

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 25

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 21

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 24

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 15

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 13

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 17

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 16

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 20