افزایش ۱۰ برابری صادرات مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون

افزایش ۱۰ برابری صادرات مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد اعلام کرد: صادرات مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۰ برابر شده و این روند ادامه دارد.

پنجشنبه 20 شهریور 1399 ساعت 18:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از ایسنا، مرتضی بانک در حاشیه بازدید از طرح های عمرانی جزیره کیش، در جمع خبرنگاران گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جزو مناطق مهم اقتصادی کشور هستند که سهم فراوانی در صادرات کشور دارند.

وی با اعلام اینکه بیش از ۴۰ درصد صادرات کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می شود، افزود: روند صادرات مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۰ برابر شده است و این روند ادامه دارد. بخشی از این صادرات به خارج از کشور و بخشی به سرزمین اصلی است.

مشاور رییس جمهور میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به خارج از کشور را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد. در سال ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در مناطق آزاد صورت گرفت

مشاور رییس جمهور درباره روند میزان سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: در سال ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در مناطق آزاد صورت گرفته است که این رقم نسبت به سال ۹۷ که میزان سرمایه گذاری ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.

مرتضی بانک افزود: علاوه بر این سرمایه‌گذاری ریالی شاهد حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی نیز در مناطق آزاد بوده ایم. این میزان سرمایه گذاری نشان دهنده این است که علی رغم تحریم ها و فشارهای اقتصادی، اشتیاق برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد به دلیل وجود بازار مناسب در داخل و افزایش صادرات به خارج از کشور با توجه به افزایش قیمت ارز برای سرمایه گذار وجود دارد.

وی گفت: روند سرمایه‌گذاری در سال جاری نیز بسیار خوب بوده است و بیشترین میزان جذب سرمایه در مناطق آزاد کیش و ارس صورت است و در آینده نزدیک مجموعه از پروژه های مناطق آزاد توسط رییس جمهور افتتاح خواهد شد که مجموع ارزش ریالی این پروژه ها ۵۸۰۰ میلیارد تومان است.

مشاور رییس جمهور اضافه کرد: برنامه ریزی های انجام شده برای بحث اشتغال در مناطق آزاد به صورت کامل اجرایی شده است و همچنین در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز برنامه ریزی ها به صورت صد در صد انجام شده‌اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تشریح مشکلات به وجود آمده در دوره شیوع کرونا گفت: در حوزه گردشگری به علت شرایط کرونا به خصوص در ایام اسفند و فروردین با کاهش گردشگر مواجه بودیم. البته بخش گردشگری در تمام دنیا به واسطه شیوع ویروس کرونا لطمه دیده است و در ایران هم به همین شکل بوده است.

بانک ابراز امیدواری کرد با کنترل بیماری کرونا این مشکل هر چه سریعتر رفع شود هرچند از خرداد به بعد روند افزایش گردشگر را در کیش داشته ایم. توسعه اقتصادی بدون ارتباط با جامعه محلی و مشارکت در فعالیت های فرهنگی ناقص خواهد بود.

وی با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون ارتباط با جوامع محلی و مشارکت در فعالیت های فرهنگی ناقص خواهد بود، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این نکته ۱۰ درصد از اعتبارات مناطق آزاد به توسعه فرهنگی اختصاص یافته است. مشارکت گسترده ای در بحث آموزش و پرورش و فعالیت های فرهنگی و هنری داریم و ارتباط بسیار خوبی نیز با جامعه هنری برقرار شده است، به عنوان مثال اخیراً در چابهار فیلمی درباره یک خانم شناگر که رکورد گینس را شکسته است با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار ساخته شده است و به زودی اکران خواهد شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: همچنین از عناصر فرهنگی و هنری نیز در مناطق آزاد استفاده های زیادی انجام شده است و در جزیره کیش نیز به این مسئله توجه شده است. افشین اعلا یکی از افرادی است که در جزیره کیش فعالیت های زیادی داشته است، وی به علت احساس مسئولیت اجتماعی و سیاسی، شعری درباره خیانتی که توسط یکی از کشورهای همسایه نسبت به جامعه اسلامی و مردم مظلوم فلسطین صورت گرفته است سروده‌اند که مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت و نشان داد که جامعه کیش نیز علاوه بر مسائل اقتصادی در مسائل سیاسی و فرهنگی و هنری حضور فعال دارد. برنامه های فرهنگی و هنری زیادی نیز در جزیره کیش برگزار می شود. در سایر مناطق آزاد ما نیز فعالیت های فرهنگی و هنری خوبی وجود دارد.

**ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی با افتتاح ۱۱ طرح عمرانی در کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز به خبرنگاران گفت: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب در جزیره کیش گرایش به سرمایه گذاری در میان سرمایه گذاران بسیار قابل توجه بوده است.

غلامحسین مظفری افزود: مردم کشورمان، کیش را بیشتر به عنوان یک منطقه گردشگری می شناسند ولی جالب است بدانید علاوه بر ظرفیت های گردشگری، هم اکنون ۳۲۳ واحد صنعتی نیز در کیش مشغول به فعالیت هستند. همچنین بیش از ۵۴ هتل در حال ساخت را در کنار ۵۰ هتل فعال در جزیره کیش داریم.

مظفری ادامه داد: پروژه های گردشگری و تفریحی بسیار خوبی نیز در جزیره کیش وجود دارد و یا در حال احداث است و ما نیز فراهم کردن زیرساخت‌های لازم مانند فرودگاه و بندر گاه برای حضور گردشگران به میزان سه برابر فعلی در دست اقدام داریم.

وی همچنین در نشست شورای معاونین و مدیران این سازمان که با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد، اعلام کرد : با افتتاح ۱۱ طرح عمرانی و زیر بنایی از طریق ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور بیش هزار فرصت شغلی در این منطقه ایجاد می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که ۱۱ طرح عمرانی و زیربنایی که در جزیره کیش به بهره برداری خواهد رسید از تنوع طرح های عمرانی خوبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: این یازده پروژه عمرانی شامل صنعتی، اقامتی، هتل و هلی پورت است، که این سایت هلی کوپتری یکی از بزرگترین سایت های هلی پورت کشور محسوب می شود.

مظفری مرکز نوآوری کیش را یکی دیگر از پروژه های اقتصادی که با محوریت شهر هوشمند و اقتصاد دریا در راستای حمایت از فعالیت های نو آورانه و استارت آپی فعالیت خود را آغاز کرده دانست و عنوان کرد: تاکنون بالغ بر ۳۵ شرکت دانش بنیان و شتاب دهنده در این مرکز استقرار یافته است و شرکت های دیگر نیز در مراحل انعقاد قرارداد هستند که این مهم اقدام موثر و ارزشمندی در توسعه پایدار کیش از جمله در زمینه نو آوری خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان گفت: آغاز عملیات و اجرایی این پروژه ها مقدمه ای برای پروژه های بعدی سال ۱۴۰۰ است که بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع برای این پروژه ها اختصاص یافته است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 295

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 90

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 283

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 318

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 281

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 118

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 117

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 116

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 123

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 132

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 114

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 103

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 105

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 101

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 113

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 124

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 109

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 109

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 108

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 108