اتکا به شیوه‌های نوین برای برون‌رفت از تنگنای مالی تولید

اتکا به شیوه‌های نوین برای برون‌رفت از تنگنای مالی تولید

امروزه، تنگنای مالی که به‌ واسطه آن بانک‌ها از ارائه خدمات متناسب با شرایط به فعالان اقتصادی ناتوان‌اند، مشکل زیرساختی اقتصاد ملی است.

شنبه 12 بهمن 1398 ساعت 2:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزار ش ایبِنا به نقل از نشریه تازه های اقتصاد، این شرایط موجب بروز مشکلات عدیده‌ای از جمله کمبود نقدینگی و سرمایهٔ در گردش واحدهای تولیدی شده و رکودی را در صنایع مختلف به‌وجود آورده است که می‌تواند روند رشد بلندمدت اقتصاد را نیز تحت‌ تأثیر قرار دهد. برای واکاوی بیشتر این چالش و بررسی راهکارهای رفع تنگنای مالی بنگاه‌های اقتصادی، با رحیم زارع؛ سخنگوی کیمسیون ویژهٔ حمایت از تولید ملی به گفتگو نشستیم که از نظرتان می‌گذرد.

نقش تأمین مالی تولید در رشد اقتصادی کشور چیست و چه مشکلاتی در این مسیر وجود دارد؟

امروزه واحدهای تولیدی کشور با مشکلات گوناگونی ازجمله تأمین سرمایهٔ در گردش مواجه‌اند و در این شرایط، تأمین نقدینگی شرط لازم برای بقای این واحدها و کمک به اقتصاد کشور است. اکنون، کمبود نقدینگی در صنایع مولد، زیربنایی، و تولیدی کشور موجب کاهش ظرفیت تولید، افزایش نرخ بیکاری، و کاهش اشتغال شده است، و با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشور، باید از ظرفیت‌های جدید برای تأمین نقدینگی واحدهای مولد استفاده شود.

تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی می‌تواند اقتصاد یک کشور را از رکود چندساله نجات دهد و به‌سمت اقتصادی پویا حرکت دهد. بنابراین در شرایط فعلی که اقتصاد ما به‌جهت تحریم‌ها درگیر برخی مشکلات شده است، باید از ظرفیت‌های مختلف در مسیر تأمین سرمایهٔ در گردش این واحدها استفاده کرد.

تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی در گذشته صرفاً از سوی بانک‌ها و با اعطای تسهیلات ممکن بوده است، اما امروزه روش‌های مختلفی برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی وجود دارد که واحدهای مولد به نسبت نیاز خود باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. بنابراین، دیگر زمان تکیهٔ صرف بر منابع بانکی به پایان رسیده است و همان‌طور که واحدهای مولد کشورهای پیشرفته کمترین اتکا را به تسهیلات بانکی دارند، ما نیز باید این مسیر را در جهت رشد اقتصادی هرچه بیشتر طی کنیم، زیرا نظام بانکی کشور ظرفیت مشخصی برای تأمین مالی بخش تولید و صنعت دارد و نمی‌توان بیش از این بار تأمین مالی را بر دوش بانک‌ها قرار داد.

وزارت صمت در برنامهٔ خود اعلام کرده است که نیاز به ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی موردنیاز رونق تولید دارد که ۷۰۰ میلیارد تومان آن را بانک‌ها باید تأمین کنند. آیا با تزریق این نقدینگی می‌توان انتظار رونق تولید را داشت؟

این موضوع نشان می‌دهد طبق برنامه باید تنها ٧٠ درصد نقدینگی تولید از سوی بانک تأمین شود که به‌طور حتم این موضوع در سال‌های آتی کمتر هم می‌شود از این‌رو باید تدبیری برای کمک به واحدهای تولیدی اتخاذ شود و درعین‌حال باید فشار تأمین نقدینگی از روی شبکهٔ بانکی برداشته شود. تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد که اتکای تولید فقط به بانک‌ها پاسخ‌گو نیست و باید از سایر بازارهای مالی نیز برای تأمین سرمایه بهره برد.

دیگر زمان مراجعهٔ تولیدکننده به بانک برای سرپا نگه‌داشتن واحد تولیدی به پایان رسیده است و اکنون باید با استفاده از فنّاوری‌های جدید، مسیر تأمین نقدینگی را دنبال کرد که در این راستا بازار سرمایه و پلتفرم‌های جدید مالی روش‌های مناسبی برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی‌اند.

با توجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری در فنّاوری‌های جدید، آیا بانک‌ها می‌توانند در این زمینه وارد شوند؟

بانک‌ها ناگزیر به حضور در این حوزه‌های جدیدند. مسیرهای سنتی بانکداری دیگر پاسخ‌گوی نیازهای نسل جدید نیست و استفاده از فنّاوری‌های جدید تنها راهی است که می‌تواند امکان بروز خطا و حتی مفاسد احتمالی را در حوزهٔ بانکی به حداقل ممکن برساند.

خوشبختانه درحال حاضر، برخی بانک‌ها استفاده از فنّاوری‌های جدید را در حوزهٔ بانکی آغاز کرده‌اند؛ البته، شاید در ابتدا ریسک بالای حضور در این نوع فنّاوری‌ها حضور بانک‌ها را کم‌رنگ کند، اما در نهایت بانک‌ها با درنظرگرفتن نقاط قوت این حوزه ناگزیر حضور را بر حضورنداشتن ترجیح می‌دهند.

طرح گام بانک مرکزی را چگونه می‌بینید و آیا می‌تواند در حوزهٔ رونق تولید کمک کند؟

طرح گواهی اعتبار مولد (گام) با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی و حل بخشی از معضل سرمایهٔ در گردش بنگاه‌ها به تأیید شورای پول و اعتبار رسیده و روزنهٔ امیدواری برای واحدهای مولد است تا به این ترتیب از تنگناهای موجود در مسیر رفع مشکل تأمین نقدینگی رها شوند.

هدف این طرح حل بخشی از معضل سرمایهٔ در گردش بنگاه‌هاست و در قالب این طرح قرار است تولیدکنندگان به بانک‌ها معرفی شوند و با تضمین بانک گواهی اعتبار دریافت کنند که به‌این‌ترتیب در زنجیرهٔ ارزش، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد که این خود در زمینهٔ کاهش مفاسد نیز اثرگذار خواهد بود.

اوراق گام اوراق شبه‌ضمانت‌نامه است و در این سازوکار بانک واسطهٔ بین خریدار و فروشنده خواهد بود. این نوع عملیات به‌مثابهٔ فکتورینگ است و اگر کارخانه‌ای بخواهد مواد اولیه از شرکتی خریداری کند، چک سه ماه آینده به فروشنده می‌دهد و فروشنده می‌تواند این چک را در اختیار بانک قرار دهد.

چه راه‌های جایگزین دیگری برای تسهیلات بانکی به‌منظور تأمین مالی تولید می‌توان بهره گرفت؟

روش‌های مختلفی برای تأمین مالی تولید وجود دارد که خوشبختانه در این مسیر واحدهای اقتصادی توانسته‌اند با نوآوری‌های مناسب تحقق هرچه سریع‌تر آن را ممکن کنند. روش فکتورینگ یکی از مسیرهای کمک به زنجیرهٔ تأمین مالی است که خوشبختانه درحال طی مسیر مناسب است. استفاده از سایر بازارهای مالی مانند بازار سرمایه نیز یکی از راهکارهای مهم در تأمین مالی واحدهای تولیدی است که نیازمند افزایش عمق این بازارها و توسعه و گسترش آنهاست.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 365

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 119

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 122

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 109

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 150

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 148

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 139

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 118

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 124

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 133

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 129

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 110

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 140

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 161

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 117

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 153

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 132

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 145

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 111

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 143