اقتصادمقاومتی درحدبرگزاری جلسات/ظرفیت‌هایی که نادیده گرفته می‌شود

اقتصادمقاومتی درحدبرگزاری جلسات/ظرفیت‌هایی که نادیده گرفته می‌شود

مسائل مرتبط با اقتصاد مقاومتی در کردستان به‌جای عملیاتی شدن بیشتر در حد برگزاری نشست‌هایی با حضور مسئولان استانی و کشوری باقی‌مانده، این در حالیست که متولیان از توفیقات در این حوزه می‌گویند.

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 16:30

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: اقتصاد مقاومتی مؤلفه‌ای است که طی چند سال اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح‌شده و در این مدت‌زمان حتی شعار یکی از سال‌ها نیز با همین عنوان انتخاب شد.

هرچند که تعریف‌ها و توضیحات مختلف و متنوعی در خصوص ماهیت و موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح‌شده است ولی در نگاه کلی کارشناسان اعتقاد دارند اقتصاد مقاومتی به زبانی ساده بهره‌برداری از تمامی ظرفیت‌های داخلی بدون وابستگی به کشورهای خارجی است.

حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی ، محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد، توجه به نخبگان و بهره‌گیری از فناوری نوین، جلوگیری از سوداگری و فعالیت‌های غیر مولد، مردمی سازی اقتصاد و توانمندسازی آحاد مردم، کاهش وابستگی به درآمد نفت، اولویت تولید بر واردات، حمایت از خرید کالای داخلی و حمایت صاحبان سرمایه و نیروی کار ازجمله راهبردهای اصلی برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در سطح کشور و استان‌هاست.

از چند سال قبل تاکنون ستادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در سراسر کشور و به‌تبع آن در استان کردستان شکل‌گرفته است و مقررشده که با برگزاری نشست‌ها و جلسات مختلف ضمن شناسایی ظرفیت‌های بومی و محلی در راستای بهره‌برداری درست و مناسب از آن‌ها اقدام شود.

برگزاری صرف جلسات بدون نتیجه‌گیری مشخص آن‌هم تنها با حضور نمایندگانی از دولت ازجمله مهم‌ترین اقدامات استان کردستان در راستای اجرایی کردن راهبردهای اصلی اقتصاد مقاومتی در استان به شمار می‌رود.

هرچند که تاکنون هیچ‌گونه آمار رسمی از فعالیت‌ها و اقدامات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی در استان کردستان اعلام‌نشده است اما مسئولان دولتی معتقدند کردستان در این زمینه پیشرو است ولی کارشناسان ضمن رد این موضوع اعتقاد دارند که هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

تعریف ۱۱ برنامه ملی برای اجرای سیاست های اقتصادی کشور

آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان ۱۸ خردادماه سال جاری و با حضور جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهوری و نماینده دولت در خصوص برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان در سنندج برگزار شد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در طول ۲.۵ سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در برابر تکان‌های اقتصادی بین‌المللی بود که در قالب ۱۱ برنامه در سطح ملی تعریف‌شده است.

وی با بیان اینکه این طرح از سال ۹۴ به‌صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و استعدادهای بومی در استان کردستان یکی از نیازهای لازم و ضروری است و باید تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند.

بهره برداری از ظرفیت ها و استعدادهای بومی در استان کردستان یکی از نیازهای لازم و ضروری است و باید تمامی ادارات و سازمان های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند

هرچند که معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی کشور که هم‌زمان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان نیز است، به شماری از توانمندی‌های استان در این بخش اشاره کرد ولی هیچ‌گونه آماری در خصوص عملکرد کردستان در این بخش را ارائه نکرد.

هم‌زمان با این مهم طی چند سال اخیر و با برگزاری موردی جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کردستان، هیچ‌گونه آمار و اطلاعاتی از مصوبات و اجرایی کردن آن‌ها در این استان اعلام‌نشده است ولی در نشست‌های مختلف مدیران استانی از عملکرد کردستان در بخش اقتصاد مقاومتی دفاع می‌کنند.

کردستان در رتبه دوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور

هم‌زمان با این سکوت آماری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان به مهر گفت: بر اساس گزارش معاون رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در زمینه عملکرد استان‌ها در اقتصاد مقاومتی، استان کردستان با کسب ۹۸ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

بهرام نصراللهی زاده با اشاره به ارزیابی‌های صورت گرفته با تعریف شاخص‌های مشخص، گفت: عملکرد استان کردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی مثبت بوده و رتبه دوم کشور نیز به این استان رسیده است.

وی با اشاره به شماری از شاخص‌های بررسی‌شده در این راستا، یادآور شد: در بحث پروژه‌های اختصاصی، داشتن روش نظام‌مند جهت تعریف پروژه‌های استان با توجه به معیارهایی همچون منشور پروژه، نحوه پیشنهاد پروژه و همچنین وجود پروژه‌های پیشران و رافع موانع توسعه استان، سهم برش استانی پروژه‌ها از کل پروژه‌های استان و در نهایت نحوه ممیزی پروژه‌ها و نحوه تصویب پروژه‌ها در دبیرخانه یا ستاد استانی مطرح بود.

وی با ذکر اینکه برنامه عملیاتی ستاد تمام حوزه‌های اقتصاد مقاومتی را تحت پوشش قرار داده است، گفت: این امر نشان‌دهنده این است که استان پایبند به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی متمرکز بوده و در این راستا زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی که خود کمک به توسعه است، ایجاد و به جد مورد پیگیری قرار گرفت.

نصراللهی‌زاده با اشاره به اینکه پروژه‌ها به‌صورت جدی در حوزه‌های مختلف تعریف و پیگیری شد، خاطرنشان کرد: سازمان برنامه‌وبودجه استان در سال ۹۵ حدود ۶۰۰ میلیون تومان به شهرک‌های صنعتی کمک کرده است که این مبلغ در سال ۹۶ با تعریف پروژه‌های اساسی در حوزه اقتصاد مقاومتی به ۱۶ میلیارد تومان رسید.

وی ازجمله طرح‌های شاخص تعریف‌شده در حوزه پروژه‌های حوزه اقتصاد مقاومتی به طرح منطقه سرنجیانه، پروژه مناطق آزاد بانه و مریوان، احداث راه‌آهن تهران- همدان – سنندج و جاده مریوان - سنندج اشاره کرد و گفت:  احداث راه‌آهن تهران- همدان – سنندج تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبار داشته و همچنین  در قانون بودجه سال ۱۳۹۶برای احداث جاده مریوان - سنندج ۱۹ میلیارد اختصاص داده شد که امسال ۷۸ میلیارد یعنی چیزی حدوداً چهار برابر بودجه برای آن جذب شد.

مصوبات اقتصاد مقاومتی در کردستان اجرا نمی‌شود

درحالی‌که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان مدعی است که استان در این زمینه عملکرد مشخص و قابل دفاعی دارد که معاون رئیس دادگستری استان کردستان معتقد است که مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در کردستان اجرایی نمی‌شود.

رضا اعظمی چندی قبل در جلسه ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی استان کردستان که به همت دادگستری استان کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه میزان توجه شماری از مدیران ادارات و سازمان‌های دولتی در استان کردستان به موضوع اقتصاد مقاومتی قابل دفاع نیست.

وی افزود: اخیراً متوجه شدیم که برخی از مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کردستان توسط ادارات مربوطه اجرا نمی‌شود که این امر تخلف محسوب شده و فرد خاطی مجازات می‌شود.

باید پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در چارچوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تکمیل شوند

معاون امور اجتماعی و پیشگیری دادگستری کردستان عنوان کرد: باید پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در چارچوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تکمیل شوند و همه دستگاه‌های اجرایی نیز در این راستا همکاری کنند.

دفاع از عملکرد استان کردستان در راستای اجرایی کردن طرح و مصوبات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی در حالی ادامه دارد که کارشناسان با دیده تردید به این موضوع می‌نگرند و اعتقاددارند که عملکرد استان در این بخش قابل دفاع نیست.

ظرفیت های کردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی اجرایی نمی شود

یکی از اساتید دانشگاه و کارشناس در حوزه اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: متأسفانه ما هنوز نه‌تنها در استان کردستان که حتی در سطح کشور مسئولان و متولیان امر درک درستی از اقتصاد مقاومتی ندارند و عملکرد روزمره و فعالیت‌های اداری خود را در این بخش سامان می‌دهند.

عزیز محمد بیگی گفت: ابتدا ما باید یک گفتمان واضح را در حوزه اقتصاد مقاومتی در سطح کشور به‌ویژه استان‌هایی همچون کردستان نهادینه می‌کردیم و سپس به حوزه اقدام وارد می‌شدیم و به همین دلیل است که وقتی یک مسئول و مدیر هنوز این تعریف از اقتصاد مقاومتی را درک نمی‌کند چطور باید منتظر بود تا وی در این راستا فعالیت قابل‌توجهی داشته باشد.

وی ادامه داد: علیرغم این مهم و با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته و همچنین بر اساس آمار و اطلاعات درج‌شده در فضای رسانه‌ای عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان متناسب با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این استان نیست.

این استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد یادآور شد: کردستان در تمامی بخش‌ها دارای ظرفیت‌های نهفته و زیادی است و بخش اصلی اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه به توانمندی‌های بومی و محلی است که به‌غیراز فعالیت‌های روتین و روزمره ما اقدام قابل‌توجهی در این بخش شاهد نیستیم.

کردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع دستی، کشاورزی و دامداری، گردشگری و ... استعدادهای بی شماری در اختیار دارد که همچنان از این ظرفیت ها در راستای کمک به توسعه این استان استفاده نمی شود

وی گفت: کردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع‌دستی، کشاورزی و دامداری، گردشگری و ... استعدادهای بی‌شماری در اختیار دارد که همچنان از این ظرفیت‌ها در راستای کمک به توسعه این استان استفاده نمی‌شود و متأسفانه همچنان بخش اصلی اقتصاد کردستان مبتنی بر فعالیت‌های خدماتی است و در صورت بروز یک مشکل در کشور این بخش بیشترین آسیب را متوجه می‌شود.

محمد بیگی یادآور شد: باید به این مهم توجه داشت که اقتصاد مقاومتی به دنبال حمایت واقعی و بهتر از تولیدکننده و سرمایه‌گذار است و به همین دلیل انتظار می‌رفت که در این بخش نیز شاهد تسهیل گری بهتری می‌بودیم و البته در این بخش نیز عملکرد شاخصی را متوجه نشدیم.

وی با بیان اینکه هنوز البته دیر نیست و مسئولان استانی و کشوری می‌توانند فعالیت‌هایی را در این بخش اجرایی و عملیاتی کنند، افزود: استفاده از نظرات و تجربیات افراد شاخص دانشگاهی و حتی تولیدکننده در جلسات و نشست‌های مختلف و همچنین احصا مناسب و بهتر ظرفیت‌ها و استعدادهای استان کردستان در این بخش امری لازم و ضروری است.

بدون شک در شرایطی که کشور با وضعیت و شرایط مناسبی ازلحاظ اقتصادی مواجه نیست، اقتصاد مقاومتی بهترین و سریع‌ترین راهکار برای عبور از این مشکل است و به همین دلیل انتظار می‌رود که مدیران و مسئولان استانی و کشوری به‌جای بازی با اعداد و آمار به دنبال تحقق عینی ملزومات اقتصاد مقاومتی باشند.

کد خبر 4688449

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ترامپ: ما به چینی ها نیازی نداریم

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 4

پردرآمدترین بازیگران جهان چه کسانی هستند؟

به بهانه انتشار لیست تازه پردرآمدترین بازیگران جهان، نگاهی به اسامی منتشر شده طی چند سال گذشته انداختیم که بدانیم کدام نام‌ها تکراری هستند.

 • 2

کسری بودجه آمریکا به ۱ تریلیون دلار خواهد رسید!

دفتر بودجه کنگره آمریکا در گزارشی خواهان مدیریت بهتر مخارج دولتی برای کاهش کسری بودجه شد.

 • 4

ترامپ: اقتصادمان قوی است و جلوی چین را می‌گیریم!

رئیس جمهور آمریکا در سخنان جنجالی تازه‌ای گفت: بانک مرکزی آمریکا تازه فهمیده که حق با من بوده است!

 • 4

دواین جانسون پردرآمدترین بازیگر سال شد/ کریس همسورث در رتبه بعدی

دواین جانسون عنوان پردرآمدترین بازیگر سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داد و پس از او کریس همسورث و رابرت داونی جونیور جای گرفتند.

 • 7

بازارهای آسیایی قبل از سخنرانی رییس فدرال‌رزرو رشد کرد

بازارهای آسیایی در معاملات امروز بدلیل نامشخص بودن کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو در آینده و نگرانی‌ها از کند شدن اقتصاد جهان در ساعات پایانی رشد کرد .

 • 3

پردرآمد‌ترین بازیگر سال ۲۰۱۹ مشخص شد

دواین جانسون کشتی گیر سابق و ستاره فیلم‌های هالیوودی، پردرآمد تربن بازیگر سال شد.

 • 2

کشف محموله ۳.۷ تنی مواد مخدر در مالزی

مقامات مالزی از کشف بزرگترین محموله مواد مخدر در این کشور به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار خبر دادند.

 • 6

عقب‌گرد ۰.۲ درصدی شاخص دلار

منتظر ماندن معامله گران برای تصمیم بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره باعث کاهش تقاضای خرید اسکناس سبز شد.

 • 4

صعود خفیف بورس‌های جهانی

شاخص های بورسی جهان با در پیش بودن سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا صعود خفیفی را تجربه کردند.

 • 9

یوان چین در پایین ترین سطح ۱۱ سال اخیر

نگرانی از تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث ریزش مجدد ارزش یوان شد.

 • 5

پیام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به مناسبت روز پزشک و داروساز

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به مناسبت روز پزشک از خدمات جامعه پزشکی و داروسازی به جامعه و بیمه شدگان این سازمان تشکر و قدردانی کرد.

 • 4

دبیر و اعضای شورای سیاستگذاری همایش ملی بیمه و توسعه منصوب شدند

رئیس کل بیمه مرکزی طی احکامی، دبیر و اعضای شورای سیاستگذاری بیست و ششمین همایش بیمه و توسعه را منصوب کرد.

 • 4

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات پزشکان و داروسازان از سوی سازمان بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به میزان بدهی‌های این سازمان بیمه‌گر به پزشکان و داروسازان گفت: خوشبختانه این میزان بدهی در مقایسه با سالیان قبل بسیار معقول‌تر شده است؛ اما این سخن به هیچ وجه به معنای آن نیست که ما از اوضاع کنونی راضی هستیم، بلکه همین میزان معوقات نیز نباید وجود داشته باشد.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی انگلیس متهم به پولشویی شد

بزرگترین و قدیمی ترین بانک اسلامی انگلیس به نام الریان که به شمار زیادی از نهادهای اسلامی در این کشور خدمات مالی ارائه می دهد به پولشویی متهم شد.

 • 6

قیمت سکه امروز ۳۱ مرداد به ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز پنجشنبه ۳۱ مرداد به ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید.

 • 15

مشکلات واگذاری دارایی‌های مازاد بانک‌ها

با وجود تاکید دولت بر واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها در مواردی یا خریداران پس از مدتی منصرف می‌شوند یا در جریان مزایده هیچ‌کس حاضر به تملک شرکت‌ها نیست.

 • 5

موبایل ۵G ارزان قیمت ۲۰۲۰ به بازار می آید

نوکیا تصمیم دارد در ۲۰۲۰ میلادی یک موبایل ۵G ارزان قیمت به بازار عرضه کند.

 • 16

کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور بود

سخنگوی دولت گفت: گزارش دستگاه‌های امنیتی بر ضرورت کنترل نرخ ارز و اقدامات مقابله‌ای در بازار ارز تأکید داشت و این گزارش مبنای نامه دبیر شورای عالی امنیت و دستور رئیس جمهور قرار گرفت.

 • 10